OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 12:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 28.05.2021, 22:59 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
Teď nevím, jestli se u PMD 85-4 počítá i s novou klávesnicí, ale pokud bude k dispozici pouze verze do původního obalu, počítám že v tom bude již i modul na SD karty, MIF 85, ColorAce a pokud by někdo pustil 1 ks původního obalu, tak se předběžné hlásím o 1 komplet. Nemám doma na PMD 85 nic. Děkuji :)

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 29.05.2021, 06:50 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Jak tak koukám na ten výstupní zesilovač, asi bych varoval před použitím zesilovače kvalitativní třídy LM386. Koupil jsem si pár takových modulů do sledovače signálu a tranzistorák na dvě tužkové baterky z 80-let je asi takovou věrnou ukázkou, jak to asi bude znít.

Ovšem pokud se jedná o zesilovač oddělovací, pak nemám připomínek, ale to vpravo mi připomíná potenciometr...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 08:47 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Hm a má nějaký hlubší smysl tam dávat minimálně 3x součástkově náročnější (a kdovíjak cenově) galvanicky oddělený zesilovač s rozsahem 0 až nekonečno bez brumu když na začátku je jednoduchý pípák SAA1099 právě ve stylu 80. let? Chápu že ti z nás co si to připojí na své Bang & Olufsen poznají rozdíl ale já mám před očima obyč. pecky sluchátka aby se dalo pařit potichu... Galvanicky oddělený zesík je proti tomuto raketová věda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 21:00 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ale já jsem nemyslel galvanické oddělení, to je opravdu nesmysl. Já myslel impedanční oddělení, jakože převést relativně vysokou impedanci proudových výstupů na nižší impedanci, která ve spojení se zatěžovací impedancí nějakého linkového vstupu nebude tvořit nějaké napěťové děliče, nedejbože ještě frekvenčně závislé. Ale díval jsem se teď do katalogu SAA1099 a ta "směšovací" impedance je podle všeho 600 ohmů, to je asi v pohodě přímo napojitelné na obyčejný linkový vstup i bez oddělovacího zesilovače.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 21:20 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Pokud je k dispozici nějaké rozumné schéma tak ho rád do pcb přidám. Jen mi přišlo že na kvalitu zvuku 80. let by takovýhle jednoduchý zesilovač vcelku stačil... Mohl bych tam ještě přidat nějaký DIP aby se zesík dal případně vypnout a do výstupu šel rovnou nezesílený signál kdyby náhodou, s aktivními repráčky zesílení není potřeba. Jde o to že do levných sluchátek MIF hraje potichu a tam to trochu zesílit by neškodilo. Ale opět - jestli je k dispozici nějaké vhodné schéma aby ten zesilovač stál za to, rád to předělám na něco kvalitnějšího...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 21:31 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
A nemáš schéma toho stávajícího zapojení?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 21:33 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ale jo, dal jsem to celé do přílohy :-).

EDIT: Budu rád za kontrolu že to je dobře abych nedělal něco co vyzkratuje ještě i jistič na chodbě...


Přílohy:
MIF-85 do ROM modulu.pdf [79.22 KiB]
222 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 21:57 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tohle bych osobně nechal asi tak. Já měl obavy, že tam je nějaký integrovaný všeuměl all-in-one. Asi to zapojení někde fungovalo. I když někteří odborníci varují před Boucherotovým členem jak z hlediska stability tak i "transportu náboje přes kapacitu". To nemyslím ironicky ale zcela vážně. Ale ten korekční člen na výstupu zesilovače se nemusí osadit, že. To už podle chuti každého zájemce.

Ovšem to celkové řešení audio cesty od R19/R20/C14/C15 až po výstup z těch operačních zesilovačů bych hodil do nějakého simulačního SW, jestli ty RC členy netvoří nějaké frekvenční filtry s moc velikým převýšením. Laicky řečeno, aby to všechny zvukové frekvence zesilovalo přibližně stejně. Ta neprůhledná RC struktura může generovat rozdílné amplitudy ve značné výši (snad až nižší desítky dB na oktávu). Ostatně na konektoru ROMPACKu bude určitě -5V a tak bych ty operační zesilovače napájel symetricky a ušetřil si ty kejkle se stejnosměrnou složkou kolem OZ a zmíněným Boucherotem.

...řeč byla pouze o audio zesilovači...

...už pořádně nevidím, proti zemi je tam na výstupu 10k a ne 10R, tak to asi není Boucherot, zrada... V tom případě ta výše uvedená část o Boucherotově členu neplatí. Škrtat nebo mazat to už nebudu. Ale ta připomínka o symetrickém napájení těch OZ platí, to bych předělal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 04:38 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Teď už je více času, takže trochu obecněji:

1) Předpokládám, že logické obvody jsou kopií originálního MIF-85. Zde jen připomínka: pokud máš některé signály či sběrnice kaskádně protažené nejprve obvody na "levé" desce a pak vstupují do "pravé" desky (MIF-85), dej si pozor na jejich celkové zpoždění. Samotná délka strojových cyklů i8080 a s tím spojené potřebné čtecí/zápisové časy periferií jsou samy o sobě dostatečně splněny zcela určitě. ALE: Tím, jak se signálem VIDEO střídavě pozastavuje procesor, tak si nejsem jistý, zda operace čtení a zápisu periferií v podmínkách PMD-85 nejsou dokončovány (či spíše opakovány) v taktu T3, kde po zpětné aktivaci /IOR nebo /IOW a zotavení datové sběrnice nemusí být už dost času na dodání dat periferií či na jejich zápis do ní.

2) Opravdu bych zvážil redukci té "navrstvené" sítě odporů a kondenzátorů v analogové části. Podle omických hodnot sluchátek bych ověřil, zda to vůbec ty zesilovače proudově utáhnou a zda to dá i zdroj PMD-85 ve větvi -5V. Pokud by vše bylo OK, napájel bych ty zesilovače namísto GND/+12V kombinací -5V/+5V nebo -5V/+12V a odpadly by všechny obvody pro zavádění DC předpětí (v obou kanálech ekvivalenty C1, R1, R2, R3, R4?, C2). Nejde o cenu či prostor na PCB, jde spíše o nežádoucí deformaci přenosové funkce.

3) Zesilovače by při jednotkovém zesílení měly být podle katalogu stabilní (info hned na první straně) a tak ta zpětná vazba bude asi OK.

4) K tomu potřebnému výkonu: ony ty zesilovače jsou asi stavěny na zátěž od 600 ohmů nahoru. Ale sluchátek s impedancí mnohem nižší (které ten zesilovač přetíží) bude asi dost hodně. Pak se nabízí otázka, zda tam ten zesilovač vůbec dělat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 20:19 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Plošné spoje na modul Colorace64 rev. 1.5 dorazily minulý čtvrtek. S malým zpožděním nyní sumarizace výsledků pokusů:

1) Osazeny 3 moduly a vyzkoušeny na dvou strojích. Preferovaná varianta obvodů je TTL ALS, nicméně jede to i s HCT.

2) Modul jede bez problémů na PMD 85-2A.

3) Modul jede bez problémů na PMD 85-3 a to i včetně úpravy "antisněžná čtvrtá dioda". Vyzkoušeny rovněž varianty s původním časováním a urychleným signálem VIDEO.

4) Pokud by byly problémy, modul umožňuje pájecím můstkem navolit možnost přepínat signál XA6 nikoliv interním "paticovým" signálem /MW ale z připraveného přívodního pájecího bodu VIDEO (varianta originálního Colorace dle autora). Ovšem tato varianta je až druhou linií obrany. Tou první je modifikace samotného PMD 85-3 pro urychlení signálu VIDEO o cca 50ns (viz debata dříve).

5) Protože se PMD 85-3 někdy po restartu nerozběhne, podrobím je ještě nějakým testům. Mám podezření, že BIOS ne zcela korektně provádí programovou část BOOT sekvence. Něco jsem disassembloval ale je to tedy prasárna ta verze 3... Ale na závěry je ještě brzy.

Do konce týdne bych oslovil majitele rev. 1.3 a domluvíme se na výměně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 15:04 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Libor L.A. píše:
Teď už je více času, takže trochu obecněji:

1) Předpokládám, že logické obvody jsou kopií originálního MIF-85. Zde jen připomínka: pokud máš některé signály či sběrnice kaskádně protažené nejprve obvody na "levé" desce a pak vstupují do "pravé" desky (MIF-85), dej si pozor na jejich celkové zpoždění. Samotná délka strojových cyklů i8080 a s tím spojené potřebné čtecí/zápisové časy periferií jsou samy o sobě dostatečně splněny zcela určitě. ALE: Tím, jak se signálem VIDEO střídavě pozastavuje procesor, tak si nejsem jistý, zda operace čtení a zápisu periferií v podmínkách PMD-85 nejsou dokončovány (či spíše opakovány) v taktu T3, kde po zpětné aktivaci /IOR nebo /IOW a zotavení datové sběrnice nemusí být už dost času na dodání dat periferií či na jejich zápis do ní.


Ano přesně tak, rozdíl je jen v tom přidaném zesilovači levného zapojení co jsem si půjčil z jednoduché stavebnice. Bohužel z mé úrovně možností to nemám jak zjistit dříve než se to dá dohromady a vzhledem k silně elektronickému zvuku co se z SAA1099 line jsem si říkal že i levný zesilovač pro sluchátka bude na tu hudbu dost dobrý. Jako variantu bych přidal DIP přepínač co vy zesilovač vypnul a obešel takže by výstup byl jako v původním MIFu. Jestli se tam bude hodit jiné vhodnější schéma zapojení, sem s ním, rád to změním. Ale bohužel nemám znalosti ho vytvářet nebo modifikovat.

Libor L.A. píše:
2) Opravdu bych zvážil redukci té "navrstvené" sítě odporů a kondenzátorů v analogové části. Podle omických hodnot sluchátek bych ověřil, zda to vůbec ty zesilovače proudově utáhnou a zda to dá i zdroj PMD-85 ve větvi -5V. Pokud by vše bylo OK, napájel bych ty zesilovače namísto GND/+12V kombinací -5V/+5V nebo -5V/+12V a odpadly by všechny obvody pro zavádění DC předpětí (v obou kanálech ekvivalenty C1, R1, R2, R3, R4?, C2). Nejde o cenu či prostor na PCB, jde spíše o nežádoucí deformaci přenosové funkce.


Proč bych měl používat -5/+5V větev když zesilovač běží na 9V a konstrukce je tak spočítaná. Takhle mu napětí budu lehce přes měnič cucat z +12V jedním prvkem a neumím přepočítat prvky na jiný vstup. Samozřejmě pokud to někdo za mě spočítá nebo mi ukáže jak na to tak to můžu z praktických výukových důvodů udělat ale jinak nevidím proč. Rád bych stihnul objednat pcb ještě před zavedením DPH a to už se docela čas krátí.

Libor L.A. píše:
3) Zesilovače by při jednotkovém zesílení měly být podle katalogu stabilní (info hned na první straně) a tak ta zpětná vazba bude asi OK.


Ok, nedovedu posoudit :-).

Libor L.A. píše:
4) K tomu potřebnému výkonu: ony ty zesilovače jsou asi stavěny na zátěž od 600 ohmů nahoru. Ale sluchátek s impedancí mnohem nižší (které ten zesilovač přetíží) bude asi dost hodně. Pak se nabízí otázka, zda tam ten zesilovač vůbec dělat.


Moje zkušenost s přímým výstupem do běžných walkmanových sluchátek je taková, že to sice hraje, ale až příliš potichu. Samozřejmě aktivní repro jsou v pohodě jen mi přišlo že by to mohlo hrát do sluchátek víc nahlas. Nicméně na zesilovači nějak zásadně netrvám, být tam samozřejmě nemusí. Jen to pak se sluchátky bude stejné šeptadlo jako MIF-85. Řešením aby se vlk nažral a koza zůstala celá bude nejspíš ten DIP přepínač co to zesílení případně vypne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 15:41 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Víš co, ono se asi nejedná o zásadní věci v tom smyslu, že by se deska musela vyhodit, kdyby něco nejelo na 100% podle původních představ. Něco se upraví dodatečně a něco možná vypustí nebo doplní. Minimálně to poslouží jako předdrátované pájivé pole pro další výzkumy. Vyzkoušej, možná bude drtivá většina věcí v pořádku a řešilo by se jen to nejnutnější. Ono stejně se málokdy a málokomu povede udělat zařízení na první pokus. A stejně Tě nové věci napadnou až při ladění těch stávajících. Nemluvě o mechanických problémech. Ať už to jsou rozteče kotevních děr v krytu nebo průměry děr pro součástky.

Než tedy posílat nějaká schémata, nech tu analogovou část tak je. Jak říkáš, někde to jelo, fungovat to bude a kolik hlav, tolik názorů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 15:56 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ok, nechám to tak, jen tam dám ten DIP na pokusy a aby to šlo vypnout. Sluchátka jsem proměřil, je to Koss a mají 33 Ω zdá se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 21:41 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Přidal jsem přepínač, co přepne mezi výstupem MIF-85 a nebo zesíleným výstupem spolu s oddělovačem napájení zesilovače. V příloze je mírně upravené schéma, RINT a LINT jsou nativní výstupy MIF-85, RAMP a LAMP jsou zesílené výstupy zesilovače, žádná raketová věda.

Přepínač buď oddělí celý zesilovač včetně napájení, nebo napájení zesilovače poběží ale výstup bude z MIF-85 bez zesílení a jako třetí varianta poběží napájení a výstup se zesílením a nezesílený signál z MIF-85 se odpojí.


Přílohy:
MIF 3D.jpg
MIF 3D.jpg [ 280.11 KiB | Zobrazeno 4120 krát ]
MIF pcb.jpg
MIF pcb.jpg [ 200.12 KiB | Zobrazeno 4120 krát ]
MIF-85 do ROM modulu.pdf [83.39 KiB]
250 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 08.06.2021, 11:09 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 287
Bydliště: Košice
Has thanked: 30 times
Been thanked: 119 times
Máš, Czech Human, k nahliadnutiu aktuálnu verziu schémy aj prvej polovice dosky s Paralaxom ?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz