OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 10:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02.12.2021, 23:09 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Ve stručnosti: Sháním cokoliv, čím oživím Sam Coupé. Nemám z čeho nahrávat programy. :-) Samozřejmě bych chtěl něco dobrého, ale nemám teď vůbec nic, takže bych prosil, jestli mi někdo může něco prodat, nabídněte! Hlavně tedy co je k mání zde v Česku, z UK si koupit umím, ale za ty jejich ceny se mi nechce.

Podrobněji:
Mám už 30 let Sam Coupé doma, hodně jsem na něm i sám programoval a dělal konverze her ze ZX128 apod. Už ale někdy před rokem 2000 mě nadchly emulátory, taky jsem pak jeden sám léta tvořil. Nicméně Sama se teď snažím oživit. Vyřešil jsem už pár problémů - zdroj jsem opravil, vyhodil RF modulátor, hodlám znovu zprovoznit i centronics interface, který jsem kdysi měl natvrdo s kabelem do tiskárny (protože jsem nevěděl, kde vzít nějaké ty konektory a jak to udělat, prostě jsem to všechno připájel dohromady pomocí drátků... a tisklo to krásně, ale už jsem tiskárnu Star LC-20 i tyhlety kabely vyhodil). Dlouho se mi zdálo, že mám asi zničený ASIC, protože jsou chyby v obraze. Ale nakonec se ukázalo, že to jsou nějaké vysokofrekvenční interference, jsou jen na zelené a červené složce a na jedné lepší televizi Sony se to umí krásně odfiltrovat. (Takže možná budu ještě zkoušet nějaké filtrační kondenzátory, ale teď mě to nepálí.) Mám taky DAC převodník na paralelní port, který jsem kdysi používal na PC, kde jsem programoval nějaké ty přehrávače hudebních modulů z Amigy. Takový přehrávač jsem udělal i pro Sam Coupé, ale neměl jsem na tom ten 8bit převodník, to chci zprovoznit teprve teď po 25 letech. :-D

No a k celé té radosti mi chybí prostě nějaká mechanika, disk, cokoliv. Zkoušel jsem nahrávání z kazety, ale ani to se nepodařilo. Mám několik TAP souborů, které jsem pečlivě prověřil, podle mě jsou v pořádku. (Vyrobené emulátorem ASCD, odpovídají formátu dle specifikace TAP.) Ale programy, co mám na to přehrávání TAP na PC i mobilu tvrdí, že soubory jsou vadné. Asi zkusím kontaktovat autory, ale i tak to není pro reálné používání, spíš by to byl jen pokus. (Mám dojem, že Sam ROM dělá jiným způsobem ten kontrolní součet v posledním bajtu; možná, že ty programy to nějak kontorlují a proto se jim to zdá vadné.)

Mám doma snad sto disket, těch 30 let starých, tak kdo ví, jak by fungovaly, ale ta mechanika má hlavně špatnou gumičku. Když nám teď proběhl ten brexit a před 2 měsíci začali vybírat tučné výpané za nákupy z UK, těsně jsem to prošvihl a teď nechci kvůli blbé gumičce tohle výpalné podstupovat. (Našel jsem fakt hodně zdrojů, eshopů, kde se to dá koupit. Hodně snadno dostupné, ale všechno je to v UK.)

Další možnost je řadič floppy na PC mechaniku. Mám doma tři snad stále funkční mechaniky, vypadalo by to na pohled asi blbě, ale mohlo by to fungovat. Tohle se zatím zdá jako nejschůdnější varianta, solaris104 mi to nabízí sestavené, chybí jen kabely a to bych snad dokázal zbastlit i sám. :-D (Kvůli tomu, že pan google mi našel ten příspěvek, kde to solaris104 nabízí, jsem se teď zde na fóru taky registroval.)

A nebo řadič IDE? Atom nebo cokoilv? Nevím, za kolik se to dá vyrobit nebo jestli má někdo něco na prodej, opět to nechci kupovat v UK. Staré hard disky i CF kartu určitě doma mám, stejně jako nějaké napájecí zdroje, s tím by další náklady nebyly.

Četl jsem tu před chvílí ve vedlejí diskuzi, že je zde 9 samistů. Tak prosím 9 mouder, co s tím můžu dělat. Díky. :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2021, 00:20 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Vetsina mechanik do samika ma stejny reminek jako amstrad nebo ZXS +3. Atomy tu take nekdo vyrabel, Suksoft tusim.
Reminek v EU napr. tady https://www.ebay.com/itm/231670658174?h ... Sw2s1UzS5k

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2021, 14:51 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Výborně! Tenhle "řemínek" by mohl být dobrý první krok. :-)

Ještě bych přidal související dotazy:
1. Když si budu chtít připojit ten nový řadič na PC mechniky, kde seženu nějaký ten konektor, co pasuje do Sam floppy portu? Ať to nemusím nějak prasit bez konektoru.
2. Když bych chtěl mít i původní mechaniku i řadič na PC floppy, dá se nějak rozumně sehnat další čip VL1772, nebo je to už v dnešní době sci-fi?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2021, 19:20 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Obcas jsou, ale levne to neni https://www.ebay.com/itm/202607020311?h ... SwwXRccsnh .
Konektor dle popisu tady https://www.gme.cz/konektor-din-41612-fl32p , obrazek je asi ilustracni. Ale asi by mel stacit jakykoliv vhodny dvourady s rozteci 2,54 mm.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2021, 21:40 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 551
Has thanked: 408 times
Been thanked: 166 times
Příloha:
Atom Interface.jpg
Atom Interface.jpg [ 132.19 KiB | Zobrazeno 4543 krát ]


Jestli chces, mam jeste k dispozici. Info napr. u Velesofta.

https://velesoft.speccy.cz/atom_hdd-cz.htm


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2021, 22:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Starej_Mraf píše:
Vetsina mechanik do samika ma stejny reminek jako amstrad nebo ZXS +3. Atomy tu take nekdo vyrabel, Suksoft tusim.
Reminek v EU napr. tady https://www.ebay.com/itm/231670658174?h ... Sw2s1UzS5k


Pozor tento v odkazu ale neni podle vseho ten spravny. Podle https://www.elpro.org/gb/conec-flp-seri ... 1469x.html ma radu a+c. My potrebujeme radu a+b!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2021, 02:55 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Takže gumička je vyměněná a mechanika už zase funguje. Tedy "funguje" v uvozovkách. Testoval jsem ty diskety na jiném počítači jsou téměř bez vad, ale ten můj Sam Coupé přečte tak polovinu z nich, jinak tam jsou hodně vadné sektory. Nejlepší je sledovat načítání obrázků, nahrává to naprosté nesmysly a opakuje víckrát, často se mu časem podaří nahrát ten sektor správně a pokračuje dál. Jak říkám, polovinu věcí jsem načetl a spustil, zbytek počítače jsem tedy mohl otestovat a vše parádně funguje. :-) Ale vrtá mi hlavou, co teda ještě je špatně s tou mechanikou. Někde jsem četl, že by mohly být špatné kondenzátory v té mechanice. A taky když jsem tam dával tu gumičku, na hřídeli toho motorku byla velmi zřetelné zelené cosi, asi měděná či mosazná koroze. Ještě bych to mohl zkusit znovu rozebrat a kápnou tam trošku oleje, jinak nevím. Mám i moc hezký obraz, takže jsem rovnou zahrál pár her, OK, ale není to žádná sláva takto.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2021, 18:50 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Tohle se mi stalo, kdyz jsem pri vymene neocistil to male kolecko.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.01.2022, 00:30 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
Aley píše:
A nebo řadič IDE? Atom nebo cokoilv?

Jelikoz "budoucnost patri aluminiu",
tak bych doporucil jedine Atom Lite+. 8-)
Teda mozna i starsi Atom by stacil (Antony snad stale podporuje oboji).

Zkusim pohledat v krabicich, pokud jsem uz pred lety nerozdal.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.01.2022, 04:23 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Moje budoucnost je nejistá - myslím, že ty disketovky víc jak dalších deset let nepřežijí. Ale uvidíme, už před dvaceti lety jsem tvrdil, že minimálně ty diskety budou za pár let odepsané, a ony stále fungují... :-D

Dan Dooré mi stále tvrdí, že ta disketová mechanika potřebuje vyměnit kondenzátory. Největší položkou u toho je poštovné nebo clo, když by se to kupovalo v nějakém lepším obchodě. (V Česku znám jen GME a EZK a oni mají trošku omezený sortiment, hlavně nemají vůbec SMD elektrolytické bipolární, bude to asi akce typu MacGyver/Láďa Hruška a dá se tam něco, co se prostě sežene...)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.01.2022, 18:19 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Ad SMD kondenzátory - nenašly by se v TME? Mají tam i polymerové (drahé, ale kvalitní pokud jde o filtraci napětí)
https://www.tme.eu/cz/katalog/kondenzat ... ld=1000011

Není mi jasné, proč by tam měly být potřeba nepolarizované, resp. pokud ano, které? V rozsahu kapacit elektrolytických, nebo spíš keramických?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.01.2022, 18:38 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Bipolární - kapacita 1-2 uF. Čili prostě to chci zkusit nahradit SMD keramikou. Kdysi mě někdo učil, že tyhle kapacity jsou elektrolytické ve staré elektronice proto, že tehdy se tak velké keramické nedělaly. Ale dnes už jsou, jen mají omezené napětí. Do 12 voltů by to fungovat mohlo. Když jsem potřeboval vyměnit asi 50 kondenzátorů na Sound Blasteru Audigy 2, měl jsem strach tam dát cokoliv jiného, než tam bylo, abych neovlivnil ten zvuk, ale tady snad jde jen o napájení nebo prostě něco digitálního.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.01.2022, 18:51 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
Tie mechaniky Citizen idú len na 5V, 12V nepotrebujú.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.01.2022, 19:00 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Já vím. 12 V je hranice, nad kterou keramické kondenzátory nedokážou udržet celou kapacitu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz