OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 09:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 07.02.2024, 00:09 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Protože asi budeme s Mrafem mezi posledními přebírajícím, tak doufám kucí, že sem hodíte nějaké vaše testíky, dojmy a postřehy.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 07.02.2024, 00:59 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
-> tomascz, Stano - Bylo mi potěšením. Doufám, že bude víc příležitostí se sejít.

misticjoe píše:
Protože asi budeme s Mrafem mezi posledními přebírajícím, tak doufám kucí, že sem hodíte nějaké vaše testíky, dojmy a postřehy.
Zkusil jsem. Funguje.

Zatím toho nemůžu říct o moc víc. Připojil jsem jen 3.5" mechaniku Samsung napájenou přímo z Greaseweazle překříženým datovým kabelem z nějakého PC. Připojil jsem Greaseweazle do USB-C, změřil přenosovou rychlost (čímž jsem zjistil, že skrz USB HUB to není ono, přenos zpomaluje), připojil jsem přímo do USB-C, aktualizoval firmware, přečetl pár disket...

Trochu podezřelé, že se všechny diskety přečetly správně (včetně ovladačů pro GUS WNT která mi kdysi zlobila - MSDOS HD), kromě jednostranné TRDOS diskety, kde neformátovaná strana skutečně selhávala. Opravdu GW podporuje TRDOS jen 80tr. DS?

Jednu disketu jsem zkusil načíst jako raw, ale prozatím netuším, co s těmi raw daty dál.

Zkoušel jsem na W10 - tj. gw v CMD po 64bit Windows, protože mi zrovna ten notebook s USB-C ležel na stole, Linux přijde na řadu později.

Další diskety jsem nezkoušel, ale Amiga a Atari ST určitě časem taky přijdou vhod. Zápis taky později.

Drobný zádrhel může být 3.5" napájecí konektor na Greaseweazle. Tovární kabely s koncovkami pro 3.5" FDD na obou stranách asi neexistují. Vzal jsem tedy jednu z ustřiženého kabelu a na druhý konec jsem napájel klasické dutinky na pinovou lištu, taky to pasuje. Jen tomu chybí plastový zámek, ale protože Greaseweazle poskytuje pouze 5V, tak otočení nebude destruktivní (5V z Greaseweazle se spojí s nezapojeným pinem v 3.5" FDD a naopak).

Teď už čekám jen na číslo účtu do SZ.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 07.02.2024, 14:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1565
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
Stano píše:
Ďakujem za exkluzívne prevzatie a príjemný pokec (spolu s zxcygnusom) :)
zxcygnus píše:
-> tomascz, Stano - Bylo mi potěšením. Doufám, že bude víc příležitostí se sejít.

Bylo mi velkou ctí se setkat.
A tímto se omlouvám Vantomasovi, se kterým jsme byli hotovi během pár minut - byl jsem totálně promrzlej, protože jsem si zapomněl čepici v kanclu.

misticjoe píše:
Protože asi budeme s Mrafem mezi posledními přebírajícím, tak doufám kucí, že sem hodíte nějaké vaše testíky, dojmy a postřehy.
Poslední budu já - nechám si ten kterej zbyde ;-)

Edit:
zxcygnus píše:
Trochu podezřelé, že se všechny diskety přečetly správně
Pro info - není implementován přesnej patent dekódování magnetickýho záznamu (nechci lovit jeho přesnej název na internetu, ale je to něco s "phase"). Místo něj je implementovaná jeho náhrada s trochu jinýma vlastnostma než originál, podstatně pružnější. Výsledkem je, že spousta sektorů se najednou přečte správně.

zxcygnus píše:
Jednu disketu jsem zkusil načíst jako raw, ale prozatím netuším, co s těmi raw daty dál.
To jsou kryofluxí streamy, který můžeš otevřít... no, moc možností není, pokud z toho následně chceš něco extrahovat (třeba jednotlivé soubory TR-DOSu). Ale klasicky sebereklama :-) Zapsat to pak jde jen sebereklamou nebo konzolovým DTC přímo od výrobců kryofluxu (až takhle uzavřenej formát to je). Greaseweazle ale umožňuje i produkci dalších low-level formátů, třeba SuperCard Pro (*.SCP) nebo HxC2001 (*.HFE).

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 08.02.2024, 14:29 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1984
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
zxcygnus píše:
Drobný zádrhel může být 3.5" napájecí konektor na Greaseweazle. Tovární kabely s koncovkami pro 3.5" FDD na obou stranách asi neexistují.


Myslim ze existuji, jestli myslis tohle, i kdyz zrejme ne az tak bezne, ale je to napriklad (skoro) v kazde Amize:


https://www.amigakit.com/floppy-disk-dr ... p-287.html

Pripadne na Ali, ale najdi si nejaky levnejsi, kdyby jsi to chtel.

https://vi.aliexpress.com/item/1005006151367041.html


Me pred casem prepadl nejaky nedostatek (dosla zadoba ustrihanych ze starych PC zdroju) a zjistil jsem, ze ty kabely z Ali nejdou absolutne pajet (nakoupil jsem nejake jine levne s tim, ze si to prepajim), tak jsem to trochu resil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 08.02.2024, 16:42 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
Doda píše:
zxcygnus píše:
Drobný zádrhel může být 3.5" napájecí konektor na Greaseweazle. Tovární kabely s koncovkami pro 3.5" FDD na obou stranách asi neexistují.
Myslim ze existuji, jestli myslis tohle, i kdyz zrejme ne az tak bezne, ale je to napriklad (skoro) v kazde Amize:
Díky, už jsem to vyřešil. Ale dobré vědět, že i taková možnost existuje.
zxcygnus píše:
Me pred casem prepadl nejaky nedostatek (dosla zadoba ustrihanych ze starych PC zdroju) a zjistil jsem, ze ty kabely z Ali nejdou absolutne pajet (nakoupil jsem nejake jine levne s tim, ze si to prepajim), tak jsem to trochu resil.
Pravděpodobně CCA = copper clad alluminium, alias čajnýzijum na druhou, jeden z mnoha čínských podvodů. Kromě toho, že se na to nedá pájet, tak se tyhle vodiče i mnohem snadněji lámou.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 09.02.2024, 13:01 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
I já hlásím, že už mám dva kousky doma (jeden pro Mrafa) a převelice děkuji. Jsem tedy brutálně nachcípanej, takže Mraf bude muset chvíli počkat - a ani si nemůže přijet, protože cesta k nám je přes víkend roz**daná. Bude se pokládat nový asfalt... Ledaže by dojel na náměstí a pak ten kiláček došel péšo.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 09.02.2024, 14:14 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2395
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 427 times
Been thanked: 446 times
Pockam do pristiho tydne, zatim diky. Stejne cekam na mysaky :D

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 16.02.2024, 11:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1565
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
Tož, všechny greaseweazly předány, a konečně jsem si tedy mohl otevřít ten svůj :like:

K mému milému překvapení je zpětně kompatibiliní se svým předchůdcem V4 (během rozpoznávání zařízení tam měla být změněna jedna hodnota, ale nakonec zdá se i tohle bylo nějak vyřešeno), takže enjoy, společně s RIDE 1.7.5 (GitHub) :-)

zxcygnus: Zmíněná aplikace podporuje i TR-DOS a je dostatečně jednoduchá tak, že funguje v Linuxu pod Wine :-) (nikdo mi zatím ale nepotvrdil, jestli se to týká i přístupu k zařízením jako je Greaseweazle) Je to už sice staré téma a nevím jestli ještě aktuální (a nevím jestli jsem tě dobře pochopil), ale jestli si vzpomeneš na naši diskuzi ohledně číslování sektorů - tys psal že jsou číslované 0...15. Betadisk s nimi zřejmě tak až do nějaké úrovně pracuje, ale pak někde provede +1 a vystaví požadavek na sektory 1...16, což je teď ověřitelné z dekódování magnetického záznamu :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 16.02.2024, 17:17 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.05.2020, 01:05
Příspěvky: 190
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 568 times
Been thanked: 102 times
Já jsem ho koupil dráž tady:
https://www.ebay.com/itm/125031872848
Ale protože to bylo z Dublinu, tak se clo neplatilo.

_________________
ZX Spectrum+ 48 kB s D40 nebo divIDE 57c, MB03+, popřípadě Fuse a teď nově LNX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 16.02.2024, 20:00 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 553
Has thanked: 413 times
Been thanked: 167 times
Hroudik píše:
Já jsem ho koupil dráž tady:
https://www.ebay.com/itm/125031872848
Ale protože to bylo z Dublinu, tak se clo neplatilo.


Mas kupovat primo z jeho eshopu. Na ebay to podle me ma kvuli poplatkum drazsi.
https://sordan.ie/product/1527/newest-g ... er-writer/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 17.02.2024, 11:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
tomascz píše:
zxcygnus: Zmíněná aplikace podporuje i TR-DOS a je dostatečně jednoduchá tak, že funguje v Linuxu pod Wine :-) (nikdo mi zatím ale nepotvrdil, jestli se to týká i přístupu k zařízením jako je Greaseweazle) Je to už sice staré téma a nevím jestli ještě aktuální (a nevím jestli jsem tě dobře pochopil), ale jestli si vzpomeneš na naši diskuzi ohledně číslování sektorů - tys psal že jsou číslované 0...15. Betadisk s nimi zřejmě tak až do nějaké úrovně pracuje, ale pak někde provede +1 a vystaví požadavek na sektory 1...16, což je teď ověřitelné z dekódování magnetického záznamu :-)
Zmíněnou aplikaci zkouším taky a ano, podporuje.

Jestli RIDE funguje ve Wine zatím nevím (a hlavně jestli bude fungovat i s Greaseweazle a ne jenom s imagem diskety), vhodný experimentální notebook s USB-C mám s W10 Pro, linuxový notebook s USB-C mám striktně pracovní a ve stolním PC USB-C nemám.

Zatím jsem vyzkoušel, že RIDE umí asi správně detekovat TRDOS (a taky BSDOS) diskety a nějak s nimi pracovat. RIDE nepoznalo disketu jednostrannou (80tr ss), když jsem z ní chtěl udělat image do TRD, tak jsem musel ručně nastavit 1 hlavu v parametrech a pak se to asi provedlo správně. Je to trochu neobvyklý případ formátu, ale může se vyskytnout.

Získaný TRD image z jiné TRDOSem formátované diskety (80tr ds) se v emulátoru načetl korektně. Soubory v něm byly v pořádku. Tak snad ok?

Bylo by fajn, kdyby se přípona typická pro detekovaný formát (TRD, MBD...) nabídla jako výchozí bez nutnosti pokaždé volit při ukládání dumpu.

Co se týče číslování na TRDOSu - o +1 k číslu sektoru jsem neslyšel, nevím, že by se něco takového dělo, četl jsem pouze o tom, že TRDOS nečísluje během formátování strany, což dělalo potíže Intel řadičům (?) na PC.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 19.02.2024, 11:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1565
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
zxcygnus píše:
RIDE nepoznalo disketu jednostrannou (80tr ss)
Pošleš mi pls její image?
zxcygnus píše:
Bylo by fajn, kdyby se přípona typická pro detekovaný formát (TRD, MBD...) nabídla jako výchozí bez nutnosti pokaždé volit při ukládání dumpu.
Ok, zkusím to tam přidělat. Momentálně si můžeš zvolit jakejkoliv image obyčejným napsáním jeho přípony.
zxcygnus píše:
četl jsem pouze o tom, že TRDOS nečísluje během formátování strany, což dělalo potíže Intel řadičům (?) na PC.
Ok, díky za info - každý den se naučit něco nového :-)

Předím než nareportuješ případně něco dalšího, verze 1.7.5.1 (GitHub), která opravuje normalizaci stopy.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 19.02.2024, 19:07 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Já hlásím, že jsem ostuda a ještě nic nezkoušel. Dokonce ani Mrafovi nepředal (se nestavil). Místo toho jsem se, když už mě přešla chřipka, věnoval o víkendu zahradě a vysloužil si za to vymknutý kotník... Takže zase invalidní... Chjo. A to mi tu provokativně leží na stole, ale notes s USBC mám v kumbále a tam se teď nedopajdám.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 20.02.2024, 14:41 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2395
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 427 times
Been thanked: 446 times
Nojo, já teď o víkendu stejně nemohl. Oživoval jsem nějaké mfm disky. A myšáci jsou zatím někde v Chicagu na letišti.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Greaseweazle V4.1 - kdo by chtěl?
PříspěvekNapsal: 22.02.2024, 10:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1565
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
Děkuji Cygnusovi za image, jeho návrhy přidám do příští verze.
Už jsem dlouho nedělal úpravy na poslední chvíli, a dělat je se mi zase nevyplatilo. Zde tedy verze 1.7.5.2 (GitHub) s opravou crashe PropGrid.dll. Nakoplou verzi 1.7.5.1 jsem na GitHubu ekologicky zlikvidoval :bomba:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz