OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 17  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 08.10.2019, 12:41 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Koukam jak vlastne funguje ten Betadisk. Mam velkou obavu ze nikdy nikomu nefungoval spravne na 100%. Vetsina lidi ho pouzivala, kdyz byla v ramce a tam to i nejak funguje ale kdyz je clovek v romce po resetu (nebo je aktivovana rutina romky) tak to vubec nefunguje korektne. Ukazu to na prikladu. Predstavme si ze je prave M1 cykl a prave zacal. Ja stisknu tlacitko Magic. Stane se to, ze /MREQ je v log0. To udela to ze se aktivuje IC7B, IC7A a prepne se IC8B ze chci TR-DOS romku. Ta se i aktivuje a dekativuje se romka v pocitaci. A prave zde je super pruser! Tato instrukce se mela precist z romky v pocitaci a ne z TRDOSU. Aktivace NMI dojde az po teto instrukci. On uz je samozrejme NMI v log0 a procesor si ho vsimnul ale jeste neni konec instrukce.

Kdyz uz se neco pouziva jako spoustec NMI tak bych radeji pouzil /RFSH. Pak pockal na dalsi zacatek /M1 a prepnul vnitrni stav klopneho obvodu TRDOS uvnitr Betadisku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 08.10.2019, 13:05 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
suksoft: Ten žlutý OR zkusím nahradit NORem, myslím, že data by se měla zapsat do reg. na začátku WR, už jen z důvodu, aby čipy měly čas zareagovat, překlopit se atd., když se data zapisují až těsně před koncem write cyklu, kdo ví, co se tam pak děje ;-)

Ta úvaha ohledně hazardního přepnutí ROM při NMI je moc dobrá, ale mám dojem, že v Betě je tohle ošetřené, aby se to nemohlo stát. A sice druhým spouštěcím vstupem MKO IC7B (pin 10), který musí být v log.1, aby MKO vygeneroval NMI. A v log.1 bude díky IC4A jenom tehdy, když CPU zrovna nepoběží v ROM, ale v RAM. Není to tak? Možná to blbě chápu :-)


Naposledy upravil css dne 08.10.2019, 13:18, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 08.10.2019, 13:28 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
css píše:
: Ten žlutý OR zkusím nahradit NORem, myslím, že data by se měla zapsat do reg. na začátku WR, už jen z důvodu, aby čipy měly čas zareagovat, překlopit se atd., když se data zapisují až těsně před koncem write cyklu, kdo ví, co se tam pak děje ;-)


Urcite to bude fungovat. Podle mne to bude fungovat jak pri OR tak pri NOR

css píše:
Ta úvaha ohledně hazardního přepnutí ROM při NMI je moc dobrá, ale mám dojem, že v Betě je tohle ošetřené, aby se to nemohlo stát. A sice druhým spouštěcím vstupem MKO IC7B (pin 10), který musí být v log.1, aby MKO vygeneroval NMI. A v log.1 bude díky IC4A jenom tehdy, když CPU zrovna nepoběží v ROM, ale v RAM. Není to tak? Možná to blbě chápu :-)


S tim IC7B/10 mas pravdu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 08.10.2019, 13:57 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
css píše:
No tak to já si musím vystačit s multimetrem a čínským osciloskopem do USBčka, co neumí skoro nic :-/

Rychle jsem teď prolítnul TR-DOS 5.05 i 5.041 a do I reg. tam zapisujou jen klasicky 63ku, takže k přepnutí ROM vlivem I>=64 by nemělo docházet.


Proto chci viewtopic.php?f=39&t=7660 , ten by po male uprave byl schopen rici co se deje na sbernici.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 08.10.2019, 14:11 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Doda píše:
suksoft píše:
Prave zde by se hodil logicky analyzator stavu sbernice. Otazka je jak je nastaveny I registr (a14,a15). Pri instrukci s prefixem muze pri prvni refresi dojit k prepnuti romky a druhy bajt se cte z jine romky.


Ja chapu ze veci mohou byt robustni a je to tak lepsi, ale jak casto tohle nastane? Mezitim se ten pocitac zhrouti 1000x z jineho duvodu.


Souhlas. Je to jako s Boeing mcas - take se to nikdy nestane. Chudak Css, preci nemuze mit takovou smulu :( .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 08.10.2019, 14:46 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Já si hlavně furt v hlavě dokola šrotuju jednu otázku: Co je na Nucleonu jinak oproti Spectru/Didaktiku, že to může ovlivnit funkci toho zatracenýho Betadisku?

Protože takové ty chyby jako vlivem reg. I apod. by přece musely vyskakovat na kterýmkoliv počítači, rutina, která takovou chybu obsahuje, je stejná pro Spectrum, jako pro Didaktik nebo Nucleon. A taky jakej je tak zásadní rozdíl mezi Nucleonem a Gamou128K/192K, na kterých Betadisk šlape jak fík.

Budiče to nejsou, ty jsou stejný v Gamě192 jako v Nucleonu, takže mě napadají jenom 3 rozdíly:

1) Rychlost CPU v paměti a při I/O instrukcích z/do ULA: Na Nucleonu všude 100%, na ZX/Gamě občas bržděnej. Že by někde v TR-DOSu byla taková chyba, že by byl náchylnej na změnu rychlosti? Hledal jsem, ale nic kloudnýho nenašel :-(

2) Celá statická RAM v Nucleonu, když nechám x-hodin běžet testovací smyčku, nebo pouštím různá dema a tak, žádnej náznak problémů s RAM jsem neviděl

3) ULA část, resp. čtecí buffer LS244, který je při čtení z ULA natvrdo připojen na sběrnici. Už jsem ale i změnil dekodér adresy ULA portu na 8mi bitovou adresu, aby to s ničím nehaprovalo, ale nic. Dokonce jsem zkoušel výstupy toho bufferu napojit na datovku přes odpory 470R jako u Spectra z ULA, i menší 330R, ale to byla další záhada - ve Spectru to funguje, ale tady se pak z ULA načítaly hausnumera, například při snímání klávesnice. Půlku stisků počítač ignoroval. To taky nechápu, proč na ZX to jde a tady ne :-/

Jooo Bermudskej trojúhelník se nám koukám přestěhoval sem k nám :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 08.10.2019, 17:59 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Asi to nepomuze ale zkusil jsi odebrat tu D12 a dat C34 na RST? Ted to okamzite reaguje na stisk tlacitka ale po zmene to bude reagovat po malem zpozdeni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 09.10.2019, 07:52 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
suksoft: V týhle kombinaci nezkoušel. D12 nebyla v prvních několika verzích desky, a blblo právě NMI, pokud LS123 byl od jinýho výrobce, než Texas nebo Motorola. Doplnění D12, C33 a C34 funkci NMI opravilo. C33 i C34 jsem vždycky měl jen na výstupech KO-D, na vstupech jsem to nezkoušel (zatím).

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 10.10.2019, 22:29 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
suksoft: V TRDOSu 5.041 nefunguje funkce skoku do prikazoveho radku hned po resetu (je nutne mit nastaveny prislusny prepinac). Po resetu probehne spravne test RAM (probliknou cervene cary pres obraz), pak ale obrazovka zustane cerna, v pravem dolnim rohu se obarvi par atributu, a dal se nic nedeje. Pritom TRDOS 5.05cz bootuje po resetu do prikazoveho radku spravne.

Ale naopak v 5.05cz nefunguje tl. Magic z Basicu, pokazde ale to ma jiny prubeh, nekdy okamzity reset, nekdy se pocitac zasekne, jindy uklada obsah RAM na disk a resetne se az potom. A zas v 5.041 funguje tl. Magic spravne.

Jinak vse ostatni, pokud se clovek dostane do prikazoveho radku pres RAND USR 15616, funguje dobre. Tak nevim, napady uz mi dosly, kdybys neco objevil, bylo by to supr, diky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 26.10.2019, 12:54 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Problém s videem:

Prosím všechny, kdo si ode mě zakoupili stavebnici ZX Nucleon, a nebo plošný spoj, aby zatím neosazovali video část. Objevil jsem problém se zobrazením videa při použití kodéru PAL SONY CXA1645M, viz toto vlákno: http://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=7781. Zdá se, že CXA má nějaký neznámý problém se zobrazením na Pentagonu/Nucleonu, a nelze jej tedy použít. Odzkoušel jsem jako náhradu dva typy čipů, a sice ROHM BH7236AF a SAMSUNG KA2198BD, které jak se zdá fungují bezvadně.

Oba zmíněné typy dnes objednám a pokud máte někdo stavebnici s CXA, ozvěte se mi na SZ a já vám dodatečně zašlu nový typ čipu.

Díky moc za pochopení.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 26.10.2019, 19:33 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Na nekterych TV mozna bude take problem s toleranci, protoze Pentagon jak je znamo generuje video signal 48.828125 Hz misto beznych 50Hz.

TV radek trva 224 taktu jako u ZX48, ale TV generuje vice TV radek = rovnou 320. Proto jedno preruseni trva dele a za stejny casovy usek jich Pentagon stiha mene nez bezne jine ZX (ZX ma zhruba 50Hz a Pentagon 48.83 Hz). AY Hudba pod prerusenim bude hrat pomaleji a diky pomalejsim hodinam bude i zvuk o neco hlubsi.

Mozna by nebylo na skodu kontaktovat autory ZX-HD a ZX-VGA-JOY, aby slo tyto externi interface korektne pouzit s Pentagon casovanim, ktery to ted nepodporuje.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 28.10.2019, 21:20 
Offline
Nemluva

Registrován: 04.10.2019, 11:26
Příspěvky: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
demos from CAFe 2019, 3,2 and 1 place.
phpBB [video]

https://www.youtube.com/watch?v=-kcsfOR ... e=youtu.be


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 21.11.2019, 13:21 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
tommik píše:
Pentagon generuje 48 Hz? To je snad mimo toleranci...

tommik: Myslíš INT? Mám dojem, že to bylo 49.něco, když jsem to měřil. Ale je to podstatné, vadí to něčemu? ;-) Pro mě je směroplatné :-), jak fachá soft, že dema jedou plnou rychlostí, a jestli je přerušení 48, 48.5, nebo 49.5 je tedy mě osobně úplně jedno ;-)

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 01.12.2019, 21:50 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Do balíku s dokumentací přibyla dokumentace a obsah GALů pro poslední verzi 2Q, která je odteď v distribuci.

Stahovat můžete na obvyklé adrese: http://css-electronics.8u.cz/ZX_Nucleon_512KB_all_versions.zip


Seznam změn je v PDF souboru.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 02.12.2019, 20:32 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Trelix píše:
Ahoj. Je to aplikovatelné i na verzi 2A ?

Ahoj, jestli myslis 8bit adresovani portu, tak neni.

Resp. mohlo by byt za predpokladu, ze bys ho tam mel natrvalo, protoze na desce 2A neni jumper pro volbu, zda ho chces ci nikoliv. A musel by se udelat GAL specialne pro tebe, jelikoz mezi ver. 2A a 2Q je trochu rozdil v poradi signalu u GALu. GAL navic musi byt 22V10, 20V8 uz to kapacitne nezvlada.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 17  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz