OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 01:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 17.03.2022, 20:06 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ona teorie je krásná věc ale převést ji do praxe je věc druhá. Překreslil jsem hromadu desek a taky zběžně prošel i teorii a drtivá většina desek má rozvod napájení dosti vzdálený od teorie a přesto jedou bez problémů.

Přes desky JPR-1x se tahá skoro 1A pro klávesnici CONSUL 259.11 ale desky s tím vůbec nepočítají a přesto jedou bez problémů. Ono je pravda že na těch 2MHz co jede SAPI-1 rozvod napájení není tolik kritický, ale u VIDEO desek nebo desek s DRAM je to choulostivější a musí se nad tím rozvodem napájení už přemýšlet. Ten rozvod napájení co používá Libor je cca v kontextu toho, jak to dělali u SAPI-1 a chodilo jim to i když to podle teorie není úplně ideální.

Ideální rozvod by byl na 4 vrstvé desce ale ... on rozvod napájení pomoci hřebínků není ideální ale je to asi kompromis mezi tím jak se vejit na dvou vrstvou desku ale současně mít rozvod napájení co nejblíže k teorii.

Taky jsem zvědavy, jaký vliv bude mít jiná topologie rozvodu napájení.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 17.03.2022, 20:27 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Osobně si myslím, že ty vývody axiálních kondenzátorů defacto suplují třetí vrstvu plošného spoje a přemosťují napájecí body, které bych jinak musel tahat ve vrstvách mědi. Po naroutování několika desek SAPI musím říci, že ten systém "konverguje" k tomu, jak jsem to nakonec u BGP-1S i u připravované AND-1V udělal. To znamená sada návrhových pravidel: orientace integrovaných obvodů, převládající směry tažení spojů, řazení obvodů s ohledem na "předávání" si signálů a zemního potenciálu a z toho vyplývající i systém blokace napájecího napětí. Ale může být i jiný systém, který umožní srovnatelnou hustotu kladení spojů a to by mě právě hodně zajímalo, jestli to MilasPce udělá stejné, ne-li lepší. Veřejně přiznávám, že ohýbání a osazováni těch axiálních kondů je otrava a nepůsobí na desce tak kompaktně jako ty radiální. Ale zase už si nejsem jistý, jestli jsou po elektrické stránce ty axiální kondenzátory až takový průser. Myslím, že ne, že to je v konečném důsledku srovnatelné s řešením s radiálními kondenzátory. Bavím se ovšem o dvouvrstvé desce s hustotou spojů jaká je běžná u desek SAPI. U čtyřvrstvé desky naprosto souhlasím s tím, jak to navrhoval MilasPce, tam se není o čem bavit.

A jak říkal EC1045 - je zajímavé na některých origo deskách SAPI sledovat ty šílenosti, kdy keramickým diskovým kondenzátorem s dlouhýma nohama (=dosáhnou všude) blokují vůči sobě úplně nesouvisející skupiny integrovaných obvodů. Ale možná na těch deskách, kde jsem to viděl, to byly dodatečné úpravy ve stylu víc proužků = více adidas.

Protože je na AND-1V použita stejná finta jako u AND-1Z, tj. že v čase vyhrazeném pro videoprocesor se pouze načte bajt z videoram a až v dalším cyklu se protáhne přes generátor znaků, tak je nutno si pohlídat i posun horizontálního synchronizačního impulsu. A když se sejde pár podobných fint, tak samotný videoprocesor raději vyzkouším na nepájivém poli, než to půjde do výroby. Občas něco posunu do opačné strany...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 16.04.2022, 11:22 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Konečně jsem se donutil poskládat na nepájivém poli videočást karty AND-1V, abych měl jistotu, že především horizontální synchronizace je navržena přesně na svém místě. A naštěstí je, viz foto. Protože na plošném spoji zbylo nějaké místo, je tam i obvod pro volbu barvy jinak monochromatického výstupu. Chtěl jsem simulaci těch klasických luminoforů, tj. zeleného, bílého a jantarového. Zbylých 12 možných barev je jako bonus. Taky jsem na zkoušku udělal variantu plošného spoje s radiálními kondenzátory a tuto variantu asi zkusím poslat do výroby. Nakonec, od toho pokusy jsou. Ale asi to pojede i s těmi radiálními kondenzátory, když na nepájivém poli ta nejrychlejší část karty jede stabilně.

Taky je doplněna možnost volby jumperem jednoho ze dvou fontů. Ten alternativní font poslouží k simulaci AND-1, protože pro nějaké ty základní pokusy (a s jistým omezením) je programátorský model obou karet, tj. AND-1 a AND-1Z velice podobný.


Přílohy:
AND-1Vradial.png
AND-1Vradial.png [ 150.39 KiB | Zobrazeno 2575 krát ]
AND-1V.jpg
AND-1V.jpg [ 100.49 KiB | Zobrazeno 2575 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 16.04.2022, 12:46 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Desky AND-1(A) a AND-1Z se od sebe dosti liší aneb AND-1(A) umí jen 64 znaků, ale umí je zobrazit na čtyři způsoby (normálně, blikání, dvojitá šířka a normálně s blikajícím kurzorem/podtržítkem/). AND-1Z umí zobrazit všech 256 znaků a to jen normálně. Taky obě karty mají i jiné počet znaků na řádek i počet řádků co jsou schopny zobrazit.

To že jsou ovladače displeje velmi podobné je dáno tím, že i princip obou karet je velmi podobný. Ale jo organizace v RAM u obou karet je v principu shodná takže pokud bude adresně AND-1V/AND-1Z v prostru kde má bít AND-1 tak bude něco vidět a bude to v nouzi použitelné i pro systémy co předpokládají AND-1 (s vhodně upravením znakovým generátorem).

Jen tak na okraj mám půjčenou upravenou AND-1. Úprava spočívá v tom, že místo znaků s kurzorem se zobrazuje alternativní sada znaků. Ona je upravená i základní sada znaků. Všechny úpravy jsou šité na míru zobrazení blokového schématu chemického provozu. Vypadá to na původ ze Spolany Neratovice …

Krásná to práce ta AND-1V

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 16.04.2022, 17:21 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
AND-1 má osazen doplňkový adresový multiplexer, který způsobí, že adresová "rozteč" textových řádků je 64 bajtů, což je stejné jako u AND-1Z. Lze sice adresovat pouze prvních 40 znaků a ty zbylé generují kolizní adresy, ovšem pokud bude program určený pro AND-1 zapisovat do AND-1Z, měly by řádky zůstat nezkreslené. Jen je třeba vyměnit znakovou sadu, která bude využívat prvních 64 znaků a ve zbytku bude generovat znaky se třemi různými atributy. Nelze sice udělat blikání a dvojitou šířku, ale náhradní atributy, jako jsou podtržení, inverzní znaky či tlustější font realizovat lze - jako součást fontu v ROM. Posledním omezením je celkový počet textových řádků, kterých AND-1 umí tuším 24, kdežto AND-1Z pouze 20.

Ovšem na to, abych po restartu systému viděl odezvu MONITORu a mohl zadat nějaký ten příkaz pro natažení programu by tato míra kompatibility měla stačit. Pokud se AND-1Z jako celek osvědčí, AND-1 asi bude následovat, samozřejmě s originálními atributy a formátem. Implementoval bych i možnost generování přerušení, jakkoliv se to asi moc nepoužívalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 16.04.2022, 17:36 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Pokut se na tu AND-1 s VGA výstupem dostane bude zachováno i ono sněžení aneb nesynchronizace video procesoru a CPU ??

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 16.04.2022, 18:27 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Já bych to raději synchronizoval. Jsou to 3-4 integrované obvody "navíc". Ale zase ten retro pocit... Teď jsi mě nahlodal, Petře!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 30.04.2022, 00:09 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak AND-1V rev. 1.0 se rozjela. Přiložené foto obrazovky je první testovací demo na sběrnici SAPI.


Přílohy:
AND_1Vpcb.jpg
AND_1Vpcb.jpg [ 173.25 KiB | Zobrazeno 2358 krát ]
AND-1V_ASCII.jpg
AND-1V_ASCII.jpg [ 52.81 KiB | Zobrazeno 2358 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 30.04.2022, 08:13 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Krásná to práce a i správné kódování češtiny tj. KOI8-ČS2 :D :D :D .

Ještě k té „modernizované“ AND-1. Pro originál AND-1 existovala úprava, která neodstraňovala poruchy, ale jen nebyli bílé ale černé. Úprava spočívala v tom, že se přerušil signál /RES od sběrnice do 3205/74S287 a místo něj se zapojil signál „ME“ tj. /MW a /MR prohnané přes hradlo NAND.

S trochou snahy a použitím jednoho „jumpru" by se dalo přepínat mezi oběma režimy. :poke:

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 30.04.2022, 09:40 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Mimochodem, na fotce je vidět, že tam chybí celá řada blokovacích kondenzátorů a dioda D1. U těch kondenzátorů jsem osadil pouze ty u sekvenčních IO (klopné obvody, čítače, registry, paměti) a ostatní, tj. kombinační IO (včetně komparátorů) zůstaly prozatím bez "vlastních" blokovacích kondenzátorů. Chtěl jsem vyzkoušet, nakolik bude deska citlivá na kvalitu blokování. A vypadá to celkem dobře. Použité kondenzátory jsou s dielektrikem X7R, pouze C1 v oscilátoru jsem dal COG. Ty zbylé kondenzátory samozřejmě nyní doplním, byl to jen takový test.

O něco zajímavěji dopadl test absence diody D1, která svou absencí nezařazuje WAIT stav pro CPU během přístupu k videoram karty AND-1V. Na fotce je vidět, že sekvenční výpis ASCII sady proběhl bez jediné chyby. Může to souviset s později nastupujícím signálem /MW u procesoru i8080, ovšem to bude předmětem dalších testů. Bohužel jsem to včera nemohl porovnat s cyklem /MR, protože na desce JPR-1S mám paralelně namapovanou RAM 48kB, která tyto efekty při čtení zamaskuje, a přístup ke konfiguračním jumperům paměti na JPR-1S v sešroubované sadě desek je trochu složitější. Ovšem ten korektní výpis sady ASCII může být dán faktem, že jsem se "vešel" do provozního okna, kdy vkládání stavu WAIT není podmínkou. Funguje to na principu záznějů, a s tím jsem se setkal už u první BGP-1. V sekundových intervalech se objevují "okna", kdy lze korektně zapisovat do videoram karty i bez vkládání zmíněného stavu WAIT.

Takže ještě dotaz (nejen) pro Petra: jak u AND-1B (to bude ta VGA varianta AND-1) řešit přístup k videoram? Sněžit či nesněžit, to je oč tu běží...

A možná ještě jeden dotaz: implementovat stejný přístup k videoram jako u originálu AND-1, totiž že se kolizně překládají řádkové adresy na pozicích 48..63? To je ta finta s přemapováním neúplně využitého adresního prostoru 2kB na plně využitý 1kB za účelem použití RAM 2114. Dnes už jsou velikosti pamětí někde jinde, a přímý, nepřekládaný, nekolizní přístup k videoram je realizačně dokonce jednodušší. Důsledkem je ovšem potenciální nekompatibilita při "hardcore" testování karty na kolizních adresách. Což sice v reálném režimu nedává smysl, ale nějaká aplikace by to teoreticky mohla dělat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 30.04.2022, 09:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Já jsem za nesněžit. S tou plnou kompatibilitou netuším, jak moc se to používá, to asi @EC1045.01

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 30.04.2022, 10:31 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Pokud jde o to sněžení tak když se použije ta zmiňovaná úprava tak to sněžení je skoro neznatelné. Aneb místo výrazných bílých linek tam sem tam chybí kousek (mikro řádek) znaku.

Pokud jde o test přítomnosti AND-1 tak se testuje jen to, zda je v dané oblasti RAM či nikoliv tj. systému co umí automaticky při "BOOT" najet standardně do konzoly nebo terminálu. Při použití standardních služeb je fuk, jak bude VRAM organizovaná. Ale co si kdo napsal za svůj ovladač je věc druhá.

Ta ne synchronizace alá sněžení má tu výhodu že nebrzdí CPU. Spíše bych počítal s tím, že se spoléhá při časově kritických událostech na to, že se nebrzdí CPU, než organizace VRAM

Osobně bych se držel toho, že ta AND-1B bude pokut možno co nejvěrnější k AND-1 jen s výstupem na VGA. Což AND-1V je AND-1Z upravená tak aby byl výstup na VGA. Otázka je také na to jak moc velký bude rozdíl poruch mezi AND-1 a AND-1B aneb VGA má jiné časování aneb 50 versus 60 snímků za sekundu.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 30.04.2022, 10:37 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Možná máš Petře pravdu, že z důvodu nebrzdění procesoru je asi jistější varianta se sněžením. To překládání adres tedy rovněž zkusím udělat taky podle originálu, ať je to maximálně kompatibilní. Ovšem rozdíl v době snímku 1/50Hz versus 1/60Hz - s tím asi moc neudělám, jakkoliv pro ZPS-1 se prý přerušení od AND-1/AND-1A stejně deaktivovalo. Tady asi bude muset přijít nějaká heuréka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 30.04.2022, 11:43 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
V sestavách ZPS se přerušení od AND-1 nepoužívá, a co si tak matně vybavuji z AR, kde Smutný popisuje AND-1 tak to přerušení bylo snad hlavě kvůli tomu aby se obešlo to sněžení tj. operace v VRAM se prováděli jen v době zatemnění, tj. v době zpětného běhu paprsku. (případně k použití jako zdroj přerušení pro hodiny).

To zda někde to přerušení od AND-1 používalo nevím, ale spíše bych řekl, že ne aneb operace s VRAM jen v době zatemnění bude časově daleko náročnější a také náročnější na naprogramování. To sněžení se nejvíce projevuje při rolování textu, při občasném přepisu textu to sněžení je skoro neznatelné a s úpravou je to sněžení skoro neviditelné.

Těch 50/60 snímků za sekundu holt bude oběť bohům za použití moderního zobrazovadla … s trochou snahy by se mělo dát spočítat, jak moc často dojde ke kolizi při 50 a 60 snímků za sekundu (a to snad jen u rolování textu a výpisu řetězce). Podle toho jak moc často dojde ke kolizi budeme hloubat co s tím. Doufám v to, že nebude u těch 60 snímků za sekundu těch poruch výrazně více než při 50 snímků za sekundu.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 02.05.2022, 21:13 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Dnes jsem konečně vyzkoušel AND-1V i na CRT a je to o poznání lepší než LCD s nízkým rozlišením. To moje staré bídné LCD se snaží napasovat nesoudělné vodorovné rozlišení 384 pixelů na svou fyzickou matrici a je vidět kolísavou šířku pixelů. Svisle to problém nedělá, protože fyzické rozlišení karty AND-1V je 240 pixelů a pěkně se pronásobí dvěma na skutečných 480 pixelů, což je zřejmě pro ten LCD panel nějaká vhodná hodnota.

Jinak je tedy karta hotova a funkční, pouze ji čeká finální estetická úprava. Celkově lze kartu nastavit do 15 různých barev, z nichž ovšem jen některé jsou použitelné (viz příloha). Z důvodu úspory času asi nakonec AND-1B udělám jako derivát AND-1V s tím, že bude samozřejmě 100% kompatibilní s AND-1/AND-1A včetně znakových atributů. Když jsem totiž hledal v dostupných zdrojích, jak je to s potřebnou rychlostí CPU (či spíše vkládáním či nevkládáním WAIT stavů), tak jsem ani u řadičů disketových jednotek nenašel nikde požadavek na nějakou extrémní rychlost odezvy procesoru.


Přílohy:
CRT_AND-1V_green.jpg
CRT_AND-1V_green.jpg [ 101.68 KiB | Zobrazeno 2194 krát ]
barvy.png
barvy.png [ 277 bajtů | Zobrazeno 2194 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz