OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 19.10.2021, 18:09 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak problém s falešným zápisem do DRAM u desky BGP-1 je definitivně vyřešen. Nevyžádané zápisy byly způsobeny více chybami, jejichž vlivy se překrývaly. Jednalo se o tyto příčiny:

1) Nevhodný rozvod napájení na desce plošných spojů. A z toho největší podíl mělo zapojení obvodu výstupních tranzistorových budičů videosignálu do rozvodu ostatních logických obvodů. Napájení tohoto bloku bylo u poslední verze BGP-1 (verze 3.1, která vznikla až po OCP) provedeno odděleně z centrálního elytu a je pokoj. Přeci jen 100mA spínaných na frekvenci jednotek MHz dělalo své. Samotný rozvod napájení byl vůči rev. 2.1 otočen o 90° kvůli zmenšení impulsních úbytků na zemním potenciálu mezi spolupracujícími obvody. Blokovací kondenzátory nyní "blokují" pouze přiřazený obvod bez toho, aby zahrnovaly proudovou trasu centrálního rozvodu.

2) Obvod MH74ALS153 na desce JPR-1S ve funkci paměťového dekodéru byl vadný. Po jeho výměně vše jede jak má. Četnost falešných zápisů však z tohoto důvodu byla asi jen 1 zápis za několik minut a tak se to dost dlouho nedařilo lokalizovat.

3) Preventivně jsem zařadil do seznamu synchronních signálů na BGP-1 i další dva, abych zvětšil časové okno pro operace DRAM. Ta předchozí verze sice chyby v tomto místě nedělala, ale stejně jsem dělal novou desku, tak jsem šel na jistotu.

Momentálně tedy BGP-1 absolvuje různé testy, a prozatím vše jede jak má. Bohužel jsem u té poslední verze 3.1 omylem zaměnil 74LS75 za 74LS175 a tak tam jsou dvě nevzhledné drátové redukce. Připravovaná verze 3.2 je téměř hotova včetně návrhu DPS, zbývají natáhnout pouze tři spoje. Pro jejich kulturní natažení bude třeba asi začít další kolo optimalizací. Verze 3.1 taky nepočítala se signálem MAP1. A protože jsme od té doby s Petrem (EC1045) vedli řadu diskusí o budoucím směrování desky BGP-1, pokusím se u verze 3.2 toto mapování implementovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.11.2021, 14:42 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Libore tady https://docplayer.cz/4867505-Navrh-dps- ... ajeni.html na strane 2 jsou ty informace o kterych jsem hovoril na Bytefestu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.11.2021, 19:40 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Díky, že sis vzpomněl. Ale tu knihu jsem si pořídil v papírové podobě už dříve. Obsahuje celou řadu zajímavých informací.

Setkal jsem se ale s interpretací faktů z této knihy, že příliš velké kondenzátory pro blokování DRAM jsou na škodu. Že se nestačí vybít v krátkém čase a rychle tak dodat energii pro DRAM. Protože jsem teď zprovozňoval CzechHumanovo PMD 85-3 s modulem Colorace64, vyzkoušel jsem pro jistotu i variantu 22ns pro blokování DRAM. Sice jsem tomu moc nevěřil, ale co kdyby. A mohu potvrdit, že se žádné překvapení nekoná. Keramika 22nF u DRAM je naprosto samoúčelná a nefunkční. U 4164 jednoznačně 100nF a u 4464 raději 330nf (je to tak na náhodně analyzované desce u ATARI65, doporučil to Danhard a tyto hodnoty jsou i uvedeny v doporučení Tima Olmsteada (http://www.piclist.com/techref/mem/dram/olmstead.html). To jsou již tři zdroje, které to takto uvádí a já je považuji za důvěryhodné a ověřené praxí. Minimálně ta osmibitová ATARI jedou :)

Ta nesprávná interpretace podle mne vychází z faktu, že pokud srovnám schopnost dotovat energetický deficit keramikou, tantalem nebo elytem, pak ano, ty kondenzátory s menší kapacitou jsou vhodnější. Ale ne kvůli kapacitě jako takové. Je to dáno faktem, že keramika má vhodné parametry pro sice malé, ovšem velmi rychlé dodání energie. To je ale v knize jednoznačně řečeno. Ovšem i teoreticky: pokud mám dva keramické kondenzátory ve stejném pouzdru, tedy se stejnými "parazitními" parametry ve formě prvků náhradního schématu, pak se liší pouze elektrickým nábojem, který jsou schopny uchovat pro potřeby dodání energie pro DRAM. Platí-li v integrální podobě Q[C]=U[V]xC[F] a Q[C]=I[A]xt[s], pak jednoznačně větší kapacita představuje větší dodaný proud za stejný čase nebo delší dobu dodávky proudu při stejném proudovém odběru. Takže vyfukováním tabákového kouře do vody ani tentokrát zlato nevzniklo. Ale tu slepou uličku lidského poznání jsem si musel (a chtěl) prošlapat a říci: "Tudy ne, přátelé". Omlouvám se Járovi za citaci jeho výroků.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.11.2021, 19:53 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Možná ještě popis, jak se v praxi ta ultranízká kapacita 22nF pro blokování DRAM projevovala. Protože v systému byla zvýšená míra rušení sama o sobě, tak při snaze blokovat DRAM keramikami 22nF se jednoznačně zvýšila míra chybovosti zápisu do DRAM. A je zajímavé, že při nedostatečné blokovací kapacitě pro DRAM4464 se to projevilo výhradně na sousedních 4164-kách. Ale to už je duchařina. Důležité je, že po osazení 100nF pro 4164 a 330nF pro 4464 se situace vyřešila. Chybné zápisy se předtím projevovaly tak, že u 4164 se při /CAS naklonovaly (téměř) všechny kombinace A0-A7 a na obrazovce se objevovaly svislé pruhy o šířce jednoho bajtu, které měly chybně zapsaný barevný atribut (to dělaly ty 4164-ky). V odkazu na Timovy pokusy v předchozím příspěvku je tuším i grafické znázornění časového průběhu proudu při cyklu DRAM - velice poučné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.11.2021, 22:24 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
U DRAM 4116 některé datasheety uváděly průběhy proudů na napájení.
https://pdf.datasheet.live/778d7ca5/st. ... 116N-3.pdf

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.12.2021, 18:19 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Dnes zase jeden zvláštní poznatek. Vzal jsem desku grafiky BGP-1 a připojil ji k desce procesoru JPR-1S. Na desce JPR-1S jsem osadil krystal 13,875MHz (tedy hodnota, jakou má hlavní oscilátor na desce grafiky BGP-1). Z vývodu OSC hodinového obvodu 8224 na desce JPR-1S jsem přivedl tento signál 13,875MHz na desku BGP-1 namísto jejího vlastního oscilátoru. Tedy obě desky běží naprosto synchronně. A zdá se, že to jede bez chyb.

To mě přivádí k opatrné formulaci, že problémem nejsou dynamické jevy v rozvodu napájení ale chyba v obvodu, který synchronizuje přístup CPU k videoram. Tedy abych to upřesnil, chyby v rozvodu napájení v původní verzi byly, ale u verze 3.1 se to už zdá v pořádku (to je ta verze, která má napájecí "hrábě" orientované stejně jako většina desek systému SAPI).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Mikes21 a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz