OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 10:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 96 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 30.01.2024, 22:21 
Online
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
Jsem jen amater (CNC frezku mam), ale obrabet hlinik 0,4mm nastrojem bych asi nechtel, a uz vubec ne nejaky maly "plisek". Obecne se snazim pouzivat vzdy co nejvetsi nastroje a vhodnou slitinu na obrabeni.

Co takhle to vyriznout a pokreslit laserem ? Mne tohle prijde vylozene jako uloha pro laser.

Taky jsem videl nejaka videa lidi, kteri uspesne leptali planzety (motiv preneseny z papiru jako u plosneho spoje).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 30.01.2024, 22:39 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1498
Bydliště: Kurim
Has thanked: 833 times
Been thanked: 587 times
Popisovaci laser mam, ale do hliniku to na popisky neni uplne nejlepsi. Juknete treba tady https://retrocomp.cz/produkt?id=54. Lepsi je laser do nerez panelu. Ale hlinikove panely umim v pohode potisknout, i barevne.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 31.01.2024, 05:46 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Díky za náměty.

Nejprve korekce mého předchozího vyjádření. Nástrojem 0,4mm jsou nakresleny ty rámečky kolem LEDek a konektorů. Tloušťka křivek toho menšího písma s velikostí 3,5mm je cca 0,37mm.

Jakým průměrem nástroje bude výrobce štítek frézovat, to nechám na jejich uvážení. To teď vůbec neřeším.

Prozatím mám takovou představu, že když už do toho štítku budu frézovat ty dodatečné otvory, tak za jednu cenu bude při stejném výrobním procesu i to gravírování popisů. Pokud by tomu z jakýchkoliv důvodů bylo jinak, určitě bych volil ten potisk. To už jsem kdysi realizoval a minimálně to nevypadá špatně. U potisku bych však měl obavy o životnost z hlediska otěruvzdornosti.

S úpravou štítků (frézování a gravírování) jsem na začátku, a tak si to sedne až podle nabídky možností na trhu. Jedna z možností je výroba a dodávka včetně materiálu u JLCPCB.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 31.01.2024, 12:53 
Online
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
Pred COVIDem jsem resil zda laserovat do nerezu nebo hliniku (slo tam jak o tvar i popisky, u popisku se snizi vykon laseru) a tehdy vysel lepe ten nerez, za mne je laser jasna volba uz jen kvuli snadnosti reprodukovani. A je to hlavne velmi levne.

Myslim, ze cenu zvysuje nutnost upinat uz nejake hotove vyrobky, zamerovat je, a pak maji-li se rucne menit nastroje (frezovani popisku a der bych urcite delal jinym nastrojem nez 0,4mm pokud tam jsou rozumne radiusy). Hlinik (resp. dural, obrabeni jinych slitin hliniku je dost problem-je to casto priserne blato) je dale nutne mazat. Vsechno tohle samozrejme nejaka draha frezka zvladne bez problemu.

Co takhle to udelat jako plosnak v JLCPCB ? ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 31.01.2024, 13:59 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Než štítky z plošného spoje, tak to bych tam raději nedával nic. Ty štítky mají hlavně estetickou funkci. Jede to i bez nich. Ale o výrobě v podobě plošných spojů jsem uvažoval kvůli výroby rozměrových maket. Pak jsem to vyřešil 3D tiskem do plastu. No a nerez taky raději ne. K hliníkovému šasi raději hliníkové štítky. Ale není to čistý hliník. Je to nějaká slitina řady 5xxx.

Ona ta konstrukce není primárně navržena jako super levné co dům dá. Je to o vytipování a nákupu hotových komponent a opracování v určité kvalitě. Spíše hledám přijatelné ceny těch služeb - konkrétně zde opracování hliníku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 31.01.2024, 15:17 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2601
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 621 times
JLC hliník dělá za 4$ 10x10 cm. Zadává se to přes stejný formulář jako PCB. Tloušťka 1, 1.2 a 1.6 mm.
Nechal jsem tam dělat štítek k emulatoru microdrivu. Potisk je černý, počítám stejnou technologií jako u PCB. Vypadá to docela přijatelně...
Pro představu - https://github.com/derekfountain/zx-spectrum-pico-interface-one/blob/main/images/zses_2.jpg

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 31.01.2024, 16:18 
Online
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
To je ale ten plosnak na hliniku misto FR4, ne ? Teoreticky by sla asi vymyslet nejaka cesta jak z toho ty nadbytecne vrstvy chemicky dostat ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 01.02.2024, 01:46 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2601
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 621 times
Je to tak, přiznávám, že už to mám přes měsíc doma a nebyl ani čas se na to pořádně podívat. Tedy základ je sice hliník, ale na něm je bílá nepájivá maska a pak teprve potisk.
Nevypadá to špatně, ale vzhled hliníku to nemá...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 01.02.2024, 09:40 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 404
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
vanthomas píše:
Tedy základ je sice hliník, ale na něm je bílá nepájivá maska a pak teprve potisk.


No pak by asi stálo za to zkusit to tam zadat bez masky. Pokud jsi dodal podklady kde vrstva nepájivé masky byla stejná jako obrys desky, jen vylitá pak to vypadá takhle.. Tj dodat vrstvu masky prázdnou, nebo nepřiložit vůbec by mělo znamenat že je komplet odmaskováno. Jen co jsem někde četl mají výrobci kecy tisknout přímo na DPS bez masky, jestli to platí i na hliník nevim... Nicméně viděl jsem i desku kde to bylo potištěný na FR-4, takže to jde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 01.02.2024, 09:58 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2601
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 621 times
Tady maska určitě byla, takže jak píšeš, je to podle zadání...
FR-4 s potiskem bez masky jsem nechal dělat, repliky ZX81. Psal mi Číňan, že to možná nebude úplně ok, ale vyrobili to. Bylo to kus od kusu, některé desky dopadly dobře, někde to bylo slabší a na pár kouscích to udělalo duchy - potisk se po pár centimetrech slabě opakoval.
S hliníkem by se to holt muselo zkusit, jinak se to asi nezjistí...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 01.02.2024, 14:40 
Online
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
U toho hliniku odmaskovani nepomuze, protoze pod tim bude stejne povrchovka, Cu vrstva, pod ni izolace, a naoknec lepidlo. Bylo by nutne chemicky zlikvidovat vse. Nebo nechat 'jak je'.

Moje experimentovani s retrovzhledem ve spojeni s "nestandardnim zadanim" dopadlo takhle https://pasteboard.co/rYJ0ALVJtAy7.jpg - ma to chybku v tom, ze u toho edge konektoru jsem si nevsiml odmaskovani, tim se odkryva to, ze material neni modry a je to jen maska. Co se da delat, chybami se clovek uci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 07.03.2024, 21:13 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Tak čelní štítky karet SAPI jsou nějaký ten den u mne. Vypadají velice pěkně a dokonce sedí i rozměry. Ale rozčarování přišlo v okamžiku, kdy jsem je chtěl nechat v ČR eloxovat. Oslovené firmy buď nereagují, nebo mi odepsali, že to nedělají. A kyselinu sírovou s dostatečnou koncentrací v EU zakázali. Normální člověk ji nekoupí, ale kdejaký pošuk si ji stejně sežene...

Takže domácí eloxování asi časem zkusím taky, protože co už s těmi vyrobenými neeloxovanými štítky jiného udělat, že. Zkusím to s dostupnou 15% kyselinou sírovou. Problém u Al slitiny 6061 ale bude u deaktivace legujících prvků. Říká teorie... Prý se to ale řeší zase nějakou chemikálií.

Tak jsem se zase vykašlal na průmysl v EU a znovu to poptal u JLCPCB, a tentokrát i včetně eloxu. Linka už jim jede a tak to zkusím komplet u nich. Tentokrát nechám ale vyrobit pouze štítky pro již odladěné karty, tedy AND-1V, DGD-1V, RAM-1x, JPR-1x a DSM-1. Ten zbytek až později.

U první objednávky vycházela cena štítků včetně výroby z hliníkového plechu s finálním opracováním a dopravou něco přes 600Kč/ks. To je teda dost... No ale zadarmo to asi nikdo neudělá.

Ještě foto štítku pro zatím neexistující kartu SPN-1, která bude náhradou originálního SPN-1 ze SAPI-1.


Přílohy:
štítekSPN1real.jpg
štítekSPN1real.jpg [ 63.45 KiB | Zobrazeno 308 krát ]
štítekSPN1.png
štítekSPN1.png [ 45.12 KiB | Zobrazeno 308 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 08.03.2024, 05:26 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Tak u druhé objednávky v JLCPCB se ta koncová cena štítků od dodávky hliníku až po eloxování (včetně gravírování nápisů a poštovného ke dveřím domu) vešla do 600Kč/kus. A to jsem objednával pouze 5 různých kusů a od každého jen jeden. Když to srovnám s cenou "prázdných" polotovarů štítků plus dvě tři poštovné v ČR, tak frézování, gravírování a eloxování mám zdarma.

Tím asi končím se třemi mušlemi a pokusy v ČR.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 08.03.2024, 13:39 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Je to hodně off-topic, ale ve slovenčině mě vždy fascinovala tahle konstrukce: Soucasne pouzite MODy jsou neni konecne. Mohl by mi někdo rodilý uvést pár příkladů a jak a kde se to využívá, či jde o dialekt? Např. proč se nepíše "Soucasne pouzite MODy "niesu" konecne"? Kldině to ale šoupněte mimo toto téma :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 08.03.2024, 14:00 
Online
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
Ta cena mi prijde "silena", ale je mozne ze pri objednavce treba 100ks by to vychazelo na desetinu. Kazdopadne jestli by se Ti nevyplatilo si koupit nejakou cinskou CNC frezku, ty nejlevnejsi by to mohly dat. Nebo si neco postavit - zvazoval jsem, ze bych predelal design "P3Steel" ("prusa 3" z vypalku) aby tam byly vsude trapezovky misto tech remenu a dalo se na tom vozit neco jineho nez laser nebo extruder.

Zkousel jsi nejak zabrousit ten povrch, aby tam nebyly videt stopy nastroje? Tohle bych delal do plechu, aby zustal cisty povrch. Pokud bys vylozene chtel a sehnal jsi mi vhodny vzorek plechu az se nekdy uvidime (nejaka rozumna slitina na obrabeni), muzu zkusit jak se do toho da gravirovat bez mazani.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 96 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz