OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 09:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 11.08.2021, 23:02 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Dobrý deň,našla by sa nejaká osoba veľmi zručná v spájkovaní z okresu Svitavy a okolitých?
Potrebujem ODBORNE vymeniť RTC čip v 286-desktope Acer 915P.Samozrejme zaplatím.
Nemám auto,samozrejme,keď ma aj so spájkovačkou navštívite,zaplatím Vám aj cestu.
K tomu ešte prihodím nejaký starý SW podľa Vášho výberu.
Za prípadnú ochotu ďakujem.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.08.2021, 10:08 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2341
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Sabina_16bit. píše:
Dobrý deň,našla by sa nejaká osoba veľmi zručná v spájkovaní z okresu Svitavy a okolitých?
Potrebujem ODBORNE vymeniť RTC čip v 286-desktope Acer 915P.Samozrejme zaplatím.
Nemám auto,samozrejme,keď ma aj so spájkovačkou navštívite,zaplatím Vám aj cestu.
K tomu ešte prihodím nejaký starý SW podľa Vášho výberu.
Za prípadnú ochotu ďakujem.
v "blízkém okolí" pomoct nedovedu, určitě ne na Slovensku, jsa taktéž bez auta a ještě daleko.

Ale! Jak přesně se závada projevuje? Tím, že základní deska neudrží nastavený čas? Pokud je to tak, tak by to mohla být jen vadná baterie. Prakticky všechny počítače z té doby mají z principu baterii příliš starou a tedy vadnou.

Je-li baterie vyměněná a předtím třeba i maličko vytekla, je taky možné, že je poškozený nějaký spoj na desce v blízkosti baterie. Pořád to nutně nemusí být vadný RTC čip.

Je to tahle deska? https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=63328 Foto není dost detailní, ale baterii tam nevidím - hádám, že by mohla být externí přimontovaná někde uvnitř počítače a k desce připojená kabelem?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.08.2021, 11:10 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2013, 19:17
Příspěvky: 393
Has thanked: 22 times
Been thanked: 95 times
@zxcygnus: Je-li to Acer 915P II, tak je tam klasický Dallas, tzn. jasná výměna, ten nemohl přežít :)

_________________

high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
retropolis.cz - agregátor počítačově-herního retra

1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.08.2021, 11:52 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2341
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Sledge píše:
@zxcygnus: Je-li to Acer 915P II, tak je tam klasický Dallas, tzn. jasná výměna, ten nemohl přežít :)
Proto se ptám, na foto není vidět.

Ale i Dallas se dá opravit (dělal jsem to viewtopic.php?f=58&t=7432). Osobně bych si netroufal spoléhat na "new old stock", že po desítkách let skladování ten "nový" bude výrazně lepší než původní.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.08.2021, 11:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Dallas se dá nahradit
https://www.8bity.cz/2014/bateriova-nah ... 7-mk48t87/
https://centuriontech.eu/product/rtc-falcon030/

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.08.2021, 13:47 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 859
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Ten Acer a výměna Dallasu je tady: https://www.youtube.com/watch?v=fVtkRpq2-cA Osobně bych ale výměnu řešil zapájením patice, aby bylo možno buď dát nový obvod nebo opravený nefunkční, jak již bylo popisováno také tady na fóru. Nebo také tady https://www.youtube.com/watch?v=svPNxILeQEw


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.08.2021, 15:35 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Ďakujem za všetky odpovede,písala som to v noci v polospánku,lebo som sa k tomu skôr nedostala.Mala som celý deň zabitý nakoniec nikam nevedúcim jednaním s colnicou.
V 1.rade ďakujem p.Jílkovi za doplnenie toho videa,qôli vyššie uvedenému som na to zabudla,aj na to,že okres Svitavy je asi zameniteľný s okresom Svit a že 915P má značné množstvo subvariantov a vyrábal sa hrozne dlho.
Takže okres Svitavy je v Pardubickom kraji,v Českom Kovidistickom Protektoráte,nie v Slovenskom Kovidistickom Protektoráte(od zrušenia základného ľudského práva na slobodu pohybu nepoužívam výraz "republika" pre štáty,ktoré zrušili niektoré základné ľudské práva).
Prejavuje sa to tak,že mám v BIOSe prázdne kolonky a nemôžem teda použiť iné,než defaultné nastavenie BIOSu.To mi umožní bootovať z floppy,ale nie z HDD,BIOS očakáva 42,5MB HDD,najmenší,čo mám,je 252MB,z toho nebootuje,ale vidí ho a po nabootovaní z FDD môžem používať(Read/Write/Execute) prvých 42,5MB toho disku,nesmiem zapísať viac,lebo zmiznú všetky dáta z disku vrátane partition.
Prioritná otázka je,nakoľko hrozí,že mi z toho mŕtveho RTC s integrovanou batériou vytečie elektrolyt?
Okolo RTC je čisto,žiadna mláka elektrolytu...momentálne.
Je to tá doska,ako je v tom videu od p.Jílka,akurát mám starší submodel,alebo ako to mám nazvať,hlavná časť dosky je identická s tou v tom videu,akurát mám určite starší BIOS,ten komp na tom videu je rok výroby 1991,ja mám vzadu na štítku 1984,aj keď pri boote je tam nejaký novší dátum,buď 1989 alebo 1990,musím sa pozrieť,no a RTC je pod zdrojom a moja doska má na rozdiel od tej v tom videu grafiku EGA,ktorá nefunguje a mám tam v ISA slote VGA zo svojej dosť zdecimovanej MTZ,je OK,obraz je z nej pekný.To na Vogons je model alebo submodel 915 (N),ja mám 915 (II).To v tom videu je najpodobnejší nájdený stroj môjmu,ale môj je starší,má z výroby veľkú floppy(5,25",HD) a záslepku vpravo na zvyšok toho 8" bay,našla som ho ako šrot a opravila,čo sa len dá bez spájkovačky a s trasúcimi sa rukami qôli neurol.chorobe,zrejme to robí listéza chrbtice,ale nikomu sa to nechce operovať,preto ani spájkovačku nemám,viem,čo robiť,ale trasú sa mi ruky,sotva viditeľne,ale na konci dlhých nástrojov sa to znásobuje,takže spájkovať sama nemôžem.Doplnila som HDD a malú FDD,káble,RAM,ISA karty,no z môjho pohľadu GO a fungovalo to pár rokov za bootovania z diskety,ale poodchádzali mi aj diskety,aj malá mechanika a nenapadlo ma urobiť si veľké systémové tiež a malé mi pochcípali,veľkú mechaniku som skoro nepoužívala,lebo mala zlomenú páčku,tá odlomená polovica páčky ležala vnútri skrine,keď som stroj našla a prilepila som ju naspäť,ale myslím,že je krehká a môže sa zas zlomiť,tak som tú veľkú mechaniku nijak zvlášť nepoužívala,malá naopak permanentne zaťažovaná ako systémová,tak už dožila...
Áno,Dallas a bol mŕtvy,keď som komp našla,modulárne diely som nahradila,ale čip vymeniť neviem,takže som to používala takto.
Ďakujem za link,ale má zmysel ho kúpiť(Dallas),keď niekoho zoženiem na spájkovanie,keď nie,tak môžem len dúfať,že to nevytečie a bootovať z floppy.Samozrejme to pridanie slotu pod čip určite,lebo potom si ho budem môcť nabudúce vymeniť sama.
Ďalšie alternatívy,ak je malé riziko vytečenia elektrolytu,sú bootovať z floppy emulatoru,aby som rýchlo neodrovnala novo naškrečkované diskety,alebo skúsiť ISA-CF adaptér s tým vlastným BIOSom,len ho neviem zohnať a neviem,či to zvládne boot 16bitového DOSu,keď tie adaptéry sú 8bitové.K tomuto som písala do vlákna o XT-CF adaptéri.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 08:56 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2341
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Sabina_16bit. píše:
Prioritná otázka je,nakoľko hrozí,že mi z toho mŕtveho RTC s integrovanou batériou vytečie elektrolyt?
Nejspíš ne. Neviděl jsem, že by se tak stalo. Uvnitř je jen malý knoflíkový článek kompletně zalitý v plastu - viz foto od danharda na mém odkazu do jiného vlákna (kdosi ten čip "rozebral"). Vytékání se převážně týká NiCd a NiMh, některých lithiových (Apple II), ale těch knoflíkových moc ne.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 08:59 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3817
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
I lithiová knoflíkovka dovede vytéct ale za celou svou kariéru jsem taky neviděl že by tyhle oplastované RTC čipy kdy vytekly, je to imho prakticky nemožné. A protože se do té doby používaly chemicky žravé NiCD/NiMH články, moc bych se nedivil kdyby to takhle bylo schválně právě proto aby to nemohlo vytéct.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 10:23 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Ze Sun Fire V480 jsem musel vyndat čip, kde prolézala koroze po nožičkách ven na desku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 23:54 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
dex píše:
Ze Sun Fire V480 jsem musel vyndat čip, kde prolézala koroze po nožičkách ven na desku.

Bol to podobný RTC čip,ako ten môj?

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 00:45 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Nějaký podobný sráč s baterkou, NVRAM nejspíš s RTC uvnitř.
Nejspíš tohle: http://www.zonespare.com/parts_by_brand/sun/netra_memory/netra_120_with_cpu_550mhz/sun_nvram_for_ultra_1_5_10_30_60_80_e220r_e420r_100-6889.php


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 03:45 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
A vymenili ste to,alebo Vám to ide bez RTC na defaultné nastavenie?
Napadlo ma,že tie prázdne kolonky v BIOSe môžu znamenať to,že je nielen zničená batéria,ale aj obvody vnútri toho RTC,lebo v ostatných kompoch s mŕtvou CMOS batériou nemám prázdne kolonky a môžem nastavenia BIOSu meniť,napríklad v Nixdorfe PCD3Nsl mi stačí po vymazaní BIOSu qôli strate energie ísť do BIOSu,na položke HDD posunúť o pozíciu vedľa a hneď naspäť na AUTO,uložiť,reštartovať a už v pohode nabootuje,ale v Aceri nič posunúť nemôžem,kolonky sú prázdne.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 08:37 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Server po vyndání zapnout šel, ale co bez RTC dělá, nevím, neměl jsem připojený terminál.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 08:43 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 859
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Stojí za to připomenout původní přání autorky vlákna:
Acer 915P-Dokáže mi niekto bezpečne vymeniť RTC?
Odpoví někdo? Podle mne by stačilo, kdyby Sabině někdo vyměnil Dallase za patici, snáze by se našel i na dálku někdo, kdo by buď upravil starý Dallas nebo by S. zakoupila nový. :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz