OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 28.01.2022, 14:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2014, 18:29
Příspěvky: 1491
Bydliště: Milovice
Has thanked: 12 times
Been thanked: 368 times
No matador niesom vôbec, treba len viac prototipov alebo si občas tlačím pôdorisy a kontrolujem pohľadovo, je to lacnejšie ako tlačový materiál.

No chudák Panda znásilňujeme mu téma :roll:

_________________
STbrigáda
Atari 800XL, POFO, Atari Mega 2/4Mb Ram, Atari Mega STe, Atari TT 030


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.01.2022, 14:45 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Tak ještě chybí vytisknout ty hmatníky tlačítek, které by se dírkama nasadily na mikrospínače. :-) (po stranách podložené pásky molitanu, aby držely rovně)

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.01.2022, 17:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
Molitan pod tlačítky? A jmenovat se to bude IQ-80 :-D

Akorát to kafe na tom nepůjde uvařit.

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.02.2024, 19:00 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.12.2023, 18:46
Příspěvky: 7
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Dobrý den. Tento projekt s klonem ZX80 se mi taky moc zalíbil. Kdysi dávno jsem se setkal se zx80 nebo zx81 (přesně so to nepamatuju), někdy kolem roku 1985. Před nedávnem jsem se pokusil vyrobit tento klon, ale spájený na kontaktním poli, jenom jsem vynechal zapojení s 24c256. O procesorech AVR atmega nevím prakticky nic. Jenom to, že se použíjí v Arduinu.Pro naprogramování procesoru jsem koupil programátor usbasp-isp. Pro začátek jsem použil pro naprogamování procesor Atmega328P U vytažený právě z Arduina. Přes ISP konektor jsem do procesoru nahrál pojistky a do flashky soubor ATX80_328.hex. Pro naprogramování jsem použil soft Progisp a snad jsem nic neudělal špatně. Výsledek žádný. Na tlačítka to nereaguje, na monitoru nic a zkušební LEDka taky nesvítí. Během programování jsem samozřejmě mohl udělat chybu a asi i udělal, protože jsem to dělal poprvé. Procesor teď s programátorem nekomunikuje. Změnou pojistek jsem pravděpodobně změnil nastavení na externí oscilátor, který je teď 24 MHz. Když se ho pokusím číst přes Arduino, tak to taky nejde, pravděpodobně protože je tam krystal 16MHz. Procesor se mi nepodařilo dostat do původního stavu, ale stavbu jsem nechtěl vzdávat, tak jsem přikoupil Atmega8A U. Do ní jsem nahrál (do flashky) soubor ATX80_8.hex, pojistky jsem prozatím vynechal. Ty pojistky budou asi dost podstatné. Kompletní zkoušení s LEDkou funguje. Volba módů taky funguje, pokud navolím 1, svítí led mezi pinem 14 a 10, pokud navolím 2 nesvítí nic, pokud navolím 3 nebo 4 svítí LED na cinch konektoru. Pokud zapojím monitor nebo TV, nic se neděje. Tma, chybí bílá obrazovka i kurzor.
Teď by bylo potřeba nahodit pojistky a všechno pravděpodobně začne fungovat. Jenomže o těchto (a nejenom těchto) procesorech nic nevím, tak se raději ptám, jestli je to celé, jestli ještě něco nevynechávám. Po nahození pojistek podle mého názoru přestane programátor s procesorem komunikovat. Pokud mi budete moct poradit, budu moc rád. Anebo jenom odsouhlasit, že tam ty pojistky a nic k tomu můžu dát.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.02.2024, 19:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Tipuji že to bude nějaká chyba v zapojení. Doporučoval bych vyzkoušet nejdříve jen samotné programování procesorů, bez ostatní elektroniky - tj. připojit k procesoru jen napájení, resetovací RC obvod, krystal s jeho kondenzátory, blokovací kondenzátor a ISP signály. V takovém zapojení by měl jít vždy programovat. Pro jistotu zkusit nejdříve menší krystal než 24 MHz, např. 16 MHz. Pokud je zapojení v pořádku, měl by jít procesor přeprogramovat včetně změny pojistek. Programátoru by neměla vadit změna krystalu. Použitý krystal 24 MHz pracuje sice nad garantovanou frekvencí, ale zatím jsem se nesetkal že by ji některý procesor nezvládal - jen tedy pro jistotu zkusit 16 MHz a až v případě úspěchu změnit na 24 MHz.

Mám dojem, že Arduino používá v procesoru svůj boot loader - to by mohl být důvod proč by procesor přestal fungovat s Arduinem, protože zde se přeprogramovává boot loader. Pojistky se musí naprogramovat uvedeným způsobem, bez toho by to nejelo - zajišťují např. nadefinování vlastního boot loaderu (slouží k zápisu do interní flash paměti). Přepisem pojistek by se nemělo nic zkazit. Pokud šel procesor poprvé přeprogramovat a opakovaně už ne, znamenalo by to že se zřejmě změnil oscilátor z interního na externí krystal, ale ten nekmitá - tj. zkontrolovat zapojení krystalu a zpočátku použít raději menší frekvenci (třeba i jen 8 MHz).

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.02.2024, 23:08 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.12.2023, 18:46
Příspěvky: 7
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Děkuju za odpověď.
Podle této diskuze:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=83702
jsem odvodil, že jsem změnou pojistek přepnul procesor z vnitřního oscilátoru na na vnější. V případě tohoto zapojení na 24MHz a v případě Arduina na 16MHz. Pokud budu chtít takto přeplý procesor programovat přes USBASP ISP konektor (a ten je i v Arduinu), musím mít určitou přesnou frekvenci. Taky jsem mohl programování prvního procesoru nadělat i další chyby, protože jsem to viděl poprvé a vůbec jsem s tím nepočítal. Mně hlavně zajímá, jestli ta věc má fungovat nějak třeba s chybama bez pojistek, nebo nemá vůbec fungovat. Ještě by mně zajímalo, jestli to umí jet i na nižší rychlosti, než těch 24MHz. Třeba s nějakým blikáním obrazu a pod., ale byl bych z toho schopný eliminovat chyby procesoru, špatné naprogramování apod.
Varianta, že mám zároveň nefunkční oscilátor je navíc taky možná.
A hlavně mi jde hlavně o toto: Dává se tam jenom ten hex soubor, pojistky a nic více?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.02.2024, 07:49 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.05.2014, 12:10
Příspěvky: 197
Bydliště: Jbc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 39 times
Panda38 píše:
Přepisem pojistek by se nemělo nic zkazit.

Pokud se zakaze vstup do programovani pinem RST, tak by byl potreba programator, ktery umi jiny rezim prepnuti do programovaciho rezimu. Rekl bych, ze zminovany programator toto neumi.
Pokud se nerozbehne krystalovy oscilator, je mozne (po odpojeni krystalu) na vstup (XTAL1) pripojit externi hodinovy signal. Nektere programatory ho generuji, takze staci je propojit vodicem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.02.2024, 20:55 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.12.2023, 18:46
Příspěvky: 7
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Panda38 napsal: Přepisem pojistek by se nemělo nic stát.
Podle této rady jsem to zkusil, stejně mi nic jiného nezbývalo. Je to pravda, celé se to rozjelo, bílá obrazovka dole kurzor. Děkuju za pomoc.
Pořádně jsem si prohlídnul ten Progisp, je tam funkce Lock Chip - je možné, že i to jsem při programování té ATmega328 zmáčknul a proto nejde číst. Další možnost je, že v tom zapojení prostě nejede. Ale teď je to jedno, hlavně že už to jede. Připojím ještě externí eeprom, na celou věc mám omylem koupenou plastovou krabici trochu připomínající tenkrátní ZX 80 a pak sem vložím fotky.
Ještě jednou moc díky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 22.02.2024, 12:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
tomcomp píše:
... Pokud budu chtít takto přeplý procesor programovat přes USBASP ISP konektor (a ten je i v Arduinu), musím mít určitou přesnou frekvenci. ... jestli ta věc má fungovat nějak třeba s chybama bez pojistek, nebo nemá vůbec fungovat. Ještě by mně zajímalo, jestli to umí jet i na nižší rychlosti, než těch 24MHz. ... Dává se tam jenom ten hex soubor, pojistky a nic více?

328 jsem tam používal, ten by měl jet. Leda že by ten konkrétní procesor nezvládal přetaktování na 24 MHz. Programátory obvykle nevyžadují přesnou frekvenci, jestli 16 nebo 24 MHz by mu mělo být jedno, leda opět že by na 24 MHz už nejel. Pojistky mohou být pro funkci zásadní, při chybném nastavení nemusí fungovat vůbec. Ano hex soubor + pojistky je postačující, má být vidět plocha s kurzorem BASICu. Pak už jen dohrát nějaké programy pro BASIC v EEPROM, které se buď napíšou ručně z klávesnice, nebo nahrají nahrávacím firmware (ten přepíše hlavní firmware, tak se pak musí nahrát zas zpět). Program pojede sice i na jiný krystal, např. 16 MHz, ale bude mít jiné časování výstupu a tak VGA monitor nic nezobrazí. Mohlo by být možné přepsání programu na 16 MHz, ale musí se přepočítat časování a přepsat rutina pro VGA výstup (je to dost komplikované) - v tom případě už nebude zvládat výstup 32 znaků na řádek, ale jen asi tak odhadem 15. Na hraní s jinými frekvencemi krystalu může být lepší projekt ATpad, který si při překladu umí sám vypočítat časování pro různé frekvence krystalu. https://www.breatharian.eu/hw/atpad/index.html

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.02.2024, 08:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Je to něco jako starý AX-81, ale tam se to emulovalo celý.
https://www.mikrocontroller.net/topic/ax81-zx81-im-avr
http://retrocomputer.umbrellanet.info/index.php?inhalt=moddingAX81
Příloha:
klein-P1011024.jpg
klein-P1011024.jpg [ 93.29 KiB | Zobrazeno 783 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.03.2024, 22:27 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.12.2023, 18:46
Příspěvky: 7
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Mám kompletně hotovo. Klávesnici jsem udělal znova, je dělaná taky na pájivém spoji.Na tlačítka jsem objednal černé špunty, uvidíme, jestli tam budou pasovat. Vzhledem k ceně 30 Kč za 50 ks je to jedno. Plastovou konstrukční krabičku jsem kupoval na něco jiného, snad to nevypadá špatně. Nálepky jsem udělal tak, jak jsem byl zvyklý dělat nápisy na lodní modely. Vytisknul na papír, napatlal syntetickým bezbarvým lakem a přilepil. Přidávám fotky.


Přílohy:
zx4.jpeg
zx4.jpeg [ 69.39 KiB | Zobrazeno 461 krát ]
zx3.jpeg
zx3.jpeg [ 86.83 KiB | Zobrazeno 461 krát ]
zx1.jpeg
zx1.jpeg [ 146.62 KiB | Zobrazeno 461 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz