OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 01.10.2019, 21:15 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Nemělo by být v tom betadisku odvozeno řízení směru 245 při IORQ až od ENable FD řadiče ?
Přepojit katodu D5 na IC3C/8
https://cygnus.speccy.cz/obrazky/betadisk/dos_5.0x.png

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 02.10.2019, 22:21 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
KONEC PROJEKTU:

Bohužel s lítostí oznamuji, že tímto ukončuji další práci na projektu ZX Nucleon. Dnes mi přišla další špatná zpráva podepřená i videem, že počítač odmítá kromě Betadisku fungovat i s DivMMC. Na řešení i dalšího problému už opravdu nemám chuť, sílu ani nic jiného :suicide: :? Jinak ještě zpráva pro suksofta: Fixnul jsem tu instrukci IN A,(246) + doplnil dekodér adres "ULA" o plné 8bitové adresování, ale bez efektu, bohužel.

Zbyly mi tu ještě dva postavené počítače, nabízím je tímto za poloviční cenu ceny součástek, čili 1000Kč/ks (součástky + PCB vycházejí na cca 1920Kč).

Byl to prostě těžkej přešlap vedle...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 03.10.2019, 20:25 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
z00m píše:
Tak v prvom rade to divMMC vôbec nezdetekuje sd kartu, takže ESXDOS nenabootuje. Zbesilé mačkanie nmi tomu potom samozrejme nepomôže. Treba zistiť aký to je typ divMMC a či je vôbec dobre naswitchované.


Hmm. Pokud DIVMMC nedetekuje kartu, pak je bud problem s kartou samotnou, nebo pokud je karta v poradku, pak muze dochazet k nejake kolizi dat pri cteni SD portu, nebo DIVMMC spatne zpracovava signal CLK ze ZX sbernice. Starsi verze DIVMMC jsou zavisle na hodinach procesoru, podle kterych posouvaji bity mezi paralelnim portem a SPI sbernici. No ale on nejde ani betadisk, ze....

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 03.10.2019, 21:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Ja treba vidim dalsi nedokonalost u Betadisku. Kdyz prijde INTA cykl a soucasne je aktivni TR-DOS a A0=1 A1=1 A7=1 (IORQ=0 WR=1) tak IC11 je aktivni a soucasne je aktivni i IC74 (RD=1). Protoze Nucleon ma na datove sbernici ty pullup, tak vystupy IC74 jsou v log1. V pripade ze radic ma prave log0 na vyvodu DRQ nebo INTRQ tak to jde do zkratu. Nastesti je zde dosti promennych a tak se to moc casto asi nedeje. Osobne bych na zdokonaleni betadisku pouzil volny IC15D a pripojil bych sem /M1. Vystup bych dal na IC11/1.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 04.10.2019, 11:41 
Offline
Nemluva

Registrován: 04.10.2019, 11:26
Příspěvky: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Hello.

Yesterday i've tested Nuckleon with Divide 2k14 and i think everything works fine :jump:

phpBB [video]


Petr fight with betadisk and don't give up :thumbup: :thumbup: :thumbup:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 04.10.2019, 14:41 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Tak jsem zas tu, blbá nálada už ze mně trošku opadla ;-) Jj Marcin (Rzeznik) už mi psal, že s Lotharkovym Divide 2k14 mu všechno šlape, tak super! Prozatím jsem taky udělal krok a objednal si DivMMC Enjoy na případné testy do budoucna, abych nebyl závislý na někom jiném. Ale stejně Betadisk je priorita, až bude další nápad, co vyzkoušet :-)

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 04.10.2019, 17:13 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Uplne puvodni DIVMMC melo problem s CLK co leze ze ZX. U ruznych ZX modelu to bylo ruzne problemove. Casem se to zlepsilo s prichodem novejsich verzi DIVMMC (Ben Versteeg - ByteDelight) a Zaxxon (DivSD/PicoDivSD/DivSDNano) ale stale to nebylo uplne na 100% ono. Az aktualni verze DIVMMC maji uz nezavisly (vlastni) CLK signal a udajne behaji spolehlive vsude. DivIDE i DivMMC maji spolecne jen toto:
-automaticke mapovani externi pameti rom/ram
-mapram rezim pro emulaci rom (systemove)
-8kB eeprom a 32kB sram

DivMMC ma narozdil od divide o neco orezanejsi praci s pameti, takze umi pouze zakladni rezim mapovani rom+ram a nebo mapram rezim. Dale DivMMC obsahuje vetsi pamet ram a to 128kB (modely z ByteDelight) a nebo 512kB (Zaxxon, DivMMC FUTURE...).

DivIDE ma sice mensi ramku 32kB, ale zase umi plnohodnotny allram rezim s 16kB strankovanim a volitzelnym writeprotect rezimem, takze na tom beha i BS-DOS.

DivIDE nijak nezpracovava signal CLK a pouziva IDE porty (full 16bit IDE)
DivMMC ma pro praci s SD kartou zase jen dva porty, jeden pro chip select karty a druhy pro cteni a zapis 8bit dat (CPLD si uz data prevede samo z/na SPI pro SD kartu).

Pokud by se v kombinaci s DIVMMC/DIVIDE ke sbernici pripojily jen FDD porty (ale zpristupnene jen pri nastrankovane pameti, to je kdyz externi zarizeni blokuje ROMCS), pak by po mensich SW upravach mohl behat libovolny trdos na DIVMMC/DIVIDE a pritom pracovat s realnou FDD.

Sorry, ze jsem trosku odbocil, ja jen aby bylo jasno...

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 04.10.2019, 18:05 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Css mozna mam chybu. Ty jako R5 pouzivas 680R ale v hlave mam ze spravne se ma pouzivat 330R.

Vychazim z fotky co jsi zverejnil a tam vidim NMOS 4MHZ. Rychle jsem nasel odkaz https://groups.google.com/forum/m/#!msg ... _1eZtYeg4J ale vim ze existuje primo od Ziloga doporuceni a tam jsem to tenkrat cetl. Zkus vymenit ten odpor a nebo zkus vymenit IC13F/12 za HCT obvod. Ja abych nemusel vytahovat Z80-20MHz ze Zety tak jsem si predevcirem dva koupil za tezke penize u Mousera a planuji ho tam dat.

------

Jeste se te chci optat proc jsou u Betadisku ty dva kondenzatory C33 a C34. To jsem nikde jinde nevidel.

edit1: o tom odporu se pise napr. zde https://archive.org/details/Zilog_Z80-C ... cal_Manual


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 04.10.2019, 22:29 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
suksoft: R5 je 680R záměrně, protože při jakékoliv menší hodnotě budeš přetěžovat výstupní tranzistory v IC13F, který generuje signál C25 (CLK). LS-TTL výstupy smíš v log.0 zatížit maximálním proudem 8mA, což odpovídá tomu pull-up odporu 680R - 5V/680R = 7,3mA proud do výstupu. No možná by šel dát ještě o malinko menší, např. 620R, protože LSko nemá na výstupu čistou nulu, ale cca 0,4V. Určitě ale ne 330R, to už bys ho přetížil proudem cca 15mA. Podle mě tento odpor ale není až tolik kritický, jednak i v Pentagonech mají 680R a jednak mám vyzkoušeno z Didaktiků Gama, že s vyšší hodnotou ti maximálně začnou vypadávat některé takty procesoru, čili poběží malinko pomaleji, nic víc se nestane. Určitě nebude nesmyslně OUTovat a skákat v paměti a tak vůbec :-)

HCTčka, Z80CMOS na 20MHZ a podobné novodobé CMOS čipy bych do Spectra určitě nedával, píšu to i v rozpisce součástek, kdysi dávno jsem si s tím trochu hrál a zrovna CMOS Z80ka mi dělala v Didaktiku takovej brajgl, že šla zase ven.

C33 a C34 je fix chybné funkce NMI obvodu a je to popsáno tady: viewtopic.php?f=39&t=1954&start=300

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 05.10.2019, 15:38 
Offline
Nemluva

Registrován: 04.10.2019, 11:26
Příspěvky: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Across the Edge, Peppa

phpBB [video]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 07.10.2019, 10:14 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Rozjíždím opět produkci desek na Nucleon (hotové nebo stavebnice), protože jsem aktuálně dostal referenci z Německa, že šlape bez problémů i s DivMMC. Až mi dorazí objednaná vlastní DivMMC, vyzkouším osobně.

Objednal jsem zatím 5ks desek verze 1D, která má zlepšený obvod chip-selectu ROM, osazený keramický kondík pro fix falešných pulsů zápisu do registru stránek a plnou 8bit. adresaci portů "ULA", ne jen na základě A0. Dále má stejně jako ZX Spectrum vyvedený negovaný CLK signál vůči CPU, ve verzích 1B a 1C byl vyvedený CLK totožný s tím, co leze do CPU, což je chybka.

Nefunkci Betadisku beru od teď jako vadu Bety, nikoliv Nucleona, odpovídal by tomu i fakt, že jsem zkoušel na Nucleonu už kde co, a bez jakéhokoliv výsledku, ale na Betu jsem se zatím nezaměřil, což bude asi třeba ;-)

Dále jsem objednal i 10ks PCB na můj modul Externí ROM, takže kdo bude chtít diagnostikovat ZX48/ZX128/Nucleon512, bude mít šanci :-)

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Naposledy upravil css dne 07.10.2019, 13:42, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 07.10.2019, 10:24 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
A ještě pár reakcí :-)

Na místě IC13 jsem vyzkoušel i 74F04 a 74S04, které mám doma, funkce stejná jako s 74(A)LS04, jen vyšší spotřeba :-)
Na místě CPU jsem odzkoušel krom Ziloga i RFT UA880D a spustil několik různých dem a her a všechno funguje stejně. Ruský klon tu nemám, ale pokud vím, Rusové ve velkém nakupovali v NDR čipy U880/ver.5 a jen si je sami pouzdřili, takže předpokládám, že by to bylo to samé, jako UA880D.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 07.10.2019, 10:59 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
pcmaker píše:
Ahoj CSS. Letmo jsem porovnal zapojení Betadisku, které mám překreslené od Cygnuse s tvým projektem. Našel jsem tam jednu malou odlišnost. Možná to nemá vliv na funkci, ale radši to sem písnu. Jde o signál D4, který máš připojený na vstup 2 IC8A. Tento signál D4 by neměl být veden ze sběrnice ZX Spectra, ale z výstupu 14 IC74 74LS245, tedy z výstupu posilovače sběrnice. Já ho mám označený jako D"4. Ona ta chyba je i ve schématu z Mikrobáze a před časem si ji opravoval i Cygnus. Koukni na to.

Ahoj a díky. Ale to není ono :-), všechny dat. signály a tedy i D4 u mě vedou na konektor SV1 a přes něj na spodní desku na protikus SV71 a pak dál na budič LS245. A až přes něj na sběrnici ZX Spectra ;-)

Ale díky i tak!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 08.10.2019, 08:14 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Včera jsem zas pokračoval v hledání záhady, proč Beta nejede s Nucleonem. Provedl jsem úpravy vyznačené červeně, které by měly zajistit, že budič datové sběrnice LS245 se přepne směrem do počítače ne při každé instrukci IN, ale jen při IN z těch "správných adres portů", které Betadisk používá. Co vy na to, udělali byste to také tak? Po této úpravě Beta funguje jako před ní, žádná změna.

Dneska jsem si ale všiml, že Betadisk obsahuje jinou chybu, a zřejmě opět i ten originální. Žlutě zakroužkované hradlo by mělo být správně NOR, nebo OR+invertor, aby se bit D4 zapsal do registru pěkně na začátku instrukce OUT 32765, když jsou aktivní správné adresy+nWR+nIORQ, takhle se zapisuje až úplně na konci, kdy platnost signálů už končí. Jednak kdo ví, co se tam pak děje, i když podle datasheetu mají data určitý přesah přes ostatní signály, ale i další obvody na desce by měly víc času na reakci, kdyby se zapisovalo korektně na začátku instrukce OUT. V Pentagonu to mají správně, tak nevím, zda to nemůže být zdroj poruch? Na druhé straně by to pak mělo blbnout snad na všech počítačích, ne jen na Nucleonu?

A konečně 2x keramiky ca 220pF označené azurově (fix chyb NMI) mají v Pentagonu umístěné ne na výstupech klopňáku, ale na jeho vstupech nSET a nRES, takže zkusím i tuhle možnost.


Přílohy:
Beta upravy.png
Beta upravy.png [ 137.58 KiB | Zobrazeno 6926 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 08.10.2019, 12:29 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Css odpovim ve vice prispevcich at v tom nedelam chaos.

1) To zlute kolecko je podle mne ok. Kdyz neni nejake super velke zpozdeni nekde na sbernici tak to funguje spolehlive. Ono spravne se ma zapisovat az na konci /WR.

2) Jsem rad ze jsi prehonotil nazor na ty dva kondenzatory C33 a C34.

3) Ty cervene spoje vypadaji dobre.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz