OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 16.04.2024, 17:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: CP/M
PříspěvekNapsal: 16.03.2019, 17:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Udelal jsem si Lamacovo rozsireni pameti ZX Spectra a snazim se jeho implementaci CP/M spustit z microdrive, ale nejak mi to nebezi a uz nevim co dal, protoze jsem to nikdy sam nevidel, tak potrebuji radu. Od toho CP/M mam nekolik TAPek od ruznych lidi a jsou vsechny totozne, tak snad i spravne.

1) Nejdrive jsem myslel ze ta TAPka je neco jako instalacka, ale zrejme je to proste primo samotne CP/M, ktere jde nahrat i z kazety, takze jsem ty soubory v TAPce obsazene prevedl na microdrive tak jak jsou. Je to tak OK?

2) Zpustim CP/M (to co jde) a dostanu se na screen v priloze. Zde stale blika "please wait" a uz se nic nestave, je to asi zamrzle. RAM test na zacatku vypisuje dole u napisu RAM cisla od 0 do tech 114K a pak se zatavi. Pri testovani udela znatelnou pauzu na na cisle 48K. Ma to tak byt?

3) Navic to konecne cislo 114K neni vzdy stejne, nekdy zastavi treba na 139K, jindy zase mene, ale pokybuje se to kolem techto hodnot. Ukazuje to na problem s RAM? Proc to zamrza? Modul strankovani jsem peclive (za pomoci Reverze) prosel vcetne hodne jednoducheho testu par bunek RAM a strankovani a zadnou napadnou chybu to asi nema.


4) Existuje nejaky emulator, ktery Lamacovo CP/M umi spustit? Abych videl, jestli s tim zachazim dobre.


Přílohy:
mrzne.JPG
mrzne.JPG [ 66.29 KiB | Zobrazeno 10494 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 16.03.2019, 18:38 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
Doda píše:
Nejdrive jsem myslel ze ta TAPka je neco jako instalacka, ale zrejme je to proste primo samotne CP/M, ktere jde nahrat i z kazety

S mikrodrajvem nemam zadnou zkusenost. Ale mozna to je paskova cpmka, ktera se sirila vedle betadiskove a nepotrebovala zadny drajv. Fungovala s ramdiskem. Cely ramdisk, aktualni pracovni komplet se ukladal na pasku.

Doda píše:
Od toho CP/M mam nekolik TAPek od ruznych lidi

Prosim upload.

Doda píše:
Existuje nejaky emulator, ktery Lamacovo CP/M umi spustit?

Pamet podle Lamace umi https://www.ilnx.cz/lnxsp/

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: režim


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 16.03.2019, 19:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
SCjoe píše:
Doda píše:
Nejdrive jsem myslel ze ta TAPka je neco jako instalacka, ale zrejme je to proste primo samotne CP/M, ktere jde nahrat i z kazety

S mikrodrajvem nemam zadnou zkusenost. Ale mozna to je paskova cpmka, ktera se sirila vedle betadiskove a nepotrebovala zadny drajv. Fungovala s ramdiskem. Cely ramdisk, aktualni pracovni komplet se ukladal na pasku.

Doda píše:
Od toho CP/M mam nekolik TAPek od ruznych lidi

Prosim upload.

Doda píše:
Existuje nejaky emulator, ktery Lamacovo CP/M umi spustit?

Pamet podle Lamace umi https://www.ilnx.cz/lnxsp/


Cela ta CP/M je nakonec v RAMce, to je v poradku. Stejnou verzi uploadoval Omikron na WOS:

http://www.worldofspectrum.org/infoseek ... id=0023809

Dik za tip na LNXSpectrum, vyzkousim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 16.03.2019, 19:11 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 303
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
LnxSpectrum sice umi Lamace, ale bohuzel neumi zadnou emulaci diskety.
Chtel jsem si take CP/M nahodit, ale veskery SW mam jako image disket (pro Diskface),
takze musim pockat az to Lanex dodela.

@Doda: Mohl bys prosim nekam povesit ty TAPky ? Rad bych se na to take podival.

Diky Chip


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 16.03.2019, 19:19 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
Doda píše:
Stejnou verzi uploadoval Omikron na WOS

Tu znam, ale mne by zajimaly ty ostatni, co uvadis, jine ceske verze nemam (sbiram i minimalne odlisne verze...).

Co jsem pro speccy k cp/m nasyslil (hlavne ruske verze, +3), je neutridene tady:
https://uloz.to/!9QDazaqYHmOn/cp-m-zxs-7z

Jeste zajimavost: V archivu je taky virus pro CPMko.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: režim


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 16.03.2019, 19:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Uz na zacatku pisu, ze vsechny ty TAPku jsou stejne a na zaklade toho si jen myslim, ze to CP/M mam v poradku. Nemam nic jineho nez presne tu co je na WOSu. Mozna jsem to napsal nejasne, tak takle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 16.03.2019, 19:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
V Lanexove emulatoru to CP/M nabehne, ale jeste aby ne. Alespon vim ze to ma fungovat a jak se to chova.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 21.03.2019, 13:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Uz jsem to vyresil. Strankovaci obvod pro rozsireni pameti jsem dodelal asi dva dny pred Foreverem, kde jsem si s tim chtel zablbnout, coz se docela podarilo. Krome zakladniho naradi a pajky jsem si s sebou vzal i Reverze, to se na opravovani hodi. Zapojene to bylo dobre a Reverz sehnal od (myslim) Martyho osciloskop, ale vsechno nejak zilo. Jen se mu zdal podezrely signal S vedouci na MUXy, nebo v pripade mojeho Issu6 na pin 36 ULA2. Mel ofset bezmala jeden volt, ale Reverz to nerikal moc durazne a tak jsem ho ignoroval, jenze to bylo prave tim.

V priloze je snimek z osciloskopu, kde cervena je prubeh S a zluta jak klopi NAND za tim (jako invertor). Je videt ze ta (cervena) nula neni nic moc a (zluty) NAND to na 1 preklopi jen tak tak. A nekdy asi ne, proto to zlobilo a test pameti se zastavoval v nahodnem miste.

Signal S je pomoci kondenzatoru a odporu (v issue 6 dvou odporu R88 a R89) zpozdeny CAS, aby na sbernici byla uz stabilni adresa. Jenze R89 moc nechapu, v predchozich issue je to udelane jinak a prave ten tam dela zmineny ofset. Dal jsem ho pric, prubeh S vypada mnohem lepe a funguje to.

Ja verim ze to v minulosti vetsine fungovalo a ze kdybych vymenil ten NAND za nahodny jiny, tak mi to mozna bude slapat taky, ale tohle je asi lepsi reseni. Mimochodem vychazel jsem ze zapojeni podle AR (v priloze), ktere je vicemene shodne uvedeno i v Mikrobazi a i pres to, ze se nepatrne lisi plosnaky (jen nejake posuny cest, ale nekdo to evidentne upravoval), tak v obou je chyba a IO7 nema VCC. Navic to zapojeni ma nejmene dva hazardy, ale asi to nevadi a nejak to funguje.


Přílohy:
ofset.jpg
ofset.jpg [ 93.55 KiB | Zobrazeno 10315 krát ]
ARA 88-09 CPM pro ZXS.pdf [883.83 KiB]
508 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 22.03.2019, 11:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Protoze mi uz rozsireni 16K+256K fungovalo, tak jsem ho chtel rozsirit na uplne zbytecnych 16K+512K a podle ocekavani to byla zase zabava. Ja chapu jak obtizne se v minulosti sirily informace, ale ten clanek vysel docela pozmeneny nejmene 3x a jsou v nem vicemene stejne chyby. To neni kritika, ale spis jsem prekvapeny, ze to autorum nekdo nerekl.

Pokud mam jen tech 256K, tedy jednu sadu 256x1 pameti, tak se nezapojuje do strankovasiho obvodu CAS a neleze z nej CAS0 a CAS1, protoze nema kam. Adresuje se to pouze pres A8. Dalsi rozsireni uz prepinaji pomoci CAS0 a CAS1, coz je celkem jasne, ale pise se tam ze "na zada puvodnich obvodu napajim jeste jednu sadu s tim, ze piny 15 (CAS) ohnu, propojim mezi sebou a privedu na ne CAS1". CAS0 jaksi nic, zadny popis ze se musi pameti odpojit od zbytku ZXS a privest na nej nove CAS0.

Chvili jsem premyslel nad tim, jestli CAS0 neni jen nejaka planovana a nevyuzita vec, tak jsem to zapojil bez nej, jen podle popisu.... a samozrejme neni, musi se privest na prvni sadu pameti.

Nemate nekdo Lamacovo CP/M pro Betadisk? Ja myslel (nejak jsem si byl az jisty) ze to nekde mam, ale mam jen Microdrive verzi, nic jineho jsem nenasel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 25.03.2019, 12:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
CP/M pro Microdrive nechodi s vDrive, nebo spis opacne, ale trochu jsem to cekal. Muze za to vlastne uz ten MDR format virtuanich kazetek. Ten odpovida formatu z ROM z IF1, coz predstavuje data a hlavicky sektoru. Zaznam na pasce samotny obsahuje jeste synchronizacni sekvence a technicke mezery, ktere generuje samotny vDrive ve formatu, ktety ROM z IF1 ocekava a sam tyto data take ceka. Jenze Lamac si ten format predelal, aby byl rychlejsi, spolehlivejsi a kazetka ma teke mirne vyssi kapacitu, ale vDrive tomu nerozumi. Alespon si zablbnu se skutecnymi Microdrivy, ale komplikuje to pretahovani souboru z PCcka.

Mimochodem jsem v jedne Mikrobazi nasel zminku o te chybe na plosnem spoji, chybejici VCC u IO7, takze se o tom vedelo, ale to skutecne musel clovek v minulosti cist vsechno a peclive, aby na to narazil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 06.04.2019, 21:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Mate nekdo Lamacovu LEC ROM pro ZXS? Nemuzu ji nikde najit a kdyz uz jsem si udelal CP/M ZXS, tak at to mam kompletni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 06.04.2019, 21:16 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Doda píše:
Mate nekdo Lamacovu LEC ROM pro ZXS? Nemuzu ji nikde najit a kdyz uz jsem si udelal CP/M ZXS, tak at to mam kompletni.
Vyber si: ;)
Příloha:
Lec2.4.zip [13.11 KiB]
485 krát
Příloha:
Lec2t.zip [13.11 KiB]
510 krát

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 07.04.2019, 08:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Jiiira> Diky, funguje to.


SCjoe ma na webu v tapce dokumentaci k LEC ROM (https://sam.speccy.cz/csdocs.html, https://sam.speccy.cz/zxdocs/lecrom_twk.tap), ale netusim co to je za format. Zkousel jsem Tasword, ale ten to neni. Ma to neco jako priponu TWK. V cem to prectu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 07.04.2019, 08:35 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.12.2013, 09:01
Příspěvky: 289
Bydliště: Praha
Has thanked: 1161 times
Been thanked: 83 times
TWK je zkomprimovaný text z Taswordu.
Obrázek

_________________
//// eLeMeNt_v1; ZX Nucleon512_v2A; ZX Spectrum; ZX Spectrum+; ZX Spectrum 128k; ZX Spectrum 2B; SDI-1; Sparrow 48K; Didaktik D80; D80min; Didaktik Melodik; Betadisk; Divide; Aritma 517; ZX Diskface Plus B; BDI; NewBetaDisk-css; DigitalTapeRecorder_v2; ZX-VGA-JOY; ///A500mini;


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CP/M
PříspěvekNapsal: 07.04.2019, 10:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Aha, funguje to. To me nenapadlo.

Komprese to musi byt tedy "kvalitni", kdyz je ten soubor vicemene i zakompreseny stale ASCII citelny :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz