OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 10:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: CRISS CP/M
PříspěvekNapsal: 16.12.2021, 04:55 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Nedávno se mi rozsvítila očíčka nadšením nad článkem na hackday o CRISS CP/M a tak jsem kontaktoval autora a ten mi z Ruska poslal stavebnici:

https://photos.app.goo.gl/wbUg7ifNZAuPeM5T6

Stránky projektu:
http://www.criss.fun/ (ruská verze obsahuje víc informací, na anglické updaty přibývají pomaleji)
https://hackaday.io/project/181038-cris ... -avr-based

Co se mi líbí, je to jednodeskáč s AVRkama (ATMEGA na 25 MHz emuluje Zilog Z80), portem pro PS/2 klobásnici, mono-zeleným VGA výstupem, sítí a SD kartou po uložení dat, má to UART na TTL a taky RS-232. Emuluje terminál pro Robotron R1715 a tuším TRS-80. Zabudován je do standardní plastové krabičky a přední a zadní panel má vylejzrované popisky.

Stavba byla celkem přímočará, až na dvě výjimky (SMT odpory 49Ohm, 2.32kOhm a LT1117) jsou všechny součástky ve standardních pouzdrech, takže se to dá ubastlit i s kopytem (lépe trafopáječkou [já osobně jsem rozmazlenec s Hakko a SMT mi nevadí]), na PCB je zelená nepájivá maska.

Autor nedodává standardní BOM, ale většina se musí vykoukat ze schématu; hodnoty součástek, R, C, diody nemají na PCB popisky, takže to bylo celkem zdlouhavé si to uspořádat a osadit. Pro IC už tam naštěstí popisky jsou. Člověk se musí rozmyslet zda chce na desku osadit MiniDin8 s dalšími signály např. pro RS232 a nebo tam dát jen MiniDin6 pro zapojení PS/2 a signály na RS232 si vyvést někam jinam. Tak jsem si tam dal jen PS/2 s tím, že si pak vyvedu seriák rovnou z MAX232, až to budu potřebovat.

Používá to SRAM v obvodu W24129AK-15 (64k), ale ten se už nevyrábí a podle autora je oser najít čip, který nemá rozhozené časování a tak se z číny musí objednat 10 kusů a doufat, že z toho bude 1-2 fungovat. Autor ve stavebnici dodává otestovaný čip.

Rozhraní pro LAN jsem zatím nezkoušel.

Fungovalo to na první zapojení, jen se musí dohrát firmware přes USB/UART-TTL a nahrávací utilitka je pouze pro Windows. Po prvním zapojení systém vydává pípání a bliká mu LEDka SYS, přes TTL UART programovací piny na desce posílá znaky RQRQRQ, v čipech jsou nahrané bootloadery, takže ty si pak obslouží uložení firmware sami. Autor mi poslal zdrojáky nahrávací utility, abych to vyzkoušel pod linuxem, ale zatím jsem se nedokopal k přepsání funkcí používajících conio.h. Autor také slibuje vše otevřít a zveřejnit na GitHubu, ale to se zatím nestalo, ale pokud potřebujete s něčím poradit, tak na emaily reaguje velice svižně.

Na desce je také EEPROMKa, kam se dají uložit dva stavy paměti (uživatelská sezení) a ty pak vyvolat a nebo mezi nima přepínat. Při stisku Ctrl+Alt+Del se vyvolá menu pomocí kterého se dají namapovat virtuální 800k obrazy disket na jednotlivé A,B,C,D,... virtuální floppyny. V tomto "BIOSu" jsou i další nastavení jako změna terminálu, HW, debugování, RTC a další. Je tam i volba pro znovunačtení SD karty (takže ta by se měla dát měnit zachodu).

Zatím jsem nevyzkoušel vytvoření svých obrazů disket, ale na ruské stránce je obraz s 3 disketami, který jsem v Linuxu prdnul na SD kartu přes
Kód:
dd if=criss.img of=/dev/mmcblk0
Na jednom obrazu jsou hry pro origoš CP/M, takže jen textová konzole bez grafiky a na druhém jsou vývojářské a rozšiřující CP/M utility, třetí obraz by měl být ve formátu Robotronu, ale ten se mi nepodařilo načíst. Grafický režim má 160x96 pixelů, pro text je 80x25 znaků.

Počítač se musí resetovat vytažením ze zásuvky, některé programy totiž nejdou ukončit (děkuji programátorům her z doby před 35 lety) a nebo pokud se něco zasekne (mám tam nestabilní firmware a namapování neexistujícího obrazu zakousne systém). Ovšem autor do konce roku slibuje novou stabilní verzi.

Pokud se věnujete CP/M nebo vás tenhle stroj zaujal dejte vědět.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz