OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 Keyface
PříspěvekNapsal: 05.09.2019, 23:08 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tak konečně se mi PCB fyzicky dostalo do spárů a jsou tu první postřehy - zaprvé jsem ho díky prostorové paranoie aby bylo co nejmenší udělal o asi 3 mm posunuté směrem nahoru takže buď ho pohodlně přichytím šroubem ale nezacvaknu do patice, nebo zacvaknu ale nepřichytím šroubem napřímo a je problém s tranzistory na desce, které se musí lehce posunout do strany a konektorem klávesnice aby se PCB vešlo s 90° piny. Budu to v KiCADu asi lehce rozměrově upravovat ale varoval jsem dopředu že to je tak trochu pokusná várka. S výbavou co jsem tu měl k dispozici (svinovací metr lehce polámaný od dětiček + papírová šablona) myslím ještě dobré. Udělám dvě subverze - jednu pro PMD bez patice s metrickými dírami v desce kde se 8255A vyletuje z desky ven (tak je to udělané teď) a ještě druhou pro PMD s "normální" paticí, do které se ty piny zapojí jednoduchým zasunutím napřímo s roztečí 2.54 mm. Posun patic tam v obou případech ponechám, mnohem snadněji se to tak bude pájet i sestavovat s levnou pinovou lištou než dělat haryky s pinovou lištou nasmrkanou na patici a pak hledat studeňáky apod.

Osobně tu nepřesnost u sebe vyřeším propájením 40 kusů izolovaných měděných drátů do děr v desce a na PCB takže si to PCB pak pěkně v klidu šroubem uchytím a dráty se jen mírně prohnou směrem dolů k okraji desky. Tedy obdobný styl jako je vyvedení konektoru K1 pro ROM modul. Že to tam bude natvrdo mi zase tak nevadí, služební 8255 bude vyměnitelně umístěný v patici a zbytek Keyface klidně může či nemusí být osazený, na funkci PMD to nemá vliv. Když budu hodně rozmařilý, napájím tam pinovou lištu jako mezikus a půjde to celé snadno vyndat. Ještě si to pořádně promyslím.

Dále protože PCB nemá nepájivou masku ani prokovy tak je docela maso to letovat - všechno krásně chytá cín a mé lepší pájecí vybavení s pořádnou odsávačkou nemám k dispozici tak musím být obzvlášť opatrný. Už teď mám vytipované jedno místo kde nejspíš budu muset trošku proškrábnout aby se to neslilo. S maskou by to bylo určitě v pohodě ale to byla moje neznalost že je to bez masky. I když se to propojení snadno vyřeší 0,5 mm drátkem a zapájením z obou stran, je to prostě proti prokovům opruz.

Ale člověk se chybami učí a příště už to bude jistě lepší, bylo to první PCB co jsem vytvořil i nechal vyrábět :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 Keyface
PříspěvekNapsal: 08.09.2019, 13:25 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tak už jsem úspěšně vypájel služební 8255A a nahradil ji modifikací precizní patice, což je opavdu lahůdka. Nejlepší je ucvakat a vypájet jen nožičky pokud nemáte pořádnou odsávačku. To se celkem dá udělat. Nevýhodou je že se ucvaknou nožičky ale pořád se to dá někam funkčně napájet. Díky ceně a stále slušné dostupnosti to ale není tak hrozné, nejedná se o tvrdě unikátní obvod.

Precizní patici jsem nahradil precizní lištou 1x20, kterou jsem v polovině rozdělil a opatrně ucvaknul protilehlé části plastové linky ve které jsou piny uchycené takže jde do konektoru naletovat. Doporučuju umístit při letování do patice 8255, takže je ve správné pozici. 8255 jde do takové patice vcelku snadno umístit, když se letoval do metrických děr tak ho jen ty 2 blíž u sebe uprostřed čipu už nerozhodí.

Trošku jsem posunul i tranzistory na desce takže nyní mi Keyface pěkně pasuje nad patici (budu ji finálně připojovat shodně seříznutou pinovou lištou, takže to do sebe půjde zcela bez problému) a lze ho umístit hodně nízko. jen budu muset zaizolovat konektor klávesnice, na něj se bude z vrchu opírat a trochu poupravit kabely co do klávesnice vedou. Tam to snad vyřeší jejich odehnutí do strany a lehká fixace. Větší hardcore by bylo ten kabel udělat rovnou nový, nebylo by to nic nepřekonatelně těžkého, je to pěkně přístupné a kabel má jen málo linek (20).

Taky všechny kondenzátory a součástky jsem ohnul a připájel kolmo pokud jsou jen o něco vyšší než je nezbytně nutné. Největší problém je patice pro Atmegu, do finální verze ji patrně přesunu na druhou stranu PCB od okraje, kde je klávesnice nejblíž. Dá se to sestavit ale patrně se dotýká. (Ta SAA 1099P tam je jen jako měrka místo Atiny 2313 na testy přiklopení klávesnice).


Přílohy:
Keyface.jpg
Keyface.jpg [ 270.5 KiB | Zobrazeno 3013 krát ]
Patice.jpg
Patice.jpg [ 265.76 KiB | Zobrazeno 3013 krát ]
Služební 8255A.jpg
Služební 8255A.jpg [ 227.39 KiB | Zobrazeno 3013 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 Keyface
PříspěvekNapsal: 07.10.2019, 11:48 
Offline
Radil

Registrován: 21.10.2013, 09:25
Příspěvky: 286
Has thanked: 161 times
Been thanked: 116 times
Tak jsem koukal a obě PMD 85-2 co se mi tady válý, mají 8255 v patici :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 Keyface
PříspěvekNapsal: 09.06.2021, 08:51 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Jen pro info - když už jsem byl v tom, udělal a objednal jsem na velikost optimalizované 4vrstvé pcb pro Keyface o rozměrech cca 39x47mm s výstupy do pinové lišty na jedné straně. Zámysl je umístit ho do prostoru po TV modulátoru aby nepřekáželo v bedničce a využít díru po TV modulátoru pro umístění PS/2 konektoru, který se do ní přesně vejde čímž se ušetří pižlání do krytu PMD. Chci ještě vyřešit pevné přidělání pcb k desce přes dírku. Objednal jsem 10 kusů, tak cca 5 bude volných. Cena bude relativně malá, do cca 50 kč za kus.

Rezervace: krupkaj - 1 ks


Přílohy:
Keyface.jpg
Keyface.jpg [ 79.2 KiB | Zobrazeno 1766 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz