OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 22:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Neda sa komentovat pod tymto clankom: http://retrocip.cz/kamo-nemas-demo/, ale neda mi to a napisem aspon sem. Autor clanku je trocha mimo misu. Nieze trocha, uplne. Zrejme aj preto sa clanok neda komentovat. Mozno nevznikaju ceske hry, ale za posledne dva-tri roky bolo vydanych niekolko desiatok hier. Staci sledovat WOS a Paverove stranky. Kto to porovna s prirastkami na demozoo alebo pouete, tak velmi skoro zisti, ze autorov clanok vyznieva ako hodne pochybny vykrik do tmy.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:14 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 27.11.2013, 14:57
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times
Přesně tak. Je to pochybný výkřik do tmy, jen nějaký pocit, který autor má, když se dívá takhle z dálky a nežije v tom. Sice tam nepíše, že nevznikají nové hry, jen že by byl rád, kdyby se ty technologické vychytávky z dem v hrách projevily, ale to je jedno. Je mimo mísu... (Ano, napsal jsem to já.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Fair enough. Len este dodam, ze technologicke vychytavky malokedy idu pouzit v hrach, su casto prilis komplikovane a pre hry stacia "lacnejsie" triky. Obcas sa nieco pouzije (napr. multicolor v El Stompo), ale je to skor vynimka, pretoze v hre to obycajne nema ten efekt ako v deme.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Taky mám raději hry než dema, ale i u nás se občas urodí :-). A to jsem určitě nevyjmenoval vše.
http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat ... riboro.txt
http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat ... quares.txt
Nebo jeden náš vynikající hudebník přispěl do IMHO nejlepší hry roku 2012
http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat ... chelis.txt

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:26 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 27.11.2013, 14:57
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times
Já vím, že to je jiná disciplína. Zjevně se mi nepovedlo vyjádřit úplně přesně ten pocit, co z dem mám. A protože je mi furt docela blbě (chřipka), tak na to teď kašlu a někdy se k tomu vrátíme, ano? Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:30 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 19.07.2013, 14:21
Příspěvky: 258
Bydliště: Košice
Has thanked: 143 times
Been thanked: 380 times
Mrzi ma, adent, ze si clanok odstranil a ze neprijal moznost o tom viest normalnu a vecnu diskusiu, ktora by ukazala oba uhly pohladu. Velmi ma to mrzi hlavne preto, ze ja som sa k demomakingu dostal len prednedavnom a nech si o tom mysli kto-chce-co-chce, je to proste druh audiovizualneho umenia a umenie ako take nemusi ustit do niecoho praktickeho, ako napr. hra. Demomaking nema z praktickeho hladiska vlasne nic prinosne - podobne, ako to nema ani obraz visiaci na stene.

Celkovo si myslim, ze hry a demomaking nie su vo vzajomnej konjunkcii. :dizzy:
Ak sa demomakingove praktiky aplikuju do hier, moze to mat az neblahe ucinky a namiesto kvalitnej, zabavnej a hratelnej hry sa z toho moze stat koncentrovana nuda plna bombastickych efektov. Ako krasny priklad by som dal hru Expedice ... tuto nudnu hru ma nikdy nebavilo hrat a bral som to ako demo, skouknul som vymazlene intro a vypol. :dro:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:37 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 27.11.2013, 14:57
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times
mborik128 píše:
Mrzi ma, adent, ze si clanok odstranil a ze neprijal moznost o tom viest normalnu a vecnu diskusiu, ktora by ukazala obe uhly pohladu. Velmi ma to mrzi hlavne preto, ze ja som sa k demomakingu dostal len prednedavnom a nech si o tom mysli kto-chce-co-chce, je to proste druh audiovizualneho umenia a umenie ako take nemusi ustit do niecoho praktickeho, ako napr. hra. Demomaking nema z praktickeho hladiska vlasne nic prinosne - podobne, ako to nema ani obraz visiaci na stene.


Martine, vždyť žádná diskuse, natož věcná, neprobíhala. Jen jste mi všichni napsali, že jsem mimo mísu, že přeci vzniká víc her než dem a že jsem nespravedlivý k tvůrcům dem. Pokud to diskuse chtivá část čtenářů pochopila takhle, tak jsem to zjevně napsal blbě a diskutovat není potřeba, protože by ta diskuse byla mimoběžná.

To, že dema jsou sui generis umělecká díla, to beru, a to jsem ti ostatně i napsal. Ale nevidím antagonistický rozpor mezi "umění (demo) a praktická věc (hra)", spíš mi připadá, že obojí jsou svébytné umělecké disciplíny.

mborik128 píše:
Ak sa demomakingove praktiky aplikuju do hier, moze to mat az neblahe ucinky a namiesto kvalitnej, zabavnej a hratelnej hry sa z toho moze stat koncentrovana nuda plna bombastickych efektov.


No, a to je zhruba ten důvod, proč se mi nelíbí dema (a taky kytarová sóla, btw)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Ja mam rad aj hry aj dema, ale vidim aj tie tieniste stranky efektov v demach. Pre 10 sekund pekneho WOW efektu kludne zagrcas pol stodvadsatosmicky a to v hre naozaj nejde pouzit. Dnes sa ruska "elita" sice spickuje v tom ako napchat demo do 48k, ale celkovy dojem byva rozpacity, pretoze nakoniec aj tak po dvoch efektoch dohravaju dalsie zo zaznamoveho media, pricom v 128k by to slo pekne plynule a naraz. Bezny divak to neoceni, tomu sa pacia plynule, dobre nadizajnovane, spojite a hybajuce sa efekty. Ta technologicka cast ho az tak nezaujima (ak vobec).

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:55 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 19.07.2013, 14:21
Příspěvky: 258
Bydliště: Košice
Has thanked: 143 times
Been thanked: 380 times
adent píše:
Martine, vždyť žádná diskuse, natož věcná, neprobíhala. Jen jste mi všichni napsali, že jsem mimo mísu, že přeci vzniká víc her než dem a že jsem nespravedlivý k tvůrcům dem. Pokud to diskuse chtivá část čtenářů pochopila takhle, tak jsem to zjevně napsal blbě a diskutovat není potřeba, protože by ta diskuse byla mimoběžná.
Tak to ma mrzi este viac, ak si to tak pochopil z mojich reakcii. Chcel som iba obhajit to, co robime a preco to robime. Uznavam, ze nie kazdeho to moze bavit sa na to kukat (a asi o tom mal byt tvoj clanok), ale vyznelo to skor tak, ze preco investujeme tolko casu a nervov do demomakingu, ked by sme mali robit hry, ktore su zabavne... :dco:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 19:58 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3663
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 797 times
Adent, ja osobne som z toho clanku mal pocit, ze sa sa snazis diskriminovat dema :shrug: Dema su predsa popri hrach, operacnych systemoch, systemovych a uzivatelskych programov dalsou samostatnou a hlavne plnohodnotnou kategoriou programov a je velka skoda ked ich ludia beru ako nieco podradne (napr. iba ako ochutnavku technologii). Plne v tomto suhlasim so zoomom, v demach je moznost prezentovat technologie ktore by v hrach realne pouzit nesli - napr. niektore moje efekty len sami pre seba potrebuju cca 116 kB pameti a do toho zvysku uz vela peknej grafiky a levelov pre kvalitnu hru nenacpes. Tiez suhlasim s mborikom, ze dema su hlavne o umeni - programatorskom, grafickom, hudobnom, a nie o tom aby sa s tym clovek dokazal zabavat cele hodiny ako s hrou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 20:05 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 27.11.2013, 14:57
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times
Je zjevné, že v tom spousta lidí četla něco jiného, než co jsem tím chtěl sdělit, takže odstranění bylo na místě.

Martine, jestli to pro tebe vyznělo tak, že píšu "proč investujete tolik času, místo toho, abyste dělali něco užitečného" (...zrovna já, přeborník v dělání naprosto nepraktických věcí!), tak to je finální důkaz toho, že jsem to napsal špatně!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 20:15 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 27.11.2013, 14:57
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times
Busy píše:
Adent, ja osobne som z toho clanku mal pocit, ze sa sa snazis diskriminovat dema :shrug: Dema su predsa popri hrach, operacnych systemoch, systemovych a uzivatelskych programov dalsou samostatnou a hlavne plnohodnotnou kategoriou programov a je velka skoda ked ich ludia beru ako nieco podradne (napr. iba ako ochutnavku technologii).


Beru je jako zdroj inspirace k další tvorbě, jako ukázku "hele, kam to až jde..."

Busy píše:
Plne v tomto suhlasim so zoomom, v demach je moznost prezentovat technologie ktore by v hrach realne pouzit nesli - napr. niektore moje efekty len sami pre seba potrebuju cca 116 kB pameti a do toho zvysku uz vela peknej grafiky a levelov pre kvalitnu hru nenacpes.


Opět: Inspirace. Netvrdím, a ani jsem to nepsal, že všechno z dem je použitelné ve hrách jak to stojí a leží, ale skoro vždycky tam je nějaký zajímavý nápad, něco, co ostatní někam posune. Nemusí to být právě opulentní grafický efekt, většinou to bude nějaká drobnost...

Dovolte mi příklad: To takhle někoho napadne, jak udělat rychlé vykreslení sprajtů za paprskem. Zkusí si to v demu, a pak to použije ve hře. Když zůstane jen u té ukázky v demu, je to OK, třeba se jen necítí na to dělat celé hry. Ale mně připadá škoda, kdyby ten nápad měl zůstat JEN v té ukázce a "neokotil" se dál (čímž neříkám, že hru musí udělat tentýž člověk).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 07.02.2015, 23:41 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10125
Bydliště: Praha
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 1521 times
Adente, odstranění nebylo na místě. Možná nějaký rewrite, povolení diskuze a polemika v ní. Když už něco napíšeš, bývá odpovědností autora si svůj názor buď veřejně obhájit a nebo přijmout chybu. Ale mazání názoru/článku je jedna ze životních UNDO funkcí, čož není úplně kosher věc.
Nemůžeš opravdu nápady/efekty z dem použít při reálném programování her, protože ve většině případů se jedná o různé triky a nebo pečlivě načasované věci, které by v náhodném nebo složitejším prostředí hry prostě nefungovaly.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 08.02.2015, 01:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1924
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 897 times
Been thanked: 694 times
sem tam i demomakeri napisi peknou hru, ve ktere se objevi demo prvky. Moc se me treba libu Yoomp! pro Atari
http://yoomp.atari.pl/index.htm

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dema vs hry
PříspěvekNapsal: 08.02.2015, 01:24 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2287
Bydliště: Brno
Has thanked: 846 times
Been thanked: 318 times
Pro mne je třeba i takové Mercenary s demo prvkem. Vykreslování 3D objektů se používá i v demách.

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz