OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 12:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 09.09.2020, 17:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Navazuji na info o projektu ET-58.

Kalkulačka ET-58 rozvíjí funkce původní TI-58/59. Není to sice jen replika, ale většinu původního software pro TI-58/59 by měla podporovat bez úprav. Jednou z hlavních snah byla levná jednoduchá konstrukce, k dispozici jako stavebnice (plán že pro lidi z fóra v omezeném množství za cenu materiálu), proto se vyhýbá SMD součástkám, tlačítka jsou jen mikrospínače bez hmatníků a kryt tvoří jen 2 desky jako sendvičová konstrukce. Zdrojové kódy firmware je (alespoň zatím) v plánu nezveřejňovat.

V současnosti je hotový software a elektronika, řešíme konstrukční a výrobní stránky. Kryt prototypu jsme vytvořili na fréze, ale je to příliš náročné tak to musíme řešit nějak jinak, včetně sítotisku pro potisk funkcí tlačítek.

schéma: http://www.breatharian.eu/et58/et58_diagram.jpg
uživatelský manuál: http://www.breatharian.eu/et58/ET58_User_Manual_CZ.pdf
zdrojové kódy vestavěného knihovního modulu http://www.breatharian.eu/et58/ET58_ML.rar
www stránky: http://www.breatharian.eu/et58/

Příloha:
et58.jpg
et58.jpg [ 57.88 KiB | Zobrazeno 13763 krát ]

Příloha:
et58_b.jpg
et58_b.jpg [ 46.34 KiB | Zobrazeno 13763 krát ]

Příloha:
et58_c.jpg
et58_c.jpg [ 53.38 KiB | Zobrazeno 13763 krát ]

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.09.2020, 18:53 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
Bude i ET-59 se slotem na microSD kartu pro ukládání programů? ;-)

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.09.2020, 19:07 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Plán je, že budou verze:

1) ET-30 vědecká kalkulačka bez programování, s veřejným zdrojákem pro procesor ATmega8
2) ET-58B bez SD karty (procesor ATmega328P) jako stavebnice
3) ET-58X s SD slotem (procesor ATmega644) v smd provedení
- tyhle dvě verze ET-58 budou používat v podstatě stejný firmware v AVR assembleru
4) ET-59 s procesorem STM32Gxx, firmware napsaný v C. Rozsáhlejší vybavení (např. přesnost možná až 60 číslic).

Osobně bych skončil s ET-58 (bez SD) a ET-59 (s SD) s procesory ATmega, ale kolega, který projekt zinicializoval, chtěl ET-59 v luxusním provedení s ARMem, tak mu to označení musím ponechat. Stavebnice s ATmega byla jen má iniciativa, on tím směrem nechtěl jít.

ET-58X s SD slotem je zatím ve vývoji a ještě se neví jak dopadne.

Ale už bych si raději šel hrát s vývojem 8-bitového uC, obrazovka s grafikou je zábavnější než úrokové sazby. :-)

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.09.2020, 19:56 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
Tak to je slušný výrobní program.

ET-30 podle TI-30? Ta mi připadá až moc vybavená, za ideální základ bych bral MR-609.

A není osmibit málo? Co takhle tu řadu dotáhnout až k šestnáctibitovému ET-99 :whist:

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.09.2020, 20:03 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Myslím že ty vyšší typy kalkulaček se už tak moc neproslavily, asi že v té době už byly personální počítače a kalkulačky byly na ústupu. TI-58/59 byly největším zlomem a staly se vzorem pro další vývoj. A udělat kalkulačku s výkonným 32-bitem už není zábava. :-)

I dnes prodávají TI hlavně kalkulačky odvozené od TI-30, o ostatní varianty zřejmě není už moc zájem.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.09.2020, 23:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Mám tu volný jeden z prototypů ET-58, kdyby měl někdo zájem o testování jako tester? Kalkulačka je plně funkční, jen konstrukčně je to katastrofa - jen tak zkušebně spíchnuté kryty, zcela křivé díry. Byla to jen jedna z prvních narychlo zkoušek jak by takový kryt vypadal, styl "I má babička by to svedla líp". Očekává se že tam budou chyby, které je potřeba teprve najít, aby nebyly u koncové verze. Procesor se nedá přeprogramovat.
Příloha:
et58_prototyp.jpg
et58_prototyp.jpg [ 40.25 KiB | Zobrazeno 13590 krát ]

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 09:18 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Jeste bych se chtel zeptat, jak je to s tuhosti mikrospinacu? Osobne bych byl velice rad, kdyby kladly co nejmensi (ale > 0) odpor, aby moc netlacily do prstu pri delsi praci. Treba pri zadavani programu atd. Myslis, ze by se daly sehnat nejake s nizkym odporem pri stisku? Vetsina tech klasickych (treba v ala GM) je IMHO docela tuha.

Jinak za sebe bych nejradeji verzi ET-58X ;-) A je to moc pekna konstrukce.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 09:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Používám z GM TC-0108-T, to je s nejmenší nabízenou silou 100 gf. U téhle stavebnicové verze může vadit že nepoužívá hmatníky, mačkají se přímo mikrospínače, jejichž hmatníky mají průměr 3 mm. Takhle na hraní to jde, také s tím programuji. Vážnější práce by s tím byla možná nepohodlná, z těch malých plošek mohou bolet prsty. Stále ale to jde podstatně snáz než u originální TI-58, tu musím mačkat docela silně, tak i tahle stavebnicová verze je pohodlnější než originál.

Lepší by bylo vyrábět tlačítka z prolisovaného plechu + hmatníky, ale to bychom nejspíš neuměli zajistit. Tak asi i ta verze ET-58X bude mít mikrospínače plus nějaké hmatníky. Ta bude trvat asi ještě dlouho než někdo vymyslí jak zajistit konstrukční stránku.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 13:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
ET-58X se mi líbí, to by mohl být velmi zajímavý kroužkový projekt.

Jak velký je PCB? Vejde se do limitů levné čínské výroby? Nebo budou PCB k zakoupení? Pokud délka přesahuje 100mm, nebylo by levnější desku rozdělit na dvě? (klávesnice + část s atmelem a displejem).

Možná bych zauvažoval o kombinaci s nějakou menší lithiovou baterií, v GME se dají koupit hotové moduly dobíječka s ochranou (nabíjí se z micro USB) a měnič z těch cca 3.6 - 4.1V na 5V (má zbytečně navíc USB-A), osvědčily se mi u jiného projektu.

K tomu červenému plexi bych možná použil polykarbonátové šroubky a krátké bílé distančky se závitem skrz střední desku. Příp. menší M2.5
https://www.gme.cz/plastovy-sroub-kss-p ... bonat-bily

Rohy bych zaoblil, bývá to pohodlnější do ruky než ostré rohy (obvykle používám poloměr 5mm pro podobně velké věci).

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 14:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Deska má rozměr 82 x 156 mm. Je jednovrstvá bez prokovených děr. Z důvodu omezení Eagle Free to mám teď rozdělené na 2 části, klávesnice 100 mm + displej 56 mm. Pro domácí výrobu fotocestou to spojuji do jednoho obrázku. Až zadáme někde výrobu, tak budu muset předlohu nějak spojit (zatím ještě nevím jak, asi programově). Mít to i koncově rozdělené na 2 desky by bylo asi nepraktické, je to hlavní nosný prvek.

Jo nabíječka s akumulátorem u X verze půjde, jen jsem se k tomu zatím nedostal, dosud jsem řešil software.

Raději bych to dal do free oblasti než na prodej, dalo by se na tom i líp něco vymýšlet společně, tak čekám co vymyslí kolega, třeba to nebude umět zkomerčnit.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 16:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Panda38 píše:
Deska má rozměr 82 x 156 mm. Je jednovrstvá bez prokovených děr. Z důvodu omezení Eagle Free to mám teď rozdělené na 2 části, klávesnice 100 mm + displej 56 mm. Pro domácí výrobu fotocestou to spojuji do jednoho obrázku...
156mm je i na domácí leptání docela dost, mám menší nádoby. A levná čínská prototypová výroba má limit 100x100mm. Na druhou stranu, budou-li kvalitní desky odjinud...

Proč ne prokovené? Pouze omezení pro vývoj? Já jsem si i na jednoduchých deskách zvykl rozlévat GND (a z druhé strany taky, nebo Vcc), čistě jen kvůli stínění a kvůli tomu, že to dobře vypadá. Mám prostě lepší pocit, když jsou SMD kondenzátory připojené k masivní ploše. (i když u 20MHz MCU asi o moc nejde, na funkci se to neprojeví).

(S Eaglem bych mohl pomoct, pokud vystačíme s verzí 6.4, nebo do verze 7.7.0 - před Autodeskem).

Plexi, bude-li obrys v DFX (nebo BRD) jsem si schopen vyřezat sám. I nějaké barevné desky bych měl mít. Mohu pomoct s kreslením v QCADu (jednoduchý 2D CAD).

O tuhost konstrukce, budou-li PCB spojené pinovým hřebínkem a bude-li to sendvič ze 3 desek - 2x plexi (2mm tlusté?) a 1x PCB bych se fakt nebál. To by na to musel někdo šlápnout, nebo přenášet v batohu pod stohem učebnic.

Distančky podle fotky odhaduju na tak do 5mm? Tj. celek nyní může mít 2*2 + 2*5 + 1.6 = cca 15.6mm + hlavičky šroubků? Mám vyzkoušeno, že do 10mm mezi dvě desky se vejde 1500mAh lithiový akumulátor i s rezervou na SMD součástky směrem k němu.

A teď jsem nakoukl do manuálu... 262 stran? To je rozsáhlejší, než detailní manuál k mému 30 let starému Casiu :) Hluboce smekám.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 18:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Jednu z prvních verzí (ta byla ještě s dost chybami, byla v C a dost chudší) jsem měl s rozměrem 75 x 100 mm, abych se vešel do limitu Eagle a do velikosti cuprextitu z GM. Tahle verze by se dala teoreticky upgradovat na verzi 'X', doplnit ještě akumulátor s nabíječkou a trochu předělat. Tlačítka byla dost blízko sebe a i potisky by vycházely dost malé, ale možná jako "mini verze" by se to také dalo použít.

Současný rozměr 82x156 byl jako přiblížení se originální kalkulačce, aby tlačítka byla pohodlněji dál od sebe, s možností budoucího rozšíření s hmatníky.

Prokovené díry nejsou proto, protože nejsou nutné a stačí jednostranný plošňák. Původní plán byl vyrábět si plošňáky fotocestou doma. Nejsem v tomhle zkušený, je možné že se to dá dělat líp. U téhle verze byl plán aby byla co nejlevnější, proto je bez akumulátoru a hmatníků.

Ano distančky jsou 5 mm, šrouby jsou 20 mm, plexi 2 mm.

Mohl bych poslat naprogramovaný procesor, kdyby si to chtěl někdo navrhnout podle sebe, ale dokud nebude možnost si to přeprogramovat sám, tak je to asi zatím nejistá investice.

Možná jsem s tím přišel moc brzy, když to ještě není buď dokončené nebo naopak rozhodnuté že to bude v open source, pak by se to dalo dořešit nějak společně.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 19:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 604 times
zxcygnus píše:
A levná čínská prototypová výroba má limit 100x100mm. Na druhou stranu, budou-li kvalitní desky odjinud...

Otázka co je levná, ale 10 kousků 80x156 mi JLC spočítá na 11,40$. S poštou to bude kolem dvacky. To mi nepřijde jako nějak extra drahé...

Koukám konkurence jim tam pořád řádí. Desky na Jupiter Ace (210x185, 5 kousků bez pošty) vyšly pře dvěma roky na 37$. JLC by to teď udělalo za 15...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 19:46 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
Hrany plexi se dají srazit pilníkem nebo zaoblit šmirglem, ony původní TI byly také dost hranaté krabice

Co takhle přídavný rámeček ze 3D tiskárny, kryjící boky kolem dokola? Mohl by to celkově dost zpevnit, a kdyby plexi bylo o jeden milimetr širší než deska, vejde se tam osazení, které ho pěkně podepře.

Skoro bych se toho testování ujal, ale obávám se že ta krabička umí matematiku o tolik lépe než já, že by se těžko poznalo kdo koho vlastně testuje :lol:

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 21:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Kolega má větší možnosti s mechanikou než já, tak čekám co vymyslí. Přes víkend jsem vytvořil 5 elektronik které mu pošlu, on vymyslí krabičku a rozešle dál, tak velké testování může začít. 8-)

Pro zajímavost, ET-58 umí spočítat např. i tohle:
123456789! = 2.8535125217299*10^945335859
Ale nenašel jsem nikde na netu kdo by to uměl spočítat, abych výsledek zkontroloval. :D

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz