OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 07.10.2020, 09:59 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Včera večer jsem se ještě zamýšlel nad způsobem jak vlastně standardizovaně volat periferie. Mám v této oblasti leda tak "vysokou školu života," takže kdybych tu plácal blbosti, tak mě prosím opravte.

Vzhledem k počtu portů v PP na sběrnici a pokud možno minimalizaci nutných čipů, které budou muset být na každé rozšiřující kartě, bych použil adresaci pomocí osmi + odpovídající signál IOR nebo IOW. A poté, co se daná periferie volajícímu Master modulu ozve na sběrnici singálem /XACK, se může začít s výměnou dat když se nebude jednat o přerušení či specifickou situaci.

V souladu se specifikací Multibus jsou to cesty A0 - A7. Jsou přímo adresovatelné bez šachování s paměťovým sytémem PP-01 a v 8bitovém módu se používají. To nám dá dostatek kombinací na pokrytí všech čísel portů od 0 do 191 decimálně, 00h - BFh. Kdybyste měli funkční návrh takového dekodéru, sem s ním ať se nemusí vymýšlet kolo.

Principiálně jde o spárování kombinace signálů na adresní sběrnici s příkazem IOR nebo IOW, případně MRDC nebo MWTC dle typu karty a tvorbu XACK/. Master musí navíc obsahovat monitor + generování BPRN/ + CBRQ/ a BUSY/ aby se necpal na již obsazenou linku ale mohl ostatním říct že chce sběrnici po uvolnění pro sebe a generování INTA/ coby potvrzení požadavku na přerušení přišlé ze sběrnice.

Přerušení jsou 0 až 7 (0 nejvyšší, 7 nejnižší priorita). PP-01 kupodivu nemá vyvedený signál INTA/ na konektor, byť dokáže s přerušeními zvenku pracovat a uvnitř je. Přijde mi, že to je špatný způsob implementace a PP není úplně Master z pohledu práce s externím přerušením, které si může vyžádat i Slave modul. Další omezení u PP je, že se s nimi dá pracovat pouze mimo Basic, ten si přerušení používá pro své interní účely. Nicméně ta scházející INTA/ je zásadně důležitý signál pro komunikaci mezi Mastery a zařízení na sběrnici a musí se na externí část sběrnice implementovat aby karty mohly přerušení vykomunikovat i přímo mezi sebou. S přerušeními ale nemám příliš jasno kudy se do toho leje nafta, takže pokud to tu někdo vysvětlíte nebo dáte odkaz, budu rád.

Nejlepší by samozřejmě byl jeden univerzální dekodér, nastavitelný jumpery nebo přepínači (8 + 8 na I/O adresu a volbu signálu INT), použitelný na všechny karty ve stylu Ctrl +C a Ctrl +V s příhlédnutím k tomu že Master je signálově poněkud složitější než Slave. Na rozdíl od Slave modulu musí dávat pozor na signály INIT/ (defakto reset, uvedení do zákadního stavu což u Slave asi moc nehrozí, pokud nemá nějaký ROM + CPU), pak je tu specifický signál INH1/, tvořený ROM moduly pro RAM moduly ve stejném paměťovém rozsahu, signál BUSY/ a /BPRN pro obsazení a vyžádání sběrnice. Další v PP-01 neimplementovaný signál je /CBRQ , který slouží k rezervování si sběrnice po ukončení jejího používání. Nicméně, dle mého názoru ten by asi mohl scházet, ani PP ho nemá a jestli tam bude ještě jeden Master navíc než takové (virtuální) FDD, je ve hvězdách...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.10.2020, 22:01 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Deska je v mých rukách, již se těším na postupné vestavování do bedýnky a kabel :-). Pak se bude moct začít se zábavou známou pod názvem snadné rozšiřování periferií.


Přílohy:
Deska.jpg
Deska.jpg [ 224.28 KiB | Zobrazeno 5435 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.10.2020, 18:00 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Tak jsem konečně dokončil výrobu stíněních kabelů a to v délkách 0.5, 1 a 2 mety a výsledek je velice výborný aneb jen se stíněním kabelem mi SAPI-1 chodí spolehlivě i z dvou metrovým kabelem bez odporových děličů. Ten kabel propojuje dvě jednoty a to základní jednotku JZS-1A kde je procesorová deska (JPR-1ZI) a vše co přistupuje do RAM (DPR-1, AND-1Z/89, a FDC-1A/B) a jednotku JPN-1 kde jsou všechny čistě portové desky. (ZDP-1, 2x DSM-1, BWP-1, XJ4509, DSE-1, 2x DPP-1 a ZRMD-1) kabel je na obou stranách oddělen od zbytku systému budiči řady MHB 82xx. Kabel je zapojen mezi deskami DPR-1 což je DPB-1 upravená na adresaci v portech místo v RAM a doplněná o RAM s možností stránkovat a strákovacím registrem z ZRMD-1 a ZDP-1 na které je jenom vyměněná PROM po adresaci obvodu na desce tj. ze základní adresy 0H je přesunutá na F8H. Při použití nestíněných kabelu bez odporových děličů mi stejná sestava jede spolehlivě jen s 30cm dlouhým kabelem, s oficiálním nestíněným kabelem KB-22 s délkou cca 60cm už se objevovali velmi často chyby při čtení ze ZRMD-1, s kabelem s délkou cca 80cm se systém už nerozjel. Po výrobě odporových děličů po vzoru desek Z-143 a Z-144 jsem dělal jen test s tím 80cm dlouhým nestíněným kabelem a systém se normále rozjel ale při čtení ZRMD-1 se objevilo vždy několik chyb. Pravděpodobně s oficiálním nestíněným kabelem KB-22 a odporovými děliči by to chodilo.

Pro test jsem používal program pro zálohu ZRMD-1 (4MB RAM DISK) kdy se celí obsah ZRMD-1 odešle ve formátu INTELHEX (cca 10MB dat) po RS232C přes desku DSM-1. Konsole systému jela také do RS232C přes desku DSM-1 takže neustále docházelo ke komunikaci mezi jednotkami JZS-1A a JPN-1. Přenosová rychlost obou desek DSM-1 je nastavena na 38400 baud.(přenos celého ZRMD-1 pak trvá cca 44minut).


Přílohy:
Poznámka: 50 cm stíněný kabel
stin.jpg
stin.jpg [ 95.17 KiB | Zobrazeno 5280 krát ]
Poznámka: 30 a 80 cm nestíněný kabel
nestin.jpg
nestin.jpg [ 110.56 KiB | Zobrazeno 5280 krát ]
Poznámka: Externí odporové děliče s pomocnou zemí
delice.jpg
delice.jpg [ 113.53 KiB | Zobrazeno 5280 krát ]

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Naposledy upravil EC1045.01 dne 25.10.2020, 18:01, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.10.2020, 18:01 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Detail provedení stínění


Přílohy:
Poznámka: Detail provedení stínění
detail.jpg
detail.jpg [ 118.95 KiB | Zobrazeno 5279 krát ]

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.10.2020, 19:50 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Super, už se těším na 62 pinovou verzi. Mít to takhle jen v konektoru bez nutnosti dělat PCB by ulehčilo konstrukci kabelu. Opět je externí bedýnka pro PP-01 o krok blíž realizaci :-).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.10.2020, 21:00 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Znám několik lidi co radši zapájí několik DPS a zalisuji konektory než se drbat s pájením kabelu.

Ještě poznámka ke konstrukci stínění. Je použít plochy kabel s průřezem jádra AWG28 pro samořezné konektory. Pro daný účel se nehodí jeho barevná verze, aneb se velice blbě trhá na jednotlivé žíly, proto nevznikl kabel s délkou 1.5 metru. Je použit 34 žilový kabel kdy liché vodiče jsou použité jako datové ale první a poslední lichý vodič je připojen taktéž na zem. Tím se stane, že jsou na kraji dva a tři uzemněné vodiče a zbude 15 datových vodičů. Všechny stínicí vodice jsou pájeny na pomocný drátek a by je bylo možno zapájet, jsou ovinuty na pomocný drátek. Když už jsem se tím dělal tak je kabel navržen tak aby se dal snadno předělat i k jinému účelu tj. je zapojeno všech 30 spojů 1:1 a stínicí zem je připojená extra vodičem, který jde snadno přemístit dle potřeby. Jen taková drobnost pokut jsou požité stejné typy konektorů v mém případě 2x TX (holčičky) tak na jednom z konců z estetických důvodů je vhodné provést prohození horního a spodního vodiče.

Takže délka stíněného kabelu pro PP01 by neměla činit problém i pro rozšiřující bedýnku ale za předpokladu že kabel bude mít na obou koncích budiče, co oddělí kabel od systému. Na straně PP01 je to vyřešeno, ale na straně bedýnky se to bude muset vyřešit.


Přílohy:
Poznámka: Detail zapojení konektorů
det_kab.jpg
det_kab.jpg [ 133.21 KiB | Zobrazeno 5236 krát ]

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.10.2020, 22:13 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ten kabel je parádní, super provedení. :god: :like: Já to myslel že se to snad obejde bez potřeby té bambiliardy dělících rezistorů na pcb :-). Samozřejmě je lepší to suše zalisovat do konektoru a zacvaknout do pinové lišty na pcb než toto ručně pájet. A to tady je "mrzkých" 30 pinů, reálný PP kabel bude mít celkem 56 signálů. :H Hlavně že to běhá i na 80+ cm, to už je pro většinu externích bedniček zcela dostatečná vzdálenost.

Byl by někdo co tomu rozumí kudy se do PP lije nafta ochotný vypreparovat tu obvodovou hw část sběrnice I41, vulgo Intel Multibus? Aby bylo schéma řízení toku signálů s IC a dal se vyrobit protikus do bedýnky... Pro mě je to příliš složitá věc, já to tak akorát můžu podle schématu hodit do KiCadu. :( Co mám trochu nastudované je jak se Multibus chová a řídí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.10.2020, 22:50 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Jak jsem psal tak mi to chodí se dvěma metry stíněného kabelu BEZ odporových děličů, ale pokut se bude dělat ta DPS jako redukce na pinové lišty tak bych tam pro jistotu nachystal tak aby se ty odpory dali osadit. Jinak pro mě bylo jednoduší zapájet ty kabeli než nechat dělat DPS. To stejné platí pro ty odporové děliče. Druhá věc je ta že těch TX (holčiček) do DPS tj. uhlových mám málo a šetřím si je na DPS co se rovnou zasunou na aplikační konektor. Pro kabeli používám výhradně verzi určenou pro kabel.

Pokut máš nastudováno, co a jak se odehrává na sběrnici MULTIBUS tak to sepiš (ideálně i s obrázky jak se to chová) a pak podle toho někdo sestaví tu logiku. Mě osobně se to studovat nechce a s angličtinou nejsem kamarád.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 08:34 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
No to je ten celý manuál :-). Minimální a maximální časy signálů, doby všech jednotlivých signálů, hodnoty pullupů... To bych musel přeložit prakticky od začátku do konce mimo kapitolu 4, ta popisuje fyzické rozměry desek, konektory a přirazené piny apod. což nás ale nezajímá.

Teoretická kapitola 2 popisuje obecně jak moduly spolu mluví, co je Master co je Slave a jaké signály se k tomu používají.

Pak kapitola 3 popisuje požadované elektrické vlastnosti (třeba ty odpory) a min.-max. časování všech jednotlivých signálů co Multibus má aby to běhalo.

Kapitola 4 nás nezajímá, ta řeší fyzické rozměry a pinout karet.

Kapitola 5 je nejdůležitější, popisuje i s příklady zapojení modulů Master, Slave a jak probíhá výměna informací. Jsou v ní obsažena i elektrická schémata jednoduchých stavebních kamenů těch obvodů, příklady konstrukce přerušení apod. Na základě této kapitoly osoba znalá je schopna vytvořit tu řídící logiku dle typu karty. Já ovšem osoba znalá nejsem.

Kapitola 6 je teoretická nás moc nezajímá, řeší určité stupně kompatibility co karta musí umět aby mohla běhat na různých subverzích Mutlibusu (8/16bit data, 8/16bit IO apod. s tím že 16bit musí být zpětně kompatibilní...). My máme jen 8bit takže pouze ten základ.

A pak je už jen Appendix A - souhrn a krátký popis všech signálů na sběrnici a Appendix B - souhrn a krátký popis časování sběrnice, parametry zdroje napájení a nakonec i požadované kapacity, proudy pro stavy L/H a hodnoty odporů při řízení sběrnice přes posilovače a terminátory.


Přílohy:
BUS EXCHANGE LOGIC.png
BUS EXCHANGE LOGIC.png [ 287.58 KiB | Zobrazeno 5173 krát ]
MASTER Interface.png
MASTER Interface.png [ 26.29 KiB | Zobrazeno 5173 krát ]
SLAVE RIZENI.png
SLAVE RIZENI.png [ 34.75 KiB | Zobrazeno 5173 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 10:23 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
A ještě zákres způsobu přerušení na 8080/85, též celkem důležitá část pokud daná karta má být schopna takových šaškáren + I/O dekódování a Memory dekódování. Tam je dobré si uvědomit že hodnoty jsou hex a nás zajímá pouze A0-A13 (13h= 20 dec, PP adresuje 20bitů) zatímco 16 bitový Multibus adresuje na 24bitů = 16MB.


Přílohy:
Memory dekodovani.png
Memory dekodovani.png [ 36.2 KiB | Zobrazeno 5161 krát ]
2stupnove IO dekodovani.png
2stupnove IO dekodovani.png [ 47.89 KiB | Zobrazeno 5161 krát ]
NON BUS Vector interrupt logic.png
NON BUS Vector interrupt logic.png [ 29.94 KiB | Zobrazeno 5164 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 11:23 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ještě přidávám Slave Interrupt logiku co běhá po sběrnici a Sériové řešení přerušení co řídí ve finále Master, Slave moduly o něj v takovém případě pouze signálem zpět žádají. Nicméně to chce tu sběrnici mít stejně pořádně načtenou.

PP-01 používá jednodušší způsob komunikace mezi Mastery, tzv. sériový kdy nejvyšší Master má nejvyšší prioritu a ty nižší musí čekat až jim vyšší uvolní sběrnici. Nicméně ani nejvyšší Master nemůže nižšímu Masteru sběrnici vzít dokud ten ji opět neuvolní. Paralelní způsob, který umožňuje mít naráz víc Masterů kvůli kumulované časové prodlevě na modul u sériového způsobu, implementovaný není. Toto je nutné dodržet.

PP-01 implementuje a umí využít všechny INT0-7 signály což se dá využít. Pouze v BASIC režimu to není možné libovolně používat, protože si je "ukradne" pro sebe samotný interpret už v PP. Nicméně komunikace přerušení mezi kartami v rozšířené části sběrnice Master - Slave by běhala, pouze PP by ty signály ignorovalo. Adresace paměti ven a komunikace s I/O ale normálně bude fungovat takže třeba rozšířená RAM je normálně dostupná i z Basicu.

Adresace I/O standardně u Multibus 8bit verze probíhá na pinech A0-A7, stejně tak u PP-01. To obchází problémy s vyššími bity adresace, které jdou přes paměťový řadič. Je k dispozici 256 variant, u 16 bitové 4096 IO. PP-01 poskytuje 191 volných I/O portů na periferie, už před nějakým dnem jsem tu dal návrh rozdělení na kategorie po 8x16 I/O (128 I/O) a 8x8 I/O (zbylých 64) pro až 16 karet periferií s začátkem 00 a koncem na hodnotě BF. Bylo by víc než vhodné aby se karty navzájem netloukly, místa je na běžně myslitelné periferie víc než dost.

Datové cesty D0-D7 jsou shodné, nepoužívá se 16 bitová verze Multibus.

Všechny hlavní řídící signály pro zjednodušenou sériovou komunikaci Masterů a běh sběrnice v 8bitech, tedy IOR, IOW, MRDC, MWTC, XACK, RESET (INIT), INT0-7, INH1, BPRN, BUSY, BCLK jsou u PP-01 implementovány. PP má ještě další signály nejspíš pro řízení CPU 8080 a vlastní signál KABEL, který po uzemnění přepne sběrnici do režimu obousměrného přenosu dat. Pinout je na straně 64 technického popisu PP-01, příloha 14.5.


Přílohy:
Non Bus Vectored Interrupt logika.png
Non Bus Vectored Interrupt logika.png [ 42.09 KiB | Zobrazeno 5177 krát ]
Slave Bus Vector Interrupt logika.png
Slave Bus Vector Interrupt logika.png [ 35.6 KiB | Zobrazeno 5177 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 22:10 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Udělal jsem novou a tentokrát už elektricky i projektově pořádnou verzi konektoru pro kabel k externímu boxu sběrnice I-41 PP-01 :-). Ty konektory jsou 2.54 mm pinové lišty, protože FRB konektor je na separé redukční destičce, která už touto dobou jechá směr ČR. Buď se na ni připojí samostatný SRAM modul, nebo toto a sběrnice se vyvede na kabel ven...

Konektory na kabel jsou rozdílné šířky takže se nestane že se náhodou zamění a protože je tam dost GND pinů, tak jeden vždy ještě uštípnu a do kabelů dám záslepku aby to nikdo nemohl jen tak otočit a zkratovat. Rezistory se nemusí osadit, je tam na ně připravené místo. Když to EC 1045.01 testoval, tak je nepotřeboval na 2 m kabel, takže těch mých 50 až 100 cm by mělo být v pohodě. Kabel bude vždy stíněný.

Další krok je karta s budiči a oddělovači sběrnice na straně bedýnky :-).


Přílohy:
Schema kabelu PP-01.png
Schema kabelu PP-01.png [ 493.23 KiB | Zobrazeno 4564 krát ]
Deska kabelu PP-01.png
Deska kabelu PP-01.png [ 54.67 KiB | Zobrazeno 4564 krát ]
Deska kabelu PP-01 pcb.png
Deska kabelu PP-01 pcb.png [ 59.35 KiB | Zobrazeno 4564 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2021, 22:00 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Po nakopnutí EC 1045.01 správným směrem je deska navržená mnohem víc tak, jak má být navržená, díky za to :-). Teď už se vrtám v samotné části ovládání směru signálů sběrnice, která bude též na samostatném PCB.


Přílohy:
Deska kabelu VCC + GND.jpg
Deska kabelu VCC + GND.jpg [ 338.93 KiB | Zobrazeno 4479 krát ]
Deska kabelu PP-01 pcb2.png
Deska kabelu PP-01 pcb2.png [ 84.38 KiB | Zobrazeno 4479 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.05.2021, 22:53 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
První pracovní alfa-verze klonu karty DPP-1 ze SAPI-1 na rozpracovaný multibus extender sběrnice PP-01 :-). Dva plnotučné paralelní porty 8255A navíc se můžou hodit. Rozměrově se pcb karty vejde do 130 x 149 mm. PCB je čtyřvrstvé s datovými cestami ve vrstvě 1 a 4 a vnitřní vrstvy jsou použity na GND a VCC pro lepší stínění. Elektricky je karta klon 1:1 s obměnou oddělovačů sběrnice 3216/26 za jednočipy 74LS245 a přidal jsem generátor signálu /XACK s nastavitelnou dobou zpoždění tvorby signálu aby karta zvládla fungovat jako Slave na sběrnici Multibus. Extender podporuje připojení více provozních napětí +5/-5,+12/-12V z externího zdroje aby se dalo osadit široké spektrum periferií a nezatěžoval se zdroj v PP-01.


Přílohy:
DPP-1B.png
DPP-1B.png [ 109.4 KiB | Zobrazeno 4349 krát ]
DPP-1.png
DPP-1.png [ 207.85 KiB | Zobrazeno 4350 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.05.2021, 15:22 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
A první verze pcb sběrnice, do které se tyto karty budou vkládat. K dispozici je 5 portů což je myslím víc než dost. Jedná se o přímé prodloužení sběrnice z PP-01 bez posilovačů kdy cca 30 cm by mělo fungovat a tady se jedná o bratru 15cm. Deska samotná je velká 104x158 mm.

Napájení je samozřejmě externí ve formátu 20 pin verze PC ATX zdroje, k dispozici jsou napětí +3.3V,+5V,+12V,-5V,-12V takže úplně všechno co si kdo může vymyslet a bez problémů s odběrem. A hlavně dá se snadno koupit za pár korun. V případě použití novější verze ATX konektoru se 24 piny je příprava na převodník napětí -5V. Je to proto, že 24pin verze už -5V napětí nemají a nechtěl jsem aby se musely používat jen staré zdroje, byť -5V moc modernějších součástek dnes už nepoužívá.

Na zapínání jsem vyvedl dva piny, kdy se bude moct použít běžný spínač. Neřešil jsem signál POWER_GOOD ale určitě by se dal lehce doplnit přes /INIT.


Přílohy:
Externi sbernice.png
Externi sbernice.png [ 92.18 KiB | Zobrazeno 4265 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz