OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 17.01.2021, 02:53 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
BruXy píše:
b) WildPlayer ve WildCommanderu nepřehrává s3m (problikne při tom jakési okno, ale je to tak rychle že není vidět žádná chybová hláška).


To je vlastnost, nikoliv chyba, při pohledu do binárky Wild Player Plug-in v1.7, jsou vidět podporované přípony:

C , M , MUZ, $M, $P, ASC, SQT, STC, FLS, STP, FTC, PSC, PT1, PT2, PT3, GTR, TFC, VTX, VT , FXM, SAA, P_M, P_C, P_S, P_A, P_P, P_F, P_G, P_V, P_T, AYL, M3U

Co některé z nich znamenají:

PT3/VT, PT2, PT1, STC, STP, FT, PSC, ASC, SQT, FLS, GT - tracker modules for AY8910/12 or YM2149 sound chips
FXM - Fuxoft AY Language modules

TFC - packed FM module (plays on TSFM)
TFD - unpacked FM module (plays on TSFM)

mod - mod files (plays only on GS/NGS)
wav/raw - wav files (plays only on GS/NGS)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.01.2021, 06:24 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Brzy si rozšířím položku v životopise operační systémy o NedoOS :)

Pracuji na překladu uživatelské dokumentace do AJ a předběžné výsledky si můžete prohlédnout zde:

http://bruxy.regnet.cz/8bit/nedoos/

Kvalifikace překladatele 2 roky Ruštiny na ČVUT FEL a Google Translator.

Stručné základní info, kdo nechce RTFM:

Nabootujete z FAT32/SD-karty, spustí se autoexec.bat a wizcfg nakonfiguruje ZXNETUSB přes DHCP nebo net.ini a spustí se Nedovigator (nv), dvoupanelový správce souborů. V systému nyní běží dva procesy systémový idle a jeden uživatelský nv. Zavoláte příkaz term, a spustí se nový terminál. Nyní beží už vaše uživatelské procesy dva, mezi nimi přepínáte LShift+Enter. Takže v terminálu pak můžete spouštět nové procesy, některé procesy nemají výstup, ale pustí se na pozadí. Explicitně proces na pozadí spustí příkaz start.

Např. si na pozadí pustím netterm, což je TELNET server a z Linuxu se připojím na IP adresu a port 2323, čímž se rovnou dostanu do term-shellu (bez hesla). Přes síť pak mohu volat veškeré systémové programy, které využívají stdio.asm, např. spustit player a přehrát pt2/pt3 (samozřejmě né po síti, hudba hraje na ZX Evo). Ovšem systém je jednouživatelský, takže obrazovka playera s názvem skladby se objeví na CRT (ovšem u CRT můžete použít LShift+Enter a najít si volný terminál). Takže teoreticky můžou pracovat uživatelé dva.

V terminále se procesy vylistují příkazem ps/proc běžící úlohy a ty můžete ukončit příkazem kill/drop a ID procesu. Vestavěné příkazy mají aliasy, takže ps = proc nebo dir = ls, to aby se linuxáci v promtu pořád nepřepisovali :D

Příkaz nmisvc spouští ZX Spectrum BASIC v grafickém módu 48k/128k, vyvoláním NMI (PrintScreen) se můžete vrátit do systému, případně uložit snapshot či změnit taktovací frekvenci. V ZX módu není možné přepínat úlohy.

Pokud z nějakého důvodu neběží žádný uživatelský proces, tak koukáte na černou obrazovku a musí se stisknout trojkombinace C+M+D a tu odchytí systémový idle a tím se znovu spustí cmd.com a autoexec.bat.

LShift+LAlt přepíná mezi anglickou a ruskou klávesnicí.

Problémy:
* browser se mi zasekává, takže web jsem vyzkoušel jen lehce, ale pokud si pamatujete adresy z hlavy, pak lze použít wget.
* chybí příkaz na mazání obrazovky
* nepochopil jsem jak použít playtap
* netterm podporuje VT-100, ale po přípojení z Linuxu některé programy nezpracovávají escape sekvence kláves, takže sice spustíte nv nebo texted, ale už ho neukončíte, protože ESC přes telnet je nějaká eskejp sekvence a tu to neumí.
* Při více úlohách se snižuje odezva klávesnice.
* Občas to umře a pomůže jen reset (kupodivu ne moc často).
* Je potřeba RTFM, není to příliš přívětivé prostředí :geek:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 05:17 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Tady jsem dal do kupy článeček o ZX Evolution v angličtině, je to shrnutí těch několika předešlých postů:

http://bruxy.regnet.cz/web/8bit/EN/zx-evolution/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.09.2021, 03:58 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Nová funkcionalita v NedoOSu nabízí emulaci (některými prý oblíbené) platformy x86, zdrojáky jsou zde:

http://www.nedoos.ru/svn/listing.php?re ... 53cf87c9c7

Pokud updatene release, pak v nv v M:\bin\x86 se nachází soubory s příponou *.x86, ale jedná se o obyčejné písíčkovské *.com (jenže příponu com už NedoOS používá pro svoje vlastní binárky). V nedovigatoru se pak stiskne klasicky enter na x86-souboru a tím se spustí emulátor x86.com a v něm vybraná binárka.

Na výběr je několik dem a her z první poloviny 80. let, všechny běží v CGA ve standardních módech 320x200 v červeno/zelené nebo růžovo/modré paletě, ale jsou tam i dema např. https://github.com/nanochess/cubicDoom které
běží ve VGA módu 13h. V Linuxu jsem jich pár disassembloval pomocí ndisam a společným znakem je, že používají pouze služby BIOSu (int 0x10/0x16), ale nikoliv služby DOSu.

Rychlost programů je žalostně pomalá a to i při nastavených 14 MHz pro Z80. Nepřišel jsem jak programy korektně ukončit, takže mám puštěný term.com a přepnu se do něj pomocí RShift+Enter a pak klasické ps a kill. Někdy to skončí rozhašeným terminálem (něco jako semigrafický režim, ale nevím jestli se to dá resetnout i z NedoOS a nebo se musí rebootovat), dále mi něco rozbilo CMOSku a NedoOS nechtěl nabootovat, ale reset CMOS z EVO Reset menu to dal zase do pořádku (příjemné je, že CMOS reset nemaže část pro hodiny, takže to není tak bolestivé jak to zní).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.09.2021, 04:26 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
:slint:


Naposledy upravil BruXy dne 09.09.2021, 04:39, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.09.2021, 04:37 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
V jiném vláknu jsem se rozčiloval, že si na ZX EVO nemůžu zahrát Super Mario port pro ZXS, a když jsem googlil proč, našel jsem že v NedoOS už existuje starší port Super Mario z NESu, který ovšem vyžaduje originální ROM, která není součástí systému, aby tomu tak bylo, stačí nahrát ROMku na SD kartu, my se ZXNET síťovkou následovně:

Kód:
cd M:/nedogame
wget http://bruxy.regnet.cz/tmp/smb.nes
smb.com


Hra se ovládá kurzorem, A, S emuluje buttony A/skok, B/střelba a zpátky do OS se leze kombinací CapsLock+Space.

PS: Doufám, že na mě nyní nepřijdou pánové z nejmenované firmy.
PPS: V SVN repozitáři NedoOS je soubor antipac.fm2 a ten pokud se nahraje do M:/nedogame pak smb.com běží jen jako demo s průchodem přes levely.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.09.2021, 02:32 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Dotaz ohledně Wild Commanderu pro TSConfig. Mám nastavená řazení souborů podle jména, ale některé adresáře to řadí a jiné neřadí... Proštoural jsem filtesystém, zda tam není nějaká historie, pamatování řadit neřadit, ale zřejmě bude pes zakopán jinde.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.03.2024, 16:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
ZX-Evolution Ukraine
výrobce VDAC2
stánky rusky i anglicky

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.03.2024, 18:30 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Kdyby si to někdo přepnul do angličtiny a nemohl VDAC2 najít, tak ano, je jen rusky.
https://zx.andrew-lazarev.com/our-produ ... review-ru/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.03.2024, 04:46 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
BruXy píše:
Dotaz ohledně Wild Commanderu pro TSConfig. Mám nastavená řazení souborů podle jména, ale některé adresáře to řadí a jiné neřadí... Proštoural jsem filtesystém, zda tam není nějaká historie, pamatování řadit neřadit, ale zřejmě bude pes zakopán jinde.


Našiel som tento dotaz až teraz. Wild Commander číta len to čo je na karte zapísané. Problém je FAT a réžia okolo nej. Tipujem to na to, že zober kartu, sprav na nej fatsort a budeš to mať upratané. Asi sa nemusím rozpisovať o tom, že pod oknami si neškrtneš.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz