OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 295 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 07:45 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Moc pěkná deska, v podstatě z původního řešení zůstala jen ta idea "připojme BT-100 univerzálně přes paralelní port" :-). Myslím, že tehdejší autor by se docela divil, že (a jak) to opravdu může fungovat :mrgreen:. Je paráda že až bude pcb hotové, tak se bude reálně dát pohodlně tisknout, byť jednojehličkově, prakticky ze všeho co tehdy bylo na trhu :-).

Měl bych jeden návrh - co tam ještě dodat vedle tlačítka STOP ještě tlačítko signálu ručního posunu papíru pro BT-100 aby se jedno vylepšení z minulosti dostalo do tiskárny bez nutnosti něco v ní řezat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 09:29 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Czech Human píše:
Měl bych jeden návrh - co tam ještě dodat vedle tlačítka STOP ještě tlačítko signálu ručního posunu papíru pro BT-100 aby se jedno vylepšení z minulosti dostalo do tiskárny bez nutnosti něco v ní řezat?

Co se tyce desky tak jsem se snazil jako spravny "pamatkar" nechat skoro vse jak nakreslil RaceSoft a pouze to "obalit". Stale tam mame dobove soucastky. Par veci jsem upravil, chapu to tak ze RaceSoft kdyz to kreslil, tak jeho cil byla deska a ne schema a tak to tam "rval" hlava nehlava :-) .

Czech Human napis jak by melo vypada tvoje reseni. Neni problem tam dat jedno tlacitko a pripojit to na T1. Jste schopni to sw obslouzit?


Toto je aktualni seznam na co je potreba se podivat:

1) do rohu dat nejake diry

2) Pobliz Start,Stop dat i GND.

3) IN a OUT bych dal na konektor https://www.gme.cz/konektor-mlw10g

4) na privodu bych udelal trosku vetsi diry pro VCC a GND

5) dat tam navic barel 5.5/2.1 pro privod napajeni

6) odpory (R1 a R2) by šly vyměnit za nějaký normální rozměr

7) 7805 nahradit něčím modernějším. Neměřil jsem, jaký to má odběr, ale třeba by pro něj stačilo pouzdro TO220. Zkusim to doplnit o to pouzdro TO220 - tak by bylo mozne zapojit jedno z toho

8) zkontrolovat VCC a GND zda jsou dostatecne siroke.

9) dat alespon 2x 47nF k novym IO

10) nove tlacitko pro posuv papiru - T1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 09:49 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Nevím, co jsem kam rval hlava nehlava :D , jen jsem chtěl udělat co nejvěrnější repliku původní desky, protože prvotním záměrem bylo vytvořit předlohu pro výrobu desky, která se bude co nejvíc blížit originálu a přitom trochu vypadat - taková moje malá úchylka :geek: . Druhá úchylka je smrsknout vše na minimální rozměr - proto je to schéma nahňoucané k sobě - jestli myslíš to.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 09:59 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
suksoft píše:
Czech Human píše:
Měl bych jeden návrh - co tam ještě dodat vedle tlačítka STOP ještě tlačítko signálu ručního posunu papíru pro BT-100 aby se jedno vylepšení z minulosti dostalo do tiskárny bez nutnosti něco v ní řezat?

Czech Human napis jak by melo vypada tvoje reseni. Neni problem tam dat jedno tlacitko a pripojit to na T1. Jste schopni to sw obslouzit?


To je úplně na softwaru nezávislá věc, víceméně jde o přivedení správného napětí na odpovídající IN pin na BT-100 pro posun papíru aby ten signál byl aktivní. Tak je alespoň řešeno to původní posouvací tlačítko. Točí se to jen jedním směrem tak je to jednoduché. Samozřejmě není ošetřené hraní si s tlačítkem během tisku, to ti rozbije soutisk čar. Ale vzhledem k tomu kdo s tiskárnou bude tisknout bych to jako zásadní neviděl, to tlačítko se použije převážně jen pro pohodlnější založení papíru.


Naposledy upravil Czech Human dne 08.04.2021, 10:02, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 10:00 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
RaceSoft píše:
Nevím, co jsem kam rval hlava nehlava :D , jen jsem chtěl udělat co nejvěrnější repliku původní desky, protože prvotním záměrem bylo vytvořit předlohu pro výrobu desky, která se bude co nejvíc blížit originálu a přitom trochu vypadat - taková moje malá úchylka :geek: . Druhá úchylka je smrsknout vše na minimální rozměr - proto je to schéma nahňoucané k sobě - jestli myslíš to.

Petr

Myslel jsem treba ty dva elektroliticke kondenzatory u krystalu. Ale chapu ze jak jsi pridal ten pro Reset, tak jsi tam hned soupl ty dva. Nebo jak sikovne delas Labely pres 4 radky, pohnes s jednim textem a zmeni se "pulka" desky. Hlavne to ber ze srandy. Dulezite je ze jsi to udelal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 10:11 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
No, elyty u krystalu byly proto, že v knihovně jsem neměl keramiky s vhodnou roztečí vývodů a nechtělo se mi malovat nové součástky. Ano, šlo mi hlavně o desku. Vím, že to vypadá blbě, ale účel to splnilo. Ale beru to tak, že tady nejsou žádné trubky, které by ke krystalu přibastlily elyty. Tak se omlouvám. Beru to ze srandy, v pohodě. Nikdo nejsme dokonalý...

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 10:12 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Czech Human píše:
suksoft píše:
Czech Human píše:
Měl bych jeden návrh - co tam ještě dodat vedle tlačítka STOP ještě tlačítko signálu ručního posunu papíru pro BT-100 aby se jedno vylepšení z minulosti dostalo do tiskárny bez nutnosti něco v ní řezat?

Czech Human napis jak by melo vypada tvoje reseni. Neni problem tam dat jedno tlacitko a pripojit to na T1. Jste schopni to sw obslouzit?


To je úplně na softwaru nezávislá věc, víceméně jde o přivedení správného napětí na odpovídající IN pin na BT-100 pro posun papíru aby ten signál byl aktivní. Tak je alespoň řešeno to původní posouvací tlačítko. Točí se to jen jedním směrem tak je to jednoduché. Samozřejmě není ošetřené hraní si s tlačítkem během tisku, to ti rozbije soutisk čar. Ale vzhledem k tomu kdo s tiskárnou bude tisknout bych to jako zásadní neviděl, to tlačítko se použije převážně jen pro pohodlnější založení papíru.


Problem je v tom 7404 co budi vyvod do tiskarny. Neni to otevreny kolektor ani nic podobneho. Idealni by bylo pouzit to T1 a na stisk tlacitka by procesor dal PA7 do log0 a tak by se rozjel vozik. Druhe reseni, ne moc pekne, udelat pomoci dvou diod a odporu AND clen pred invertorem a tak po stisku stacitka by log0 zajistilo na druhe strane invertoru log1 a to by spustilo posuv nezavisle na CPU.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 10:33 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Nebo tam dát přepínací tlačítko, které odpojí stávající signál od CPU nebo 7404 a na vstup BT100 připojí požadovanou logickou úroveň.

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 10:34 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Je pravda že posuv přes to CPU by byl nejčistší řešení (a asi by se tak dalo řešit i nechtěné mačkání když chytristika tiskne - prostě by se ten signál v té době ignoroval) ale nechci tu zase moc házet požadavky, které vyžadují docela výrazné úpravy programu a zapojení aniž bych to sám uměl udělat. To už by se mohl rovnou chtít implementovat tisk z USB flešky :mrgreen: .

Původní řešení je čistě na počítači nezávislé zvonkové tlačítko, které přivede napětí na IN konektor BT-100 a ta na jeho základě začne točit osou posuvu papíru. To tehdy k tiskárně zvládl přiletovat každý a zároveň si na to dával pozor. Pokud to někdo zvládně implementovat přes CPU tím lépe ale fungovalo to i takhle jednoduše za předpokladu že na to uživatel při tisku nesahal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 11:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
Czech Human píše:
..... dodat ........tlačítko signálu ručního posunu papíru .....

RaceSoft píše:
Nebo tam dát přepínací tlačítko...

Díky a tipy. Fláknu tam v řadě další isostat, ještě že jsem ten jejich plech neuřízl, už jsem ho chtěl krátit :lol: ....

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 11:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
suksoft píše:
Tak takto jsem zatim upravil schema.

Prosimte, na co tam jsou dve tlacitka na PAPER? Prosim popsat uvažovanou funkčnost, použití? Díky. J

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 12:05 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
To by mě taky zajímalo. Napadlo mně že jedno by mohlo potvrdit chytristice že papír není a druhé že je ready k tisku shozením toho prvního signálu více lidem srozumitelně (místo fádního mačkání logicky označeného tlačítka STOP/ERROR u originálu :-) ). Ale jistotu moc nemám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 12:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
Já si tam dávám jeden aretovaný isostat... kterým do počítače řeknu, že nejsem ready nemám papír..

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 14:19 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
To tlacitko PAPER a NOT_PAPER slouzi k ovladani signalu zpet do pocitace, zda je nebo neni vlozen papir. Dobry program jeste nez posle prvni znak si zkontroluje zda je vlozen papir a kdyz ne, tak na to upozorni obsluhu pocitace.

Co se tyce RESET tak to je rucni reset desky. Jinak se da deska resetovat i z pocitace (INIT signal). Dobry program ma byt schopen z programu umet resetovat tiskarnu.

Tlacitka START a STOP jsem nechal k puvodni obsluze. Alespon podle popisu v AR vlastne muze byt jen stav START. Pri STOP se prerusi tisk a udela se sw restart programu.

Dam tam jeste tlacito FEED co bude posouvat papir.


Czech Human píše:
To už by se mohl rovnou chtít implementovat tisk z USB flešky :mrgreen: .

O tom bych ted asi ani neuvazoval ale 'Printers' list select 'Generic / Text Only'" ma smysl o zkousku.
Popis treba zde: https://support.honeywellaidc.com/s/art ... in-Windows . To by mohl byt zajimavy pokus, ktery skoro jiste bude fungovat. Tiskarnu bych nazval BT100 a neco by se mohlo poslat z Poznamkoveho bloku. Mozna by sla udelat i sitova?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 14:39 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Díky za vysvětlení tlačítek a za FEED, ten tisk z flešky byl samozřejmě jenom vtip :-). Ale Generic/Text only je opravdu zajímavá volba, schválně kdo první na BT100 vytiskne windowsí zkušební stránku? ;)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 295 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz