OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 17.04.2024, 01:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ROM NEC nefungují s DivIDE a spol?
PříspěvekNapsal: 07.12.2014, 22:31 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Narazil jsem na zajímavou věc.

Případ 1: Mám půjčené jedno ZX 48k + ISSUE 3B, které nefunguje s DivIDE ani s Betadiskem. Samotný počítač funguje normálně. Nebyla v něm prováděná vůbec žádná změna, vše je tovární, kromě nové mombrány. Kromě ULA není v patici nic, patice pod ULA je od výroby. Měnič byl už ve výrobě upraven podle ISSUE 6A (tj. dvě diody BA159 na 12V větvi s kondenzátorem a zpřeházené souč. na -5V větvi ...)

Obsahuje ROM označenou S 8412, CN62545N, SBB23128P/VA, (c) Sinclair, jumpery na desce jsou propojené N, jako pro ROM NEC.

Nefunguje s DivIDE ani s Betadiskem. Nepřistránkuje externí ROM.

Případ 2: Další deska, která mi nefungovala byla ZX 48k gumák ISSUE 3. Deska byla a je v původním šasi, ale nějaké pokusy o opravu už přede mnou zažila. Já z ní vypájel úplně vše, kromě rezistorů a LM1889 a pár dalších drobností. Deska byla důkladně vyčištěna, nové kondenzátory, spínaný stabilizátor atd... Samostatně bez periferií je počítač funkční.

Obsahovala ROM označenou NEC D23128C 057 ... tyto ROM mám ve dvou verzích 8324X9 a 8502x7. Jedna pochází z té ISSUE 3 a druhá z ISSUE 2 (nevím už která odkud). Jumpery na desce jsou propojené N, jako pro ROM NEC.

Ani s jednou ROM NEC toto ZXS nefunguje s DivIDE, Betadisk jsem tentokrát nezkusil, ale hádám, že to bude totéž. S DivIDE a ESXDOSem neproběhne ani inicializace IDE po zapnutí a když v BASICu "udělám chybu", tak se zřejmě DivIDE pokusí externí ROM přistránkovat a počítač zatuhne.

Případ 3: Samostatná deska z nějakého vraku ISSUE 6A. Kdosi přede mnou opravoval, Z80 i ROM v patici, bez ULA. Po výměně vadného stabilizátoru, kontrole měniče a osazení ULA je počítač funkční. Jiné úpravy v něm nejsou.

Obsahovala ROM 9128C-0790 SINCLAIR GI 8503 CDA, jumpery na desce propojené v poloze H, jako pro ROM Hitachi.

A s touto deskou DivIDE fungovalo ... (a s jinými samozřejmě taky, ale o desky opravené s EPROM teď nejde, jde o ROM)

Chvíli jsem zkoumal ISSUE 3 z případu 2, jestli není nějaký problém na /ROMCS, ale vše se zdálo perfektní. Upravovat desku na EPROM a přidávat na /MREQ a /ROMCS hradlo OR se mi nechtělo. Takže jsem do ISSUE 3 jen na zkoušku nejprve jen přehodil GI ROM z případu 3, aniž bych switchoval. A ono to fungovalo ... ROM GI funguje v ISSUE 6A switchované H i v ISSUE 3 switchované N bez potíží.

Je to známý problém? To, že NEC (a ta první ROM switchovaná taky jako NEC) nefunguje s periferiemi obsahující externí ROM?

Je někde dostupný popis signálů ROM NEC a ROM GI? Nepodařilo se mi najít vůbec nic, co by mi prozradilo, kde je /CS a kde /CE na tom kterém IO.

Samozřejmě se na to můžu vykašlat, dát tam třeba 27C128/256/512 + hradlo a je vyřešeno (a EPROMek mám hromadu volných), ale jsem zvědavý hlavně kvůli tomu, že se zdá, že některé ROM nebyly schopné vůbec fungovat s periferiemi s externí ROM a nikde jsem se o tom nedočetl.

Sorry, že nepíšu v jakém stavu jsou v tu kterou chvíli signály ... jsem líný to znovu rozebírat. Snad jindy až budu zas mít čas to zkoumat.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROM NEC nefungují s DivIDE a spol?
PříspěvekNapsal: 08.12.2014, 03:18 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
mikezt píše:
Nakopnuté /M1 na Z80?

Zkoušel jsem více Z80 a po výměně ROM to bez potíží funguje s tou původní Z80 - teda u té ISSUE 3, která má vše v paticích.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROM NEC nefungují s DivIDE a spol?
PříspěvekNapsal: 09.12.2014, 00:20 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Stejny problem. Plusko, nechodici s Betadiskem a Divide. Hodil jsem ho do spodniho supliku, ze se na to nekdy podivam a opravim. Taky jsem si rikal, ze to bude asi nakopnuty M1. Uz tam lezelo dlouho. Po precteni prispevku mne to trklo. Vydoloval jsem ho a co myslite? Ano, ma ho tam.....NEC D23128C 057 (v.833IX9). Zda se, ze jsi objevil zatim neznamou chybku, ktera se vloudila ve vyrobe. Je otazkou, kde sehnat nejaky datasheet a objev overit. Jednalo by se o zcela novy fakt, zatim asi nikde nepublikovany. Tahle chyba by mne nenapadla. Asi bych to svedl na unavenou ROMku, jako vzdy ji nahradil EPROM a dal se tim nezabyval. Mozna nekdo vydoluje nejake "papirove" datasheety ROM. Vyrobce musel takovy material kdysi vydat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROM NEC nefungují s DivIDE a spol?
PříspěvekNapsal: 30.10.2016, 17:06 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Včera jsem plusko vytáhnul a začal zase zkoušet. Betadisk tentokrát fungoval, ale Divide ne. Po spuštění počítače se objevilo černé pozadí a nahoře několik bílých pixelů. Kolega mi řekl, že měl taky problémy, ale s Betadiskem. Myslel, že ho má vadný. Kopírování disket se přerušovalo a při zápisu na disketu se občas přepsal nultý sektor. Prostě BD dělal nesmysly. Ve Spectru měl EPROM 200ns. Vyměnil ji za jinou 200ns a problémy ustaly. V souvislosti s tím mně napadlo, jestli je možné, že ROM NEC jsou prostě jen pomalé, třeba vlivem stárnutí. NEC ROMku jsem opatrně vypájel, vložil patici a nahradil EPROM 150ns, doplnil 2 diodami 1N4148 a odporem 10k k vytvoření OR z /MREQ a /ROMCS. Divide funguje. Na závěr jsem se chtěl ještě zeptat, jestli někdo neví, jak otestovat rychlost ROM. Jde to vůbec?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROM NEC nefungují s DivIDE a spol?
PříspěvekNapsal: 10.10.2019, 15:27 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Datasheet ROM NEC, pokud to ještě k něčemu bude :)


Přílohy:
UPD23128.pdf [168.19 KiB]
552 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROM NEC nefungují s DivIDE a spol?
PříspěvekNapsal: 22.03.2022, 15:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Tak jsem včera vypájel a dneska nafotil třetí ROM NEC. Stejně jako ty předchozí jsem ji nahradil za EPROM (tentokrát za 27C256) a DivIDE začalo fungovat.


Přílohy:
DSC07501 zmenseno.JPG
DSC07501 zmenseno.JPG [ 399.26 KiB | Zobrazeno 2929 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROM NEC nefungují s DivIDE a spol?
PříspěvekNapsal: 22.03.2022, 15:34 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 806
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Jen jako amatér pozorovatel: co je unavená ROMka?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROM NEC nefungují s DivIDE a spol?
PříspěvekNapsal: 22.03.2022, 16:00 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Ako taký jednoduchý test by som skúsil pripojiť externú ROM ktorá je nastránkovaná v kuse, teda signál na odpojenie internej ROM má stále na +5V, či pôjde. Je možné že čip NEC je viac žravý a napätie na odpojenie nedosiahne potrebnú úroveň. Alebo by som pripojil D80, a pozoroval reset D80, podľa toho by som vedel či je chyba pri odpojení alebo opätovnom pripojení internej ROM.

Alebo ešte jednoduchší test. Skopírovať ROM do RAM, a zacykliť krátky program v assembleri ktorý bude tieto pamäte porovnávať byt po byte a podľa toho nastaví border alebo bude pípať. Následne sa hrať so signálom na konektore pre odpojenie internej ROM a pozorovať, pri akej napäťovej úrovni je to ešte spoľahlivé.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz