OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 04.12.2021, 20:20 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Téma ukládání čehokoliv na kazety asi nikoho zajímat nebude, ale podívejme se na to z hlediska chápání vnitřního fungování Sama. Když jsem kdysi měl doma jen Sama, hodně jsem pracoval na emulátorech ZX Spektra pro Sama. Dělal jsem si svůj vlastní (samozřejmě "nejlepší" :-D) emulátor, ale ten asi ani neznáte, protože těch emulátorů během let vznikla celá řada, prostě to byla upravená ZX ROM s nějakým přidanými funkcemi pro ukládání snapshotů na diskety apod. Někteří autoři si dali i práci s úpravou časování LOAD a SAVE rutin v ZX ROM, což dost pomáhalo (ale nutné to nebylo), protože Sam pořád běží o něco rychleji než Spectrum. Nicméně taky jsem si všiml, že všechny ty emulátory mají SAVE blbě. Čáry na obrazovce mají jiný vzhled a zvuk je trošku vyšší, CPU očividně běží rychleji, časování těch rutin v ZX ROM je tedy špatně. Neměl jsem osciloskop, takže jsem jen podomácku jak MacGyver využil "co dům dal" a odladil jsem si lepší SAVE než měli ostatní. Potud dobré, ale dodnes nevím proč. Proč se to tak chová, proč rychlost CPU při SAVE v grafickém MODE 1 je jiná než normálně. K téhle záhadě jsem nikde zatím neviděl nějaké vysvětlení.

Co vím (pokud si to ještě dobře pamatuju):
V reklamních materiálech píší 6 MHz, ale ve skutečnosti normálně v MODE 3 a 4 má CPU nějakou určitou rychlost cca 4.5 MHz, která kolísá a v BORDERu je to rychlejší než při vykreslování PAPERu. Pokud se Sam přepne do MODE 1, tak CPU je pomalejší a proto líp běží ty staré programy pro ZX Spectrum. Jenže při SAVE ze ZX ROM (která je nahraná do RAM, samozřejmě) je to CPU najednou zase o dost rychlejší. Ale pořád je pomalejší než v MODE 4. A otázkou je proč. Měl jsem i přesně změřené ty rychlosti, ale to jsem bohužel už zapomněl. Jen tak od boku střelím, že to bylo zhruba 4.5 MHz v MODE 4, 3.5 MHz v MODE 1 a 4.1 MHz při SAVE v MODE 1. (Opravdu jen střílím od boku, abyste měli představu, o čemu tu píšu. Ta rychlost při SAVE v MODE 1 je blíž k tomu MODE 4 než k MODE 1.)

Přemýšlel jsem i o tom, zda tohle podivné chování nesouvisí s tím, že CPU nějak mění rychlosti při OUT na porty. Nevím přesně, kterých portů se to týká a proč se to děje, ale všiml jsem si v praxi, když jsem dělal převody 128k her s AY hudbou, že některé ty hry v menu byly jakoby zrychlené, dokud se nepřevedla ta AY hudba na SAA. Prostě ten OUT na porty AY zrychloval tu hru. Někde jsem četl, že to bylo kvůli generování dalšího přerušení. Ale není vyloučeno, že se tím zároveň i měnila rychlost CPU, to totiž jen tak v nějaké cizí hře je velmi těžké poznat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.12.2021, 21:13 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
Tu je asi všetko:
https://simonowen.com/articles/mode1/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2021, 21:48 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Antony/DTA píše:

Můžeš prosím upřesnit, jak to myslíš? Já na té stránce nevidím ani slovo o SAVE.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2021, 22:30 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
Pardon, myslel som všetko o spomaľovaní CPU.
Ohľadom rýchlosti pri SAVE som si nikdy nič nevšimol, ale je možné, že som ho ani nikdy nepoužil.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz