OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 09:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 20.10.2023, 10:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2758
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Pánové prosím o radu, rozhodl jsem se tedy investovat do tiskárny Bambu lab.
Osobně to je docela ranec peněz, ale raději utratím peníze za kvalitní tiskárnu, než nějakou mrchu za pár tisíc a neustále se v ní vrtat.
A na druhou stranu, koupím to společně ze synem, tak to nebude finančně tak bolestivé :-)
Teď jen řešíme, jaký model pořídit.

Uvažuji nad Bambu Lab A1 mini v plné palbě včetně ASM nebo Bambu Lab P1P kde ASM oželím (vzhledem k ceně).
Sledoval jsem několik videí a četl několik recenzí ale....


Co mě zaujalo na A1 je jednoduchá výměna trysky, a rychlost, a kvalita tisku, barevný tisk je pro mě nepodstatný, ale potěší
Co mě odrazuje, je velikost tiskové plotny, ta je opravdu dost malá.
Na druhou stranu si všechno kalibruje sama, podle mě ideální pro takovou lamu jako jsem já, vybalím a tisknu.
Co mě trochu odrazuje je fakt že tam je rameno zavěšené na jedné straně.

Na druhou stranu jsem nikde nenarazil jak to má P1P z výměnou trysky, možná jsem jen špatně hledal.

Potřebuji tedy postrčit nějakým směrem, abych se konečně rozhodnul, předpokládám že A1 mini zatím nikdo z vás nemá, je to novinka.
Co tedy doporučují místní guru na 3D tisk ?

Tiskárnu k životu nepořebuji, ale je dobré když bude doma, hlavně se s tím chtějí naučit děti, a tatínek si také rád pohraje :-)

Díky za radu.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 20.10.2023, 11:28 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2735
Has thanked: 147 times
Been thanked: 423 times
Guru sice nejsem ale uz za tech par mesicu neco o Bambulabce vim. A1 je vhodna pro studenty a je pro lidi co chteji tisknout hlavne z PLA. Je to prima konkurence Prusa Mini. Ma vsak mensi tiskovou podlozku nez treba P1P. Strasne zalezi co na tom budes delat. Osobne doporucuji si koupit i AMS. Hodne to otevre nove prostory pro pouziti. Budes delat veci co by jsi predtim nedelal. Kdyz by jsi rekl ze bude pouzivat prevazne ASA nebo ABS tak paradoxne je lepsi P1P a dat to cele do digestore s odtahem a neresit bednu a AMS (vetsinou se to netiskne barevne). Jen si koupis novou hlavu a upgrade posuvneho kolecka uvnitr extruderu.

Co se tyce vymeny hlavy u P1S tak doporucuji koupit kompletni hlavu vcetne vetraku. Ta vymena je docela rychla. Rozhodne vymenovat jen trysku je casove narocna prace. Proto jsem si dokoupil 0,2 mm kompletni hlavu. Budu to menit cele a relativne rychle. Uz jsem musel 2x rozebirat celou tiskovou hlavu protoze C-tech filament se tam zaseknul nebo spise "zadelal" hlavu. Promenil se ve sklo. Vlastni vyndani hlavy a extruderu neni prilis slozite. Jen to chce citlive prstiky, jsou tam 4 mikrokonektory. Vyfot si to nez to rozeberes. Kazdy konektor je trosku jiny a tak se neda uplne trivialne to spatne zapojit. Kazdopadne to rozebirej jen pri vypnute tiskarne.

Za mne je nejlepsi to co mam ja P1S a AMS. Pro zacatek si kup Bambu Lab filament, je idealni ale je drahy. Kdyz ti daji slevu, protoze mas od nich novou tiskarnu, tak se to da zaplatit. Pak muzes zkouset i jine vyrobce filamentu.

Vyhoda Bambu Studia je ze pro vetsinu beznych tisku se nic nemusis ucit a jen to posles na tiskarnu. To hodne na zacatku pomuze. Postupne se muzes ucit nove veci a to v praxi pouzit.

Take je nutno rici ze tiskarna je hlucna. Mozna i ja si casem udelam bednu na odhlucneni + digestor. Vcera jsem si objednal v Polsku filtr na cisnkou cisticku vzduchu - byla dobra cena. To planuji si pripojit k tiskarne. Je to novy projekt, dokumentace je v cinstine ale vsechny veci se daji koupit i v Evrope.

Mel jsem to stesti ze jsem mel dva dny to jejich "predplatne" a tak jsem si koupil nejaky filament. Predplatne jsem ztratil (bylo mi odebrano) a tak ted zkousim filament Sunlu, neni tak super jako od Bambulab ale je dostatecne dobry. Cena je ale vice nez polovicni!

Jinak A1 je narozdil od P1S nehlucna. Dokonce umi tisknout kdyz ji zavesis na strop. To je ale hodne core :) pouziti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 20.10.2023, 12:22 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2758
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Dekuji za info, a je lepsi koupit tu tiskarnu primo u vyrobce, nebo radeji ohledne zaruky koupit v nejakem ceskem shopu?
Jak to ma Bambula ohledne zaruky ?
Resil jsi nejakou reklamaci ?

Edit: ohledne smradu, je tedy lepsi umistit ji nekam mimo byt ?

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 20.10.2023, 16:34 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2601
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 621 times
Jestli chceš záruku, servis a podporu, tak zkus oťuknout, co by za to chtěl Mrázek. https://www.mr3d.cz/
Ale počítej, že to bude dražší...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 20.10.2023, 19:33 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2735
Has thanked: 147 times
Been thanked: 423 times
Osobne bych to koupil primo u Bambu Lab. Dostanes jejich "Bambu Filament Membership", to se zatim neda dostat nebo jinak koupit. Na par dni ale sel videt cenik nez se to smazalo a tak lze ocekavat ze cena bude nekde okolo 262 Kc/mesic pro predplatne na sest mesicu nebo 423Kc/mesic. Kdyz by jsi nechtel kupovat od nich filament, tak bych rad za tebe (klidne i od nekoho jineho) vyuzil tu slevu na 8 civek/mesic. Proto je vhodne si koupit logicky tiskarnu uprostred mesice. Pak muzes obnovovat predplatne podle toho jak ten mesic potrebujes doplnit filament. Pocitadlo prodanych filamentu se nuluje vzdy prvniho.

Jinak ja jsem to koupil u ceskeho prodejce. Ale to byla jina doba. Ted bych to koupil primo v Nemecku. Cena je tam nejlepsi. Zaruka pro EU zakaznika je 2 roky. Stejne kdyz se moje tiskarna poroucha, tak ji poslu na Moravu. Prodejce ji posle do Nemecka a pak to pujde zpet. Takze se to casove protahne. Zatim jsem nemel vazny problem. Reklamoval jsem jen (hrozne) spatne namotany filament. Bylo mi doporuceno to rozebrat a opravit. Zjistil jsem ze jsem nebyl sam. Kvalita u Bambulab jde pomalu dolu. Jiny clovek mel dokonce vlhky filament. Vetsinou je problem s refillem, ne kompletni civkou. Ale ty jsou casto vyprodane, napr. seda. Bambulab ma ted zne a tak nedava moc slev. Jde to videt na drobnostech na jejich webu.

Co se tyce tiskarny tak jsem mel dva problemy hned na zacatku. Prvni byla spatne vyvedena trubicka PTFE ven z tiskarny, to jsem lehce opravil. Dalsi byl hodne utazeny sroub co drzi rezacku, neslo to z lehka. Stacilo to povolit. To ale novy uzivatel nevi. U AMS mam trosku poskozene tesneni bedny, ale nereklamoval jsem to. Take mi bylo divne proc jsem dostal PTFE trubicky 2x? Na videich jsem vzdy videl jedno baleni. Ale radeji 2x nez zadne :-) .

Jinak cena na webu je pro EU s DPH. Konktretne nemeckou. Takze staci to vydelit 1,19 a vynasobit 1,21 a vidis cenu pro tebe s DPH. Pak jeste chteji 16 euro za poslani tiskany. Jinak pracuji i o vikendu. Nejrychleji jsem mel od nich balicek za 3 pracovni dny, nejdele asi tak tyden. Vse zalezi na rychlosti DHL v Nemecku. Jak se to dostane do Prahy, tak druhy den rano to mam.

Ohledne Mrazka. Jeho videa mam rad. Urcite i jeho neverejna videa jsou dobra. Rad bych je nekdy u nekoho videl. Myslim tim se pripojit na jeho pocitac a pustit si to, to je legalni. Ted casti kde rika rychlosti tisku vynechavam, stejne si to zatim specialne nenastavuji. Ale vim ze mne to casem bude zajimat. Obavam se ze cena pro soukromou osobu nebude privetiva, ale zeptej se, zajima mne to.

Co se tyce smradu tak z PLA zadny neni. Samozrejme je tiskarna elektronika a teplo a tak okolo je trosku smrad. Treba kdyz tisknes pla-wood tak opravu citis drevo. Ale videl jsem videa kde si lide stezuji na ABS a ASA. Pry realne je jim z toho spatne. Asi 3 km od meho bydliste mame skladku kde je nelegalne ulozeny styren a kdyz to tak jednou za rok chytne, tak sudy letaji az 100m nahoru a smradu je jak v Carihradu. Staci dat do Googlu "styren litvinov". Osobne jsem proto aby tiskarna nebyla tam kde jsou lidi po delsi dobu. Idelani udelat vyvod ven z baraku. Ale mam doma "ohniste" a tak musim byt opatrny abych neudelal zpetny tah z komina. Sice tiskarna ma filtr ale ten neni moc velky a lze predpokladat ze dlouho nebude "aktivni". Proto se ted delaji nove projekty kde filtr je "Xiaomi Mi Air Purifier HEPA Filter".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 20.10.2023, 21:00 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2758
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Moc dekuji za postrehy, kluk do me stale vandruje ze by nam stacila A1.
Uz jsem nasel i video v cestine : https://youtu.be/OLY92evGpZc?si=mupiZ3iawFFdAM9f

Hlavne me zarazilo to porovnani tiskove plochy, je to takovej mrnousek 180x180x180.

Tak stale vaham, pokud bych zakoupil, tak se rad podelim o nejakou tu akci na filament, netusim tedy jak to funguje ?
To bys jako nakupoval za me ?

Nebudu mit asi nejakou extra spotrebu, tak bych si pak treba od tebe neco odkoupil.

Da se nejak odhadnout jak se bude hybat cena ?
Puvodne jsem to chtel koupit po vanocich, na druhou stranu si zase rikam, aby pak bylo neco skladem, a nestoupla cena az rozprodaji predobjednavky.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 20.10.2023, 22:22 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2735
Has thanked: 147 times
Been thanked: 423 times
A1 je produkt ktery primo atakuje Prusa Mini. Ma totiz stejnou cenu ale navic ma 4 barvy. Kdyz si oba shopy das jako ze jsi z USA tak cena je 459 USD za obe tiskarny. Samozrejme A1 ma senzor filamentu, kameru, wifi, 4 barvy a cele je to lepsi. Proto se tomu rika zabijak Prusi.

Podivej se na https://www.youtube.com/watch?v=D-eLhKdKAdk napr. devata minuta. Technologie jsou uz opravdu daleko.

Muj kluk kdyz mu bylo jeste 5 let rikal ze A1 nechce, ma malou plochu a tak se tam da vytisknou jen mala lod. Treba ty modely lodi jsou opravdu pekne. Proto P1S je lepsi.

Treba na A1 nevytisknes "Hvezdu smrti". Tu uz mam vytistenou, doba tisku 25 hodin. Ted cekam az mi prijde svetlo z Ikea. Pak to bude pekny darek pro manzelku. Nebo dnes jsem tisknul https://makerworld.com/en/models/43345 , to vypada take pekne. Az prijde led pasek tak to zkompletuji. Proste 18x18 cm neni dostatecne pro vse.

Cena tiskaren se asi nebude hybat, neni proc. Sotva stihaji vyrabet. Ted jeste vyjedou s X1E a ta bude stat tak 66tisic. I ta se bude prodavat. Tu budou chtit firmy. Maji pokryty cely trh. Vetsi tiskova plocha prinese problemy s kvalitou tisku a proto se timto smerem Bambulab zatim nevydava. Ale jsou zde jine firmy jako QIDI.

Ty filamenty by jsi kupoval ty abych neznal tvoje heslo do Bambu Lab portalu. Sice bych ti tam nemohl nic ukrast ale mohl bych videt co tisknes. Umel bych si predstavit ze ty by jsi si sam koupil v mesici 4 filamenty a pro 4 by jsi nemel vyuziti. Napsal by jsi mi to a ja bych napr. chtel 4x kompletni spulku za @21,99. Takze bych ti poslal expresne (okamzite) na ucet napr. 2200 Kc. Ty by jsi penize videl na svem ucte a objednal by jsi to ale ne na tvoji adresu ale na moji.

Jinak ceny filamentu jsou zde:
https://eu.store.bambulab.com/pages/bam ... membership

Ze zacatku bude trosku vetsi spotreba ale pak uz bude mensi. U mne je to trosku jine, delam nove (silene) veci.
Treba az mi v pondeli prijde novy filament z Nemecka (uz je v Praze) tak budu tisknout jednu helmu a to potrebuji cca 1,5 kg filamentu stejne barvy. Tisk bude trvat cely den. Budu muset menit spulku behem tisku. To uz mam odzkousene. S A1 bych takoveto blbosti nemohl delat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 21.10.2023, 16:16 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 553
Has thanked: 413 times
Been thanked: 167 times
suksoft píše:
Proste 18x18 cm neni dostatecne pro vse.


Ja bych teda urcite do 18x18 cm nesel. Velice brzy narazis na to, ze se ti to tam nevejde. Radeji si priplat. Mam Prusu MK3S a i to uz mi obcas nestaci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 22.10.2023, 10:28 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2758
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
uunek píše:
suksoft píše:
Proste 18x18 cm neni dostatecne pro vse.


Ja bych teda urcite do 18x18 cm nesel. Velice brzy narazis na to, ze se ti to tam nevejde. Radeji si priplat. Mam Prusu MK3S a i to uz mi obcas nestaci.



Asi máš pravdu, je lepší větší plocha.
Ještě se zeptám, pokud bych se rozhodl pro Bambu Lab P1P.
Je něco co mám koupit přímo z tiskárnou ?
Nějaké náhradní díly, co nejčastěji odejde ?
Abych to nemusel objednávat za pár týdnů a platit další poštovné ?

A ještě jeden dotaz, když bych si koupil jen filament bez cívky, to si jako musím ten materiál ručně přemotat na volnou cívku ?
Nebo to jde nasadit tak jak to příjde na nějaké papírové cívce?

Má někdo zkušenost s tímto materiálem ?
Silk PLA filament NOULEI.

Ted se to dá na Aukru koupit za docela dobrou cenu.
Třeba tady : https://aukro.cz/silk-pla-filament-noul ... 7047246786

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bambu Lab - jakou tedy koupit ?
PříspěvekNapsal: 22.10.2023, 16:11 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2735
Has thanked: 147 times
Been thanked: 423 times
Podle mne neni potreba nic navic kupovat. Jednu nahradni trysku mas primo od vyrobce. Tu jsem sam jeste nepouzil.

Co se tyce civek, tak v dodavce mas jednu civku s filamentem ale pozor neni ho prilis. Na otestovani tiskarny to staci. Po vyprazdneni (teoreticky i drive - ja to tak udelal) muzes tuto civku pouzit a pouzit do ni jiny filament. Originalni civka je jako vsechny od Bambulab rozebiraci. Pootocis s kazdou pulkou na druhou stranu a tak se rozebere. Pak se da dovnitr od Bambulab nahradni filament. Nasledne se prestrihnou ctyri plastove pasky a mas vse pripravene na tisk. Vse je jednoduche. Kdyz ale budes mit filament bez civky od jineho vyrobce tak ho musis premotat. Skoro jiste nepujde sem dat.

Osobne jestli nemas zkusenosti s 3d tiskem tak si kup nejaky originalni filament at ho muzes porovnavat s jinym a tak zjistit kde je problem.

Jinak cast lidi si nekoupila AMS pro vycebarevny tisk. Ale proto aby nemusela delat Load a Unload filamentu a ulehcila si zivot.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz