OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 12:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 03.03.2021, 11:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Trelix je pro mě takovej lakmusovej papírek, jestli se release poved nebo ne. Když to "lajkne," tak se to pravděpodobně povedlo, když ne, tak se to určitě nepovedlo. Tentokrát se to skutečně nepovedlo! Image se surovými sektory (D40, IMG, MBD...) se po dumpu odmítaly uložit :-( A těch chyb tam bylo ještě pár, vizte changelog a verzi 1.5.5 (GitHub). Děkuji tímto také Kamilu Ševečkovi z Brna za testování a podnětné nápady :like: :A

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.03.2021, 17:57 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.12.2013, 09:01
Příspěvky: 289
Bydliště: Praha
Has thanked: 1148 times
Been thanked: 83 times
Ahojky. Když už jsme u té 155-ky, tak mám (zatím) dotaz na kosmetickou (o/ú)pravu:
Obrázek
Určitě půjde něco udělat s tím písmem. :-)
--
Asi jako zde ?
Obrázek
:like: :speccy: :like:

_________________
//// eLeMeNt_v1; ZX Nucleon512_v2A; ZX Spectrum; ZX Spectrum+; ZX Spectrum 128k; ZX Spectrum 2B; SDI-1; Sparrow 48K; Didaktik D80; D80min; Didaktik Melodik; Betadisk; Divide; Aritma 517; ZX Diskface Plus B; BDI; NewBetaDisk-css; DigitalTapeRecorder_v2; ZX-VGA-JOY; ///A500mini;


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.03.2021, 19:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
To je zase problém high-DPI obrazovek a scalování fontu - teď každopádně netuším jestli se tyhle retro fonty, který aplikace skrz nasrkz používá, dají zvětšovat libovolně nebo jenom v předdefinovaných velikostech. Vidíš, nikdy jsem nesrovnával svoje pracovní a osobní Desítky. Na osobních Desítkách se mi to zobrazuje stejně jako tobě.

Obrázek


Naopak na pracovních Desítkách to vypadá takhle - custom kresba jako na těch osobních, ovšem standardní text nakopnutej do stylu Windows 3.11, čímžto se dialog natáhne a kresba zvětšeným fontem se zobrazí celá. Zajímavé... :ugeek:

Obrázek


Ok, kouknu na to v příští verzi, společně s dalšíma námětama na vylepšení, který mi dodal kolega z Brna :god:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.04.2021, 09:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
RIDE 1.6 SCJoe RW-Special
Aneb verze s "read & write" podporou KryoFluxu


Ještě to není naprosto kompletní, některé věci ohledně zápisu se budou muset dopilovat (např. aby aplikace upozornila před formátováním stop bez prekompenzace). Avšak vezměme to od podlahy, společně s letmou instruktáží jak nové věci používat - FAQs k tomu zatím neexistují, nicméně defaultní hodnoty dialogů stačí jen potvrdit a vše je připraveno na běžnou spolupráci s KryoFluxem. Následující tedy později použiju k sestavení FAQ ohledně detailní přípravy KryoFluxu.

Úprava čtení. Zastabilizoval jsem "FDC-like" dekodéry Keira Frasera a Marka Ogdena zúžením tolerancí od nominálních hodnot. Zřejmě špatně jsem totiž pochopil, že časová odchylka WD řadiče může být na obě strany až osm procent. Jak to tak vypadá, oněch osm procent bude pravděpodobně celková odchylka kolem nominálu (tj. čtyři procenta na obě strany). Čtení se jako mávnutím kouzelného proutku zlepšilo. Že méně může být občas více mě přesvědčily magneticky skvěle zachovalé diskety časopisu Bajt (jiné vlákno).

Přidání pre-kompenzace. Pointa pre-kompenzace je taková, že každá jednička je na kotoučku (floppy nebo HDD) zaznamenaná jako magnetický puls. Problém je, že ten puls není skokovej s nekonečnou derivací ~|_|~, brž průběžně v čase nabíhá ~\_/~. Při zpětném čtení je tak potřebná magnetická hodnota signalizující jedničku nalezena malinko pozdějš než byla původně zamýšlená během zápisu. Proto je nutno náběžnou hranu začít zapisovat s drobným předstihem. Naopak sestupnou hranu je nutno zpozdit, protože bez pre-kompenzace začne "padat" dřív než je požadováno (nemám průpravu v magnetizmu, neptejte se mě na víc). Aby to nebylo tak snadný, tak pro HD záznam je doporučen obrácený postup, tj. náběžnou hranu začít zapisovat se zpožděním a sestupnou s předstihem. Skvělé na tom každopádně je, že si aplikace sama pre-kompenzaci pro danou mechaniku/médium odvodí, čili netřeba nic ručně nastavovat - stačí pouze klepnout na "Determine now…"

Obrázek

Pro ilustraci následuje srovnání čerstvě formátované stopy bez pre-kompenzace (horní část) a s pre-kompenzací - stejná disketa, stejná stopa, stejné sektory, stejná oblast. Není to úplně super-průkazný, ta odchylka je tam cca 150 nanosekund, proto do FAQ zkusím vytvořit lepší příklad pomocí horší mechaniky.

Obrázek


Přidána normalizace stop. Pre-kompenzace není všespásná a v manuálu ke KryoFluxu se mimo jiné dočteme, že zapisované stopy by měly projít nějakým komplexnějším analyzátorem (jehož jedním ze závěrečných kroků by měla být pre-kompenzace). V opačném případě, tj. např. při zpětném zápisu Stream souborů obsahujících surovou magnetickou informaci, není zpětná čitelnost záznamu zaručena (doslova "garbage in, garbage out"). Jaké přesně kroky DTC.EXE provádí není známo, nicméně v manuálu (a dokumentech Jean Louis-Guérina, který s týmem KryoFluxu spolupracuje/spolupracoval blíže a na jejich foru je velice aktivní) existují vodítka. Ty jsem zpracoval do škrtátka Use jitter and other corrections a jeho Settings: (1) normalizace vzdáleností index-pulzů, (2) normalizace počtu buněk mezi index pulzy (data+hodiny), (3) normalizace délek fluxů jejich centrováním do středu inspekčních okýnek, a (4) vlastní invence v podobě "odsazení" všech fluxů od prvního indexu (motivace: některé IPF image systematicky cpou první sektor ihned dvě mikrosekundy za index pulz, což je i na WD řadič příliš brzy). Defaultně jsou zaškrtnuty první tři normalizace, což by v tuto chvíli pro běžné čtení a zápis disket bez protipirátské ochrany mělo bohatě stačit.

Obrázek


Přidána modifikovatelnost stop. Stopy disket je možné nejen číst a zapisovat, ale také mezitím modifikovat (což je dobré zdůraznit, protože takových aplikací myslím zatím moc není). "Vizuálně nejhezčího" výsledku dosáhnete se zapnutou normalizací stop - i když se modifikovaná data zapisují pouze do časového intervalu původních dat (frekvence se odvodí), může bez normalizace být v Track Vieweru "vidět," že stopa byla modifikovaná (časový interval a frekvence nejsou beze zbytku dělitelná čísla, takže konec modifikované oblasti většinou nevyjde na nanosekundu přesně do původní oblasti; díky normalizaci jsou interval a frekvence beze zbytku dělitelná čísla).

Přidána verifikace stop. Neverifikují se pouze sektory jako takové, ale celá stopa včetně mezisektorových mezer, sektorových preambulí atd. - zkrátka stopa zapsaná a zpětně načtená musí být do poslední buňky (data+hodiny) stejná. Resp. "stejná" - ona "stejnost" se zohledňuje od prvního sektoru do 95% stopy. Cokoliv před prvním sektorem je ignorováno (zápis stopy "od indexu po index" se většinou přešvihne a stopa sama sebe částečně přepíše), stejně tak posledních pět procent stopy je ignorováno (kvůli variabilitě otáček mechaniky, a tím variabilnímu celkovému počtu buněk na stopě - pro 2DD flopky jednou 99 tisíc, podruhé třeba jen 98 tisíc buněk). Pro diskety bez protipirátské ochrany je tenhle přístup myslím víc než dostačující, pro diskety s protipirátskou ochranou jej bude nutné ještě dál upravit. Každopádně pokud během verifikace dochází opakovaně k odchylce, budete na problematické regiony stopy upozorněni červeným zvýrazněním (dialog vyskočí sám, netřeba jej ručně vyvolávat; mezi odchylkami se nejsnáz pohybujete Shift+PgUp/PgDown; a ano, jedná se o Myersův "diff" algoritmus z Unixu :-) ). Níže příklad z magneticky vadné oblasti stopy, kde se data nikdy nezapíšou dobře.

Obrázek


Závěrem: Tato verze je čtením i zápisem odzkoušena pouze na 2DD disketách (3.5" i 5.25", 300 RPM i 360 RPM), HD diskety jsem zatím neřešil (bude nutné zřejmě zvýšit samplovací frekvenci KryoFluxu a opravit tolerance od nominálu pro FDC-like dekodéry) - čili "use at your own risk"! Bude pořešeno ve finální 1.6 verzi, protože stále tu mám nějaké nedořešené HD resty na stole... Také bych se rád částečně odstřihnul od knihovny CAPS - na čtení je ok, ovšem na tvorbu (např. stop během formátování) není příliš šťastná. Jednak počet sektorů ovlivňuje jak moc blízko sebe jsou (čili např. 12 sektorů á 256 Bajtů bude nevhodně natlačeno blízko k indexu, což ovlivní čitelnost mimo KryoFlux - na mechanice uteče spousta sektorů a bude nutno flopku víckrát protočit) a druhak není úplně dobře připravena na reprodukci protipirátských ochran (např. u Diskology +3 existuje sektor s oficiální délkou 128 Bajtů, ale reálnou délkou 512 Bajtů, což CAPS knihovna neumí zreprodukovat).

Obrázek


A abych nezapomněl na ty, kteří dočetli až sem - link ke stažení (Uložto).

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.04.2021, 09:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
:god2:

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.04.2021, 09:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
SCjoe píše:
:god2:

Tys mi udělal takovou radost s těma kazetama, že jsem tě prostě musel zahrnout do názvu! :-D

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.04.2021, 21:13 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
Vida, staci RIDE podivne pojmenovat (dat do nazvu prezdivku jednoho disketoveho rasisty)
a hned bezi v Linuxu, aniz bych musel cokoliv nastavovat :-)
Takze opakovany dik. 8-)


Přílohy:
ride16scjoerwspec.png
ride16scjoerwspec.png [ 21.47 KiB | Zobrazeno 7297 krát ]

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.04.2021, 09:36 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Obrázek

Né, rasystickej more používá GDOS??!!!§

Ten je ve fázi "experimental," protože zatím nikdo to pořádně neotestoval (a tedy je šance, že není kompletní nebo je buggy). Máš k tomu nějaký připomínky, funguje ti to jak má? Je tam spousta typů souborů, který jsou hodně "obscure" (např. SPECIAL), takže u nich jsem úplně moc nevěděl k čemu jsou a nemusí fungovat tak, jak jste vy experti na GDOS zvyklí.

Díky za info :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.06.2021, 19:22 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Jeden úplně zbytečnej post - tenhle víkend nemám čas, ale za "Sedm, čili sedm dní" (čili týden), bych rád vyhrnul verzi 1.6. Btw, těší mě, že i někdo z daleké Brazílie mi na GitHubu appku "lajknul" :A



Obrázek

Obrázek

Obrázek

phpBB [video]


Obrázek


:D

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.06.2021, 16:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Na to, že se jedná vpodstatě jen o kratochvíli, jsem toho ohledně magnetickýho záznamu přečetl (a snad i pochopil) poměrně dost - asi dvě stě stran včetně několika těžkopádných patentů. Pár papírů mi zůstalo ještě v Praze.

Obrázek


Podařilo se mi zachránit buď částečně nebo úplně několik českých PC softwarů - M602 v1, 5.25" DD (Uložto), Text 602 v1.04, 5.25" DD (Uložto), Text 602 v2, 5.25" DD (Uložto), Text 602 v3, 5.25" DD (Uložto), Text 602 v3, 5.25" HD (Uložto), Alwil Avast 6.0 (čekali jste Text 602? :-), Uložto), "Antivirusový" program NOD (Uložto) a částečně Mapu Prahy (krásná protipirátská ochrana, ještě se k tomu dostanu, Uložto). Další verze a tituly od Software602 mám v Praze, čili je zdigitalizuju příště. Některé tituly budou vyžadovat delší čas na potenciální záchranu, čili momentálně nejsou ke stažení.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


A pak něco, o čem jsem doufal, že je skutečná a nefalšovaná původní hra ze Slušovic - Zany (Uložto). Bohužel jak se ukázalo, jedná se o warez minigolfu od Electronic Arts, čili reálně to má hodnotu tak originální samolepky Hardware Slušovice :-) Ale o čem to vypovídá? Že už tehdy si ajťáci v "idle" módu krátili pracovní dobu hraním her. Případně, že hráli doma na firemních disketách zcizených ze státního majetku, což je možná ještě horší! Ať tak nebo tak, obsah této 5.25" HD diskety se každopádně podařilo zachránit a myslím že na eBayi se originálek taky moc neválí, čili enjoy, pokud se rozhodnete si hru zkusit.

Obrázek

Obrázek


K Mapě Prahy. Software je rozdělen do pěti disket s etiketami Install, Disk 1, Disk 2, Foto 1 a Firmy 1. První je 2DD disketa, ostatní jsou HD diskety, které v mechanice poměrně nepříjemně kvičí. První disketu se podařilo zachránit na jedničku a vyvstala tak krásná česká protipirátská ochrana - sektory uvnitř sektorů, některé označené ve FAT jako vadné, přestože jsou bezvadně čitelné. Naprosto se nabízí, proč pouze první je DD a ostatní HD - protipirátskou ochranu bylo z reprodukčního hlediska snazší vyrobit na flexibilním Western Digital řadiči (který ovšem umí jen DD záznam) než na striktním Intelu. Ostatní HD diskety už proto obsahují pouze standardní M$-DOS geometrii.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Bohužel ale druhá a třetí instalační disketa je fyzicky poškozena - na mnoha místech je magnetická vrstva "úspěšně" sedřena. Čili tady se malinko obávám, že KryoFlux nepomůže. Do příště můžu ale každopádně zkusit seštelovat krokový motor, aby hlavy byly maličko posunutý, a pokusit se tak přečíst "zbytkový magnetizmus" kolem sedřenin. Moc šancí tomu ale nedávám.

Obrázek


Během vývoje mi "při té příležitosti" rukama prošly i další české softwary, jako např. Písmo svaté na osobním počítači (diskety jsou sealed, čili ze sběratelského hlediska mě nemůžete nutit sáček otevřít), demo FormFilleru 1.2 pro Windows (Uložto), Zákony na PC: Podnikatel (částečně zachráněno, bude vyžadovat další práci) nebo Sbírka nálezů a usnesení Ústavního soudu ČR (odloveno v antikvariátu, Uložto).

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


A samozřejmě spousta dalšího software, který byl buď pro ZX nebo pro PC, a který se mi tu válel měsíce a léta než dostal svou chvilku v mechanice (mechanikách). Nicméně coby test funcionality aplikace výše uvedené prozatím zřejmě stačí.

Obrázek


No a tak s relativně klidným svědomím dávám k dobru verzi 1.6 TNK ("Ten Náš Kryoflux") :) s plnou podporou čtení/zápisu, 3.5"/5.25", 300/360 RPM, 2DD/HD mechanik a disket (GitHub, changelog). Plus, vše, co jste kdy chtěli vědět o aplikaci, ale báli jste se zeptat - aktualizované FAQs (komunitně i offline verze).

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.06.2021, 20:34 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2560
Bydliště: Praha
Has thanked: 501 times
Been thanked: 600 times
tomascz píše:
Text 602 v1.04, 5.25" DD

Našel jsem ve svém soukromém archlívku ještě starší - 1.00 https://ulozto.cz/file/gGiUoHKIby9J/t602-100-zip
Zajímavost je copyright "1989 602. ZO svazarmu". Podle datumu je z června 1989.

Mapu Prahy mám v. 5.5

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.06.2021, 08:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
vanthomas píše:
tomascz píše:
Text 602 v1.04, 5.25" DD

Našel jsem ve svém soukromém archlívku ještě starší - 1.00 https://ulozto.cz/file/gGiUoHKIby9J/t602-100-zip
Zajímavost je copyright "1989 602. ZO svazarmu". Podle datumu je z června 1989.
Díky! DOPIS.TXT pobafila :D

vanthomas píše:
Mapu Prahy mám v. 5.5
A nechtěl bys půjčit na zdigitalizování? Nebo ještě lépe prodat, abych to měl ve fyzické podobě do sbírky (to bychom se nejspíš přesunuli do SZ) :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.06.2021, 09:04 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2560
Bydliště: Praha
Has thanked: 501 times
Been thanked: 600 times
Sorry, taky jsem mohl napsat, že fyzickou kopii nemám, já fakt sbírám jen digitálně, zabírá to mnohem méně místa :)

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.06.2021, 20:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
No, jak mám nutkání všechno archivovat (když se mi sejde více kopií, tak i ty), můžu potvrdit, že i ten digitální archiv zabírá místo :D

Ale každopádně děkuji za upřesnění :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.06.2021, 00:35 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2560
Bydliště: Praha
Has thanked: 501 times
Been thanked: 600 times
JJ, hlavně když občas zapomeneš, že už něco máš a naseješ to znovu :)
Jinak mapu někdo chtěl, tak jsem ji taky upnul - https://ulozto.cz/file/P5OsGfg6PVIC/mapa-praha-55-zip

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz