OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 28.11.2020, 20:24 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 918
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ale to jsme s nepochopili. To nemá s kazeťákem ve smyslu rychlosti a spolehlivosti nic společného. Jde jen o to, využít stávající datový kanál pro natažení programu do PMD-85. Místo 1200Bd by to jelo 19200Bd, tedy 16x rychleji. Ta rychlost 19200Bd se nezvýší ani nesníží, pokud se použije jiný mechanismus přenosu dat. A už vůbec to nemá nic společného s audio přenosem zvuku - přenos by byl "digitální" v tom smyslu, že tam není žádná modulace.

Ale zase: ne že by někde psalo "MGLD" nebo "LOAD", to ne. Jde jen o to, maximálně vytěžit existující datové soubory s hrami pro PMD-85, jen by ta jejich data byla přenášena 16x rychleji a ne analogově ale digitálně pomocí COM portu. A pomocí terminálu PMD-85.

Jinak terminál PMD-85 podporuje obousměrný přenos, takže pokud bude Zdeněk tak laskav a napíše tu konzolovou aplikaci, tak potom bude dost času přemýšlet nad aplikací, která se bude chovat podobně jako SD-32, jen místo SD karty budou data uložena na disku v PC jako na serveru.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2020, 20:34 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 918
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Jinak ještě pár technických záležitostí. Pokud terminál spustí program v RAM počítače PMD-85 tak maže obrazovku. Takže výpis jména programu musí nastat až po přepnutí na 19200Bd tím krátkým zavaděčem. V zásadě stačí pro přepnutí z 4800Bd na 19200Bd program typu

Kód:
lxi h,7
shld 0c07ch
ret


Ten se do 128 bajtů vleze.. no mockrát. Asi bych ten úvodní blok 128 bajtů dlouhý natáhl do místa editačního buferu dialogového řádku. V té chvíli je jistota, že tam ještě nic není a ani tam nic není. Další data by se už ukládala na svou pozici.

A jak jsi Zdeňku nadefinoval ten formát parametrů pro dialogový řádek, tak to asi nemá chybu a plně to vystihuje potřeby toho systému.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2020, 20:50 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ale jo, já si dobře uvědomuji rozdíl mezi analog signálem audio a že serial port je čistě digitální což je pro PC přesně ono. Však obě ty větve existují připojené na jednom čipu, jen se vybírá co pojede buď přepínačem nebo softwarově.

Pokud by to běhalo 19x rychleji tak super, za mě ideálně by bylo aby to běhalo alespoň do PC i z Basicu (bez nutnosti režimu terminál, třeba přes strojový ovladač někam vhodně umístěný). Pokud se ten režim terminál bude používat jako svého způsobu zabudovaný ekvivalent RM-team programu RUNER kdy odpadne nutnost mít PMD-32 SD (což by byla super věc - nepotřebujete krabičku, poběží to mimo jedničky na všech verzích i bez podpory v ROM modulu a rychlost je řekněme bližší virtuální disketovce a máte volné oba paralelní porty na 2 joysticky nebo případně cokoliv jiného) tak dobré, pokud by to umělo data poslat dovnitř i ven za pomoci Basicu, tak by to bylo ideální. PC má totiž úplně každý a případná příprava i další práce s daty by byla velmi pohodlná.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2020, 21:01 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 918
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tenhle level je asi běh na dlouhou trať. Já budu Zdeňkovi vděčný i za tu "jednoduchou" a jednosměrnou konzolovou aplikaci. Mi to při vývoji a testování na reálném železe ušetří 95% času.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2020, 21:09 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ano, už jen jednosměrně data do PMD z PC přes kabel bude obrovské ulehčení práce a věřím že na vývoj softwaru to bude ideální - jen se přeuloží .bin soubor, PMD se případně resetuje a go go go. Stejně tak čistě nahrávání her apod. se usnadní, protože odpadne virtuální disketovka a problémy s ní spojené.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2020, 21:15 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 918
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
S těmi hrami opatrně. Všechny ty nahrávací obrazovky a mechanismus jejich kreslení nebude téměř u 100% her použitelný s pomocí downloadu přes terminál. Blok programu, to ano. Ale ta grafika ne.

Proto Zdeněk navrhoval tu "emulaci" MGF. Alespoň tak jsem jeho poznámku pochopil já.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2020, 21:32 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Vidím že nejlepší bude, když to tu už nebudu spamovat svými blbými nápady :-). Budu se těšit na kabel a funkční program, co do PMD dostane data zase o něco snadněji, než jak je to možné v současnosti. :like:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2020, 21:42 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 918
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ale ne, ty Tvé vize posouvají ty výsledné kompromisy k uživatelský příjemnější hladině. Určitě nebude výsledek technicky strohý a určitě nebude maximalistický. Řada podnětů poslouží velice dobře vývoji a směřování projektu k větší užitné hodnotě. I kdyby byla zapracována jedna jediná myšlenka, tak je škoda, kdyby nezazněla. Kdyby to bylo pouze na mně, já bych se spokojil s tím jednosměrným kabelem pro download. Ale i já vidím, že to má potenciál pro uživatelsky mnohem příjemnější level. Jen to asi bude krok č.2.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2020, 00:33 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Děkuju, náčelníku, že jsi se mě zastal! :lol: To je tak, když člověk může nabídnout leda ty vize... Budu se těšit na výsledky ať už to dopadne jakkoliv, pohodlná komunikace mezi PMD a PC, toť svatý grál uživatelů tohoto počítače :-).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2020, 06:57 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 918
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Pokud tedy zůstaneme v rovině toho jednoduššího (=základního) řešení, mohlo by to být docela jednoduché a rychlé řešení. Tak rychlé, že nestačíme ani sníst psy.

Popravdě mě teď čeká několik desítek pokusů s původně Tvou hrou Miny, kterou budu muset znovu odladit na skutečném PMD-85. Syn si totiž všiml jednoho ergonomického nešvaru, který se nám tam dostal. Musím upravit dynamiku pohybu myši v samotném myším ovladači a to nelze udělat v emulátoru. Navíc chci zapracovat poznatky zxcygnuse ohledně myši na PMD-85. Takže rozchodit samotný download dat do PMD-85 je teď pro mne největší prioritou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2020, 08:25 
Offline
Kecka

Registrován: 08.06.2016, 18:25
Příspěvky: 48
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times
Koukám, že tu proběhl brainstorming. Já jsem mezitím nad tím taky přemýšlel a udělám to na dva kroky:

1) kabel s přenosem pro Libora, ať může vyvíjet - protože vím, že používá PMD85-2A, a já PMD85-3, bude to prozatím nastaveno na tyto dva počítače.

2) samostatný modul, který kromě propojení s PC nahradí i SD kartu. Ačkoliv jsem hodně času investoval do svého modulu s Parallaxem, nejde ignorovat fakt, že Parallax už je poněkud obstarožní, v tuzemsku nedostupný a vývoj poněkud těžkopádný, zatímco se tady vyrojily nové moduly s ESP32, které mají dvoujádrové 240MHz procáky včetně Wifi/Bluetooth podporou a 4MB flash, která v pohodě nahradí SD kartu, a celé to stojí i s integrovaným displejem 3 facky. Takže by se mi líbilo něco takového.
K tomu by stačilo už jen dopájet pětikolík a to už doma zpytlíkuje každý...

_________________
http://maximalne.8u.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2020, 09:43 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 918
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Osobně dávám přednost tomu jednosměrnému kabelu pro PC i z toho důvodu, že je to relativně stabilní platforma. PC pojedou po dobu mého života stále, stále bude dostupný jazyk C, pořád půjde sehnat karty s LPT a COM. Já jsem na ta zařízení poháněná mikrokontroléry poněkud zanevřel. Když si vezmete, kolik takových udělátek může mít průměrný bastlíř a fanda do mikropočítačů doma a podělíte to průměrnou životností takového zařízení, tak zjistíte, že významnou část svého volného času věnujete vývoji následovníků na bázi novějších technologií. Tedy za předpokladu, že ta udělátka aktivně používáte. Já jsem se vrátil ke stavbě zařízení na bázi diskrétních obvodů TTL a CMOS, ICL7107/7135, C520D, ICM7218 a jim podobných. Zařízení stavěná pro radost nemusí být superefektivní a supervýkonná. A pro různé programátory a podobné kabely preferuji kus drátu na neinteligentním rozhraní typu LPT nebo COM. Troufám si říci, že tenhle kabel s jednoduchým softwarem nás všechny přežije. Fyzicky i morálně.

Ale tím nechci Zdeňka odrazovat od varianty s tím supervýkonným modulem, kterou nastínil. Naopak, bude to zajímavá varianta pro ty, kteří chtějí mobilní zařízení, kde si zálohují vše pro PMD-85 a kdykoliv to do péemdéčka natáhnou. Je to holt jiná cílová skupina.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2020, 19:51 
Offline
Kecka

Registrován: 08.06.2016, 18:25
Příspěvky: 48
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times
Tak první nástřel programu k připomínkování je ke stažení zde: http://maximalne.8u.cz/wp-content/uploads/2020/11/send85.zip

Parametry jsou:
send85 COMx [-t "text"] [-d dest] [-j jump] [-b baudrate] file

Přidal jsem možnost nastavení přenosové rychlosti, na kterou se přenos přepne, protože doma se mi nepodařilo spolehlivě rozjet rychlost 19200, max. 9600. Ale mám jen tak narychlo udělaný převodník z USB-RS232/TTL převodníku a pár odporů, tak možná s lepším kabelem to pojede, budu rád za info, pokud to někomu na této rychlosti pojede.
Uploadovaný sobor by měl být čistě binární, žádné .pmd/.ptp soubory nebudou fungovat, to když tak dodělám jindy.

Postup použití:
1) reset PMD
2) SHIFT+ C-D => vstup do terminálu
3) spustit program send85 s parametry, program vypisuje odeslané bloky, na straně PMD se zobrazuje hvězdička po každém bloku. Nutno připomenout, že odeslaných 128B nemá kontrolní součet, takže je to tak trochu přenos na slepo.
4) pokud se nenastaví jump adresa, zůstává se v terminálu, do monitoru se skáče SHIFT + RCL

Fungovat by měl s verzí PMD85-2/2A/3, vyzkoušeno to mám ale jen s PMD85-3 a PMD85-3 v režimu kompatibility.

Program je hloupý, neočekává se žádné potvrzení ze strany PMD, takže pokud něco na straně PMD zhavaruje, jede to dál.

_________________
http://maximalne.8u.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2020, 20:07 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.05.2014, 12:10
Příspěvky: 197
Bydliště: Jbc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 39 times
zdenek6 píše:
Nutno připomenout, že odeslaných 128B nemá kontrolní součet, takže je to tak trochu přenos na slepo.

Kdyz uz se tam jako prvni posila kod pro prepnuti na vyssi rychlost, tak si myslim, ze by se mohl ten kod trochu rozsirit, aby provadel take kontrolni soucet a posilal zpet potvrzeni o prijatem bloku...?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2020, 20:17 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 918
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Když jsem to před cca dvaceti lety provozoval s obyčejným stíněným lankem pro audio na délku cca 5m, tak při 19200Bd byla chybovost nulová. Jdu pájet kabel a zkoušet. A prozatím díky moc.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz