OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 11:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23.01.2022, 21:04 
Offline
Stydlín

Registrován: 06.12.2020, 20:56
Příspěvky: 6
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ahoj, zkouším modifikovat 48k issue 2 na 128k podle návodu např. https://z00m.speccy.cz/?file=hardware/rebuilds btw. díky za pěkný web.
Začal jsem během vánočního volna zkouškou na kontaktním poli, bylo mi gumáka líto, že je takovej méněcennej a byl jsem taky zvědavý, co všecko nepůjde.

Zkrátím to - vlastně teď už jede všecko normálně (včetně AY) co se týče sw. Samozřejmě dema jedou dle časování 48k, ale to je jasné. Takže výsledek překonal očekávání :like:

Měl jsem jenom jeden zásadnější problém - sněžilo mi, ale ne v situacích, kdy je to na ZX obvyklé.
Totiž sněžily některé věci při využití video ram v banku 7 (třeba Dizzy 3).
Nakonec jsem problém identifikoval osciloskopem v ne úplně špatném, ale dosti hnusném signálu RFSH. A ten se v této úpravě v GALu dost používá.
Abych vás pobavil: v neochvějném přesvědčení, že RFSH z CPU kromě sběrnice na zadku spektra nikam nevede, jsem pátral po plošňáku, kde je chyba a už se chystal na výměnu CPU.
Po té jsem zjistil, že to ještě někam vede...a po prohlédnutí všech issue schémat, že se to týká pouze issue 2!

Takže netuší někdo význam C54 a R57 na issue 2? Schéma issue 2: https://z00m.speccy.cz/images/ZXS48k-Issue2-sch.gif
Moje domněnka po prostudování repair manuál (B. Alford) je, že se to osazovalo asi jenom u určitých kombinací CPU a 4116, s typem ULA to asi nesouvisí (mám tam originál ULA 5C112E-2, cpu NEC, a RAM byla MN5290).

Se signálem to dělá přesně co by člověk očekával dle schématu, C54 značně zpomalí přeběh a R57 ovlivní high a low level (podle toho co je zrovna na RAS u VRAM), ale z hlediska TTL úrovní je to ještě v povolených mezích.
Každopádně C54 signál brzdí tolik, že pak to sněží, protože GAL vyhodnocuje signál RFSH zpožděný.
Po vyhození R+C už je všecko v pořádku - to by možná chtělo doplnit do manuálů pro tuto úpravu.

Rád věcem rozumím, a právě nevím na co to tam bylo dobré?
Že by prasácký pull-up při přístupu Z80 do VRAM? Netuší někdo?

_________________
ZX81, ZX spectrum 48k, 48k+, 128k+, +2, +2B, +3 (všechny funkční), DivMMC ENJOY! PRO MINI


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.01.2022, 21:48 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Sezen (stahni) si tuto knihu https://pdfcoffee.com/the-zx-spectrum-u ... -free.html
Pise se tam ze uvnitr ULA je to spatne navrzene a proto refresh nefunguje jak ma. Proto v dalsich verzich desky se to uplne vypustilo a refresh video ram se dela pouze stalym ctenim dat - to uplne staci pro refres - vsechny kombinace staci - video ram to zvlada a nezapomina.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.01.2022, 10:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ja tu upravu mam take v issue 2 a me to asi nedela, nebo jsem si toho nevsiml. Co presne mam vyzkouset, toho Dizzyho?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.01.2022, 16:43 
Offline
Stydlín

Registrován: 06.12.2020, 20:56
Příspěvky: 6
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Pokud tam nemáš osazený C54 tak ti to sněžit nebude. A hodně issue 2 co jsem koukal na fotky na internetu ho osazený nemá.
Jinak zkus Dizzy 3 (dělal to i jiný díl ale už nevím který). Pak ještě určitě diagnostika retroleum, v menu testy 128, a test přepínání video bank, tam to sněžilo taky.

suksoft píše:
Sezen (stahni) si tuto knihu https://pdfcoffee.com/the-zx-spectrum-u ... -free.html
Pise se tam ze uvnitr ULA je to spatne navrzene a proto refresh nefunguje jak ma. Proto v dalsich verzich desky se to uplne vypustilo a refresh video ram se dela pouze stalym ctenim dat - to uplne staci pro refres - vsechny kombinace staci - video ram to zvlada a nezapomina.

Na knížku už jsem kdysi koukal v pdf a nevím proč, ale odnesl jsem si závěr, že tam toho moc detailního není, ale zjišťuju, že naopak je a hodně :)
Jsem si říkal, že se na refresh u video RAM u sinclaira asi vykašlali, protože se stejně načítá 50x za sekundu obraz cca 7kB z video RAM, což na refresh stačí (podle datasheetu teda né, ale realita je jiná :D ).
Takže mě to, že je to pozůstatek pokusu o "lepší" refresh ani nenapadlo.
Díky suksofte, tím je to jasný.

_________________
ZX81, ZX spectrum 48k, 48k+, 128k+, +2, +2B, +3 (všechny funkční), DivMMC ENJOY! PRO MINI


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz