OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 03.08.2020, 22:13 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
s4r píše:
Pockej, HippoPlayer jede normalne na PC, ne?

To asi jo. Já mluvím o OctaMed, Amiga a vícekanál.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 04.08.2020, 10:32 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Přehrávání více kanálů na Amize je té přímo úměrné jejímu výkonu. Na 060tce je i 16 kanálů v 14bit docela poslouchatelných. Samozřejmě se zvukovkou se to srovnávat nedá.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 04.08.2020, 19:22 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
OctaMED (nutne osmikanalovy), pripadne sedmikanalovy TFMX, byl na Amize nepsany standard a oboje fungovalo i na hole A500 diky vhodnemu navrhu vzhledem k pouzitemu hardware. Ty “hodnekanaly” uz neni tak moc dobova zalezitost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 04.08.2020, 22:39 
Offline
Kecálek

Registrován: 29.03.2015, 09:33
Příspěvky: 156
Bydliště: Plzeň
Has thanked: 508 times
Been thanked: 12 times
Lanex píše:
s4r píše:
Pockej, HippoPlayer jede normalne na PC, ne?

To asi jo. Já mluvím o OctaMed, Amiga a vícekanál.
Jo, tak to jo. Odpovidal jsi, totiz, primo na muj komentar ;)


Sent from my iPad using Tapatalk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 06:53 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
Lisiak4 píše:
Z dob naší stare sceny je vytvoren MOD ze hry Cannon Fodder. Nejak jsem nestudoval a v realnem case se k tomu ted nedostanu. Jedna se asi o nejakou odnož MODu. Octamed na Amize ho dle vseho zna jako format MMD1 (v3 and above). Jde o to ze muj Winamp na PC si s tim formatem neporadi. Slo by to nejak jednoduse prevest do klasickeho MODu, aby mi ho Winamp na PC prehral?

Převést do klasického MODu to nejde. Skladba z Cannon Fodder ve formátu MED používá rychlost tempa hraní, které se nedá nastavit pomocí standardního MODu fixovaného dle všeho na časování VBLANK, tedy u PALu na frekvenci 50 Hz, kde by měl být nejjemnější krok 0,02 vteřiny.

V rámci tempa u skladby z hry Cannon Fodder je je tedy použité jemnější časování, které nepodporuje MOD (formát z Protrackeru), ale formát MED (dle všeho formát vznikl v OctaMEDu). Zde je dle všeho použitý časovač CIA, který dokáže pracovat s menšími časy než 0,02 vteřiny, co je nejjemnější krok u časování pomocí VBLANK.

Jediný důvod proč úvodní skladba z hry Cannon Fodder (1.díl) není klasický MOD je právě v použití tempa hraní skladby. U téhle skladby je použité jemnější časování jediným rozdílem vůči klasickému MODu.

Já jsem si cvičně udělal první 2 patterny u dané skladby pomocí časování VBLANK, nebylo to tak přesné jako je formát MED. Aby jsem se dostal na požadovanou rychlost originálu jsem nepravidelně střídal až 3 různé tempá pomocí časování VBLANK. Ale jo, celkem mne to i pobavilo.

To, že mi Winamp nepřehrál formát MED, byla dle všeho otázka dohrání pluginu. Mně byl porazen pro Win přehrávač XMplay a když jsem si do něj dohrál plugin, již mi přehraje i formát MED, tedy i skladbu z hry Cannon Fodder. Proto jsem převádění dalších patternů do formátu MOD ukončil, Win mi danou skladbu ve formátu MED již přehraje co jsem chtěl.

Samotný přehrávač Winamp, alespoň má verze hraje skladby o něco pomaleji než by měl. Proto při tvorbě hudby je fajn na testování. Pokud se u jiného přehrávače (Eagleplaer na Amize, XMplay na PC) dostanete (hlavně u časování VBLANK) v tempu na hranu ne příliš ideálního tempa, tyhle přehrávače vám to přehrají ještě dobře, ale přehrávač Winamp vám tam udělá slušnou časovou díru. Dle všeho vám přehrání samplu posune o dané 0,02 vteřiny a pokud na sebe navazujete samplovaný zpěv, tak to jednoznačně uslyšíte. Musí se tedy zabezpečit, aby i Winamp, který hraje o něco pomaleji, danou skladbu přehrál v pořádku, tedy bez nějakých časových děr ve skladbě.

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 09:53 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
CannonFodder.MOD
https://modarchive.org/index.php?reques ... uery=34568


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 11:12 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
ok, tohle je klasický MOD, ta česká verze o kterou mi šlo je jednoduše nasamplovaná na jiné frekvenci a museli použít jinou rychlost (než umožňuje časování pomocí VBLANK) k přehrávání skladby, tedy formát MED. Ta česká verze je jiná i vůči originálu.

Česká verze v příloze, název souboru ponechávám beze změny.

Záchrana české tvorby z Amiga Review: IDEfix


Přílohy:
mod.zip [177.73 KiB]
275 krát

_________________
Amiga - PMD 85
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 17:23 
Offline
Kecka

Registrován: 11.01.2021, 11:47
Příspěvky: 48
Has thanked: 0 time
Been thanked: 39 times
Slavný Player6.1A od Guru / Sahara Surfers přímo v dokumentaci k přehrávací rutině píše (ta je upravena/opravena od Photona ze Scoopexu):
Kód:
;IT CAN BE USED IN 4 MODES:
;-------------------------
; 1   CIA mode. Plays any song. Uses the CIA interrupt.
;    - (default, P61_Music should not be called, easiest to use)

CIA mode nepoužíva VBL pro časování. Umožňuje nastavovat vyšší tempo v modulech, kratší smyčky u samplů (a kdo ví, co ještě...). Nemyslím si, že by nešel čtyřkanálový MED převést do MOD formátu kvůli nepodporovanému tempu. Spíš bude problém v přehrávací rutině, pokud podporuje výhradě VBL časování. Ale je to jen můj odhad. V modulech jsem se nikdy nerýpal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 19:01 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
defor píše:
CIA mode nepoužíva VBL pro časování. Umožňuje nastavovat vyšší tempo v modulech, kratší smyčky u samplů (a kdo ví, co ještě...). Nemyslím si, že by nešel čtyřkanálový MED převést do MOD formátu kvůli nepodporovanému tempu. Spíš bude problém v přehrávací rutině, pokud podporuje výhradě VBL časování. Ale je to jen můj odhad. V modulech jsem se nikdy nerýpal.

Presne tak, Protracker podporuje CIA časovanie, ale niektoré jednoduché prehrávacie rutiny nie.
http://coppershade.org/articles/More!/T ... ker_Tempo/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 19:23 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
OctaMED podporuje časování pomocí CIA, jen tak nějak možná blbě definuji MOD, který má časování pomocí CIA. Pokud samotný MOD tohle časování podporuje tak fajn, ale přehrávače takový mod detekují jako MED. To je celý.

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 19:26 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
A i u přehrávačů pod Win musí být doinstalivaný plugin na MED, aby takovou skladbu přehráli.

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 19:46 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
Za mně můžu říci, že Amiga hudební formát CD podporuje CIA časování.

:heilpmd:

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 20:54 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
Protracker 3.61 viz STATUS. Neříkám, že to nějaký Protracker nezahraje. Taky detekce MEDu :shrug:


Přílohy:
Protracker361.png
Protracker361.png [ 24.34 KiB | Zobrazeno 5382 krát ]

_________________
Amiga - PMD 85
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 26.08.2021, 21:39 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
Lisiak4 píše:
Z dob naší stare sceny je vytvoren MOD ze hry Cannon Fodder. Nejak jsem nestudoval a v realnem case se k tomu ted nedostanu. Jedna se asi o nejakou odnož MODu. Octamed na Amize ho dle vseho zna jako format MMD1 (v3 and above). Jde o to ze muj Winamp na PC si s tim formatem neporadi. Slo by to nejak jednoduse prevest do klasickeho MODu, aby mi ho Winamp na PC prehral?

Je to normálny MedModul (MMD1 file ID) so zlou príponou. MED/OctaMED moduly majú obvykle príponu .MED a Protracker ich neprehrá, ale identifikácia je správna.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODy a songy
PříspěvekNapsal: 16.10.2021, 15:59 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
Antony/DTA píše:
defor píše:
CIA mode nepoužíva VBL pro časování. Umožňuje nastavovat vyšší tempo v modulech, kratší smyčky u samplů (a kdo ví, co ještě...). Nemyslím si, že by nešel čtyřkanálový MED převést do MOD formátu kvůli nepodporovanému tempu. Spíš bude problém v přehrávací rutině, pokud podporuje výhradě VBL časování. Ale je to jen můj odhad. V modulech jsem se nikdy nerýpal.

Presne tak, Protracker podporuje CIA časovanie, ale niektoré jednoduché prehrávacie rutiny nie.
http://coppershade.org/articles/More!/T ... ker_Tempo/


Já se hraju pouze s OctaMEDem. Ten má 2 druhy základních temp pro hraní skladby. Primary a secondary. Pokud v Octamedu dám uložit skladbu jako formát MOD, primary tempo je fixované pouze na 1 hodnotu. Jde měnit pouze secondary tempo. S možností nastavování pouze secondary tempa se nedostanu u české verze skladby z hry Cannon Fodder na potřebnou rychlost přehrávání skladby. Jednoduše ty sample jsou nasamplované jinou rychlostí. V originálním MODu skladby jsou sample nasamplované správnou/lepší rychlostí a tam tenhle problém není.

V OctaMEDu u formátu MOD je primary tempo fixované na hodnotách:
Tempo 125 (pro MED formát jsou k dispozici hodnoty 1-240)
Hodnota LPB na 4 (pro MED formát jsou k dispozici hodnoty 1-32)

Secondary tempo mám v OctaMEDu přístupné jak pro práci s MOD i s MED formátem. Je možný jej nastavit v rozsahu hodnost 1-32.

Česká verze MEDu skladby má secondary tempo 14, primary tempo 58, hodnota LPB je ale fixovaná, nelze ji měnit a je to dané tím, že u tempa je použité SPD místo BPM. U formátu MOD lze použít v Octamedu pouze BPM.

Nastudování zkratek přijde časem. Jen píšu zatím mé zkušenosti, to je vše.

Jediný důvod proč je česká verze skladby ve formátu MED je použité tempo. Když jsem v téhle skladbě použil pouze secondary tempo s fixovaným primary tempem, hlásí se mi formát již jako MOD (ne MED). Ale aby jsem dosáhl plynulého hraní skladby potřebnou rychlostí, musel jsem měnit dle potřeby až 3 rychlosti mezi sebou.

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz