OldComp.cz
https://www.oldcomp.cz/

Atari 65XE - po resetu nabíhá memory test
https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=24&t=10050
Stránka 11

Autor:  defor [ 17.05.2021, 18:54 ]
Předmět příspěvku:  Atari 65XE - po resetu nabíhá memory test

Dobrý den,
předem se omlouvám za dotaz ohledně problému, který se mne vlastně už netýká, ale který mne dlouhá léta trápil. Ale abych vše vysvětlil:
V roce 1987 jsem na rodičích vyžebral svůj první počítač: Atari 65XE. Bylo mi třináct let a byl jsem šťastný jak blecha. Bohužel můj vysněný kousek měl jednu vadu. Naštěstí nebyla fatální, ale i tak mne jako malého velmi trápila a vlastně je pro mne doteď záhadou. Problém jsem s pomocí svého otce a tehdejších známých nikdy nevyřešil a doteď mi vrtá hlavou.
Po určité době užívání počítače, pamatuji si, že šlo většinou o čas přibližně 30 minut, se po resetu vždy samovolně objevil memory test, který hlásil u paměti ROM vadný(?) červený blok. Je to už více než třicet let, Atari už dávno nemám a detaily si už nevybavuju, ale myslím, že se jednalo vždy o ten první blok (podlouhlý obdélník)oba bloky. Aby se memory test neobjevoval, musel jsem Atari vypnout, chvilku počkat (naštěstí jen maximálně kolem deseti vteřin) a pak zapnout. Jen tak jsem mohl dosáhnout toho, aby memory test nenaběhl a místo něj počítač normálně nabootoval (měl jsem XC12 a později dokonce XF551), nebo aby se spustil Basic.
Tehdy mi žádný Atari nadšenec nedokázal poradit, natož pak od problému pomoct. Určitě jsem se bavil s lidmi v místním Atari klubu a v místní komunitě. Vybavuji si, že se snad mluvilo o nějakém "studeňáku", což si asi nadšenci do elektroniky mysleli kvůli vzniku vady až po zahřátí počítače. Ale lék na to jsem tehdy nedostal. Vadná ROM paměť při tom asi nepřipadala v úvahu, protože Atárko bylo jinak naprosto funkční bez jakéhokoliv problému se softwarem za cca pět let, co jsem ho užíval.
Setkal se někdo z vás s něčím podobným? Čím ta závada mohla být způsobena? Možná šlo o nějakou prkotinu. Myslíte, že byla šance ji v tom roce 1987/1988 u nás opravit?

Stránka 11 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/