OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 07:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - deska procesoru JPR-1V
PříspěvekNapsal: 14.01.2024, 11:19 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
EC1045.01 píše:
...tak to je takový problém ten signál vytáhnout ???


No popravdě je to problém. Než s tím signálem běhat kolem celého plošného spoje, tak ať si jej zapojí, kdo to opravdu potřebuje. Fanda, který chce provozovat 64ks DRAM 4116 se toho určitě nezalekne :)

Realita je taková, že jsem to zkoušel natáhnout, ale už to dost zahušťuje pokrytí na straně součástek a výrazně to ubírá na rozlité mědi zemní vrstvy. A kvalitu zemního potenciálu pokládám za důležitější než signál RFSH. Nehledě na to, že to už je na překopání celého plošného spoje. Navíc, ta příprava tam je, stačí natáhnout dva dráty. I tak byl problém umístit na tu desku to, co tam momentálně je. Snaha natlačit na tu desku vše včetně portů není moc šťastná.

Ale nechci to úplně zavrhnou, ten signál RFSH. Jenom teď nevidím řešení. Občas se ještě na desku kouknu, jestli mě něco nenapadne. Pokud se objeví nějaký nápad, jak tam udělat místo, signál doplním. Podotýkám, že chybějícím místem rozumím takové místo, které nenaruší technický design desky, nikoliv libovolné nepokryté místo.

Desku JPR-1V bych poslal do výroby asi až s deskou klávesnice. Takže čas pro případné zapracování nápadů tam určitě je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - deska procesoru JPR-1V
PříspěvekNapsal: 14.01.2024, 14:07 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
EC1045 tam ty dva spoje nějakým zázrakem natlačil. Je to na hraně akceptovatelnosti ale je to tam. Ale s kartou nespěchám, takže nějaké optimalizace ještě proběhnou a možná se to podaří poskládat ještě lépe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - deska procesoru JPR-1V
PříspěvekNapsal: 02.02.2024, 16:57 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
JPR-1V žije. Nahrál jsem do ní Martinův upravený BIOS viz zde. A protože teď není moc času, vyzkoušel jsem desku jen na zkraty a pak už přímo s obvody - a deska najela na první pokus bez měření.

Než mi přijde deska IDE-1, zkusím v neděli večer přes simulátor EPROM napsat nějaký testovací BIOS pro desku JPR-1V. Minimálně abych uměl otestovat RAM, AND-1 a základní hardware JPR-1V. A protože jsem koupil pár MH113, možná bych zbastlil na pokusy nějakou jednoduchou paralelní ASCII mikroklávesnici na univerzálce...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - deska procesoru JPR-1V
PříspěvekNapsal: 02.02.2024, 18:03 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Ještě schéma a foto:


Přílohy:
mJPR1V.jpg
mJPR1V.jpg [ 255.06 KiB | Zobrazeno 398 krát ]
JPR1Vsch.zip [148.89 KiB]
14 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - deska procesoru JPR-1V
PříspěvekNapsal: 10.04.2024, 16:36 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Dnes mi přišla sada oscilátorů v pouzdrech DIL8 a já mohl vyzkoušet, co JPR-1V na desce nové "palcové" sběrnice a s deskami RAM-1V, AND-1V a DGD-1V frekvenčně snese. Zastavil jsem se na 8MHz taktu CPU, pravda, s originálním procesorem Zilog Z80 rychlostní třídy 10MHz. Nepočítal jsem s takovým výsledkem a tak jsem neobjednával oscilátory s větší frekvencí.

Zajímavé je, že jsem udělal takovou softwarovou past na zmeškané WAIT stavy při zápisu na videokarty a vypadá to, že se žádný požadavek na čekací stav neztrácí... Velice divné. Obvykle bývá chyba mezi klávesnicí a židlí. Uvidíme tentokrát.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 70 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz