OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 12.09.2021, 22:01 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Kapesní počítač Sharp PC-G850V a příbuzné mají jedenáctipinový konektor s rozestupem běžné pinové lišty, který lze použít jako PIO, ale důležitější je s jeho pomocí přenášet a přijímat data v audio formě nebo přes sériové rozhraní. Pokud něco takového budete potřebovat, přináším pár poznámek, které vám mohou usnadnit hledání informací a ušetřit procházení slepých cestiček.

Audio přenos

Pokud se použijí příkazy BASICu BLOAD a BSAVE (obdoba CSAVE a CLOAD ze starších modelů), na pinech 6 a 7 se přijímá resp. vysílá binární signál s běžnou TTL úrovní. Pro ukládání je ho potřeba jen vhodně ponížit pro line-in nebo mikrofonní vstup. Pro nahrávání naopak vstup zesílit.

Schéma zapojení je zobrazeno v tomto videu: https://youtu.be/FIsOeRyxlc0?t=179 (odkaz na čas)

Mám k němu několik poznámek:
- nezapojujte žádný z 1nF kondenzátorů
- tranzistor může být v podstatě jakýkoliv rozumný PNP tranzistor
- potenciometr zvolte s větším rozsahem, ideálně něco kolem 5k
- krystal ve schématu je bzučák

Při připojení kazeťáku může tento kapesní počítač být zcela soběstačný, jeho SW vybavení má ale jeden nedostatek - neumožnuje ukládat obsah textoveho editoru na kazetu :-(

V praxi to znamená, že pokud na počítači programujete třeba v assembleru, nemůžete si před spuštěním jednoduše zdrojový kód uložit pro případ, že jste udělali chybu a nevyhnete se resetu a vymazání paměti. Obsah editoru se sice dá uložit jako binární data (hranice jsou uloženy v systémových proměnných), ale pro jejich obnovu byste museli zvládnout tento prostor znovu rozšířit. Mně se osvědčilo prostě uložit celý obsah RAM pomocí
Kód:
BSAVE M 0,&H7FFF

a obnovit ho pomocí
Kód:
BLOAD M 0

Nahrání 32 kB trvá asi dvě minuty, což s o ohledem na to, o jaký druh záznamu se jedná, je poměrně rychlé.

Úplně stejný postup doporučují i pro zálohu paměti před výměnou baterií.

Sériový přenos

Pro sériové propojení s Pomocným Computerem byste měli vystačit s FTDI převodník USB/TTL a jedním odporem, jak je popsáno v manuálu. Já ovšem narazil na jednu zradu. Pro správnou funkci převodníku při tomto zapojení je potřeba přeprogramovat EEPROM tak, aby se invertovaly některé signály. Což se mi nepodařilo - vždy se obnovila původní nastavení hodnot. Po čase jsem dospěl k závěru, že chyba není v mém postupu, ale jedná se o nějakou číňárnu, kdy použitý čip prostě EEPROM neobsahuje a nastavení má natvrdo vypálené. Převodník jsem nekupoval někde na AliExpressu, ale u HADEXu.

Jako řešení jsem nechal signály invertovat hardwarově. Funkční zapojení, jak to udělat, naleznete zde:

https://piclabo.byte.jp/etc/image/G850V ... able_s.gif

Obě zapojení jsou primitivní a dají se zvládnout s malou univerzální deskou a pár drátky. Třeba to někomu pomůže využít plně potenciál těchto skvělých mašin, v Evropě bohužel neprodávaných. Na přiloženém obrázku malý příklad, co lze při pečlivé práci v assembleru zobrazit i na LCD obrazovce, která má oficiálně jen dvě barvy (černá/nic)


Přílohy:
lastNinja-small.jpg
lastNinja-small.jpg [ 260.89 KiB | Zobrazeno 2766 krát ]

_________________
Špóngiu navlhčiť
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz