OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 10:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 00:13 
Offline
Kecka

Registrován: 13.05.2013, 08:58
Příspěvky: 36
Has thanked: 174 times
Been thanked: 39 times
czechian píše:
Vše co mám (tedy hlavně ohledně ZX Spectra) se budu snažit dát na web.
Web http://zxm.speccy.cz/ zanikl celkem neočekávaně, takže mějte trpělivost.

Drahý Czechian,

bolo by dobré presne rozumieť čo svojou činnosťou sleduješ.
Mnoho ľudí bude tvoje správanie - kopírovať (zálohovať, sysliť, ... - doplň sloveso podľa uváženia) cudzie stránky - vnímať ako správny počin. Hlavne v tejto turbulentnej dobe, keď server speccy.cz prechádza veľkými zmenami a pôvodný zxm web sa stratil.
Ale mňa napríklad zarazil (C) na podstránke Tiskoviny/ZX Magazín, ktorý bol zjavne skopírovaný z pôvodnej stránky aj "s chlpami".
Akosi automaticky som priradil tvoju stránku Nobymu, ktorý mi oznámil, že s tým nič nemá spoločné a ani len netušil, že veci, ktoré na zxm publikoval niekto cucá bez jeho vedomia.
Aj to presmerovanie na czechian z hlavnej stránky zxm.speccy.cz dal primárne kvôli vyjadreniu protestu proti týmto praktikám - ak tomu dobre rozumiem.

Bolo by podľa mňa férové odkryť svoju identitu a zámery. A samozrejme aj vypýtať si dovolenie na zrkadlenie stránok (hoci aj zanikajúcich).

Ikon


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Literatura pro začátečníky
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 01:12 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
Drahý Ikone,

piš prosím stručně a srozumitelně. Něco se tě zřejmě dotklo, ale z tvého košatého slohu není jasné co. Pokud se Czechian snaží zrekonstruovat něco co zmizelo, tak na tom nevidím nic špatného.

Pokud tam je něco tvého, co si nepřeješ dále publikovat, tak to napiš.

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Literatura pro začátečníky
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 02:17 
Offline
Kecka

Registrován: 13.05.2013, 08:58
Příspěvky: 36
Has thanked: 174 times
Been thanked: 39 times
Milý Berk.

môj príspevok má porovnateľný počet riadkov ako tvoj podpis. Znamená to snáď, že by aj ten mal byť stručnejší a zrozumiteľnejší?
Čo očakávam som zhrnul v predposlednom riadku "odkryť identitu a zámery + vypýtať si dovolenie na zrkadlenie stránok"

Ikon


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Literatura pro začátečníky
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 09:04 
Offline
Tichošlápek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.01.2018, 18:14
Příspěvky: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
Tak od začátku.
Web vzniknul jen a pouze díky mé zálibě ohledně ZX Spectra.
Nesleduji tím vůbec nic - tedy pokud nebudeme brát v potaz, že je koncipován jako info/archiv.
Pokud bylo něco zkopírováno, je to vcelku logické - proč vymýšlet vymyšlené.
A jestli se to někoho dotklo, tak se opravdu moc omlouvám - tak to nemělo v žádném případě vyznít.
Takže pokud se někomu nebude líbit určitá část, není problém ji zrušit/zablokovat.
Nakonec není problém zrušit i tento web.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Literatura pro začátečníky
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 12:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
Toz pripominam, ze Czechianovi patri za web velky dik.

Nikdo z nas ta ruzna sdileni ani publikovani asi nedelame pro zisk ani ve zlem umyslu.
Doufam, ze si Ikon ujasni pozadavky (souhlas, licence?) a pres SZ vyridi vse k Nobyho spokojenosti.

Na forum prosim piste vysledne detaily, napr. za jakych podminek je treba fajly dale publikovat.

Zahranicni komunity jsou ke sdileni materialu vice ci mene benevolentni, obvykle cim vyssi vek a tribalnejsi vztah k retrokompum, tim volnejsi.
Slusna domluva je nutna. Zalezi samozrejme na materialu. Napr. viz str. 2 manualu Betabasicu.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 14:28 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Ikon, Czechian a vůbec všichni: Hele, chlapi, nehádejte se. Zatím vidím na Czechianově úsilí to, že chce zachránit co jde, tak není potřeba být k němu uštěpačný. On by naopak měl doladit ty copyrightové hlášky, aby se to někoho nedotýkalo, i když u tak staré platformy opravdu o tak moc nejde...

Mimochodem, sice nevím, kdo provozuje/provozoval zxm.speccy.cz, ale zrušit ty stránky bez jakéhokoli varování, z noci na ráno, to vůbec nebylo slušné. Dotyčný by se proto neměl pohoršovat, že se pak někdo jiný snaží honem zachránit, co se dá.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 14:45 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Chápu, že když někdo sbírá dlouhá léta materiály, scanuje je, nahrává, ogranizuje - tak pak nějaké kopírování jím nahraného ho může štvát. Ale chápu to ve chvíli, kdy dané stránky ještě fungují. Čemu rozhodně nerozumím (a to už zdárně zvládl kdysi někdo jiný na "amiga-only fóru"), že ten dotyčný si jednoho dne řekne "seru na vás všechny mamrdi", všechno smaže a vůbec ho nezajímá, že po jeho vlastním retrocompím "shutdownu" může existovat ještě někdo, kdo o dané materiály má zájem. Nedejbože, že by se to mohlo někomu ještě hodit. Nerozumím, proč to dotyčný prostě nezakonzervuje. Kde se bere to ublížení vlastní pýchy, že musí dát okatě najevo "Dost jste si mne nevážili, tak nemáte nic.". Já myslel, že vždy se takový web (fórum) dělá z vlastního pocitu, poskytnout ostatním užitečné informace a ne kvůli virtuálním ovacím a nehynoucí oddanosti čtenářů. Ale asi jsem naivní, protože těchto případů pomatených mazálistů bylo už hodně moc.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 16:30 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2326
Has thanked: 302 times
Been thanked: 636 times
Osobně by mne rozhodně nepotěšilo, kdyby někdo někde zveřejnil kopie mých článků, ale...

- rozhodně nehodlám nikomu bránit, aby si pořídil lokální mirror pro svou potřebu, všichni víme, že weby zanikají a informace s nimi
- a pokud někdy web zruším bez ochoty se tím více zabývat a o obsah stále bude zájem, tak velmi pravděpodobně budu zveřejnění tolerovat
- v rámci zvyklostí a slušnosti si odkazujte a citujte co chcete

Pointa je, že dokud je web živý, tak v něm dělám změny, aktualizace, opravuju omyly, přidávám nové věci, byť by to byla třeba i jen jedna změna za rok, nebo ještě méně často a v takovém případě rozhodně nechci, aby někdo zveřejňoval verzi, kterou nemám pod kontrolou.

Mám pocit, že reakce Nobyho na mirror mohla být přehnaná, ale netuším, jaké další okolnosti to provázely (drzé zveřejnění bez pokusu se zeptat?)

V každém případě je velmi nepříjemné, když zmizí archiv, ve kterém jsme si zvykli hledat, na který občas odkazujeme atd...

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 16:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 811 times
Tak s Nobym jsem se několikrát bavil o tom, že jeho obsah je zkopírovaný na webu zx-archive.czechian.net. Dokonce jsem mu i říkal, kdo je autorem toho webu :-). Nechápu, proč si tu vytvořil druhý nick Czechian :-). Pobavilo mě, že i nějaké mé texty napsané pro ZX-Spectrum.cz zkopíroval bez uvedení zdroje. Po zmizení obsahu webu zxm.speccy.cz jsem se ptal Nobyho proč to udělal. Psal mi, že nemá čas ani náladu ten web předělávat pro https. Mimochodem, zkoušel mu někdo napsat, že by ten web po něm převzal? Noby je člověk, se kterým se dá domluvit. Já na to bohužel nemám čas, stačí mi starost o cs.speccy.cz a přispívat každý měsíc článkem pro ZX-Spectrum.cz.

Jinak mi nevadí, že Czehian kopíruje obsah od jinud, ale je slušnost se zeptat nebo alespoň uvést zdroj. Myslím, že mám na disku naskenovaný amatérský časopis "Spektrum" z roku 1988 a 1989, který nabízím Czechianovi ke zveřejnění. Když tak, ať mi napíše SZ.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 17:22 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
Všechny ty materiály jsou nějaké dědictví minulosti, které se snažíme opatrovat a udržovat.
Tipuji, že nikdo ze zúčastněných k nim nevlastní žádný copyright.
Pokud se někoho dotýká kopírování obsahu jeho stránek, tak je to jen o komunikaci. Mazání je určitě přehnaná reakce.
Pseudo-advokáty Nobyho, kteří jen chodí, vytváři zmatek a snaží se do něčeho kopat bych poslal rovnou do p.....

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 17:52 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Jo, tak to je ten první případ, o kterém jsem psal. Že někdo začal kopírovat, když ještě stránky běžely, bez uvedení zdroje nebo souhlasu - tam se nasranosti nedivím. Ale rovnou to smazat? Spíš bych se veřejně (třeba zde na fóru) daného člověka zeptal, proč má potřebu to bez mého souhlasu dělat.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 18:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1966
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ja se divim tedy ve vsech pripadech. Kdyz koncila Pandora a nekdo ji zkopiroval, byl z toho podobne nesmyslny poprask.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 18:33 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
DEX mě upozornil, že s těma autorskýma právama nemám pravdu.
V DEXoupěti má hezké shrnutí:

http://dexovo.cz/zx-magazin.php

Stojí za to si to přečíst.

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 19:26 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
Doda píše:
Kdyz koncila Pandora...byl z toho podobne nesmyslny poprask.

Hm, tam jsem alespoň zaregistroval obavy z několika vážnějších věcí.
Např. pomluvení kvality výrobků či služeb jisté firmy, které potom vadilo, že ještě dlouho je dostupné negativní tvrzení.
Mimochodem, po letech se i u firem začíná diskutovat tohle RTFB - česky právo být zapomenut/právo na zapomnění na internetu.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2018, 20:23 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 551
Has thanked: 408 times
Been thanked: 166 times
Mozna reknu svuj nazor trochu tvrde, ale pokud nechcete, aby se obsah vasich clanku ev. souboru zverejnenych na internetu nesiril dal, tak je nezverejnujte. To je jediny zpusob, jak tomu muzete zabranit. Piste si sifrovany denicek s dobrym pocitem, ze se k nemu nikdo nedostane. Tyhle zabomysi valky jsou v dobe mizejicich webu zbytecne. Budte radi, ze o vase stranky je zajem, ze stoji za to nekomu je kopirovat a vystavit a mejte z toho radost a dobry pocit, ze pokud se s vami nedej boze neco stane, informace vami shromazdene a vase usili do toho vlozene neprijde vnivec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz