OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 21:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 18.08.2019, 21:00 
Offline
Kecka

Registrován: 30.10.2013, 21:55
Příspěvky: 66
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Před malou chvílí mi v DVD RW mechanice explodovalo starší originální datové CD (byla to docela rána :shock: ). Rozpadlo se na asi stovku kousků různých velikostí a tvarů. Bohužel zlikvidovalo i mechaniku (po rozebrání a vyčištění už nenačítá :( ).
Hodil by se nějaký free prográmek nebo tip jak omezit otáčky mechaniky pod Windows 10. Víte o nějakých, které by bylo možno doporučit? CD v archivech stárnou, takže bude vhodné snížit riziko a co půjde překopírovat jinam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 18.08.2019, 21:36 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Doporučil bych koupit si externí vypalovačku pro USB, ty mají k dispozici jen malé proudy tak s CD netočí jak NASA s astronauty a funguje to univerzálně. To určitě byla stará mechanika z dob kdy 52x bylo v kurzu. V linuxu na to je příkaz eject /dev/cdrom -x 4 (číslo je požadovaná rychlost mechaniky). Když máš jen jednu tak snad stačí i bez /dev/cdrom. Ve windows se ale moc neorientuju.

Při dnešní ceně a kapacitě HDD se dnes vyplatí přímo používané archivy na CD moc nemít, je to pakárna, nepohodlné a pomalé a CD odchází nepříjemně často... Disk dáš do poličky a je archivováno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 01:44 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
NERO DriveSpeed. Nevie nič iné, iba nastaviť rýchlosť pre CD/DVD mechaniku. Teraz neviem, či sa dá stiahnuť aj samostatne, inak je súčasťou NERO BurningROM. Či funguje aj pod Win10 je otázne, v každom prípade ale vyžaduje práva administrátora, inak nevidí mechaniku. To sa dá zasa riešiť s NERO BurnRights Installer (alebo tak nejak).

Kritická rýchlosť je 52X a originálne CD. Napalovaným CéDéčkam to nevadí, sú z iného materiálu. Mal som CD-ROM mechaniku, myslím že SONY 52X, a tá bola nejaká inteligentná. Originál CD čítala max. 40X, napalované aj 52X. Vedela prečo. 8-)

Externé mechaniky sú kľudne 52X, teda tie veľké 5,25". Tie maličké veľkosťou ako notebookové vedia CD maximálne 24X rýchlosťou, rovnako ako DVD mechanika v notebooku.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 06:57 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Zajimave pocteni. Uprimne, necekal bych ze se CD-ROM muze rozpadnout pri otaceni. Zazil jsem rozpadnuti CD-R kdy stredovy kloboucek ve video CD krabicce nalomil disk ze stredu ven a tim padem defakto znemoznil jeho nacteni. Od te doby pouzivam jen standardni "jewel case" / "jewel case slim". Jinak mam dojem ze dnesni mechaniky nejdou az do tak zavratnych rychlosti pri cteni nebo ano? Co se USB slim mechanik tyka, na tezke paleni nejsou podle mne vhodne. Mne zacala po nejakych 100+ vypalenych DVD mechanika Samsung delat zmetky. Je tam neco jako kompromis mezi napajenim jen z USB vs. sila laseru nebo tak neco. Profi palic potrebuje poctivou desktop mechaniku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 07:45 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Mam doma este staru mechaniku 12x. Ked som ju skusal naposledy, bola funkcia. Darujem za odvoz :)

Btw. jedna z jej skvelych vlastnosti je to ze ked grabuje audio-cd tak zaroven prehrava co grabuje. Takze je pekne pocut co sa grabuje a ako sa to grabuje (ako sa vracia nazad ak jej ujde sektor a pod.).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 08:01 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Mě jedna Ultraspeed mechanika taky kdysi chrupla lisované CD s Windows a rozstřelila pálené CD na mraky nepořádku. Ale přežila a normálně fungovala dál. Ty točení se imo snížily díky více a více budgetcostové konstrukci mechanik v průběhu let (to samé bylo u FDD mechanik - když jste porovnali mechaniku z nějaké 286 a z konce jejich výroby tak to bylo nebe a dudy) a zvýšené denzitě dat - DVD je oproti CD 6x hustější takže stačí 6x méně otáček na stejnou rychlost čtení. Ten poměr je 166:1000 ot/min takže tam kde se CD už rozletí odstředivou silou, DVD se teprve trochu točí a přesto datový tok dělá desítky MB/s oproti pár MB/s u CD. U BL apod. je to ještě >5x víc hustěji než DVD.

A ty malé mechaniky se nikdy nemůžou točit tolik jako velké, protože jejich konstrukce je bez podpory CD zvrchu + různých tlumičů a kovových podpůrných prvků - ten motůrek by jednoduše uletěl z lože do kterého je obvykle nalepený. I tak často zvlněné CD ve slimech vibruje takovým způsobem že ta mechanika díky převaze plastů v konstrukci stejně dlouho nevydrží pokud se netočí maximálně jen pár set otáček a používají jen rovná CD. Tam bych hledal zakopaného psa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 12:11 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Grabovať CD treba vedieť. Nestačí počuť. Mám medzi MP3 stiahnutými z internetu aj také, kde to puká a preskakuje, dokonca je tam kus ticha. Niekto ani len nepočúval, keď to graboval rovno do MP3.

Grabuje sa nasledovne: 1. grabnem celé CD do WAV. 2. spravím to ešte raz. 3. porovnám súbory podľa obsahu, ak sú rovnaké, mám 100% istotu že niesu poškodené a môžem z nich vytvárať MP3.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 15:14 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Grabovať CD treba vedieť. Nestačí počuť. Mám medzi MP3 stiahnutými z internetu aj také, kde to puká a preskakuje, dokonca je tam kus ticha. Niekto ani len nepočúval, keď to graboval rovno do MP3.
To by som oznacil skor za chybne grabovanie, alebo dotycny mal (omylom) zapnutu cache aj pre CD mechaniku. Grabovaci proces funguje, alebo aspon v casoch menejrychlostnych mechanik fungoval tak, ze sa postupne nacitavaju navzajom sa prekryvajuce bloky z cedecka, a potom sa napasuju na seba podla cisel sektorov (bola okolo toho cela veda, vid "cooked" sectors). Pokial je pri tom zapnuta cache (napr. smartdrv.exe), tak uz precitane data sa necitaju, ale sa rovno vyberu z cache, co ale ma ale za nasledok, ze laser v mechanike sa nenastavi presne na tieto data, nasledujuce data nie su tym padom precitane spravne a v grabnutej nahravke su sekance.
PotPalo píše:
Grabuje sa nasledovne: 1. grabnem celé CD do WAV. 2. spravím to ešte raz. 3. porovnám súbory podľa obsahu, ak sú rovnaké, mám 100% istotu že niesu poškodené a môžem z nich vytvárať MP3.
Teoreticky, ani potom nemas 100% istotu, pretoze je tu ista nenulova pravdepodobnost, ze data mozu byt v oboch pripadoch poskodene presne rovnako. Ale prakticky, nastastie pri spravnom grabovani, sa vsetky data hned nacitaju spravne a nie je treba grabovat 2x.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 15:47 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
To pukání se mi stávalo kdysi u takových těch pokoutných grabberů. Ale s Nero Convert (nebo jak se to jmenuje) už nikdy. Každopádně audio CD jsem do MP3 nepřeváděl dobrých deset let. Nebylo proč :-)

Jinak to "prdání" CDček v mechanice může být dost nebezpečné. Jednou se mi stalo, že se při tom dvířka mechaniky pootevřela a kusy CDčka velmi drsně atakovaly své okolí. Rejha ve zdi byla dost výmluvná.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 16:23 
Offline
Prvnička

Registrován: 03.08.2019, 15:44
Příspěvky: 19
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Busy píše:
To by som oznacil skor za chybne grabovanie...

To nevím, slyším prvně - já měl za to, že chyby jsou u Audio CD dány jen a pouze poškozením média, protože sektor u CD DA se použije celý jen a pouze pro 2352bajtů Audio dat. Proto lze z plného Audio CD dostat WAVy, které převyšují běžnou kapacitu CD...

Naproti tomu u datových je ten sektor rozdělen (vemu si k ruce WiKi, protože už si přesně napamatuji):

2352 bajtů = 12 (Sync pattern) + 3 (Address) + 1 (Mode, 0x01) + 2,048 (Data) + 4 (Error detection) + 8 (Reserved, zero) + 276 (Error correction)

tedy u datových CD v Mode1 tak snadno k chybě nedojde, protože mají 288bajtů na detekci a korekci chyb.

Mně se nestalo, ale kámošovi se rozlítlo a mechanika po vyčištění přežila...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 16:54 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Je to o tom, že dátové CD používajú korekciu chýb (CRC), ale Audio CD nie. Takže grabovací softvér nemôže zistiť, či načítané audio dáta sú správne. Je to vlastne načítané naslepo. Stačí škrabanec alebo špinka na CD, a už to puká. Že sa to rovnako nesprávne načíta aj na druhý pokus je veľmi nepravdepodobné, vždy sú tam údaje na hrane, kde sa hardvér nevie rozhodnúť či je to 1 alebo 0, takže je tam akoby náhodná hodnota. A pri hoci len malom škrabanci sú to hneď aj desiatky bytov. Kedysi som toho dosť nagraboval, vyžadoval som 100% kvalitu. Dnes už negrabujem, ono sa to dá stiahnuť už hotové v MP3. Teda okrem niektorých CD ktoré tu mám.

A ešte perlička na záver: MP3 z internetu. V polovici je počuť widowsácky zvuk, ako keď vyskočí informačná bublina. Ale malo to byť grabované z CD. Že by niekto išiel analógovou cestou, a zaznamenával až z mixu zvukovej karty?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 19.08.2019, 17:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Doplním, audio CD také používá korekci chyb (FEC), na úrovni frames. Tím opraví drobná poškození (např. čáru fixem). Ale upřednostňuje samoopravitelnost před bezpečností a tak se mohou objevit chyby které nezjistí. Proto se u datových CD v módu 1 používá část sektoru pro opravy a přísnější kontrolu.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 20.08.2019, 00:19 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Stahovat z internetu grabovana audio CD je skutecne velka loterie. Pripady spatnych kopii jsou caste a nic nepomaha uziti toho slavneho Exact audio copy. Jinak jsem si jist ze i audio CD nacitani minimalne v tom rezimu DAE ma kontrolu. Modernejsi mechaniky uz to mely. Pokud bylo audio CD nekde necitelne BIOS mechaniky se na danem miste zastavil az zasekl a bylo jasno ze je problem. Bohuzel se najde dost blbcu co caruji s EAC a vysledkem jsou ony zmetky zaplavujici internet plne nulovych tichych pasazi a lupancu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 20.08.2019, 07:05 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
A ešte perlička na záver: MP3 z internetu. V polovici je počuť widowsácky zvuk, ako keď vyskočí informačná bublina. Ale malo to byť grabované z CD. Že by niekto išiel analógovou cestou, a zaznamenával až z mixu zvukovej karty?
Tak toto je doslova na zabitie :slap: :bang: :hang:
PotPalo píše:
Stačí škrabanec alebo špinka na CD, a už to puká.
Tak ale fyzicky poskodene medium je uz uplne iny problem. To potom casto puka a preskakuje aj pri normalnom prehravani :)

Este doplnim - grabovat audio zo zaciatku nevedeli vsetky mechanky. Az novsie mechaniky zacali tuto vlastnost podporovat. Mal som staru 10x mechaniku (kupenu tusim este v roku 1995) ktora grabovat nevedela, a nasledne ked ju upgradol za inu 12x tak ta to uz vedela.

Predpokladam ze je to presne to o com pise tommik:
tommik píše:
Jinak jsem si jist ze i audio CD nacitani minimalne v tom rezimu DAE ma kontrolu. Modernejsi mechaniky uz to mely.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snížení otáček CD/DVD ROM
PříspěvekNapsal: 20.08.2019, 12:58 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
10x speed v roce 95? To musela stát jako dvě Felicie, ne? Jinak na starší CD, i originální, je prostě lepší si pořídit "pomalejší" mechaniku (jak už tu někdo psal). Ten polykarbonát býval různé kvality a výdrže. Nemluvě o degradaci časem. Na nějakou utitilitu bych nespoléhal, CDčko omylem v drivu zapomeneš, pak na něj wokna hrábnou při svém pravidelném sběru dat a bude vymalováno zase.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz