OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 05.12.2019, 22:37 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Replorer
© 2019 PotPalo

Názov Replorer vznikol spojením skratiek REad, Play, LOad, REstore, a prípony R.
Je to v podstate popis funkcie programu. Program prečíta disketu (D80 súbor v emulátore ZX Spectra na PC) a prehrá ju ako zvuk. Druhá časť programu tento zvuk prijme a zapíše na disketu v D40 alebo D80. Program vznikol za účelom vyslania D80 súboru z emulátora v PC cez audio výstup do Didaktiku, kde sa uloží na skutočnú disketu. Program vie tiež vypočítať CRC32, takže sa dá skontrolovať, či je vytvorená disketa rovnaká ako D80 súbor (v PC sa dá CRC32 vidieť v ZIP alebo RAR archívoch). Vyslanie štandardnej D80 diskety trvá asi 24 minút (najrýchlejšia metóda, plná disketa 80x9, jeden blok trvá niečo cez minútu), výpočet CRC32 asi 4 minúty.
Samozrejme Replorer sa dá použiť aj opačným smerom, na kopírovanie skutočných diskiet do PC. Program vyšle skutočnú disketu z Didaktiku do PC cez audio vstup, kde ho nahráme do audio súboru vhodným programom (napríklad s GoldWave). Tento súbor následne nahráme do emulátora, kde ho Replorer-R zapíše ako D80 súbor.

Kompletný popis je pribalený k programu. Verzia 1.0.

Pre členov fóra nič nové, len som to vytiahol z tejto témy (len pre registrovaných) na svetlo sveta.


Přílohy:
Replorer.rar [24.4 KiB]
498 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2020, 13:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ešte maličkosť: program umožňuje nahrať aj D40 disketu 40x9 na D80 disketu 80x9. Teoreticky by to malo fungovať, lenže vďaka chybe v MDOS1 sa táto disketa stane nepoužiteľná už po uložení prvého bloku, bude hlásiť Sector not found alebo Bad device type. Skrátka disketa 40x9 v D80 mechanike nefunguje. Ale je tu riešenie: donútiť MDOS myslieť si že je to D40 mechanika. Stačí zadať POKE #6,40 pre prvú mechaniku (a:) alebo POKE #18,40 pre druhú mechaniku (b:), a tým presvedčíte MDOS, že je to D40 mechanika aj napriek tomu, že nieje. POKE platí až do resetu.
Druhá možnosť je upraviť nultý sektor na diskete, byt 178, kde je uložený počet stôp na diskete (potom ale nemusí fungovať správne program ktorý kopíruje celú disketu a využíva túto informáciu, lebo nebude sedieť so skutočnosťou). Zaujímavé, že problém je iba pri 40 stopách, 39 alebo 41 už funguje normálne, takže disketu naformátovanú na 42x10 nieje treba riešiť, tá bude fungovať aj v D80.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.01.2020, 23:18 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Rovnaký problém sa týka emulátora RealSpectrum, nakoľko D40 mechaniku emulovať nevie. Pokiaľ ho chcete použiť na prenos D40 diskiet, musíte spraviť dve veci: zmeniť koncovku D40 súboru na D80 (doporučujem radšej dopísať koncovku .D80 aby ostal prehľad), a po vybratí tohoto súboru a resete ešte už spomínaným POKE #6,40 pre prvú mechaniku (a:) alebo POKE #18,40 pre druhú mechaniku (b:) prekrstiť emulovanú mechaniku na D40.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.04.2021, 12:00 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Nájdená maličká chybička, spôsobená zaujímavosťou hardvéru. Pokiaľ nastavím výstup na Reproduktor+Magnetofón, pri Didaktiku M model 92 (a teda aj 91 a Kompakt) ide výstup iba na reproduktor, na magnetofóne je ticho. Stačí sa pozrieť do schémy spomínaných počítačov a je jasno. Magnetofónový výstup to totiž invertuje, a pridáva tam aj reproduktorový. Takže pokiaľ pošlem súčasne na bit 3 a aj na bit 4 portu 254 jednotku, je výstup rovnaký ako keď tam pošlem nuly. Hardvér to prepočítava takto:

Bit 4, Bit 3 = výstup repro, výstup MG:
00=01
01=00
10=11
11=11

Ako vidno, pri striedaní 11 a 00 sa bude meniť iba reproduktor, na MG bude stále 1. Ideálne je teda striedať 01 a 10 aby bol výstup súčasne na repro aj MG. Prípadne keď na bite 3 držíme stále 1, je reproduktorový výstup aj na magnetofóne, ale neviem ako by to fungovalo na Game a Spectre. Tam je podľa schémy iba jeden pin, na ktorom je výstup repro, výstup MG, a vstup z MG (ako toto môže fungovať...).


Přílohy:
eMko výstupy.png
eMko výstupy.png [ 28.23 KiB | Zobrazeno 5485 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.04.2021, 15:14 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Veľmi zaujímavé zistenie ako to vlastne funguje pri ULA v Game a ZX Spectre:

The ULA chip uses the same pin (28) for all of the MIC socket, EAR socket and the internal speaker, so bits 3 and 4 of an OUT to Port 0xfe will affect bit 6 as read by an IN from Port 0xfe. The difference between Issue 2 and 3 machines is:
Kód:
Value output to bit: 4  3  |  Iss 2  Iss 3   Iss 2 V    Iss 3 V
                     1  1  |    1      1       3.79       3.70
                     1  0  |    1      1       3.66       3.56
                     0  1  |    1      0       0.73       0.66
                     0  0  |    0      0       0.39       0.34

Iss 2 is value of bit 6 read by IN 254 after the appropriate OUT from an Issue 2, and Iss 3 is same for an Issue 3. Iss 2 V and Iss 3 V are voltage levels on pin 28 of the ULA chip after the OUT, with no input signal on the EAR socket.

From the above, it is clear that the difference between Issue 2 and 3 is:

* On an Issue 3, an OUT 254 with bit 4 reset will give a reset bit 6 from IN 254.
* On an Issue 2, both bits 3 and 4 must be reset for the same effect to occur.

Pera Putnik tested the level at pin 28 at which input bit 6 changes from 0 to 1 or reverse. This is exactly 0.70 Volts on both Issue 2 and Issue 3, with no inverting or hysteresis; this means that bit 6 is 1 if the voltage on pin 28 is over 0.70 V, and otherwise it is 0, on both Issues. At the hardware level, the only apparent difference between Issue 2 and 3 is that there are slightly higher voltages from Issue 2 machines. As can be seen from the table, the input combination '0 1' gives output voltages that are very close to the crucial 0.7 V.

--------

Takže bit 4 (reproduktor) robí na tom pine cca 3,6V, zatiaľ čo bit 3 (MG) k tomu pridá cca 0,4V. Reproduktor je napájaný cez dve diódy, takže minimum aby niečo hralo je cca 1,4V. Výstup na MG nieje počuť v reproduktore, ale meniaci sa stav o 0,4V prejde cez kondenzátor na výstupe do MG. Výstup na reproduktor bude počuť aj na MG a podstatne silnejšie ako výstup iba na MG.
Pri vstupe z MG sa nastaví repro na 0 a výstup na MG na 1, takže je tam cca 0,7V, čo je hranica kde sa rozlišuje medzi 1 a 0. No a vstup cez kondenzátor túto hranicu posúva trochu hore/dolu a tým sa mení aj logický vstup.

Takže na Game a ZX Spectre funguje súčasný výstup na reproduktor+MG, a to aj v prípade iba výstupu na reproduktor.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.04.2021, 21:54 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Bit 4, Bit 3 = výstup repro, výstup MG:
00=01
01=00
10=11
11=11
Presne toto som musel kedysi riesit vo svojich paskovych kopirakoch. Ked sa vysejvuje vsetko co ma, kopirak standartne pipne na repracik. Toto pipnutie sa na standartnom Spektre zaznamena aj na kazetak. Ale niektori ludia sa mi stazovali, ze na ich M-kach / Kompatkoch to pipnutie na paske nie je pocut. Tak som spolu so zmenou bitu 4 pri pipani menil aj bit 3, aby sa pipnutie zaznamenalo na kazetak. Ale ani tak sa nezaznamenalo. Z citovanej tabulky je jasne ze preco - striedanie kombinacie 00 a 11 drzalo na MG vystupe trvalu 1.

Tak som sa nastval, a tie dva vystupne bity ponal ako dvojbitove pocitadlo, ktore som pri pipani inkrementoval. Tym padom som vystriedal vsetky styri mozne kombinacie, a preto bolo pipnutie spolahlivo pocut vzdy a vsade - aj na repracku, a aj na paske. Na originalnom ZX to nicomu nevadi (2x nizsia frekvencia na bite 4 spolahlivo prehlusi vyssiu frekvenciu na bite 3), a na M-kach to zaznamena podobny zvuk, ale so striedou pulzov 3:1, co tiez nicomu nevadi - zvuk ma iba mierne ine "zafarbenie".


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.04.2021, 20:24 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
A aby toho nebolo málo, tak Didaktik M model 1990 má oba výstupy nezávislé. Takže jediné schodné riešenie je zrejme ako som písal, posielať 01 a 10.
Akurat tam riskujes, ze nejaky blby klon sa vykasle na silnejsi reprak a slabsie save, vobec to nebude riesit, a oba vystupne bity zluci do jedneho signalu dvomi rovnakymi odpormi ... :poke: ;)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.04.2021, 22:00 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tam potom stačí dať výstup iba na jedno zariadenie, a bude to mať rovnaký efekt, nie?

Ono aj na tom Didaktiku M model 1992 by stačil výstup iba na reproduktor, keby sa držal výstup na MG v log.1 - išlo by to aj na magnetofón vďaka hardvéru. Ale zasa by to nešlo na modeli 90... To by chcelo niekde ďalšiu voľbu na výber hardvéru... ach jaj. :bang:

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.04.2021, 11:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
... Ale zasa by to nešlo na modeli 90... To by chcelo niekde ďalšiu voľbu na výber hardvéru... ach jaj. :bang:
To vobec nie je treba. Klasicke SAVE sa spravi tak ako robi SAVE rutinka v romke, t.j. bit 4 na nule a signal na bite 3 (to fungovat musi lebo inak by principialne nefungovalo SAVE), a pokial chceme pipnut tak aby to slo aj na magnetofon, tak sa da pouzit moj vyssie popisany sposob s pocitadlom, ktory zarucene funguje na akomkolvek HW (ktory funguje s BEEP na reprak a SAVE na magnetofon).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.04.2021, 12:04 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Si vedľa. Ide o to aby to SAVE bolo súčasne na MG aj na reproduktor, a oboje funkčné čo sa záznamového signálu týka, nie iba nejaké približné pípanie. Rotovaním bitov by sa to nedalo. Totiž SAVE je "výstup1, pauza, výstup2, pauza, výstup3, ...". A teraz kedy rotovať? Pokiaľ pri jednom výstupe odrotujem istú časť, tak prípadný nastavený výstup rovno aj zruším. Ak budem rotovať vždy pri ďalšom výstupe, to budem mať na výstupe iba každý druhý bit kde sa práve trafí správna kombinácia. Tadiaľ cesta nevedie.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.04.2021, 10:21 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Si vedľa. Ide o to aby to SAVE bolo súčasne na MG aj na reproduktor, a oboje funkčné čo sa záznamového signálu týka, nie iba nejaké približné pípanie.
No moment moment. Standartne sa vystup SAVE posiela vzdy iba na MG a pipanie iba na reprak, a kedze si explicitne nenapisal ze chces vylozene aj SAVE na reprak (a nie iba nejake pipnutie) tak som predpokladal tento standartny stav.

Defaultne posielat SAVE na oba vystupy naraz bez moznosti nastavenia nie je dobry napad, pretoze ak by niekto chcel ukladat na standartny MG tak ako sa to bezne robilo, tak na normalnych Spektrach by to s velkou pravdepodobnostou neslo - signal pre reprak je pre bezne MG vstupy prilis silny a nahravka by nemusela byt dobra.

V tomto pripade sa nevyhnes aspon zakladnej uzivatelskej volbe, ci treba posielat SAVE na MG, alebo na reprak. Alebo idealne, volba by sa mohla nazyvat "Hlasitost" a na vyber by bola mensia alebo vecsia. Pri mensej by sa SAVE posielalo na bit 3 a bit 4 by bol stale v nule, pri vecsej hlasitosti by sa SAVE posielalo na bit 4 a bit 3 by bol stale v jednicke. Tieto dve moznosti budu fungovat na kazdom klone ZX Spektra - aj na originalnej ule, a aj na Didaktikoch. Lebo ak by niekde nefungovali, potom by nefungovalo ani romkove SAVE a BEEP, a taky klon by urcite nevznikol.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.04.2021, 20:37 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Že ty si ten program nepozeral...
Mas pravdu, nepozeral, lebo subory medzi PC a ZX takymto sposobom neprenasam. Vychadzal som len z toho, co je napisane v tejto diskusii.
PotPalo píše:
Ja tam tú voľbu už mám. Dá sa zvoliť výstup na reproduktor, na MG, a na obidva naraz. Takže spectristi by nemali problém navoliť si iba MG.
Tak potom je vsetko v poriadku :)

PS: Popr. by este mohla pribudnut volba "oba naraz, ale invertovane" - namiesto 00 a 11 bude posielat 01 a 10 :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.04.2021, 02:05 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Vlastne invertovane by to malo byť rovno (namiesto tých oboch naraz), to by fungovalo na všetkých eMkách ako oba výstupy naraz. Polarita výstupu na MG je aj tak irelevantná, stačí si pozrieť schémy: model 90 má priamy výstup, novšie modely ho už majú invertovaný, takže rovnakej úrovne sa aj tak nedopracujeme, pravda pokiaľ tam nechcem mať voľbu M90/M91+. LOAD rutina si polaritu zistí.

Pokiaľ budem robiť novšiu verziu, tak to tam zapracujem. Tiež by som tam dal 5x rýchlejší výpočet CRC32 do oboch častí, a ešte pridal vlastnú superrýchlu LOAD/SAVE rutinu (podľa mňa by to mohlo ísť ešte minimálne 4x rýchlejšie ako teraz).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz