OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 02.12.2021, 12:27 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
pwramp píše:
Ahoj,
já vím, že je to asi haluz, ale využiju možnosti komunikace přímo s autorem. Mě snad na všech emulátorech chybí možnost přímé komunikace mezi emulátorem a reálným spectrem. Vždy to jde přes nějaké ukládání do image, image na paměťovou kartu, pak různé manipulace a tak. Stačilo by mi snad vlastně ke štěstí reálné obousměrné propojení přes audio kabely, abych nebyl vázán na nějaký operační systém či periferii. Nebo třeba podpora sériového portu, jako je sercp v esxdosu. Kdyby .sercp v emulátoru uměl sypat data přes nějaký sériový USB převodník, byla by to fantazie. Ale už je potřeba přídavný HW, takže to audio mi přijde jako nejvhodnější způsob ... To je jen takový můj dopis Ježíškovi ...

Ano ano, já osobně přenos dat často přes Audio praktikuju (emulátor > reálný stroj). Nenávidím totiž SD karty, jejich neustálá nečitelnost a nutnost formátování při každém 3 vyndání mě dohání k šílenství. Radši si vytrpím ty 4 minuty přenosu. Už jsem teda přenášel i 512 KB, a to už byla trochu pruda :D

PS: Komunikace přes seriový port by byla možná, ale nemám jak zkoušet - nemám PC a ZX propojené přes seriovou linku. Momentálně se zabývám komunikací přes WiFi modul.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 02.12.2021, 13:13 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Lanex píše:
pwramp píše:
... Mě snad na všech emulátorech chybí možnost přímé komunikace mezi emulátorem a reálným spectrem. ...
Ano ano, já osobně přenos dat často přes Audio praktikuju (emulátor > reálný stroj).
Cisto prakticka otazka - je potrebne aby medzi sebou komunikovali priamo emulovane ZX Spektrum s realnym ZX Spektrom ? Nestacil by len nejaky pohodlny prenos subov medzi PC a ZX ?
Lanex píše:
Nenávidím totiž SD karty, jejich neustálá nečitelnost a nutnost formátování při každém 3 vyndání mě dohání k šílenství.
Ufff, toto ale asi nebude normalny stav. Preco ich bolo treba tak casto formatovat ? Napadlo ma zle odpojenie pri vyberani z PC, ale to si hadam nerobil...
Lanex píše:
PS: Komunikace přes seriový port by byla možná, ale nemám jak zkoušet - nemám PC a ZX propojené přes seriovou linku.
Ja som mal nejaky cas (zopar rokov) na jednom stole ZX aj PC a kedze neustale zonglovat s disketami (a neskor s SD kartami) sa mi rozhodne nechcelo, tak som si ich prepojil najprv seriovym kablom, neskor rovno paralelnym. Na strane ZX som mal seriovy prenos najprv softwerovy (57600 Bd), ale to ma rychlo prestalo bavit, tak som vyuzil seriovy port v jednocipe AT89C2051 (vtedy stal okolo 33,- Sk). Takto vznikol moj seriovy interface Miki ktory standartne prenasal data rychlostou 115200 Bd.

Neskor som seriovy prenos uplne opustil, cely jednocip vyhodil a priamo si prepojil 8255 na ZX s LPT portom na PC, cim som vedel obojsmerne prenasat cele bajty naraz, takze rychlost prenosu bola este vyssia nez tych 115 kBd. Skoda ze dnesne moderne PeCedla uz LPT nemaju...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 02.12.2021, 14:07 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ten Miki je už dokončený? V dokumentácii čítam že:

Pozor, v tomto balicku este chyba nejaka dokumentacia, prosim zatial
ho nerozsirujte, az pokym nebude tato chybajuca dokumentacia dopisana.
Tak isto, samotne firmware serioveho portu (miki-01.hex) este nie je
uplne dokoncene a v najblizsom case podlahne znacnym vyvojovym zmenam.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 02.12.2021, 15:17 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
Busy píše:
Cisto prakticka otazka - je potrebne aby medzi sebou komunikovali priamo emulovane ZX Spektrum s realnym ZX Spektrom ? Nestacil by len nejaky pohodlny prenos subov medzi PC a ZX ?
Pro mě ano. Software vyvíjim v LnxSpectrum emulátoru, a posílám si ho do real ZX na testování přímo z emulátoru.
Busy píše:
Ufff, toto ale asi nebude normalny stav. Preco ich bolo treba tak casto formatovat ? Napadlo ma zle odpojenie pri vyberani z PC, ale to si hadam nerobil...
Ne, to fakt není normální... :evil: :D
Busy píše:
Ja som mal nejaky cas (zopar rokov) na jednom stole ZX aj PC a kedze neustale zonglovat s disketami (a neskor s SD kartami) sa mi rozhodne nechcelo, tak som si ich prepojil najprv seriovym kablom, neskor rovno paralelnym....
Já dnes už nehodlám seriový port nijak řešit, nebo do něj jakkoliv investovat. Dám přednost zmiňovanému WiFi přenosu pomocí LnxCmd.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 02.12.2021, 16:06 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
pwramp píše:
Defatku mi chybí jen přenos ze spectra do emulítoru prostřednictvím audio kabelu, protože opačně to už funguje. Je nějaká šance, že by emulátor uměl samplovat přímo ze zvukovky a vzít to jako vstup reálného kazeťáku?
Ano.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 02.12.2021, 18:14 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Lanex píše:
Busy píše:
Cisto prakticka otazka - je potrebne aby medzi sebou komunikovali priamo emulovane ZX Spektrum s realnym ZX Spektrom ? Nestacil by len nejaky pohodlny prenos subov medzi PC a ZX ?
Pro mě ano. Software vyvíjim v LnxSpectrum emulátoru, a posílám si ho do real ZX na testování přímo z emulátoru.
Akym sposobom vyvijas soft v LnxSpectre ? Toto by mozno zaujimalo aj viac ludi.

Napriklad ja osobne pisem programy priamo na PeCedle, kompilujem v SjASMPlus-e, ktory mi vygeneruje TAPku (alebo SNAp), ktoru mozem nasledne hodit bud do emulatora alebo do realneho Spektra. Alebo napriklad programy pre D80 som kedysi pisal na jednom ZX Spektre (s MB02) a nasledne spustal a skusal na inom Spektre (s D80). Ale pri vyvoji som zatial nikdy nepotreboval aby emulovane ZX Spektrum nejak potrebovalo byt prepojene s realnym ZX Spektrom. Preto ma to zaujima...
PotPalo píše:
Ten Miki je už dokončený? V dokumentácii čítam že:
Pozor, v tomto balicku este chyba nejaka dokumentacia, prosim zatial
ho nerozsirujte, az pokym nebude tato chybajuca dokumentacia dopisana.
Tak isto, samotne firmware serioveho portu (miki-01.hex) este nie je
uplne dokoncene a v najblizsom case podlahne znacnym vyvojovym zmenam.
Mal som este v plane doriesit nastavenie parametrov prenosu (rychlost, paritu stop bity) a doplnit HW riadenie prenosu. Ale akonahle som presiel na ovela jednoduchsi a rychlejsi paralelny prenos, tak cely vyvoj Mikiho siel "do supliku" a dnes v dobe ovela rozsirenejsich SIFov a WiFin uz robit nieco s Mikim asi nema moc vyznam.

Vdaka za upozornenie, mal by som ten text odstranit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 02.12.2021, 19:19 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 302
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
Lanex píše:
chip128 píše:
Bylo by slozite implementovat do LnxSpectrum emulaci D80 ?

ona tam ve skutečnosti je, jen není úplně dokončená. Dal jsem přednost dokončení emulaci DivIDE. Ale není zrušená ;)


Trošku bych oprášil ten dotaz z roku 2018. Kdyby se povedlo dodělat emulaci D80, věřím že by to udělalo radost hodně lidem.
Jak složité by potom bylo udělat emulaci Diskface a CPM disket ? Lnx emulátor je totiž jediný, který podporuje Lamače.

Řeší se tady nějaké přenosy na realné železo, ale dostat jakýkoliv soubor do CPM je aktuálně fakt peklo. (CIM->LINUX->DISKETA->DISKFACE->CPM)
A zpátky to samé, jenom v obráceném pořadí.

Chip


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 02.12.2021, 22:46 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
chip128 píše:
Trošku bych oprášil ten dotaz z roku 2018. Kdyby se povedlo dodělat emulaci D80, věřím že by to udělalo radost hodně lidem.
Jak složité by potom bylo udělat emulaci Diskface a CPM disket ? Lnx emulátor je totiž jediný, který podporuje Lamače.

Řeší se tady nějaké přenosy na realné železo, ale dostat jakýkoliv soubor do CPM je aktuálně fakt peklo. (CIM->LINUX->DISKETA->DISKFACE->CPM)
A zpátky to samé, jenom v obráceném pořadí.

Chip

Problematiku CPM a DiskFace bohužel neznám. Takže nemůžu zaručit, že se v emulátoru někdy objeví. D80 znám a v emulátoru částečně je, bohužel je stále nedokončená (nedokončená je emulace čipu WD, ostatní běží). Vše je o času se tomu věnovat. Však to znáte.

Busy píše:
Akym sposobom vyvijas soft v LnxSpectre ? Toto by mozno zaujimalo aj viac ludi.
V LnxSpectrum je kompletní vývojové prostředí. Takové All in One. Přímo v textovém editoru je možné spustit vytvářený program, a přímo v editoru ho krokovat, vytvářet Breakpointy, záchytné body registrů. Při stisknutém Altu a najetí myši na návěstí ve zdrojovém textu, registr, nebo některé instrukce ukazuje buď aktuální hodnoty, nebo jinou nápovědu. Odpadá přenos z texťáku do kompileru, následně do emulátoru kde člověk zjistí že se někde překlepl a celé kolečko si musí zopakovat. Tady se to řeší stiskem jediného tlačítka. Také umí kompilovat přímo do různých paměťových bank třeba u ZX128 nebo MB03+, a krokovat je tam. Například u programu pro ZX128 není Breakpoint na adrese 49152 v RamPage 7 totéž co Breakpoint na adrese 49152 v Rampage 4. Po každé kompilaci nebo spuštění se ve složce Output vytváří binární soubory pro jednotlivé Rampage, v použitém rozsahu adres. Ty potom vložím do TAP, a buď uložím, nebo přenesu do reálného ZX k testu. V souborech můžu použít i komprimaci dat, kde si je ZX může později rozbalit. Dají se vytvářet knihovny, exportovat jejich vstupní/výstupní návěstí a ty potom vkládat do dalších projektů bez nutnosti knihovnu znovu kompilovat. Nebo pro vkládání jednoduché grafiky lze pomocí Include vkládat nejen BIN soubory, ale i JPG nebo PNG. A další věci, asi by to bylo na samostatné téma. Na mém >>webu<< je nějaký základní popis, časem bych chtěl přidat i pár lekcí použití.

SjASMPlus nepoužívám ale věřim, že je v ledasčem lepší. Pro mě je důležitá integrace s editorem, a s emulátorem. Všechno to je provázané. Takže mám vlastní kompiler který učím aktuálním potřebám.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 09.02.2022, 12:42 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
Hroudik píše:
RTC, asi něco dělám špatně, ale nevím právě co.
I když použiji HDF image přímo pro emulátor stažený z webu nebo si vytvořím vlastní, tak systém ESXDOS nepoužije správný čas při ukládání souboru. RTC.sys se při bootu načte jako ok. Přitom Hodiny od Busyho, pokud jim vyberu správnou adresu, tak jdou dobře, stejně jako se správně ukazuje čas na MB03+ úvodní obrazovce.

Zdravím. Všiml jsem se tvého Bug reportu na toto téma. Problém je, že na ZX se objevilo několik RTC čipů, na různých portech. Já v emulátoru mám 2 typy. Bohužel ani jeden není ten pro který je napsaná knihovna v EsxDosu. Nejlepší by bylo použít knihovnu pro čip v MB03+. Teď nevím, zda je někde ke stažení, nebo jestli jí budu muset udělat.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 16.02.2022, 16:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
omikron píše:
LnxSpectrum jde i pod Wine, je potřeba doinstalovat příslušné knihovny pomoci winetricks.

Uz to jde i bez winetricks.
Pokud mate ve Wine Mono, odinstalujte jej.
Kód:
wine uninstaller

Nainstalujte baliky dotnet a xna z adresare Prerequisities v zipu LnxSpectrum a emul se spusti na prvni dobrou...

Testovano s WineHQ stable i devel, na Mintu 20.x XFCE

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 17.02.2022, 16:51 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
omikron píše:
Jak velká práce by bylo udělat emulaci Alfi?

Šlo by to. Horší je to ale s časem. :(

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 14.04.2022, 23:29 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
VideoDemo pro ZX+MB03, nebo Element, fungující i v emulátoru LnxSpectrum:
https://vimeo.com/696268523
HRXC grafický režim, audio 6 kanálů SAA.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 08.06.2022, 15:48 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
pwramp píše:
Funguje někomu tisk na virtuální BT-100 z Desktopu? Vyzkoušel jsem Desktop z KUD1, a virtuální tiskárna mi vytiskne v zapojení AB jen první nebo druhý mikrořádek, pak Desktop zatuhne a čeká. Nebo něco dělám špatně?

Nezkoušel jsem. Jestli můžeš, pošli ten program (Desktop), pošli návod jak aktivovat tisk v Destopu. Já se podívám na virtuální BT100 co dělá a nedělá, a proč to nedělá.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 08.06.2022, 16:35 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
V příloze je snap z LNX Emulátoru. Stiskem EXT + P se vyvolá dole dialog "How many" a potvrdí se enterem. Pak by měla BT-100 začít tisknout.
Díky moc!


Přílohy:
desktop_sna.lsn.zip [11.22 KiB]
168 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 09.06.2022, 13:18 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
Vyřešeno. Aktualizuj si LnxSpectrum, a BT100 ti bude tisknout ;) Díky za poslaný příklad, díky kterému jsem mohl emulaci BT100 zpřesnit.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz