OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ovladač GAMACENTRUM pro C2717
PříspěvekNapsal: 13.01.2022, 00:14 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Protože se mi podařilo zprovoznit IKT a sehnat GC01, rozhodl jsem se přeportovat ovladač z PMD85 na C2717. Přes počáteční nesnáze s celistvě černým (v mém případě modrým) výstupem přes rozsypaný čaj a další drobnosti jsem se dostal do slušného tisku jak textu, tak i HARDCOPY (dále jen HC) obrazovky. Nezkoušel jsem ještě všechny funkce programu, ale tisk jako takový funguje.

Ovladač jsem do systému C2717 začlenil podle vzoru ovladače pro BT100 (opsaný z dokumentace k C2717), který funguje spolehlivě. Sice té části propojení moc nerozumím - nevím, co všechno se v BASICu děje, ale právě tady mám problém. HC se provádí 2x po sobě. Volání HC je podle vzoru z BT100 OUTPUT 200;. Tisk znaků z BASICu PRINT#201;"TEXT" a stejně tak i LIST#201; chodí spolehlivě. Pokud HC zavolám z MONITORu JUMP 7053, tak se obrazovka vytiskne pouze jednou, tak jak má. Takže to nejspíš dělá BASIC, ale netuším proč.

Mohl by se někdo ze zdejších GURU na to podívat? Jde mi opravdu jen na to navázání na BASIC. Ve vlastním ovladači určitě budou chyby, ale ty asi opravím sám. V příloze jsou ovladače pro obě tiskárny.

Díky

Petr


Přílohy:
C2717.zip [10.55 KiB]
165 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ovladač GAMACENTRUM pro C2717
PříspěvekNapsal: 13.01.2022, 21:00 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 580
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 90 times
Jen zběžným pohledem tam vidím zásadní rozdíl a to u tabulky TABOUT:
ovladač BT 100 odkazuje na rutinu HACOP, která zpracuje BASICový řádek a pokud je kód 0Ah v A tak volá Hardcopy jinak se vrátí. Kdežto tvoje rutina rovnou pere data ven. Doporučil bych to opravit podle ovladače BT100, přejmenovat HACOP na HARDCOPY a zkopírovat tam HACOP z ovladače BT100.

anebo lépe, na začátek HACOP přidat:

cp 0Ah
ret NZ

a ještě by asi měly být uloženy registry aby je HARDCOPY neponičil (BT100 to dělá)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ovladač GAMACENTRUM pro C2717
PříspěvekNapsal: 13.01.2022, 21:27 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Správně, to je věc, kterou jsem v zápalu boje při přepisování přehlédl. Moje blbost. Každý OUTPUT něco posílá na zařízení sekvenci CR+LF. A protože jsou to dva znaky, tiskne se obrazovka 2x. Už jsem na to taky přišel - jeden z nich odchytit a nic neudělat. Navíc ovladač BT100 ukládá všechny registry a bez nich mi tisk končil SYNTAX ERROR. Ale už jsem to odchytil a zatím, to funguje správně.

Teď jsou na řadě další problémy.

Každopádně díky za snahu :like: , naše myšlenky se ubíraly stejným směrem.

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ovladač GAMACENTRUM pro C2717
PříspěvekNapsal: 16.01.2022, 12:47 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Tak to vypadá, že je hotovo. Pro vyzkoušení jsem použil demonstrační program pro PMD85 s úpravami pro C2717.

Ovladač je určen pro EPROM v ITK, ale není problém ho trochu přiohnout pro nahrávání z MGF stejně, jako tomu je na PMD85 a tisknout přes "moderní" rozhraní I2717 Plus s příslušnou redukcí DSUB25 -> DIN7.

Ovladač MUSÍ být ve stránce ROM 0 modulu IKT, protože se do jednoho bloku nevejde a zbytek se dohrává po provedení ROM 0. Zároveň se provede jeho inicializace a zaintegruje se do BASICu do kanálu 20x. Příkaz OUTPUT 200; provede HARDCOPY obrazovky, příkaz OUTPUT 201;data/proměnné/... odesílá do tiskárny příslušné hodnoty. Akceptuje všechny řídící kódy uvedené v odkazu výše.

Na Trubku jsem dal video s kouskem tisku demostránky. Přestávka v tisku je způsobena plněním bufferu tiskárny daty z BASICu (READ/DATA, tiskne se "MANIC MINER"). Při HARDCOPY jsou pauzy v tisku také, ale mnohem kratší.

Vady na kráse v tisku jsou způsobeny vlastnostmi tiskárny - docela slušné "zemědělské" vůle a navíc mám pocit, že vozík s hlavami není úplně rovnoběžně s tiskovým válcem. A tak to možná někdy příště...

Program (asm, bin, lst) v příloze. Asi by to šlo udělat lépe, ale funguje to, tak co...

Petr


Přílohy:
Poznámka: Demostránka
C2717_GC01.jpg
C2717_GC01.jpg [ 25.74 KiB | Zobrazeno 5550 krát ]
Poznámka: Zdroják, binárka, lisiting
C2717_gama.zip [20.09 KiB]
160 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ovladač GAMACENTRUM pro C2717
PříspěvekNapsal: 16.01.2022, 17:58 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Tak teď už jen Kasword GC01 a tiskárna je plně k použití.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ovladač GAMACENTRUM pro C2717
PříspěvekNapsal: 28.04.2023, 15:30 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 287
Bydliště: Košice
Has thanked: 30 times
Been thanked: 119 times
Mám čiastočne oživené IKT, čo sa týka čítania ROMiek o max. kapacite 2x8kB. Čiže v Basicu po prikaze ROM 0-7 číta z prvej, a po ROM 8-15 z druhej. Po preadresovaní z 48h-4Fh (A6=1) na 08h-0Fh (A6=0) sa číta z druhého IKT. Tam zase platí ROM 16-23 z prvej a ROM 24-31 z druhej. To zn., že maximálna kapacita je 32kB (ako na PMD85), ak sa bude prepínať medzi dvoma IKT. Adresy pre ROMky sa berú z portu 8255 PA0-PA7 a PB0-PB5.
Napadlo mi skúsiť, jestli sa nedajú použiť aj zvyšné PB6 a PB7 pre použitie väčšej kapacity ROMiek. Prekvapením bolo, že sa pri zmene adresy IKT menila aj log. úroveň portu PB6 a tak ho stači priviesť na ROMky o kapacite 2x16kB. Celková kapacita síce ostane 32kB, ale takto stačí použiť iba jeden IKT namiesto dvoch. Ak sa adresa A6 nepoužíje, tak adresy oboch IKT budu prístupné aj bez prepínania medzi nimi. To ale platí, len ak stačí pripojenie zariadení iba cez dva GPIO porty, keďže IKT obsahuje aj tie. Pri použití štyroch GPIO su dva IKT nutnosťou.
Port PB7 podľa očakávaní log. úroveň nemenil, a teda nedal sa využiť. RomBor ma ubezpečil, že má byť vždy v log.0, aj keď som si najprv myslel, že bol v log.1, lebo som ho priviedol tam, kde som nemal :) Po správnom pripojení už bolo vidieť jeho správnu log. úroveň.
Hneď po zapnutí Zbrojováčika sa vypísal text ++ Login ++, čím sa snažil prihlasiť do siete, lebo sa načítala adresa stanice (medzi 0-15) v sieti cez konfiguračné prepojky na IKT. Po vybrati prepojok sa podľa očakávaní do siete neprihlásil. Tak prebehol test aj tejto časti IKT.
Zo strany spojov je vidieť dodatočný jumper na prepínanie medzi napájaním a adresy ROMky z portu PB6.


Přílohy:
IKTtop.jpg
IKTtop.jpg [ 480.19 KiB | Zobrazeno 2038 krát ]
IKTbott.jpg
IKTbott.jpg [ 446.93 KiB | Zobrazeno 2038 krát ]
IKTconn.jpg
IKTconn.jpg [ 355.58 KiB | Zobrazeno 2038 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz