OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 09:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: epson ....
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 09:27 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
Ke konci loňského roku, v prosinci 2022, odešel na penzi zakladatel muzea ComputerAsylum. Panu S.N je nyní požehnaných 90 roků. Tráví zasloužený odpočinek na chatě v přírodě na jižní Moravě. Já jsem od něj převzal inventář, správcovství, obrovský archív dokumentace, knih, manuálů, sklad náhradních dílů atd. A také zodpovědnost. Muzem má nyní již jen 3 dobrovolníky - členy. To je na takovou práci strašně málo. Potřebovali bychom tak 8-10 lidí, kteří by minimálně celé 2 dny v týdny (každý) věnovali práci , údržbě sbírek, organizaci inventáře a archívu. Především ten archív je kolosální. Převáželi jsme ho 2x skříňovou Avií, vždy plně narvanou. Nemám moc představy, co vše archiv obnáší. Prostě knihy, časopisy, manuály, příručky ... převážně k počítačům a také elektronice a měřícím přístrojům z let 1960 až 1984.
Neexistuje seznam. Na vytvoření databáze nebyli nikdy lidi. Teda, máme PHP/MySQL databázi, kterou ale nikdo nikdy nenaplnil daty. V PHP databázi je jen seznam náhradních dílů, ale ne seznam literatury. A pak jsem dostal server na kterém je 3,47 Terabyte PDF dokumentů a zálohovaných starých počítačových programů. Tak nyní řeším co s tím. Co udělat nyní, co počká, čím začít. Včera jsem začal skenovat manuál HP-97 Standard Pac. Proč ten? Prostě byl navrchu jedné z beden, kterou jsem otevřel. Je krásně zachovalý, čistý, zřejmě ho nikdy nikdo ještě neotevřel. Tak jsem si ho začal prohlížet. Pak jsem hledal na Googlu, zda to je někde v PDF. Moc toho není a tak jsem se rozhodl manuál naskenovat. Každou strajnu zvlášť ve velkém rozlišení, barevně a uložit do PDF. Tak jak je originál. Jedna strana ale trvá 4 minuty. Ovšem, já také půjdu do penze, příští rok v listopadu. Tak nevím kolik toho stihnu.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 09:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Něco bližšího o ComputerAsylum ? Místo, web.
Muzeum to znám, mám plné dvě garáže a dva pokoje radiostanic ČSLA. Už to rovnám a skenuji 10 let.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 09:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1210
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 303 times
Been thanked: 306 times
Tak to množství zní šíleně.... držím palce. (pomoct nemohu, mám všeho také až nad hlavu)
TIP: Na scanování používám NAPS2 ( Not Another PDF Scaner 2), kde využívám dávkové scanování ( nastavím počet stran a časovou prodlevu mezi scany, tak abych akorát stihl připravit na scaneru další list), které to uloží do jednoho pdf. Předtím jsem se trápil s jinými programy, kde jsem musel po každé straně něco zmáčknout, to zdržovalo. Samozřejmě to má i různé volby dpi atd..

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 10:29 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Ale no tak, nepamatujete ComputerAsylum?
http://www.computerasylum.co.uk/
Odkaz na web měl i v profilu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 10:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Kde že je napsané odkud jsou? Nikde to nevidím už taky stárnu.
Dozvěděl jsem se, že to odvezli Avií a že chata je na Moravě.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 17:35 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Však to taky tajil.
Jakési sídlo měl na nábřeží v Praze a firmu v Británii. Dělal zakázky (nevím jakém období) pro Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze. Poslední dobou bydlel tuším někde na jihovýchodním okraji Prahy, nedokážu si teď vzpomenout přesně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 21:06 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
Ad scanování - zkoušeli jste někdo CZUR? V podstatě foťák na stojanu se softwarem, který řeší narovnávání stránek knih atd...

A teď vidím, že už mají nejlevnější verzi i v Alze https://www.alza.cz/czur-shine-800-pro-d6740850.htm

Já jen, že focení bývá radikálně rychlejší než scan na deskovém scanneru. Taky jsem něco málo scanoval a později fotil...

CuriousMarc předvádí CZUR ET24
https://www.youtube.com/watch?v=__D_icYubDY

U jiných lidí jsem viděl, že používají prostě jen zrcadlovku na stativu a listy knihy fotí rozevřené asi do 90° zajištěné nějakým sklem - viz Keith Rucker, který archivuje dokumentaci ke starým obráběcím strojům https://www.youtube.com/watch?v=MIk8Drn2kE0 Jeho řešení je víc homemade s opensource softwarem.

https://diybookscanner.org/

... to jen pro inspiraci, přeci jen čas je drahý a pokud je toho hodně ke scanování, třeba něco z toho pomůže.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 19.08.2023, 07:57 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
zxcygnus, k problému scanování dokumetů je skoro vhodné otevřít někde extra téma. Je okolo toho mnoho otázek, technických a legislativních. Ohledně skenování, můžu skenovat na tom, co mám. Kupovat digitální foťák nebo fotoskener nemíním. Fotoskenery existují na spoustě úřadů a firem. Existují již dávno.
Pamatuju dobu, kdy se skenovalo válečkovým skenerem, kterým se přejela stránka. Válečkový skener byl připojen na Atari 800. To fakt existovalo a fakt to skenovalo. :D

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 19.08.2023, 23:12 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
dex píše:
Však to taky tajil.
Jakési sídlo měl na nábřeží v Praze a firmu v Británii. Dělal zakázky (nevím jakém období) pro Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze. Poslední dobou bydlel tuším někde na jihovýchodním okraji Prahy, nedokážu si teď vzpomenout přesně.


Nevím. Nám se představil člověk, který si říkal ComputerAsylum na jednom srazu u pivka. Rozhodně to nebyl člověk nad hrobem. Cca 60 let lidských. Tahal ze sebe nejrůznější "moudra" a pak, jak bydlí v Horních Počernicích a předělává barák po rodičích. Krom molierovské postavy a "sežehnutého" ucha nebyl ničím zajímavý. Tváříl se, že vyrůstal někde v jižní Asii, pak že zcestoval půlku světa. Inu, klasický pohádkář, protože detaily "svého pobytu" prakticky neznal. Prý vše "zamlžené", bo to je už hodně let (kujva, já taky vyrůstal jinde, než bydlím teď, ale dodnes dokážu přesně popsat, kde jsou např. pohřbení psi "sousedů" - soused v těch končinách byl někdo, kdo bydlel do 5km od vás). Toho člověka jsem pak několikrát viděl v OC Černý Most - s tím samým ujetým kufříkem, který snad používal místo nákupní tašky.
Nechci nikomu ze zdejších kazit iluze, ale co jsem měl tu čest i po SZ poznat CA s jeho velkohubými gesty, které pravidelně vyšly v niveč + ten jeho ublížený odchod ("Ano, já vám to prodám, až milostivě jakýsi Mistic JOE mne odblokuje z OCF"), tak si dovolím tvrdit, že kdokoliv, kdo se hlásí k jeho odkazu, je nedůvěryhodný. Už jen to "Brzy odejdu do důchodu a nebudu se tomu věnovat" zavání kecama. Naopak - v důchodu mám tři sedínky času a mám na svoji zálibu konečně čas (pokud nemám manželku, která odemne čeká, že konečně po těch 30 letech přidělám tu poličku, co jsem v pětadvaceti slíbil).
Tím chci tedy říct, že pokud někdo Epsona neznáte reálně, abyste se za něj mohli zaručit, tak neskákejte na špek dalšímu alter-egu páně CA. Děkuji (pokud epsone, opravdu nejsi CA, tak sorry, ale CA nechal takovou digitální stopu, že by si o ni ani Bill svoje wokna neopřel)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 19.08.2023, 23:28 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
computerasylum ? židovská nabídka v inzerci tomu odpovídá :D

Ke změně identity nestačí změnit jen nick, ale je zapotřebí i chování.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 20.08.2023, 15:31 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
Pane "generální danharde" a téhle nabídce se říká jak?
https://www.gme.cz/vysledky-vyhledavani?q=82C55
Mimochodem, k tomu nicku, nepřevzal jsem nick ComputerAsylum. Převzal jsem pouze archiv a sklady.
Ale truhle jsem si všimnul na jiném fóru, že jste se tam zaregistroval jako venhard a podruhé jako danhard a rozeštváváte tam lidi.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 20.08.2023, 16:53 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 404
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
Danharde, tutově je to on... :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 20.08.2023, 17:58 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2601
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 621 times
Mně to tak připadá od prvních pár příspěvků...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 20.08.2023, 18:58 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Na 100% :D

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: epson ....
PříspěvekNapsal: 20.08.2023, 22:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1210
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 303 times
Been thanked: 306 times
epson píše:
.......... Především ten archív je kolosální. Převáželi jsme ho 2x skříňovou Avií, vždy plně narvanou. Nemám moc představy, co vše archiv obnáší. Prostě knihy, časopisy, manuály, příručky ... převážně k počítačům a také elektronice a měřícím přístrojům z let 1960 až 1984.
Neexistuje seznam.
...................................
Co udělat nyní, co počká, čím začít.
Včera jsem začal skenovat manuál .................Tak nevím kolik toho stihnu.

Kde se teď ten archiv nachází?
Nebude lépe, než začít skenováním náhodného manuálu, udělat seznam?

A ještě otazka, ať tu nedochází k nedorozuměni: pane "epsone" jste jedna a ta samá osoba, co tu byla dříve pod nickem computerasylum? ?

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz