OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 21:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 295 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 15:21 
Online
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 956
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
suksoft píše:
Pri STOP se prerusi tisk a udela se sw restart programu.

Jak jsem psal dříve, tlačítko STOP je programově testováno pouze při tisku "grafiky", kdy se pak mění posloupnost bitů v přijatém byte. Po jeho uvolnění se posloupnost již nemění. Nikde jinde se v současné verzi programu s tlačítkem STOP nepočítá. V podstatě, pokud přidáš tlačítko RESET, je STOP zbytečné, protože jeho stiskem (STOP) by se také provedl reset - sice SW, ale povedl. Nijak jinak nemá cenu to vyhodnocovat. Tím se vnucuje myšlenka, jestli jeho vstup (nebo dokonce výstup...) nepoužít na něco jiného...

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 21:04 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Toto je aktualni stav. Udelal jsem vse do bodu 7.

1) do rohu dat nejake diry
udelano

2) Pobliz Start,Stop dat i GND.
udelano

3) IN a OUT bych dal na konektor https://www.gme.cz/konektor-mlw10g
udelano

4) na privodu bych udelal trosku vetsi diry pro VCC a GND
zmenil jsem diru 1mm na 1,3mm

5) dat tam navic barel 5.5/2.1 pro privod napajeni
udelano

6) odpory (R1 a R2) by šly vyměnit za nějaký normální rozměr
udelano

7) 7805 nahradit něčím modernějším. Neměřil jsem, jaký to má odběr, ale třeba by pro něj stačilo pouzdro TO220. Zkusim to doplnit o to pouzdro TO220 - tak by bylo mozne zapojit jedno z toho
udelano

8) zkontrolovat VCC a GND zda jsou dostatecne siroke.

9) dat alespon 2x 47nF k novym IO

10) nove tlacitko pro posuv papiru - T1

RaceSoft podivej se zda to odpovida co jsi chtel. Mozna by nebylo spatny kdyz posles tvoji knihovnu s tim barel 5.5/2.1.


Přílohy:
schema1.png
schema1.png [ 265.48 KiB | Zobrazeno 3926 krát ]
deska1.png
deska1.png [ 226.15 KiB | Zobrazeno 3926 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 22:32 
Online
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 956
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Pěkná práce, palec nahoru. Ta knihovna s barelem je standardní součástí Eagle a je to con-jack.lbr - zrovna na tohle, jako na potvoru, svou knihovnu nemám :D .

Nevím, jak s tím tlačítkem STOP. Jak jsem psal, už teď použité (použitelné) není a pokud jsi přidal tlačítko pro HW reset, je zcela zbytečné. Pokud bych to upravoval já, ušetřené hradlo a pin procesoru bych nikam nepřipojoval napevno, ale nechal bych na vstupu i výstupu hradla a pinu CPU pájecí body tak, aby bolo možné je použít volitelně pro vstup nebo výstup. Dalo by se to udělat i šikovně navrženou pinovou lištou a dle potřeby směr toku dat nastavit dvěma jumpery. Pokud by se v budoucnu našel někdo šikovný (to jsme tady všichni :P ), mohl by dopsat generování a obsluhu BUSY a nebyly by potřeba žádné "přílepky" (nic ve zlém, Jirko :angel: ).

Ale jinak za mě dost dobrý - zůstalo zachováno to historické gró, ale projekt byl vylepšen v mezích zákona.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 22:44 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
No vylepšen, já bych řekl že vůbec zprovozněn a ještě za původní 8bitový rozsah, když tiskárna teď běhá i s PéCé. Jestli to autorovi vůbec kdy běhalo. Takhle je to proti původnímu řešení nebe a dudy...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 09.04.2021, 11:23 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Kluci podivejte se jak jsem vyresil to STOP tlacitko. Prejmenoval jsem ho na FEED. Ted to posouva papir. Puvodni "stop" signal je pripojen na 10k odpor. Kdo si to bude chtit zapojit podle puvodni uvahy, tak si proste nezapoji D2 a STOP tlacitko si privede na R20 - stejne to asi nikdo nikdy neudela.

Vecer se podivam na ostatni.


Přílohy:
deska3.png
deska3.png [ 268.03 KiB | Zobrazeno 3870 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 08:33 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Kluci udelal jsem "alfa" verzi desky. Podivejte se na to a pripadne napiste co jeste zmenit. Asi je tam vse co chceme. Jeste se se chci podivat rychle na popisky at to alespon trosku vypada.

Puvodne jsem to chtel delat v Kicadu ale pak jsem to dodelal v Eaglu. To bylo trosku rychlejsi. Chtel bych to zitra vecer objednat at uz se to vyrabi. Jedna deska nas prijde tak do 9USD.

Jinak RaceSoft ta tvoje knihovna TESLA.lbr ma v sobe chyby. Prave na ne hezky ukazal Kicad. Jak 3212, tak 8282 maji nektere vstupy oznacene jako IO coz je blbost a spravne to jsou Input vstupy.


Přílohy:
bt100_eagle_alfa.zip [143.41 KiB]
180 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 09:29 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Desky chce:
suksoft
vanthomas
Czech Human
mysiak001
l00k

Takze je nas pet. Presne jak potrebujeme na objednani. Ted jsem dostal SZ ze jeste jeden by to chtel. Muzu objednat klidne 10 kusu ale posledni kdo si rekne o desky si musi koupit dopocet do 10 kusu. Stejne i tech 5 kusu je levnejsich nej jedna prototypovka zde udelana.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 10:23 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Ahoj,
moc prosím, přiznám se, že jsem se ve všech těch diskuzích úplně ztratil...
Mám 4 dotazy:
1. schéma, návod a postup podle originálu z Amatérského rádia tedy nefunguje správně?
2. Pokud se to postaví 1:1 z Amatérského rádia, pro jaké je to tedy použití?
3. Chápu to zapojení z Amatérského rádia funkčně stejné jako Interface M/P pro Didaktik, které má již v sobě tiskový driver?
3. Proč pak ty zdejší úpravy do "složitější" verze - aby to fungovalo i s PC?

Otázky nejsou myšleny jízlivě, jen se v tom skutečně nechytám. Na BT-100 tisknu na ZX Spectru jako o život se standardními připojeními a dodávanými programy (Vlček, Wojnar...Desktop, Text Machine, D-Text, Tasword..) - viz mé seznamy programů při přepisování kazet na fóru:
viewtopic.php?f=37&t=9013&start=60
a zapojení z Amatérského rádia mě moc zaujalo, ale teď jsem zmaten...
Ke koupi desky bych se pak případně taktéž přihlásil.

Dííííky moc,
Láďa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 10:52 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Lado urcite na tvuj dotaz budou kluci co delaji sw reagovat. Muj pohled je ten, ze projekt byl jak uz psal Nostalcomp nedodelek. Hlavni problem je sw. Ted kdyz uz se vi, ze nejhorsi bylo, ze to negenerovalo vubec ACK. To je ted opravene a tak to uz dela neco uzitecneho.

Ta deska jak ji nakreslil RaceSoft je vlastne kopie originalu z AR. Ja jsem to obalil hw co umozni to pripojovat na ruzne jine pocitace a pouze zmenou DIPu by se melo zajistit aby to fungovalo (pouha inverze signalu). Vubec neni potreba davat vsechny soucastky na desku. Porad zde jsou puvodni signaly vyvedene podle AR. Zde se ocekava ze ten co to bude stavet ma urcite zkusenosti a vi co chce. Ted jsou tam dva "nevyuzite" vyvody procesoru a tak neni problem to pouzit jeste k necemu co ani dnes nevime.

Ja osobne to budu chtit pripojit k PC a k Sharp MZ800. Ale verim ze se to da pripojit ke kazdemu pocitaci ktery ma podobou sbernici na tiskarnu.

Treba pro mne je dulezite ze to ma vstup a vystup pres plochy kabel. S tim se da v budoucnu hodne experimentovat. Koncovka stoji par korun a kabelu z HDD je porad vsude hodne.

======

Jinak o desku ma predbezne zajem jeste 3 lidi. Takze jeste dva a uzavirame to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 12:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
Moc pekne, pro me prosim taky jednu desku. Dekuji

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 12:59 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Tak prosím taky jednu, díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 13:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
Ladislav píše:
dotazy:
Ladislav píše:
1. schéma, návod a postup podle originálu z Amatérského rádia tedy nefunguje správně?
2. Pokud se to postaví 1:1 z Amatérského rádia, pro jaké je to tedy použití?
3. Proč pak ty zdejší úpravy do "složitější" verze - aby to fungovalo i s PC?


Problém číslo 1:
" nesouhlasí pořadí jednotlivých datových bitů na EPROM vůči CPU" (objevil RaceSoft strana 5 vlákna, příspěvek 11 bře 2021, 11:45 )
Řešení - RaceSoft upravil firmware do EPROM, kde ty data přehodil (je ke stažení na str.4 tohoto vlákna, příspěvek "21 bře 2021, 23:21 ) Tento aktuálně používám.

Problém č.2 - pro komunikaci s PC je nutno generovat signál BUSY, aby PC nesypalo data tak rychle.
Řešení - varianta a/ generuji BUSY hardwarově tak, že z PC signálu /STROBE ( kterým PC říká, že vystavil data) vyrobím pomocí monostabilho klopného obvodu delší kladný signál BUSY, ten donutí PC, aby chvíli počkalo než dá další data. Ověřeno, s PC funguje. Jo a ješte dát paperOut na zem. Popsáno na str.13 vlákna "05 dub 2021, 02:01"
- varianta b/ generovat BUSY softwarově. RaceSoft upravil firmware do eprom, kde generuje ACK (tím interface sděluje, že data už zpracoval) strana 14 vlákna "07 dub 2021, 18:39". Ale ! neřeší tam BUSY...pak píše v 21:51 "Pokud pro spolupráci s PC je důležité BUSY, šlo by FW upravit tak, aby jej generoval sám - v podstatě jen inverze /ACK." . Nevím zda to zkoušel někdo s PC. Já jsem tuto variantu nezkoušel, netestoval, zatím zůstávám u varianty a/ .

Za mě:
Já to chci používat s PC a případně na pokusy s jinými 8 bity.
Neočekávám u mě širší použití, to by musel vznikat na 8bity software, který by toto řešení podporoval. Má to jen jednu sadu a velikost písmen. (a nějaké geafické znaky, zatím jsem netestoval)
Jinak je určitě lepší zůstat u klasického připojení BT100 k 8 bitům s jejich osvědčenými textovými editory, např ty které jsi uvedl.

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 14:07 
Online
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 956
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Citace:
Jinak RaceSoft ta tvoje knihovna TESLA.lbr ma v sobe chyby. Prave na ne hezky ukazal Kicad. Jak 3212, tak 8282 maji nektere vstupy oznacene jako IO coz je blbost a spravne to jsou Input vstupy.

Jo, má chyby, vím. Nikdy jsem jí neprezentoval jako bezchybnou. V daný moment jsem rychle potřeboval doplnit součástku a neřešil jsem detaily. Eagle s tím větší problém nemá, tak jsem to neřešil. Sorry za vzniklé komplikace :mrgreen: .

2Ladislav: ta deska, jak je v amáru je funkční - mám jí tak udělanou a nemám k ní přilepeného nic jiného. Firmware jsem použil to, co tu vystavoval look. Bohužel nebyl správně generován signál /ACK - tedy byl, ale pouze po znaku 0Ch (konec stránky). Drobnou úpravou FW jsem dosáhl toho, že /ACK je správně generován po přijetí každého znaku. Tím se otevřela možnost, připojit interfejs k jakémukoliv počítači, který s těmito signály pracuje (/STB a /ACK), což se dá snadno realizovat s 8255-kou v MODE1 (v podstatě standardní Centronics). Jak jsem psal dříve, vyzkoušel jsem tisk z PMD85 přes CONTROL a OUTPUT, včera jsem úspěšně dobastlil ovladač pro Stone64kB, kde je to taky plně funkční přes službu LISTOUT.

Interface M/P přidává rozhraní s 8255-kou a EPROM s obslužnými rutinami a o tisk (ovládání BT100) se stará vlastní počítač, který je v tu dobu nepoužitelný k čemukoliv jinému. Interfejs z amára má sobě "chytristiku" a hlavně 2kB RAM - nadřízený počítač k němu tedy přistupuje jako ke znakovému zařízení a nahrne do něj až ty 2kB ASCII znaků a o vlastní tisk (ovládání BT100) se pak stará interfejs. Počítač může dělat něco jiného nebo se, v krajním případě, může odpojit/vypnout.

Zdejší, "složitější", úpravy pak slouží k tomu, aby se interfejs, potažmo BT100, dal přímo připojit k PC bez nutnosti mít speciální ovladač. Takhle se ve Windows nainstaluje tiskárna typu "Generic/Text only" a už to frčí. Přidaným zapojením se pouze po HW stránce řeší generování signálu BUSY, se kterým PC pracuje, ale interfejs ho implementovaný od přírody nemá. Dalším přínosem úprav je přizpůsobení interfejsu dalším počítačům s různými specifiky a požadavky. Ale jádro pudla zůstává stále stejné - základní zapojení desky je stejné, SW je také nezměněný.

2Jirka_Holub: novou verzi SW jsem s PC nezkoušel, ale fungovat nejspíš nebude, protože BUSY není nijak řešeno/ošetřeno. S novým FW by mělo být funkční přidání 7474-ky pro HW generování onoho BUSY, které by tak bylo závislé na skutečném stavu přijetí znaku interfejsem a ne pouze jeho vygenerováním v nějaké délce - tím ale proti Tvému řešení nic nemám.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 16:48 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Úžasné.
Kdyby někdo potřeboval, tak 8035,2716,6116,3212 mám v dostatečném počtu :D

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BT-100 jako ASCII tiskárna
PříspěvekNapsal: 10.04.2021, 18:11 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Děkuji Vám všem za odpovědi,
BT-100 mám ve spojení jen se ZX Spectrem a na jiné počítače mám jehličkovou STAR LC20.
Zůstanu tedy u klasického zapojení BT-100 se ZX Spectrem.
Ale jste MACHŘI - zprovoznit BT-100 i s PC je skutečně DOKONALÉ!!! :like:

Láďa


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 295 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz