OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 05:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Didaktik Gama - nahrávání z mobilu
PříspěvekNapsal: 11.04.2024, 19:18 
Offline
Nemluva

Registrován: 11.04.2024, 14:57
Příspěvky: 3
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time
Pokouším se zprovoznit nahrávání do Didaktiku z mobilu pomocí aplikace PlayZX a sluchátkového výstupu (stereo jack).
Vzal jsem kabel se stereo jackem na konci, uštípl jeden konec, bílou žílu (což je, jak doufám, levý kanál) jsem připojil na DIN5 samici (spojené piny 3-5) a opletení (což je, jak doufám, GND) jsem připojil na pin 2. Červená žíla zůstala nezapojená. Do DIN5 samice jsem připojil originální DIN5 samec pro připojení kazeťáku, který vede z Didaktiku.
Docela to funguje, ale je tam jeden problém: musím to všechno pozapojovat než zapnu Didaktik.
Jakmile při zapnutém Didaktiku vytáhnu jack z mobilu a znovu ho zasunu, mobil už se chová, jako by do sluchátkového vstupu nebylo nic zapojeno (přehrává přes reprák).
Abych to znovu rozchodil, musím vypnout Didaktik ze sítě, znovu zasunout jack do mobilu (mobil už reaguje jako na sluchátka) a pak zapnout Didaktik. Jako by mobilu vadil "živý" jack.
Musím uvést, že co se týče zapojení elektroniky, jsem úplná lama, nemám žádné vybavení, moje znalosti zhruba odpovídají gymnaziálnímu učivu.
Pravděpodobně dělám nějakou stupidní chybu, ale jakou?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.04.2024, 20:24 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1626
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Dej tam odpor 220R, aby mobil detekoval sluchatko

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.04.2024, 07:49 
Offline
Nemluva

Registrován: 11.04.2024, 14:57
Příspěvky: 3
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time
Díky!
Musíš na mě jako na blbce. Kam přesně ho mám dát? Mezi bílý drát a piny 3-5? Nebo mezi GND opletení a pin 2?
Ta doporučená hodnota odporu je vyzkoušená nebo je výsledkem nějakého výpočtu?
Nezhorší se pak úroveň signálu?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.04.2024, 09:08 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3661
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
Ak nemas priamo 220R tak mozes akykolvek od 32 ohmov az do tych 220 ohmov.
Odpor zapoj ako zatazovaci, t.j. tak ako to uz mas zapojene nic neodpajaj, iba na piny 3-5 a 2 v DIN-e este pripoj ten odpor.

Mozno bude treba este jeden taky isty odpor pripojit medzi ten (nezapojeny) cerveny kablik a opletenie - aby bol zatazeny aj pravy kanal.

Alebo druha, uzivatelsky jednoduchsia moznost - pouzi sluchadlovu "rozdvojku" (co ma na vstupe jack ktory das do mobilu a ma dva vystupy pre pripojenie dvoch sluchadiel naraz) - do jedneho vystupu pripoj nejake normalne sluchadla a do druheho Didaktik.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.04.2024, 17:20 
Offline
Nemluva

Registrován: 11.04.2024, 14:57
Příspěvky: 3
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time
Tak jsem to zkusil s tou rozdvojkou.
Výsledek je takový rozporuplný. Nejdřív to nešlo vůbec (signál slyšet v sluchátkách byl, ale Didaktik ani neblikl borderem), po chvíli přehazování jack konektorů a vypínání / zapínání Didaktiku to najedou fungovalo tak, jak potřebuju - nahrávání fungovalo a vytahování jacku od Didaktiku a opětovné zasouvání nemělo vliv na stav připojení sluchátek.
Jenže po dalším pokusu o připojení rozdvojky (Didaktik čerstvě nastartovaný) to zase už nefungovalo vůbec, jako by to celé bylo o náhodě.
Co horšího, Didaktik začal být značně nestabilní, hra, kterou jsem den předtím v pohodě nahrál, už po zavaděči pokaždé vygenerovala "M Ramtop no Good". Nevím, jestli jsem to způsobil těmi pokusy nebo byl Didaktik načatý už předtím, ale testram.tap mi potvrdil, že RAM není úplně v pořádku.
Naštěstí je druhá banka OK a pokud stihnu včas přepnout na ni, tak Didaktik funguje jak má.
Obrázek
https://i.imgur.com/E0axsP8.jpeg


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.04.2024, 18:49 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Štoucháním se v EAR rozhodně nenakopneš RAMku. Už to bylo načaté. Holt to chce otevřít a vyměnit tu, která topí (tj. je znatelně teplejší, než ty ostatní).

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz