OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 10:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 08.10.2013, 21:28 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Arabské přelepky na klávesnici se dají pořídit za pár šlupek. Boot screena je evidentně stejná a ten zbytek někdo mohl udělat jako obrázek, případně upravit font dodatečně programem. Nejsem tedy přesvědčen, že se jedná opravdu o speciálně arabácký stroj, dokud neuvidím dump romky :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 08.10.2013, 21:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Podle ty +3 to fake nejsou, uz poroto, ze jsou dva a maji stejne nalepky. Proto mam teorii, ze v Egypte bylo zastoupeni Sinclairu (Amstradu) a tam to na kolene dodelavali (lepili nalepky a dodelavali ROMky s prepinacem). Vzhledem k tomu, ze otec vozil nejake Sinclair Usery z Alexandrie (jeste nejaky doma mam, ma arabskou cenovku), tak tam bylo Spectrum asi celkem rozsirene, kdyz se takovehle veci daly uplne normalne koupit.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 08.10.2013, 22:33 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
OK, ale pořád jsme u toho, že to není produkt Sinclairu/Amstradu a nedá se to tedy považovat za oficiální speciální verzi (něco jako třeba španělská).

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 08.10.2013, 22:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
misticjoe píše:
Arabské přelepky na klávesnici se dají pořídit za pár šlupek. Boot screena je evidentně stejná a ten zbytek někdo mohl udělat jako obrázek, případně upravit font dodatečně programem. Nejsem tedy přesvědčen, že se jedná opravdu o speciálně arabácký stroj, dokud neuvidím dump romky :-)


Takéto reči mám najradšej. To dump ROMky ti akože bude stačiť aby si uveril realite, že arabská verzia sa dorábala dobastlením arabskej ROM na pôvodné cez prepínač a polepmi na klávesnici s požehnaním Amstradu? To je holý fakt, spýtaj sa na WOSe. Fotiek arabských +2A/+3 sa dá nájsť na nete hodne, všetky sú úplne rovnaké, s polepmi a prepínačom ROM.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 08.10.2013, 22:37 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Myslel jsem, že se tu bavíme o ofiko variantách. Nějak jsem nepobral, že se do toho berou i úpravy na koleně, proto jsem byl poněkud skeptický.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 08.10.2013, 22:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
misticjoe píše:
Myslel jsem, že se tu bavíme o ofiko variantách. Nějak jsem nepobral, že se do toho berou i úpravy na koleně, proto jsem byl poněkud skeptický.


Túto úpravu robil autorizovaný dealer Amstradu v Egypte. Takže je to oficiálny stroj.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 08.10.2013, 23:20 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
z00m píše:
misticjoe píše:
Myslel jsem, že se tu bavíme o ofiko variantách. Nějak jsem nepobral, že se do toho berou i úpravy na koleně, proto jsem byl poněkud skeptický.


Túto úpravu robil autorizovaný dealer Amstradu v Egypte. Takže je to oficiálny stroj.


To tu poněkud slovíčkaříme. Autorizovaný dealer není origo fabrika. Pokud bych to měl brát tímto stylem doslova, tak mohou za ofiko stroj považovat i ruské variace, kde dealer přelepil klávesy azbukou. Nebo považovat Ford Mondeo MKIII prodávaný u nás za speciální verzi, protože autorizovaný dealer Charouz vymontovával 4 airbagy, protože český zákazník jich 8 přece nepotřebuje. Ale nechme toho - nebyla to speciální deska, ani speciální case. Jen maximálně podomácku upravená ROMka a přelepky. Pro mě to je nic, ty můžeš mít jiný názor a já ti ho samozřejmě neberu.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 08.10.2013, 23:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
misticjoe píše:
Pro mě to je nic, ty můžeš mít jiný názor a já ti ho samozřejmě neberu.


Pre teba to kľudne môže byť nič, ale ostatný svet to považuje za oficiálny stroj. Ja som si to nevymyslel, podávam informáciu tak, ako som ju získal z viacerých zdrojov v UK. Tiež ti tvoj názor neberiem, ale pýtali sa tu na to aj iní, tak odpovedám všeobecne.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 08.10.2013, 23:33 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Jo, to je naprosto vpořádku. Vyjádřil jsem jen svůj osobní názor, to se snad může :mrblue: Peace!

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 09.10.2013, 10:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
misticjoe píše:
z00m píše:
misticjoe píše:
Myslel jsem, že se tu bavíme o ofiko variantách. Nějak jsem nepobral, že se do toho berou i úpravy na koleně, proto jsem byl poněkud skeptický.


Túto úpravu robil autorizovaný dealer Amstradu v Egypte. Takže je to oficiálny stroj.


To tu poněkud slovíčkaříme. Autorizovaný dealer není origo fabrika. Pokud bych to měl brát tímto stylem doslova, tak mohou za ofiko stroj považovat i ruské variace, kde dealer přelepil klávesy azbukou. Nebo považovat Ford Mondeo MKIII prodávaný u nás za speciální verzi, protože autorizovaný dealer Charouz vymontovával 4 airbagy, protože český zákazník jich 8 přece nepotřebuje. Ale nechme toho - nebyla to speciální deska, ani speciální case. Jen maximálně podomácku upravená ROMka a přelepky. Pro mě to je nic, ty můžeš mít jiný názor a já ti ho samozřejmě neberu.


Precti si to po sobe. Oficialni autorizovany dealer Amstradu. Tedy tyto upravy delal oficialne, byly autorizovane Amstradem. Na rozdil od ruskych klonu, ktere hardware Spectra nevidely ani z vlaku, byly obslehnute, ruske polepky na gumakovi tedy rozhodne nebyly (anglicka Spectra se v Rusku neprodavala). To jsou dve uplne rozdilne veci. A pak tady pis neco o tom, ze muzes mit jiny nazor, kdyz pises totalni picoviny. OMG a tohle je admin.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 31.10.2013, 17:27 
Offline
Prvnička

Registrován: 08.10.2013, 15:16
Příspěvky: 11
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
z00m píše:
zx3 píše:
Když už je tu nakousnuto, čím se liší +2A a +2B (a to, že +2B je španělská verze +2A, je mýtus), existuje vůbec počítač +3B? Viděl jsem různá schémata označená jako +2B/+3B, ale že by o tom věděl někdo víc, jsem nějak nezjistil. A aby v tom byl ještě větší guláš, občas se nechá narazit na zmínku o +3A, což při kombinaci přítomnosti +3 a +3A na jedné stránce postrádá logiku.


Rozdiel je v ISSUE dosiek.

Podľa mojej rešerše v +2A, teda anglická klávesnica, boli dosky Z70833 ISSUE1. Do +2B, teda španielska klávesnica, sa dávali dosky Z70833 ISSUE2, ale túto dosku som videl aj v +2A. Lenže aj Z70833 ISSUE1 bola u Amstradu vedená ako +2B.

Do +3 sa dávali dosky Z70830 ISSUE1 a Z70830 ISSUE2, každopádne koluje fáma, že prvé +2A mali Z70830 ISSUE2, len nemali osadenú časť floppy radiča. Mám zato, že to nepasuje mechanicky ale už som narazil aj na informáciu, že mohlo ísť o nejaké repasy a bude to skôr rarita ako normálne vyrábaný stroj.

Ako +3B sa označujú +3, ktoré majú osadenú dosku Z70835 ISSUE1, väčšinou sa objavuje v kusoch so španielskou klávesnicou, prípadne v tom arabskom forku.

Výraz +3A počujem, resp. vidím prvýkrát v živote.


+3 a +3A jsou společně zmíněny třeba tady: http://s206301103.websitehome.co.uk/homecomp.htm Uznávám, u +3A ale není žádná fotka, tak těžko říct, jak to autor myslel. Jinak jsem narazil i na to, že +3 je někde označeno jako +3A, třeba na řecké wikipedii. Jinak na diskusní stránce na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse:Si ... X_Spectrum kdysi někdo psal, že +3A viděl na vlastní oči, ale psal to bez registrace, takže na dotyčného není kontakt. Napsal tam i nějaký popis. Ale to, že to psal bez registrace, jenom z IP adresy, snižuje věrohodnost jeho svědectví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 31.10.2013, 21:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Ja si stále myslím, že to nie je reálny model. Nikde v relevantných zdrojoch o ňom nie je zmienka, všetko sú to zmienky - jedna baba povedala. Aj v tej diskusii chlap tvrdí, že si to už moc nepamätá, takže to má podľa mňa s niečím dopletené. Proti jeho teórii svedčí aj nelogickosť - načo by sa Amstrad pokúšal vyrobiť nový model s kazeťákom, keď už jeden mal a predával sa relatívne dobre? A ak by aj taký model bol, logicky by šlo skôr o +2 s nejakým prívlastkom, alebo +4. Načo by Amstrad plietol do trojkového modelového radu s disketovkou zasa kazeťák? Marketingovo to proste nesedí. Ja som sa v tom pred rokmi vŕtal hodne hlboko, písal som si s rôznymi anglánmi, čo boli kedysi blízko Amstradu a nikdy som na pojem +3A nenarazil. Ešte by sa mohlo jednať o nejaký prototyp, ale ani tomu moc neverím.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 05.11.2013, 11:10 
Offline
Prvnička

Registrován: 08.10.2013, 15:16
Příspěvky: 11
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Já tomu teda taky moc nevěřím. Na druhou stranu, když Amstrad odlišoval +2A a +2B a už ne +3 a +3B, tak jsem si říkal, že jistá minimální šance, že by mohlo jedna o reálný stroj tady je. Čistě teoreticky by se mohlo jednat o nějaký prototyp ještě před vznikem oficiální +3 (přece jenom Amstrad plánoval Sinclairy na hry a CPC jako počítače na seriózní práci, takže s disketovu mechanikou nemusel u Sinclairů počítat vůbec - uznávám, je to pouhá moje spekulace). Přece jenom, některé prototypy počítačů Sinclair mezi lidma jsou (byť ne přímo ZX Spectra, ale našel jsem zmínky o tom, že existují vlastníci počítačů Timex Computer 3256 a Timex Sinclair 3068). Taky by se mohlo jednat o nějaký home bastl, ale k tomu by mi zase neseděla ta zmínka v nějakém časopise či brožuře.

Mimochodem, někde jsem četl, že výroba +3 byla ukončená o něco dřív než +2A a důvodem k tomu měla být právě úspěšnost +3, což byl problém pro prodej CPC 6128. Aby Amstrad zvýšil prodeje CPC 6128 měl ukončit +3 a nechat jen +2A/+2B (Proxima kdysi +2B prodávala, pokud to nebyl výprodej Amstradových skladových zásob, nevidím důvod, proč by tehdy neměla nabízet i +3(B) ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 09.07.2016, 18:18 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2758
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Nechci zakládat nové téma, hodlám řešit kabel na Spectrum +2 gray, narazil jsem na stránky kde jsem objevil že je několik revizí desek pro +2ku, existovala verze která měla audio vyvedené na RGB konektor?
Je možnost poznat jakou mám verzi desky bez demontáže ?

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum +2A/+2B odlišnosti
PříspěvekNapsal: 09.07.2016, 19:17 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 427
Has thanked: 103 times
Been thanked: 44 times
Symboly pro ovládání magnetofonu máš nad tlačítky nebo přímo na tlačítkách?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: 72ka a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz