OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 19.01.2021, 19:47 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
EC1045.01 píše:
No, posléze jsem, si z pomněl, že otec má nějaké knížky k počítačové grafice a to ruskou (překlad americké), polskou a českou a v té české „Počítačová grafika“ autoru Luděk Granát a Hynek Sechonský, vydáno SNTL v roce 1980 je kapitola „Vytváření estetických obrazců“. Tam je popsán princip tvorby obrazu pomoci trojúhelníků aneb přes to co jsem hledal.


Ahoj, z čistě nostalgicko-archeologicko-výzkumného dotazu, nemáte někdo tuhle knihu naskenovanou. docela bych se přečetl, jak se v roce 1980 psalo o počítačové grafice? Možná ta anglická by mohla být na web, ale nenapsal jsi název...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.01.2021, 20:10 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ta česká knížka se jmenuje: Počítačová grafika autoru Luděk Granát a Hynek Sechonský, vydáno SNTL v roce 1980

Ta polská se jmenuje: Grafika Mikro-komputerowa autoru Donald Hearn a M. Pauline Bakr vydáno ve Varšavě 1988 (podle vše jde o překlad).

Tu ruskou nedám.

Jak bude trochu víc světla tak bych mohl vyfotit obálky, pokut bude zájem.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.01.2021, 20:50 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
EC1045.01 píše:
Ta polská se jmenuje: Grafika Mikro-komputerowa autoru Donald Hearn a M. Pauline Bakr vydáno ve Varšavě 1988 (podle vše jde o překlad).


Díky, mě hlavně zajímala ta česká.

Originál Hern&Bakr z roku 1986 nalezen zde:

https://b-ok.cc/book/766539/a52456

Jsou tam pseudokódy v paskalovské syntaxi, od těhle autorů existují i novější vydání a další knihy o počítačové grafice.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.01.2021, 22:10 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
V tom polském překladu je v vše BASICu.

Pak se mi povedlo zachránit: (opis všeho co je na obálce)

Pobočka ČVTS Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze
Seminář
POČÍTAČOVÁ GRAFIKA
Sborník přednášek
ČSVTS
Praha 1974
ČSTS-FEL-ČVUT

Formát A4 a typický vzhled podobné literatury s logem ČSVTS

Jo obsahově pěkný pravěk motá se to hlavně kolem počítače TESLA 200 a programovacího jazyku FORTRAN, přesněji FEL- FORTRAN ale je tam zmínka i o jiných strojích a o ALGOLu.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.01.2021, 22:33 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
EC1045.01 píše:
V tom polském překladu je v vše BASICu.

Pak se mi povedlo zachránit: (opis všeho co je na obálce)

Pobočka ČVTS Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze
Seminář
POČÍTAČOVÁ GRAFIKA
Sborník přednášek
ČSVTS
Praha 1974
ČSTS-FEL-ČVUT

Formát A4 a typický vzhled podobné literatury s logem ČSVTS

Jo obsahově pěkný pravěk motá se to hlavně kolem počítače TESLA 200 a programovacího jazyku FORTRAN, přesněji FEL- FORTRAN ale je tam zmínka i o jiných strojích a o ALGOLu.


Zajímavé a jaké oblasti grafiky jsou tam pokryté? Vzhledem k tomu, že je to z FELu, tak tam byl na počítačovou grafiku doc. Hudec, jehož skripta měla průměrně 5 chyb na stránku a přednášel tam v roce 2006 o operačních zesilovačích v rozkladech vektorových displejů a nějakých obstarožních knihovnách, snad před IRIS GL, když jsem ho na přednášce opravil, že vločka Kochové je ve skutečnosti vločka pana Kocha, protože Helge von Koch byl chlap, tak stejně za dvě minuty potom zase mluvil o Kochové... No úplně mi tím počítačovou grafiku na FELu znechutil.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.01.2021, 23:09 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Moc jsem to nestudoval, ale ta grafika se týká hlavně technického kreslení tj. tak trochu předchůdce AUTOCADu aneb jak používat FEL-FORTRAN ale také je tam obecný popis jak řešit viditelnost u 3D objektu a obecně matematika okolo počítačové grafiky.

Co kapitola to jiný autor a taky i jiné pracoviště tj. i mimo ČVUT. Autor první kapitoly (Programové vybavení pro počítačovou grafiku) je Ing. Bohuslav Hudec.

Co jsem si všiml až teď tak mi u těch „skript“ chybí několik posledních stran … není tam zadní deska a obsah. Podle záložek a obecně stavu byla dost používaná.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.01.2021, 08:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ja mam z dob studii take puvodni knihu z FELu “Moderni pocitacova grafika”, neni spatna, poplatna sve dobe. Tehdy moc podobnych knih nebylo a internet trochu v plenkach.

https://dcgi.fel.cvut.cz/ModerniPocitac ... a/vydani1/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.01.2021, 10:26 
Offline
Kecka

Registrován: 11.01.2021, 11:47
Příspěvky: 48
Has thanked: 0 time
Been thanked: 39 times
Doda píše:
Ja mam z dob studii take puvodni knihu z FELu “Moderni pocitacova grafika”, neni spatna, poplatna sve dobe. Tehdy moc podobnych knih nebylo a internet trochu v plenkach.

https://dcgi.fel.cvut.cz/ModerniPocitac ... a/vydani1/


Ach klasika. Žára, Beneš, Felkel. Bylo to vlastně vydání původních vysokoškolských skript z ČVUT.
Existuje i druhé vydání: https://dcgi.fel.cvut.cz/cgg/ModerniPocitacovaGrafika/
Je tam i něco od J.Sochora, který působil na MUNI v Brně.
Už jsou to hodně staré knížky. Fůra věcí v nich obsažených se už v současnosti vůbec neřeší a myslím, že studenti se je už neučí. Možná se o nich jen přednášející zmíní na první druhé přednášce a pak rychle šup šup k 3D, nasvětlování, viditelnosti scény, shaderům atd. atd.
Ale jak se kresli čáry a kružnice (elipsy) Bresenhamovým (mid-point) algoritmem se tam najít dá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.01.2021, 20:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Stejně jako dithering, omezení barevného prostoru, gouraudovo/phongovo stínování...... prostě software rendering je minulostí. Na určité úrovni to ale stále platí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.01.2021, 22:56 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Doda píše:
Stejně jako dithering, omezení barevného prostoru, gouraudovo/phongovo stínování...... prostě software rendering je minulostí.
No hej, ale co mame robit my, majitelia nasich osembitov, ktore ziadny shadery a tienovace nemaju ? A vsetko si musia naprogramovat "od piky" ?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz