OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 13:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 124 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 20:14 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
No jo, dneska je člověk rád že sežene CRT VGA monitor z té doby. Kdepak EGA nebo dokonce CGA vykopávky. Chápu to ale s tímhle přístupem bychom byli s PMD v době zelenobílé na PMD 60.1 a třeba Colorace by byla naprostá zbytečnost. Může to znít rouhačsky ale já jsem za dnešní monitory kde se obraz nehne, jsou tenké a váží s podstavcem 2,5 kg rád, protože jsem zažil dobu 25 kg CRT obrazovek co zaberou 60 cm hloubky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 20:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Czech Human píše:
No jo, dneska je člověk rád že sežene CRT VGA monitor z té doby. Kdepak EGA nebo dokonce CGA vykopávky. Chápu to ale s tímhle přístupem bychom byli s PMD v době zelenobílé na PMD 60.1 a třeba Colorace by byla naprostá zbytečnost. Může to znít rouhačsky ale já jsem za dnešní monitory kde se obraz nehne, jsou tenké a váží s podstavcem 2,5 kg rád, protože jsem zažil dobu 25 kg CRT obrazovek co zaberou 60 cm hloubky.

Mám jeden VGA monitor. Neviem ale aký má obraz, musel by som vyskúšať.

Doplnené: Samozrejme to nie je z čias 286. Chcel som skôr povedať CRT monitor.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 21:59 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 604 times
Některý mají tu VGA alespoň osmibitovou a sami si ji sletovali. To je snad trochu polehčující okolnost :D

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 22:26 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
A kdyz mam osmibitovou originalni z roku raz dva, to se taky pocita? :) Vytahnul jsem ji z XTcka.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 22:29 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Panda38 píše:
VGA a XT dohromady? To je přece nesmysl! :shock: Takhle to nikdy nebylo a jestli to někdo dělá, tak z toho má nesmyslnou kombinaci a už to není retro.

Tak ale 8bit ISA VGA jsou na trhu od roku 1987. To není žádná novovýroba jak unikarta, jen to bylo drahé. IBM vyrábělo XT s MCGA na bordu což je VGA jen s 64k RAM, ale 320x200 jede normálně, jen 640x480 bylo jednobarevné.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 23:28 
Online
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Třeba tahle. Parametry jsem už zapomněl. Musel bych ji vyzkoušet a možná i posunout dál.
Mimochodem nějakou podobnou jsem zkoušel i v Commodore PC.


Přílohy:
DSC02450x.jpg
DSC02450x.jpg [ 119.71 KiB | Zobrazeno 951 krát ]
DSC02449x.jpg
DSC02449x.jpg [ 209.35 KiB | Zobrazeno 951 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 23:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
A ja si dosud bláhově myslel, že mít XT a k tomu oranžovýho a taky zelenýho herkulesa (uznávím, to bylo těžší sehnat) je základní předpoklad, abych se zde na foru mohl registrovat :-) ps: kartu mam od Kubika . Ty monitory se obcas mohnou na aukru nebo bazosi... vestsinou netestovane bez popisu a jen podle konektoru lze usuzovat.. a risknout to..

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 20.01.2022, 00:05 
Online
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Já jsem kdysi začínal s 286-kou s oranžovým Herkulesem a 2 MFM disky. To se psal asi rok 1993.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 20.01.2022, 00:23 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2013, 19:17
Příspěvky: 389
Has thanked: 22 times
Been thanked: 92 times
Panda38 píše:
VGA a XT dohromady? To je přece nesmysl!.


Když člověk nahlédne do zahraničních časopisů / ceníků ještě kolem r. 1990, není problém na turboXTčko s VGA narazit (popř. na 8bit VGA karty prodávané jako XT kompatibilní). Prodávalo se to asi jako levné psací stroje, dělník do kanclu tam, kde nebyl potřeba výkon. Předpokládám, že šoupnout k tomu mono VGA monitor bylo tou dobou pro některé výrobce skládaček snazší, než řešit starší standardy. No a dnes to má tu výhodu, že se nemusí shánět exotický monitor :)

_________________

high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
retropolis.cz - agregátor počítačově-herního retra

1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 20.01.2022, 01:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
My běžní chudí uživatelé takové vymoženosti neměli. :-) Současné oldcomp sběratelství je vlastně cesta jak se stát "boháčem" a zpřístupnit si věci, které byly tehdy nedostupné. ... Aby to ale nevedlo až k případům jako to "Doom běží i na těhotenském testu", kdy se úplně vyměnil celý vnitřek zařízení.

V tehdejší době jsem si pořídil kopii servisního manuálu PC-AT 286, s podrobnými schématy a listingy BIOSU - beru to jako Bibli, základ všech pozdějších norem, vše na tyto definice později navazovalo. A při programování jsem z toho neustále vycházel. Škoda že je pryč doba, kdy zařízení byla takto přesně detailně dokumentovaná. Dnes se dostane k zařízení 1-stránkový manuál obsahující bezpečnostní předpisy a v dobrém případě popis, kde je hlavní vypínač.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 20.01.2022, 04:35 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
>Panda38
To se neda takle genericky brat, kazdy podle svych moznosti a snazeni. Kdyz TrueRetro, tak to bys k tomu XT nemoh pripojit ani IDE disk, natoz CFku a muselo by to byt v dobove bedne s AT zdrojem... S ohledem na misto nemuzu skladovat vic CRT monitoru, ale daji se kdyztak pouzit nake konvertory obrazu na VGA/HDMI...

BTW uz docela dlouho nekoupis novy CPU, ktery by se sam rozbehl bez nejakeho binarniho blobu v BIOSu/UEFI o nemz vi akorat vyrobce, co vsechno dela, pak muzes mit na takovem PC sebebezpecnejsi OS a bude od zacatku kompromitovany. Resenim jsou OpenHW plne dokumentovane CPU, jako treba RiscV, ale ani to uz nebude jednoduchy jako 286, stejne asi jako maj daleko moderni ARMy od x51 ci AVR, holt uz davno minula doba, kdy zna programator kazdej registr...

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 20.01.2022, 07:34 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Podle mě je to prostě daň za komplexnost. Registry můžete znát u jednojádrového CPU co si obrazně řečeno vystačí se signálem Fí2 DĚLEJ-DĚLEJ-DĚLEJ. Dnešní cca 96 jádro se skoro 1 GB různých propletených cache, hardwarovými schedulery, které 1000x za sekundu testuje pár tisíc funkčních parametrů na základě kterých se určuje plně jeho chod aby se nespálilo protože to frčí na fyzikálních hranicích možného, tady už moc místo pro omylné lidi není. Však to na pozadí řídí počítač, za jaký byste se v 90. letech určitě nestyděli. Binární bloby neomlouvám, mělo by být otevřené, ale jak říkal tuším Turing - dejme lidskou práci lidem a strojovou strojům... Není efektivní nebo reálně možné vše řídit člověkem, moderní dopravní letadla taky mají posádku spíš pro kontrolu světýlek než že by se bez ní neobešly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 20.01.2022, 09:52 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Sledge píše:
Předpokládám, že šoupnout k tomu mono VGA monitor bylo tou dobou pro některé výrobce skládaček snazší, než řešit starší standardy.

Tohle je přesně ono, tady se sluší říct "díky náčelníku, že ses mně zastal". U nás ta vlna byla taky, jen o něco pozdějí díky cenám a vesměs to byly bazarové turbo XT z DE nebo AT. Naopak CGA a EGA u XT v podsatě nepamatuji. V Liazu měli jednu 286 s EGA a druhá byla u nás na gymplu v rohu kompjůtrové učebny - první PeC, která tam vůbec byla.

V letech 1995 - 7 jsem docela často prováděl upgrade těch XT, lidi to měli vesměs jako psací stroje, občas tam měli nějakou hru a to bylo osi všechno. Část z nich byly 4,77 XT s Herculesem a větší část byly různé Turbo XT s 8bit VGA. Ten upgrade byl většinou na 386, dal se tam nějaký IDE disk, 4 mega paměti a 3,5" FDD. Bohužel jsem ty XT desky zákazníkům většinou vracel, měl jsem si je nechávat, byl bych dneska úplnej vatánen :D . Z těch dob mám doma ještě 2 hercules karty, ale monitory k nim nemám, nevyhodil jsem je, ale většinou prodal s nějakou PC sestavou ze zbytků.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 20.01.2022, 10:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
S Herculesem se daly dělat hezké hrátky - spustil se na něm rezidentní program, který emuloval CGA grafickou kartu softwarově. Daly se tak spouštět CGA hry. Grafická paměť se neustále kopírovala a tak se při pohybu displej postupně přeléval po linkách.

Jiný emulátor emuloval textový videomód s češtinou, tím že přeléval textovou videopaměť do grafické, s českými fonty.

Tuším že se daly i předefinovat registry Hercules karty tak, aby časování odpovídalo televiznímu signálu 15 kHz, tj. stačilo sloučit signál videa s intenzitou a pouštět to do televize, ale ještě se nějak řešilo sloučení synchronizačních signálů.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 286 ve své době a jako retrostroj
PříspěvekNapsal: 20.01.2022, 11:29 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Starej_Mraf píše:
Bohužel jsem ty XT desky zákazníkům většinou vracel, měl jsem si je nechávat, byl bych dneska úplnej vatánen :D

No moc si nepiskej. Ted jsem se snazil prodat kompletni XT, krabice byla trosku divna, ale dala se, a disketarna nefungovala, ale jinak celkem obstojna masina s 20MB diskem. Nabizel jsem ji za 100 EUR na eBay, lezela tam mesic, a pak se mi jeden chlapek nabidl, ze to cele koupi za 70...
Poslal jsem ho do haje a zkusim to rozprodat po castech a case vyhodim. Uz jen ten Turbo mainboard ma podle me cenu aspon 50.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 124 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz