OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 20.04.2024, 04:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 196 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 21.09.2020, 22:14 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 786
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Pokut to máš logicky správně tak to pojede.

Jen to vydrátování je teda docela katastrofa a rozvod napájení je katastrofa na druhou.

Natahat ty spoje mezi pamětmi jde na jedné straně DPS pro inspiraci se koukni třeba ke mně na web (např. desky RAM-1x, ARB-1x REM-1, RMD-1, ZRMD-1 či jiné stroje…. vše má do teorie hodně daleko ale pořád lepši než jak to máš). Obecně platí, že spoje, co jdou horizontálně se tahají na jedné straně a spoje co jdou vertikálně po druhé straně DPS.

Pokut jde o ten rozvod napájení tak z toho nástrřelu jak to máš, bych to udělal tak ty zemně pro SRAM bych protáhl pod těmi SRAM k té šíně co vede k tomu elitu a tím by se tam dal osadit i blokovací kondík (co bude mít smysl a bude i dělat to k čemu je určen) pro každou SRAM nebo aspoň ob jednu. U SAPI-1 ale i PLAN-80, FK-1 je napájení řešeno jako smyčka kolem DPS a z ni napřič desko jdou spoje pro napájení IO. Správně by to mělo být asi tak jak je to u např. COSUL 2717 tj. dvojitý hřebínek ale ty blokovací kondenzátory jsou tam ale podle teorie absolutně blbě (správně mají být co nejblíže napájecím vývodům k IO) a pak těch 100n je děsně moc ideál je tak něco kolem 33n a v podstatně více kusech.

Samo podle teorie to natahat půjde jen s dost velkými obtížemi ale aspoň ať to má snahu se to k té teorii přiblížit. Ideál by bylo mít ten elit hned u toho konektoru (těch elitu tam klidně může být i více) to jak ho tam máš teď tak je tam spíše na okrasu.

Jen tak na okraj podle teorie 105% 8 bitů původem z ČSSR nesmí fungovat, ale ono to jede … zrovna to PP01 je na hranici funkčnosti. Např. teorie říká, že TTL spoj delší jak 30 cm je dlouhé vedení a má se přizpůsobit v praxi to chodí dle okolností i s více jak dvakrát delším spojem … pokut se zkrátí ten interní ROM modul v PP01 tak se rázem stane PP01 spolehlivějším. Pokut se nepletu tak celá sběrnice I41 u PP01 je za oddělovači tak s délkou spojů si starosti moc dělat nemusíš teda pokut budou aspoň trochu rozumně natažené.

Snad jsem tě nevyděsil ale tak jak to máš fakt ne ale je dost pravděpodobné že by to jelo ale otázka je jak. Na první pokus dobrý ale znovu a lépe.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 21.09.2020, 22:35 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 786
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Ještě něco užitečného. U RAM není problém přeházet jak adresné tak datové vodiče tak aby ti spoje vyšli pokut možno co nejlépe tj. mezi konektorem a první SRAM. Samo sebou jde prohazovat adresy nebo data mezi sebou.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 21.09.2020, 23:00 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Díky moc za rychlonalejvárnu, mám ji zapotřebí. Taky rombor má se mnou trpělivost vskutku nekonečnou, ale posouvám se tak pomalu a bolestivě kupředu :-). Nu tedy zpět k rýsovacím prknům a manuálům, však ono se to časem poddá...

Já si říkal jak se ty spoje řeší když je to tak trochu na přeskáčku. Ten brutální niták je přesně toho výsledkem a věř že škaredě už to vypadalo, toto je třetí čančaná verze :jump: . No tak holt budeme ukládat tuhle kousek tamhle kousek ale pcb bude pěkné a to je hlavní :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 22.09.2020, 21:33 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Dneska to moc nešlo ale spáchal jsem nový návrh napájecí větve SRAM. Tak to sem dávám zda už to tentokrát nebude přijato s funěním nespokojence :-). Na větvi jsou 2 blokační kondenzátory, první pěkně na začátku a druhý před sestupem na GND část SRAMů. Všechny vstupy i uzemnění mají svůj kondenzátor, velice blízko daným vstupům. Je jich 14, tak by asi mohly být po těch 33 nF, dohromady dají více než dvojnásobnou kapacitu než ty 2x 100 nF ale rozdělenou pěkně po desce :-).

Datové cesty zatím netřeba řešit to se musí přeložit znovu. Každopádně je tam už zámysl a příprava aby vodorovné cesty byly na vrchní straně desky (červeně) a ty horizontální mohly jít dolů směr další součástky (zeleně) a nepřekáželo si to navzájem :-).

K napájení dalších čipů, které tam budou ještě minimálně 3 buď tu větev zhora protáhnu okolo desky dolů, nebo můžu vyvést spodem větev druhou s ještě třetím vlastním blokačním kondenzátorem na druhý pár uzemňovacích pinů 3-4. Co by bylo vhodnější, nebo je to jedno?


Přílohy:
Napajeci vetev SRAM.png
Napajeci vetev SRAM.png [ 89.57 KiB | Zobrazeno 2813 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 22.09.2020, 22:14 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 786
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Tak tam máš pěnou indukční smyčku což není dobré aneb je to výborné k problémům.

Měl jsem na mysli něco v tomto duchu …


Přílohy:
navrh_napajeni.png
navrh_napajeni.png [ 10.66 KiB | Zobrazeno 2807 krát ]

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 22.09.2020, 22:40 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Díky za zpětnou vazbu. Pochopil jsem už z předchozího že část napájecího vedení táhnout pod čipy. Tomuto tvaru se ale snažím vyhnout protože je tam moc cest a málo místa. U PMD 85-3 ty vedení u sebe ale jsou dost podobně jako na této destičce. Tyhle 32 pinové nudle by chtěly ideálně 3+ vrstvy vodičů a pak by to šlo lehce udělat ale jen na dvě... To bych skoro polovinu signálů musel tahat všelijak klikatě, nejspíš i letovanými propojkami drátem. To raději napájím ty GND ručně na drátky kolmo abych se zbavil těch dlouhých cest VCC a GND vedených společně... nebo to holt začne rozměrově a plochou bobtnat ale to pak vystřelí nahoru i cena takového pcb :-(. Co tedy raději to GND vytahat externě na ruční propojky? Bylo by to kolmé a daleko od VCC a tvarově shodné.


Naposledy upravil Czech Human dne 22.09.2020, 23:38, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 22.09.2020, 23:05 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 786
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Těch 31 signálů bude společných pro všechny paměti a na to ti stačí jedna strana a jediný signál co bude pro každou paměť extra bude ten /CS z 74138 a to tam dostaneš bez problému. Ta deska je dost jednoduchá jinak nastřel jak bude asi vypadat BGP-1 aneb barevná grafika ala PMD85 pro SAPI-1

Pokut dáš schéma tak se pokusím něco spáchat.


Přílohy:
BGP-1.png
BGP-1.png [ 106.28 KiB | Zobrazeno 2819 krát ]

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 23.09.2020, 07:13 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Tomu říkám už složitější pcb, oproti takové desce je ten paměťový modul opravdu jednoduchý.

Ale nebyl bych zase takový optimista, protože už jsem to párkrát uvnitř natahoval a dostat 29 signálů do 16 děr mezi piny po jedné straně pcb, to není zrovna lehký úkol. Tak tak to vyjde s využitím obou stran, když přeházím piny A0-Ax aby to hezky sedělo s konektorem bude to pěkně vypadat ale uvnitř plně obsazené jsou obě strany. U jednoho/prvního čipu blízko konektoru ano tam to není tak velký problém táhnout po jedné straně. Ale jak tam jsou 2 či víc čipů za sebou jako tady 7, tak je zle. Ty SRAM jsou hrozně úzké a přitom dlouhé takže se dá kolmo na ně natáhnout jen hodně omezený počet cest, rozhodně ne 16 a děsně to naskakuje délkou :-(.

Návrh toho zapojení mi už udělal rombor, děkuju za nabídku ale já bych se tím prvně rád zkusil prokousat sám abych se něco z toho taky sám naučil, přijít k hotovému to umí každý :-). Ale když budeš chtít tak ti to schéma zapojení samozřejmě poslat můžu, je možné že to je ještě nad mé síly aniž bych si to nyní uvědomoval. :scratched:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 23.09.2020, 11:29 
Offline
Kecálek

Registrován: 08.11.2019, 17:24
Příspěvky: 131
Bydliště: Beroun
Has thanked: 32 times
Been thanked: 8 times
Toto nove tema by si urcite zaslouzilo novy topic, minimalne tak od 18.8.2020.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 23.09.2020, 11:53 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Tak jestli to nějaký admin přesune... možná by se hodilo jméno tématu "Externí RAM pro PP-01."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 23.09.2020, 11:55 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Diskuse k externímu (S)RAM modulu pro PP-01 se může případně přesunout sem ;)

Ještě jsem tak v noci přemýšlel, jak to udělat aby PP-01, co se lehce a permanentně zakousne, když nedostane odpověď od nenamapované periferie, se nezakouslo. A určitá možná trochu prasácká ale protizakusovací strategie u RAM mě napadla. Principiálně je jednoduchá - sloučení nevyužitých adresních cest s nejvyšší použitou. Pro příklad používejme tu 128kB SRAM. Tak ta má k dispozici celkem 17 adresních bitů a co je nad, to je mimo její rozsah a PP by se na tom zahlodlo. Ale kdyby se ty volné bity 18 až 20 sloučily s tím sedmnáctým, tak by sice při pokusu zapsat data někam výš došlo ke (v neošetřeném SW potenciálně katastrofickému) přepisu dat zase jen do těch 128 kB, ale nedošlo by k zakousnutí počítače. A bylo by vlastně docela jedno kam byste si to namapovali, když byste se drželi ve 128kB rozsahu. Mohlo by to být i po 16 bitech a 64kB segmentech, takových cache jsou plné sběrné dvory, menší kapacita by asi už neměla praktický smysl...

No a v případě použití nějakého softwaru co by s tím počítal (zavedl bych to jako standardní přístup pro použití externí RAM když byste s ní chtěli pracovat - nazvěme to třeba formátování) by tento program mohl sám očuchat postupně celou dostupnou RAM, resp. minimálně hodnotu prvního bloku, zvětšenou o 1 adresní bit. A to tak že by ji po blocích malou část přepisoval se změněnou hodnotou v každém cyklu (těch je maximálně 224 takže stačí 1 bajt) a jejím zpětným čtením od začátku rozsahu. Jak by se tam ty původní data v bloku N někde objevily znovu, byl by spolehlivě zjištěn rozsah N-1 buněk *4kB. Resp. uživatel by mohl do konfigurace rovnou, jak velké RAM rozšíření vlastně má coby alternativní variantu ač ne tak spolehlivou. Fungovalo by to i na 256/512 kB, jen by přibyl jeden/dva samostatné bity v adrese navíc.

Je to blbost nebo je to tak blbé že by to i mohlo fungovat? :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 23.09.2020, 15:03 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 902
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Czech Human píše:
Ještě jsem tak v noci přemýšlel, jak to udělat aby PP-01, co se lehce a permanentně zakousne, když nedostane odpověď od nenamapované periferie, se nezakouslo. A určitá možná trochu prasácká ale protizakusovací strategie u RAM mě napadla. Principiálně je jednoduchá - sloučení nevyužitých adresních cest s nejvyšší použitou. Pro příklad používejme tu 128kB SRAM. Tak ta má k dispozici celkem 17 adresních bitů a co je nad, to je mimo její rozsah a PP by se na tom zahlodlo. Ale kdyby se ty volné bity 18 až 20 sloučily s tím sedmnáctým, tak by sice při pokusu zapsat data někam výš došlo ke (v neošetřeném SW potenciálně katastrofickému) přepisu dat zase jen do těch 128 kB, ale nedošlo by k zakousnutí počítače.

Takto nejako to má vyriešené Z88. Má A0-A19 pre každú z troch pamäťových kariet, malé RAM/ROM využijú koľko potrebujú, vo zvyšnom rozsahu sa zrkadlia (teda zvyšné An sa jednoducho nepripoja). Bežne je v 1MB rozsahu len 32kB.
Systém potom zdetekuje veľkosť tak, ze si tu istu pamatovu kartu namapuje do dvoch rozsahov, v jednom stránkuje a mení hodnotu, v druhom sa kontroluje, či došlo k zmene v prvej banke (teda pamäť sa už zrkadlí).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 23.09.2020, 15:38 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Bezva, problém různých kapacit rozšíření RAM a bezpečné SW kontroly jejich velikosti je tedy zdá se vyřešen a když se daná konstrukce bude držet tohoto principu tak minimální kapacita je značně časové 4 kB RAM a software by se s tím měl přesto úspěšně popasovat :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oživování PP01
PříspěvekNapsal: 23.09.2020, 17:04 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
EC1045.01 píše:
Těch 31 signálů bude společných pro všechny paměti a na to ti stačí jedna strana a jediný signál co bude pro každou paměť extra bude ten /CS z 74138 a to tam dostaneš bez problému. Ta deska je dost jednoduchá jinak nastřel jak bude asi vypadat BGP-1 aneb barevná grafika ala PMD85 pro SAPI-1

Pokut dáš schéma tak se pokusím něco spáchat.


Rabbi, rabbi, já mám tolik místa! :jump: A to má každá paměť teď vlastní CS1 i CS2 a zápis a čtení to se upraví podle finální podoby jejich řízení.


Přílohy:
SRAMF.png
SRAMF.png [ 147.45 KiB | Zobrazeno 2682 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 23.09.2020, 18:11 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 786
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Pokut se nepletu tak k řízení jde použít jen jeden z těch dvou výběrových signálu a druhy se trvale nastaví na konkrétní úroveň. V daném případě CE je dá trvale na log 1 „H“ a /CE se přivede na výstup 74138. A /WE bude společné pro všechny paměti. A pokut jde o /OE tak to bude taky společné pro všechny paměti a trvale na log 0 „L“. Aneb ty dva „CE“ je velice výhodné při použití zálohovaných SRAM pokut jich je více kdy k CE je připojen obvod co hlídá napětí a k /CE je připojen dekodér adres.

Pokut je CE=1 a /CE=0 tak je paměť vybraná a aktivní u jiné kombinace není paměť vybraná a na stavu /WE a /OE nezáleží.
Pro četní je potřeb CE=1, /CE=0, /OE=0 a /WE=1
Pro zápis je potřeba CE=1, /CE=0, a /WE=0 na stavu /OE nezáleží

Pro klid duše můžeš připojit ten /OE na signál čtení z paměti a /WE se připojí na signál zápis do paměti

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 196 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz