OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 04:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: D80mini EEPROM write utility
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 22:10 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak a je to tu. Utilita na naprogramovanie EEPROM 28C256 priamo v D80mini:

D80mini EEPROM write utility (D80miniEWU)

Utilita má v sebe aj MDOS 2.0 a 2.1 s opravenými chybami, informácie priamo v programe. Kto chce MDOS 2.0 bez opravenej chyby, môže použiť súbor z mdos2021pk_old.tap (tam je originál) alebo si nahrať vlastný.

D80mini a prázdna EEPROM? Žiadny problém, stačí osadiť jumper na jej vypnutie, nahrať program z pásky, stlačiť S a riadiť sa inštrukciami. Predvolene je všetko nastavené na naprogramovanie celej EEPROM.

Otázky a bugreporty píšte sem.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: D80mini EEPROM write utility
PříspěvekNapsal: 18.10.2020, 13:47 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Pozor, plánujem malú zmenu: Do upravených MDOSov pridať do výpisu po LIST* za verziu označenie, aby sa vedelo že je upravená. Potom sem dám aktuálnu verziu.

Bude to takto:
verzie s opravenou chybou track 79+ budú označené ako MDOS 2.0B a MDOS 2.1B (B lebo sa to týka radičov s B na konci, navyše 2.1 obsahuje aj ďalšie opravy),
zvyšný MDOS 2.1 ktorý tam mám bude označený ako MDOS 2.1A, lebo sú v ňom oproti 2.1 opravené niektoré chyby, ale ešte nie t79.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: D80mini EEPROM write utility
PříspěvekNapsal: 18.10.2020, 16:48 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak hotovo, dúfam že už definitívne. :D
Teraz program píše v menu a aj v informáciách správny typ MDOSu (2.0, 2.0B, 2.1A, 2.1B) takže si ich nikto ani v budúcnu nepomýli. Tiež v samotných upravených MDOSoch po LIST* je vypísaná správna verzia.

Program predvolene nahrá verzie 2.0B a 2.1B. Komu sa nepáči, je hneď za ním súbor mdos2021p0.B (zmenil som meno aby mohol prípadne byť na rovnakej diskete), stačí dať BREAK a nahrať ho cez LOAD CODE. Potom budú verzie 2.0 a 2.1A. Komu sa ani toto nepáči, môže si nahrať vlastné súbory s obsahom ROM.

Ozaj, zistené tri zaujímavosti:
1. bez osadeného jumperu JP3 (write protect) sa nedá MDOS používať, dokola sa resetuje. Ale kto by to skúšal...
2. pre mňa bol trochu šok, keď som môj hotový program skúsil na emulátore RealSpectrum, a tam mi to ukazovalo od polovice zhodu ROMky (pritom MDOS1.0 vs MDOS2.1 takže úplne niečo iné) po zápise. A je jedno čo dám zapísať. Myslel som že chyba v mojom programe, až ma oblial studený pot. Vo FUSE všetko v poriadku. Takže RealSpectrum nemá celú ROMku MDOSu iba na čítanie ako má byť, ale od cca polovice sa už dá aj zapisovať. No toto....
3. program na výpočet CRC32 pamäte ROM sa dá optimalizovať aby to zvládol za menej ako sekundu.


Přílohy:
Poznámka: Pridané označenia verzií MDOSov nahraných s programom
D80miniEWU.rar [14.75 KiB]
291 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: D80mini EEPROM write utility
PříspěvekNapsal: 20.10.2020, 05:26 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Zabudol som napísať, že EEPROMku nieje treba mazať, prepisuje sa priamo bez ohľadu čo v nej bolo predtým, takže nieje problém ju preprogramovať koľkokrát treba. Pokiaľ chcete zmeniť iba niekoľko bytov (napríklad prepísať MDOS2.0 na MDOS2.0B), je vhodné vypnúť blokový režim (1) a zapnúť zápis iba odlišných bytov (2). Tým sa neprepisuje celý obsah, ale iba zmeny, takže sa EEPROM viac šetrí (toto bežný programátor eepromiek nedokáže).

Program sa dá nahrať aj z diskety, pracuje rovnako či je pri jeho spustení ROM odpojená alebo nie (skontroluje si to a vyžiada jej zapojenie pokiaľ nieje).

K bufferom: možno sa niekto pýta, prečo má buffer 1 až 16384 bytov a buffer 2 iba 14336 bytov, keď sa vždy programuje iba 14336 bytov? Dôvody sú hneď tri:
1. pokiaľ si nahrávate vlastný obsah ROM do bufferu 1, môže byť dlhý až 16384 bytov (niekto ho uložil aj s obsahom RAM) a neprepíše druhý buffer.
2. pokiaľ máte obsah celej ROM v kope (32 kB), môžete ho nahrať naraz do bufferu 1 bez úpravy, a máte hneď obsadený aj buffer 2.
3. z tých nevyužitých 2048 bytov v bufferi 1 sa časť využíva ako pracovná pamäť (CRC tabuľka alebo dekompresia sektoru MDOSu počas zápisu), a tiež tam "trošku" prečnievajú komprimované MDOSy.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz