OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 07:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 96 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 16.05.2021, 11:29 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2276
Bydliště: Brno
Has thanked: 841 times
Been thanked: 302 times
Dle mně jsou pinabaly oblíbené, na Amize byli nesmrtelné, je otázkou, kdo by je hrál na PMD. Pár lidí ano. Přiznám se, že já se na Amize již bavím jen tím programováním, než hraním a pouštím si hlavně hudbu, tedy MODy. Ale jako kluk jsem na Amize pinbaly hrával. Na PMD jsem hrával i ten jednoduchý Arkanoid, jmenovalo se to snad Cihly.

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 16.05.2021, 11:31 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
U hry cihly na PMD-85 je zajímavý fakt, že pravý doraz vozíku je omezen o jednu textovou pozici (6 pixelů, jeden videobajt) dříve, než končí obrazovka. Když jsem to "opravil", aby mi některé míčky neutekly do pravého dolního rohu, dočkal jsem se nemilé zkušenosti. Míček se někdy trvale zacyklil na diagonále z levého horního rohu do pravého dolního.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 07:38 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 09.09.2020, 11:09
Příspěvky: 61
Bydliště: Neratovice
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
ZDAREC DĚCKA,
TAK UŽ NÁM TO TADY KOLEM POP ZASE ZAČÍNÁ PĚKNĚ ŠUSTIT.

https://www.pmd85.cz/?page_id=1148#comment-10376

CO TO TADY ŠUSTÍ ?
TO JE ZVUK, JAKO KDYŽ SI MNU RUCE.

UŽ SE TAKY MOC TĚŠÍTE?

TAK SI DEJTE ZATÍM ASPOŇ " ÚVODNÍ INTRO ", protože dokončovací práce HOLD
budou ještě nějakou dobu prostě trvat.
https://www.pmd85.cz/?page_id=1148#comment-10410

( tím spíš, když je na to jeden člověk sám )
https://www.pmd85.cz/?page_id=1148#comment-10504

_________________
... vše okolo počítačů a mobilních platforem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 12:31 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Já bych to nezveličoval. Prostě přišla další vlna inspirace, podpořená rozvojem hardware (ROM MEGAMODUL) a ochotou dalších lidí se na projektu podílet. Ale je pravda, že finální dokončení intra je po včerejším večeru asi otázkou jednotek hodin a kolegové z RM-Teamu navíc pracují na hudbě pro MIF-85. Zda a jak se to podaří poskládat, to ukáže čas. Ale prozatím to vypadá slibně i s hrou samotnou.

Další postup je takový, že jakmile dokončím intro, následovaly by ty animované mezihry a finální animace (cca měsíc) a pak bych šel na tu samotnou hru. Protože jsem asi našel chybu a pochopil princip, které mě před dvěmi lety zastavily, tak by to asi teď mohlo jít. V zásadě neeviduji žádnou známou překážku. Snad jen ten čas...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 14:55 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2276
Bydliště: Brno
Has thanked: 841 times
Been thanked: 302 times
Libor L.A napsal: Protože jsem asi našel chybu a pochopil princip, které mě před dvěmi lety zastavily, tak by to asi teď mohlo jít.

...to mně zajímá.

Edit: Nejdříve jsem si myslel, že to v intru hraje MIF, a že proč tak hraje...a říkal si, asi složitá skladba co by mohlo být a pak pochopil snad správně, že je to beeper. No to je paráda, to bych od něj nečekal. Super práce!

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 16:14 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3748
Has thanked: 269 times
Been thanked: 447 times
To intro vzhledem k tomu na čem to běží vypadá báječně. :like: Těším se až fáze animací bude za námi (když se hra samotná bude dělat až po nich :P ) a jak Prince ozvučí SAA1099, kvalitní zvuk taky hrozně přidá atmosféru :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 16:40 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 286
Bydliště: Košice
Has thanked: 30 times
Been thanked: 119 times
Na napísanie tohto vlákna: viewtopic.php?f=49&t=11582 ma inšpirovala aj prichádzajúca hra PoP od Libora, pri ktorej spomínal, že nepobeží v 48k PMDčkach. Je to vtedy, ak majitelia vlastnia iba tieto verzie a chceli by si ich prerobiť na 64k, kde osobne preferujem zmenu v štýle verzie 2A. V prípade PMD 85-1 je už len otázkou, či by bola vôbec nutná aj zmena firmware na verziu 2(A).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 17:05 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3748
Has thanked: 269 times
Been thanked: 447 times
Než překlápět živé PMD na "vyšší" verzi pomocí pájky, tak bych doporučil použít emulátor PMD od RM týmu. V něm jsou všechny verze PMD obsaženy a není problém s periferiemi a kvalitou obrazu a ještě zůstane jedno PMD v originálním stavu :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 18:08 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1504
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Nojo, MIF má SAA. To by tam mohla běžet Fukova hudba z Prince pro SAM Coupé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 21:45 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Nejprve ohledně potřebného BIOSu: Hře PoP je úplně jedno, na jakém BIOSu poběží, protože z něj nic nevolá. Naštěstí je BOOTovací rutina z ROM modulu do značné míry univerzální. Existující rozdíly (bude-li to vůbec nutné) se jednoduše vyřeší extra spouštěčem. Ale tak jako Bad Apple běží na všech verzích PMD-85, tak počítám s něčím podobným i u PoP.

Ty problémy, které se mi teď snad podařilo pochopit, se týkaly odměřování pozice postav při jejich pohybu. Každá pohybová sekvence objektu (Princ, Princezna, Vezír, obecně jakýkoliv oponent, myš, ...) obsahuje sled animačních fází a příkazů. Jedním z příkazů je i chx, který mění pozici postavy o určitý počet pixelů daným směrem. Rozsah vodorovné pozice objektů je 280 pix, což je ovšem převedeno na interní škálu 140 pix s tím, že levý okraj obrazovky není nula, ale už má nějakou konkrétní hodnotu, což umožňuje "žít" objektům i kousek za hranicemi obrazovky. Kumulovaná souřadnice X DIV 7 pak určuje adresu objektu v rámci řádku. A aby to nebylo složité málo, každá animační fáze má svůj "okamžitý" ofset dX, který se ovšem nezapočítává kumulativně do souřadnice X objektu.

A díky Dexi za ten tip na hudbu pro SAMa, minimálně z důvodu inspirace se kouknu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 22:56 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2560
Bydliště: Praha
Has thanked: 501 times
Been thanked: 600 times
Jenom pro zajímavost, hudbu pro SAA obsahuje i původní DOSovský Prince. Hra podporuje kartu Creative Music System - Game Blaster, což je celkem málo známý předchůdce SoundBlasteru právě s dvěma SAA-1099
https://www.youtube.com/watch?v=rYbF-Wp5Khk&t=24s

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 03.01.2023, 23:37 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3636
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Libor L.A. píše:
Já bych to nezveličoval.
Ved nebud az tak skromny, mas aj moj obdiv, robis skvelu pracu ! :dthu: :dcl:

A na tomto mieste by som si aj ja dovolil ti dat dalsi tip: Ci by si nechcel finalnu hru a intro spakovat pomocou mojho LzxPack-u ;)
Depaker pre 8080 je samozrejmost a pokial pouzivas cross-development tak proces pakovania je plne automatizovatelny (v ramci makefile alebo nejakeho kompilacneho batchu).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 04.01.2023, 05:40 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Citace:
Ci by si nechcel finalnu hru a intro spakovat pomocou mojho LzxPack-u


Prozatím budu mluvit o intru, kde už končím a mohu tedy bilancovat: nejprve jsem si myslel, že se vše podaří udržet v RAM bez dohrávání z ROM modulu. Pak ale přišla nutnost aplikovat "standardní" systém, tj. abych udržel rychlost, obětoval jsem místo. Ale když jsem později přešel na systém průběžného dohrávání dat z ROM modulu za běhu programu, přestalo být problémem místo v RAM a tudíž tam kompresi nepotřebuji. Stejně tak i v ROM modulu se ani s kompresí zřejmě nevejdu do 128kB (pak by mělo smysl komprimovat). Asi hrubě překročím těchto 128kB, naopak do 512kB se vejdu královsky. Takže momentálně nedává smysl ani komprese v ROM modulu. Ale říkám "momentálně". Ono se může ukázat později něco jiného.

I to, co je vidět ve zveřejněné části intra, je na hraně s rychlostí. A to se veškerá grafická data čtou a přepisují do videoram snad nejvyšší možnou rychlostí. Jakákoliv komprese by to bohužel zpomalila. Takže momentálně jediná komprese, která by dávala smysl, je komprese dat v ROM modulu s cílem vejít se do 128kB, aby mohl být pro distribuci použit menší čip než 512kB. Pokud bych na konci projektu viděl, že těch 128kB je dosažitelných, asi bych ke kompresi sáhl.

Ale zase: nakonec se podařilo dosáhnout čtecí rychlosti z ROM modulu cca 20kB/sec. Šlo by to sice podstatně rychleji, ale zde se ještě řeší nějaké drobné grafické operace na pozadí a navíc to "jede" přes primitivní souborový systém, kompatibilní s Bad Apple. Kdybych zavedl dekompresi v RAM po načtení z ROM modulu, tak by z průměrných 0,3sec trvalo dohrání obrazovky a její dekomprese o něco déle. A už by ta časová proluka byla zase víc viditelná. Bohužel máme 2,048MHz a efektivní takt někde na úrovni 1,74MHz. A přes to vlak nejede.

Výše uvedené není sbírka důvodů proč kompresi momentálně nemám, nezvažuji a možná nechci, spíše seznam věcí, kterými jsem se prozatím musel prokousat a ony si ukázaly cestu. Ale ta cesta už se změnila tolikrát, že sám nevím.

A poslední vylepšení intra: jednotlivé animační fáze jsem pixelově "usadil" správně v jejich rastrech, protože při animaci bylo vidět poskakování postaviček právě o 1-3 pixely vůči předpokládané trajektorii. Ty animace jsem pouštěl několiksetkrát, rovněž zpomaleně po jednotlivých fázích a tam to bylo hodně vidět. Výsledná animace je teď plynulejší. Ještě zvažuji vylepšení pozadí animované scény Princezna/Vezír, našel jsem holt pěknější vzor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 04.01.2023, 13:03 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 19.07.2013, 14:21
Příspěvky: 258
Bydliště: Košice
Has thanked: 142 times
Been thanked: 380 times
Len chcem upozornit, ze hudba do Samackeho PoP of Fuku nie je original hudba od mladeho Mechnera, ale nejaky paskvil, kde sa Franta nechal inspirovat Williamsovym Chramom zkazy.
A dost nepodareny paskvil, medzi nami... :?

Upokojime sa vsetci, hudbu do Liborovho PoP uz mam vo velmi pokrocilom stadiu rozpracovanosti, verne podla MT-32 General MIDI originalu (z ktoreho MIDI dat to mimochodom hra aj na spominanom Game Blastery). :dwi:


Naposledy upravil mborik128 dne 04.01.2023, 13:13, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD85 a nové hry od Libor L.A.
PříspěvekNapsal: 04.01.2023, 13:05 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3748
Has thanked: 269 times
Been thanked: 447 times
Tak to už se těším na MIF-2 s plným počtem SAA1099 jako na Game Blasteru :lol: :like: Bude i nějaká ochutnávka jak princ na MIFu zní?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 96 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz