OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 21:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Pravidla fóra


Do názvu vždy zadávejte platformu, které se téma týká!



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 06.01.2018, 10:10 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
zz_indigo píše:
JohnBlbec píše:
a mohl bys mi, prosim, napsat par nevyhod?


1. vyvojari nesmu zabudat posielat patche do centralneho gitu.(git je fasa v tom ze tvoje subverzie mas len lokalne)
1.1. pokial patche nescvaluje na to urcena osoba ale vsetci tak lubia narobit bordel.
1.2. ak sa klientke pc nebackupovaly bol problem obnovit rospracovanu pracu. (do centralneho sa posiela uz "funkcny" kod) ak sa backupovali bolo to.kvantum dat ktore sa museli prehnat sietou kym sa v systeme deduplikovali)

2. problem dokoncit pracu po kolegovy. (pokial treba dokoncit rozrobenu vec ktora nieje na centralnom)

3. v poslednej firme bol problem aj z velkostou. ludom sa zapratavali disky

4. malokedy vyuzivali pokrocile funkcie git.

takze ak mas externistou ktory posielaju hotove patche. git je vyhra. ak mas hordu typkov v kancliku. tak zvysuje naklady a benefity nemas ako vyuzit.


aha, takze:

1) ja osobne povazuju za jednu z nejvetsich vyhod. sedim v letadle, chci si naklonovat branch a v svn budu tahat cely strom - no potes. v gitu je to bleskova operace, protoze jen presune ukazatel.

1.1) neni problem gitu, ale problem lidi a ten muze byt stejne dobre i v svn a kdekoliv jinde. mimochodem uz jsi nekdy mergoval v svn neco fakt vetsiho? porod je proti tomu brnkacka.

1.2) tak tady se nechytam a nevim, co tim myslis. nikdy jsem nemel problem s rozpracovanou praci v gitu, prave naopak vzdycky me to zachranilo. takze kdyz to uzivatel svn podela a posle to do trunku, tak je ok, ze to tim padem v svn podela vsem?

2) od tohoto jsou branche a pokud na necem dela vice lidi, je branch verejna a muze do ni prispivat vice lidi.

3) tak ted ale zertujes. vzdyt svn pro stejny projekt bude vzdycky zabirat daleko vice mista, nez ten samy projekt se stejnym poctem branchi v gitu uz jenom proto, ze jak uz jsem psal vyse, git jen posune ukazatel kdezto svn znovu a znovu kopiruje stejne soubory. v svn mit branch znamena mit dalsi kompletni kopii tranku se vsim vsudy.

4) a to je nevyhoda gitu?

no, ja bych to shrnul. respektuju tvoji preferenci z mnoha osobnich duvodu nepouzivat git, ale vetsina toho, co tady pises, prameni z nepochopeni toho, jak git pracuje a odvazim se napsat i z jeho neznalosti. to samozrejme neni spatne, kazdy ma to sve a pokud ti vyhovuje pouzivat svn, tak fajn pro tebe :-)

mne osobne svn nechybi a jakmile jsem pred lety narazil na git-flow, tak bylo rozhodnuto, protoze mit po ruce opravdu funkcni a promyslenou metodologii a procesy na to, jak vest a udrzovat projekty, je k nezaplaceni!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 06.01.2018, 11:09 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
zz_indigo píše:
Busy píše:
...V minulosti som hodne pouzival ClearCase...
to niekdo este pouziva?
No jasne, my sme na nom robili vyvoj velkych systemov pre telekomunikacne spolocnosti na ktorom sa podielalo vela vyvojarov z viacerych krajin (SK,AT,DE...). Na domace pouzitie je to asi privelky moloch (to uznavam) ale v podnikovej sfere sa velmi dobre osvedcil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 06.01.2018, 11:58 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
Ve firmě kde programuje více lidí (někteří jsou junioři někteří jsou senioři, interní, externí,...)

Programátor dělá na základě nějakého požadavku/zadání, které je v nějakém ticketovacím systému (třeba v jiře).
1. Programátor si vytvoří z produkční větve novou větev pojmenovanou číslem ticketu.
2. Do větve pushuje svojí práci na požadavku (pushuje, revertuje, cokoliv..)
3. Když je hotov tak záleží na jeho oprávnění
* senior si udělá merge do společné devel větve
* junior na to nememá právo a udělá tzv. pull request do společné devel větve. Člověk, co je zodpovědný za code review, se na PR podívá a buď přijme nebo s komentářem zamítne.
4. Člověk zodpovědný za release pak dělá merge ticketů do společné staging (testovací) větve a následně do produkční.


GitHub je taková trochu sociální síť (nejen) pro programátory.

1. Nejaký programátor (třeba Busy) si na GitHubu založí repozitář, kde ukáže světu svojí práci na nějakém hezkém projektu.
2. Já si můžu udělát takzvaný Fork repozitáře. To znamená že si ho zkopíruju pod svůj účet a v něm si můžu dělat co chci (vytvářet větve, pushovat, revertovat, prostě cokoliv bez omezení)
3. Když tam udělám a odladím nějakou zajímavou úpravu/opravu/vypepšení, tak můžu udělat pull request zpátky do repozitáře co má u sebe Busy. Oba tam úpravu můžeme komentovat a diskutovat nad ní. Busy pull request nakonec přijme nebo ne.

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 06.01.2018, 15:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
JohnBlbec píše:
aha, takze:

1) ja osobne povazuju za jednu z nejvetsich vyhod. sedim v letadle, chci si naklonovat branch a v svn budu tahat cely strom - no potes. v gitu je to bleskova operace, protoze jen presune ukazatel.


Zopakujem sa: "takze ak mas externistou ktory posielaju hotove patche. git je vyhra."
Navyse pri SVN nemusis tahat cely strom. mozes si potiahnut subor ci adresar.

p.s. a ta bleskova operacia je mozna len preto ze si si najprv dlhho klonoval cely repozitar ;-)

JohnBlbec píše:
1.1) neni problem gitu, ale problem lidi a ten muze byt stejne dobre i v svn a kdekoliv jinde. mimochodem uz jsi nekdy mergoval v svn neco fakt vetsiho? porod je proti tomu brnkacka.


To ano. Ale najjednoduchsie ako ludi donutit robit veci "spravne" je nedat im moznost to robit "nespravne". A bohuzial vacsina vyvojarou su na urovni blbich pubertiacok. Za svoju karieru som kvoli nim menil 4 krat verziovaci system (podla toho ktory bol prave "IN") detto IDE prostredia, databazy, systemi na spolupracu ci vykazovanie.... A vzdy z tym ze az teraz bude vsetko perfektne a vykonnost vyleti do nebies HAHAHA!

A preco? Lebo ludia co im to odklepavali tomu prd rozumely. A vysledkom bolo kvantum nekompatibilnych DB a pravidelne pokusi prelievat data z jedneho systemu do druheho ci kvoli historii drzanie viacertch. Firma straca a moze za to len IT oddelenie lebo je drahe.

JohnBlbec píše:
1.2) tak tady se nechytam a nevim, co tim myslis. nikdy jsem nemel problem s rozpracovanou praci v gitu, prave naopak vzdycky me to zachranilo. takze kdyz to uzivatel svn podela a posle to do trunku, tak je ok, ze to tim padem v svn podela vsem?


A preco vsetkym? Co tak pouzivat Trunk, Brench a Tag?

Typek robi patch. A kedze to ma v gite a chce to dorobit aj doma tak si vezme komp domov. Vecer sa z kamosmy nadrbe a skonci v nemocnici. A patch treba vydat. Firma je v prdely lebo nik to dorobit nemoze lebo rozpracovana praca je niekde v prdely.

JohnBlbec píše:
2) od tohoto jsou branche a pokud na necem dela vice lidi, je branch verejna a muze do ni prispivat vice lidi.


A ked to nespravi a rozpracovanu pracu ma doma a on je v nemocnici???

Stale sa tocime okolo nepochopenia mojej poslednej vety.

JohnBlbec píše:
3) tak ted ale zertujes. vzdyt svn pro stejny projekt bude vzdycky zabirat daleko vice mista, nez ten samy projekt se stejnym poctem branchi v gitu uz jenom proto, ze jak uz jsem psal vyse, git jen posune ukazatel kdezto svn znovu a znovu kopiruje stejne soubory. v svn mit branch znamena mit dalsi kompletni kopii tranku se vsim vsudy.


SVN nekopiruje subory ktore sa nezmenili. Ale pointa je v niecom inom.

V pripade centralneho verziovacieho systemu backupujes jedno miesto o kapacite X. A mas vsetko.
V pripade distribuovaneho systemu backupujes but len centralny o kapaxite Y. A mas len "hotove veci" (Vyhoda je ze Y < X pokial nemas v repozitary binarky tam moze vyhrat Subversion)
Alebo backupujes aj WS a mas Y + A + B + C +D + ..... Ked nemas backupovaci system ktory vie deduplikaciu tak musis zabackupovat kludne aj radovo viac ako je X. Ale tak ci tak musis mat infrastrukturu ktora ti to dovoli zabackupoivat v rozumnom case a ta je drahsia ako ked zalohujes jeden server.

JohnBlbec píše:
4) a to je nevyhoda gitu?


Z casti ano.


JohnBlbec píše:
no, ja bych to shrnul. respektuju tvoji preferenci z mnoha osobnich duvodu nepouzivat git, ale vetsina toho, co tady pises, prameni z nepochopeni toho, jak git pracuje a odvazim se napsat i z jeho neznalosti. to samozrejme neni spatne, kazdy ma to sve a pokud ti vyhovuje pouzivat svn, tak fajn pro tebe :-)


Ako uzivatel a bohuzial aj ako spravca som pouzival SVN,GIT,CSV,ClearCase. Uz mi ostal len GIT a SVN, A dovolim si tvrdit ze to chapem. A mam dojem ze skor ty mas troska medzery v tom ako to funguje v SVN (vid kopirovanie celeho stromu)
A kedze to spravujem odsieram si problemy ktore vygeneruju vyvojary. A je dost tazke vysvetlit Managerovy ze ten bombasticky git hoc aj komercna verzia od atlasiana je nam na.... ked ten jedinec s IQ 60 neposlal svoju pracu do centraly ale ma ju len lokalne. V pripade centralneho to chapu. V pripade distribuovaneho nie lebo su vyvojarmy udrzovani v blude ze vdaka gitu maju vsetci vsetko.

JohnBlbec píše:
mne osobne svn nechybi a jakmile jsem pred lety narazil na git-flow, tak bylo rozhodnuto, protoze mit po ruce opravdu funkcni a promyslenou metodologii a procesy na to, jak vest a udrzovat projekty, je k nezaplaceni!


Tak to gratulujem. Ja mam sukromne len SVN a nic z Gitu mi netreba. A za tie roky som sa nestretol z nikym kdo by vyuzil co by len jednu vyhodu GITU. A kedze veci mam na roznich strojoch ocenujem ze na to aby som mal pristup k vsetkym verziam nemusim zakazdym klonovat vsetky svoje repozitare (ktore maju vdaka balastu aj par Giga) ale len aktualne veci a alen z adresara ktory potrebujem.

A fakt ze na to aby som si z prehliadaca mohol citat aktualnu verziu suborou nepotrebujem nic zlozite instalovat ale SVN cez http mi to ukaze same. Je k nezaplateniu.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Naposledy upravil zz_indigo dne 06.01.2018, 16:06, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 06.01.2018, 15:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
Busy píše:
zz_indigo píše:
Busy píše:
...V minulosti som hodne pouzival ClearCase...
to niekdo este pouziva?
No jasne, my sme na nom robili vyvoj velkych systemov pre telekomunikacne spolocnosti na ktorom sa podielalo vela vyvojarov z viacerych krajin (SK,AT,DE...). Na domace pouzitie je to asi privelky moloch (to uznavam) ale v podnikovej sfere sa velmi dobre osvedcil.


My sme mali problemy z vykonom ktory scasti vyrisil prechod na linux. a z propblematickou integraciou do IDE.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 06.01.2018, 16:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
Jedna stranka Ktora aj ked vyznieva dost proti GIT-u vcelku plne opisuje moje skusenosti z GIT-om.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 08.01.2018, 09:05 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
zz_indigo píše:
Jedna stranka Ktora aj ked vyznieva dost proti GIT-u vcelku plne opisuje moje skusenosti z GIT-om.


my dva se zcela jiste neshodneme, ale osobne to nevnimam nijak spatne, protoze nepotrebuju mit vzdy consensus :-)
ja uz se dale teto diskuze ucastnit nebudu, ale myslim, ze koho tohle zajima a chce si precist fakta, tak si umi do googlu zadat "svn vs. git"...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 08.01.2018, 10:32 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 19.07.2013, 14:21
Příspěvky: 258
Bydliště: Košice
Has thanked: 143 times
Been thanked: 380 times
Ked citam tieto pseudo-nazory pseudo-odbornika Indiga, ktore si este podopiera pseudo-strankami inych pseudo-odbornikov, tak ma to vzdy pobavi, ale je to radost ina, je to smutok. :lol:

JohnBlbec, nenechaj sa vytrollit, toto Indigo robi v kazdom vlakne. ;)

Git je ten najlepsi system na trackovanie a verzionovanie prace, aky bol kedy vymysleny prave preto, ze vychadza v podstaty, akou bolo tvorene vsetko okolo linuxu - KISS (Keep It Simple Stupid). Velmi jednoduchy koncept, ktory ocakava uzivatela, ktory vie, co robi a vie, co chce dosiahnut. Nevodi za rucicku a to bude asi cely jeho problem zo strany hejterov...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 08.01.2018, 16:38 
Offline
Kecka

Registrován: 14.05.2013, 09:08
Příspěvky: 41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times
Git je uplne super, pouzivam ho roky. A nemohu si ho vynachvalit. Rozumim vytce, ze tam jde snadno neco zkurvit (system je prilis flexibilni), ale to je spis otazka procesu, nez samotneho Gitu. Pouzivame ho ve firme na vyvoj malych i velkych veci a nemame s nim vubec zadne problemy. Vsak se to stalo jakymsi svetovym standardem, ne? Predtim jsme meli SVN, Clearcase a Mercurial.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 09.01.2018, 20:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
mborik128 píše:
Git je ten najlepsi system na trackovanie a verzionovanie prace, aky bol kedy vymysleny prave preto, ze vychadza v podstaty, akou bolo tvorene vsetko okolo linuxu - KISS (Keep It Simple Stupid). Velmi jednoduchy koncept, ktory ocakava uzivatela, ktory vie, co robi a vie, co chce dosiahnut. Nevodi za rucicku a to bude asi cely jeho problem zo strany hejterov...


Git a KISS ftip roka.

p.s. Ked dojdu argumenty zacne osocovanie. :joint:

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Naposledy upravil zz_indigo dne 09.01.2018, 21:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 09.01.2018, 21:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
JohnBlbec píše:
zz_indigo píše:
Jedna stranka Ktora aj ked vyznieva dost proti GIT-u vcelku plne opisuje moje skusenosti z GIT-om.


my dva se zcela jiste neshodneme, ale osobne to nevnimam nijak spatne, protoze nepotrebuju mit vzdy consensus :-)
ja uz se dale teto diskuze ucastnit nebudu, ale myslim, ze koho tohle zajima a chce si precist fakta, tak si umi do googlu zadat "svn vs. git"...


To je pravdepodobne. Ja vacsinu casu spravujem servre kde to prevadzkuju takze si ako admin odzeriem vsetky nevyhodi kazdeho riesenia. A v pripade bezhlaveho nasadzovania distribuovanych systemou ich ma viac ako je zdrave. (Doprial by som vyvojarom uzit si tu roadost vytlct z vedenia rozsirujucu policu k diskovemu polu. Ci preco do vsetkych NTB zrazu treba 4x vacsie disky)

Vhodnou kombinaciou gitignore a svnignore je mozne mat jeden checkout pre oba systemy. Par ludi som to vydel takto pouzivat. mne sa z tym nechcelo trapit. Ked boli v praci pchali na SVN, rovnako ako ked boli online na dobrej linke. Inak sli cez svoj lokalny GIT.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 29.04.2018, 14:07 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
Ahoj,

chci se zeptat zda by dávalo smysl založit na GitHubu organizaci OldComp.cz a sdílet některé společné historické projekty na jednom místě? Jsem přesvědčený, že existují různě zapadlé zajímavé projekty, ze kterých by mohli těžit, nebo do nich přispívat i ostatní.

Například, před časem jsem si hrál s prográmkem hlas.com, který jsem disassembloval a malinko upravil aby správně běžel i na novějších procesorech než 386.
Nicméně nejsem původním autorem a možná by ho někdo chtěl dál zkoumat a upravovat.

Jméno oldcompcz jsem drze bloknul, abych zamezil spekulacím :-) Pokud se shodneme na tom, že takový projekt má smysl, tak převedu na Mistika jakožto na držitele značky. Pokud ne, tak oldcompcz máznu.

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 10.08.2019, 08:05 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
Nechtělo by to rozdělit na samostatné vlákno? Přišlo mi, že to mělo být o knihách z CZ.NIC.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Edice CZ.NIC: PRO GIT
PříspěvekNapsal: 11.08.2019, 16:58 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 374 times
To bych si měl přečíst. Na LinkedInu jsem z Gitu propadnul při pokusu získat odznáček. Tak až za tři měsíce. Já mám v Git repozitářích všechny svoje projekty pro Atari. Ale Git neovládám do hloubky.

Git se mi zdá všudypřítomný a je často v požadavcích i na pozice v Quality assurance. Proč? Testy se píší v Pythonu a ukládají do Git repozitářů :-)

Kdo mne "přinutil" používat Git? Šéfredaktor jistého disketového magazínu pro Atari.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz